vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

348 επισκέπτες, 1 χρήστης
eurogod

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #870 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 16:16 »
Καλησπέρα  στη παρέα  είμαι  καινούργιος  ατμιστης 1,5 μήνα  περίπου  και ναι τα ούλα  μου ματωνουν!!!
Λοιπόν  κάποια  δεδομένα  και κάποιες  σκέψεις  πάνω σ αυτό τώρα.
Διάβασα  αρκετά  ποστ όχι  όλα  και δυστυχώς καθόλου  επιστημονικά  απλά  λογικά  και πρακτικά  μπορώ  να απορριψω κάποια δεδομένα απ όσα  διάβασα  και για να μη παρεξηγηθώ  δε προσπαθώ  να πείσω  κανέναν ούτε  να αμφισβητήσω  ιατρικά  δεδομένα  απλά  θα αναφέρω  τη δικιά  μου εμπειρία  .
Ανάμεσα  στα Χριστούγεννα  και τη πρωτοχρονιά  έκανα  θεραπεία  περιοδοντιτιδας μαζί  με άλλα  ,έκανα  τη μετάβαση  στο ητ μεσα με τέλη  Γενάρη  οπότε  το επιχείρημα  ότι  το κτ περιορίζει  τη κυκλοφορία  του αίματος στα ούλα  (και δε λεω οτι δε το κάνει )με αποτέλεσμα να καλύπτει  την ουλιτιδα δεν υσχειει  τουλάχιστον  για μενα αφού προέρχομαι  απο <<ρεκτιφιέ >> !!
Γνωρίζω  αρκετό  κόσμο  που έκοψε  το κάπνισμα και κανένας  δεν ανέφερε αυτο το σύμπτωμα  και αναφέρομαι  σε πολύ  κοντινούς  ανθρώπους οπότε  θα το είχα  μάθει.
Σε συνέχεια  του προηγούμενου  η ιστορία  της κοπέλας μου  που μένουμε  μαζί  3 χρόνια.
Έκοψε  το  κάπνισμα πριν 1 χρόνο  περίπου  εντελώς  για 6 μήνες  περίπου χωρίς  κανένα  απολύτως  πρόβλημα  μετά  καπνιζε 3-4 στριφτα το βράδυ  σπίτι  μαζί  μου μέχρι  που πριν 1,5 μήνα γύρισα  σπίτι  με το 1ο ητ .Το δοκίμασε  και τις άρεσε  πάρα  πολύ  ,καταχαρηκε που θα σταματαγε να βρωμάει  και το σπίτι  τσιγαριλα και έτσι  την επόμενη  μέρα  της πηγα δώρο  ενα δικό  της σετακι.
Έκανε  10ml 6 άρα  νικοτίνη  και μετά  μονο μηδενική.
Μαντέψτε  τη ακολουθεί! !??εδω και μια βδομάδα  παραπονιέται  οτι ματωνουν  τα ούλα  της!!!
Όπως  καταλάβατε  είμαι  πολύ  προβληματισμενος διαβαζοντας κι άλλα τοπικς εδώ για το τι ακριβώς  είναι  αυτό  που ρουφάμε. ....
Την άλλη  Τρίτη  εχω ραντεβού  με τον οδοντίατρο και θα σας  ενημερώσω! !


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #871 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 16:45 »
παντως εγω δυομησι μηνες χωρις τσιγαρο δεν ματωναν τα ουλα μου
αλλα ουτε και με το η.τ ειχα τετοιο συμπτωμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #872 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:07 »
37 χρόνια καπνιστής και τώρα και 10 μήνες ατμιστησ  με το κτ βήχας  λαχάνιασμα  βάρος στο  στήθος μόνιμο κάψιμο στο στόμα  και άλλα πολά που σίγουρα ξέρετε η περισσότερη ....
Με το ητ όλα αυτά τα συμπτώματα που προαναφέρθηκα εξαφανίστηκαν απο τισ πρώτες μέρες το μονο που είχα λίγο φούσκωμα στο στομάχι και κάποια παραπάνω  αέρια αλλά και αυτά υποχωρεισαν σε μικρο χρονικό διαστημα  ...το άλλο που παρατήρησα για πρωτη χρόνια σαν ατμιστησ  κάθε φθινώπορο και άνοιξη το ελάχιστο δλδ 2 φορές των χρονο θα είχα η κάποιο κρύωμα η να έχω θέμα με αμυγδαλές  πράγμα που έως τώρα  ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ χτυπάω και ξύλο φτού φτού στα κακά ματια  δεν έχω αντιμετωπίσει...

