vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 7 χρήστες
antiklitos140, lagoudakis, Xxristos, eurogod, treloneritis, noe, camber

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #450 στις: Αυγούστου 11, 2