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #873 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:08 »

Ανάμεσα  στα Χριστούγεννα  και τη πρωτοχρονιά  έκανα  θεραπεία  περιοδοντιτιδας μαζί  με άλλα  ,έκανα  τη μετάβαση  στο ητ μεσα με τέλη  Γενάρη  οπότε  το επιχείρημα  ότι  το κτ περιορίζει  τη κυκλοφορία  του αίματος στα ούλα  (και δε λεω οτι δε το κάνει )με αποτέλεσμα να καλύπτει  την ουλιτιδα δεν υσχειει  τουλάχιστον  για μενα αφού προέρχομαι  απο <<ρεκτιφιέ >> !!

Την άλλη  Τρίτη  εχω ραντεβού  με τον οδοντίατρο και θα σας  ενημερώσω! !


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

ναι ρωτησε τον οδοντιατρο σου, αν τελικα πετυχε το ρεκτιφιε, ή οχι...
θα με ενδιεφερε η απαντηση

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #874 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 18:09 »
Αγαπητέ rosenred, το φόρουμ διαθέτει τον «δικό του» ατμιστή γιατρό, τον takkat. Δεν τον γνωρίζω ούτε προσωπικά, ούτε σαν επιστήμονα αλλά οι αναρτήσεις του εδώ είναι αρκούντως σοβαρές ώστε αν είχα κάποιο θέμα υγείας να μην είχα δεύτερες σκέψεις για να τον συμβουλευτώ. Ο takkat δεν είναι γαστρεντερολόγος αλλά κι εγώ όταν είχα πάθει ΓΟΠ, γενικό παθολόγο είχα δει και με κουράρισε με απόλυτη επιτυχία.
Σε κάθε περίπτωση πάντως περαστικά σου.  :)

Ενας από τους κορυφαίους γιατρούς σην Ελλάδα για τα στομαχικά έχει δηλώσει ότι το 80 % του προβλήματος είναι το άγχος και μετά τροφές αλκοόλ κάπνισμα. Το καλοκαίρι είχα σοβαρό θέμα και τα χάπια ισα ίσα που δίνανε μια ψευδαίσθηση.  Στείλε μου πμ αν θες με λεπτομέρειες του προβλήματος σου και αν μπορώ να σε βοηθήσω. Το άτμισμα είναι αθωο πάντως. Και μη παρεξηγηθώ δεν είμαι γιατρός και πιθανότατα δεν γλυτώνεις μια  επίσκεψη σε κάποιον για να δεις ακριβώς τι συμβαίνει. απλά είμαι παθών που ίσως σου διώξει κάποιες φοβίες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Ήμουν σίγουρος ότι το άτμισμα δεν ευθύνεται για το πρόβλημα (περνάω μια περίοδο αυξημένου άγχους) απλά διαβάζοντας από δω κι από κει, αρκετός κόσμος έχει στομαχικά με PG/VG και σκέφτηκα ότι αυτό μπορεί (ή και όχι) να επηρεάζει.

Savo, αφού μου δίνεις το ελεύθερο θα σου στείλω ένα pm , αύριο όμως γιατί θα πρέπει να φύγω τώρα.
cpbaroque αυτό για τον παθολόγο και όχι γαστρεντερολόγο με καθησυχάζει πολύ. Αφού ο takkat είναι δικός μας, μπορεί να τον ενοχλήσω για μια επίσκεψη :)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #875 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 21:52 »

Όπως  καταλάβατε  είμαι  πολύ  προβληματισμενος διαβαζοντας κι άλλα τοπικς εδώ για το τι ακριβώς  είναι  αυτό  που ρουφάμε. ....

Μα γνωριζουμε 100%
ειδικα οσοι φτιαχνουμε υγρα μονοι μας, αλλα και τα ετοιμα παλι τα ιδια εχουν.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #876 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 21:55 »
Nik εννοώ τα συστατικά  του ατμού  που παράγεται οχι τα υγρά  ,προφανώς  αυτά  είναι γνωστά  άλωστε  είμαι  ακόμα  πολύ  καινούριος  και παιρνω έτοιμα  που υποτίθεται  ότι ειναι πιστοποιημενα!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #877 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 22:12 »
Δεν υπάρχουν πιστοποιημένα υγρά, ούτε φορέας να πιστοποιεί, ούτε κριτήρια πιστοποίησης.
Το μάτωμα των ούλων -σε όσους συμβαίνει- είναι το πιο κοινό σύμπτωμα, κρατάει λίγο και εκατομμύρια ατμιστές δεν έχουν αποκτήσει πρόβλημα με δόντια εδώ και χρόνια. Οι αιμοστατικές ιδιότητες του καπνού είναι επίσης γνωστές (αν και δεν νομίζω κάποιος να έχει κάνει ιδιαίτερη μελέτη για τα ούλα).
Φυσικά οι αποφάσεις είναι δικές σου.

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #878 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 22:20 »
 ξηροστομια..μούδιασμα της γλώσσας κ μερικη απώλεια της γεύσης συχνα πυκνά.
Έχω πάρει κ 5 κιλά σε τρεις μηνες..
Παιζει να φταιει η γλυκερινη των υγρων για τα παραπανω;

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #879 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 22:53 »
Για την ξηροστομία, επειδή το είχα και εγώ συχνά πυκνά, θεωρώ ότι φταίει η PG. Βέβαια, πίνοντας λίγο περισσότερο νερό, περνάει. Σχετικά με την απώλεια της γεύσης, μάλλον αναφέρεσαι στην απώλεια γεύσης του υγρού που ατμίζεις, κάτι που είναι γνωστό ως «κορεσμός γεύσης ή vaper's tongue».  Για τα κιλά που ενδέχεται να βάλει ένας ατμιστής, κατά τη γνώμη μου οφείλεται στη νευρικότητα που επικρατεί το πρώτο διάστημα προσαρμογής από τη μετάβαση στο η.τ. Τρώγοντας στεγνά γεύματα και μπόλικες σαλάτες, βοηθάει πολύ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #880 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 23:15 »
Τα κιλα δε τα γλυτωνεις ευκολα γιατι με τη διακοπη του καπνισματος επανερχεται η γευση και η οσφρηση στα φυσιολογικα 

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #881 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 23:54 »
BigSur ευχαριστώ για τη διευκρίνιση νόμιζα ότι τα υγρά από επώνυμα brands είναι ελεγμένα ....κατά κάποιο τρόπο .
Όταν λέτε για το ματωμα των ούλων ότι κρατάει λίγο , πόσο περίπου είναι αυτό το λίγο, εγώ το έχω καμία 10ρια μέρες και η κοπέλα μου καμιά βδομάδα. .
Δε νομίζω ότι θα το παρατήσω , θα κάνω υπομονή να δούμε ελπίζω να το ξεπεράσω όπως λέτε και οι περισσότεροι! !

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk

Μία γνώμη για όσους έχουν πάρει κιλά είναι γνωστό ότι η ελειψη νικοτίνης μιμηται την αίσθηση της πείνας ίσως κάποιοι βιάζονται να κατέβουν σε περιεκτικοτητα με αποτέλεσμα η ελειψη να τους οδηγεί στο ψυγείο συχνότερα !!
Η συμβουλή μου άσκηση, άσκηση, άσκηση

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 11:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #882 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 00:40 »
@dimpapanak
Εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα με τα ούλα. Αν έχω καταλάβει καλά όσοι παρατηρούν αιμορραγία δεν μιλάνε για κάτι που κρατά πάνω από μήνα. Δεν υπάρχει θετική απάντηση στο τι την προκαλεί. Φαίνεται πάντως πως αλλάζει η χλωρίδα του στόματος και μέχρι να επέλθει νέα ισορροπία μπορεί να υπάρξουν μικροαιμορραγίες. Για άλλους είναι σαφώς κρυμένα οδοντικά προβλήματα ενώ άλλοι -όπως εσύ-δεν βρίσκετε τον λόγο. Πάντως καταγράφονται πράγματι και αιμορραγίες σαν παρενέργεια της διακοπής καπνίσματος.
Κάποιες εταιρίες υγρών κανουν οι ίδιες αναλύσεις ψάχνοντας για ουσίες που θεωρούνται επιβλαβείς. Αυτό εξελίσσεται όσο μαζεύουμε πληροφορίες από την επιστημονική κοινότητα. Οι πιο συζητημένες είναι οι αλδεϋδες, το διακετύλιο και το ακετυλοπροπιονύλιο, Άλλες δεν ανακοινώνουν αναλύσεις και άλλες δεν ξέρουμε να κάνουν. Εναπόκειται σ'εμάς να κάνουμε τις επιλογές μας.
Βέβαια σιγά σιγά θα δημιουργηθούν σχετικές νομοθεσίες να βάλουν κάποια τάξη στα πράγματα. Κοινός φόβος όλων μας (και αρκετά βάσιμος) είναι πως δεν θα βάλουν ωφέλιμη τάξη αλλά θα γραφτούν από άσχετους με άξονα οικονομικό και όχι δημόσιας υγείας.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1049
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #883 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 00:44 »
Εδώ και κάνα μηνά εχω φτέρνισμα, ειδικά το πρωί μετά το ατμισμα, σαν να στεγνώνει η μύτη και φτερνίζομαι συνεχεία, μετά από λίγο περνά άλλα επανέρχεται στη διάρκεια τις ημέρας. κάνω DIY υγρά 50/50 atmos από 3 έως 6mg  με FA αρώματα.. έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #884 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 00:50 »
Και η PG και η VG μπορούν να ξηραίνουν την μύτη, ειδικά αν συνηθίζεις να εκπνέεις από την μύτη σου.
Μήπως να δοκιμάσεις να εκπνέεις από το στόμα μόνο; Ίσως να μειωθεί ή να περάσει η... ξηρασία! ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios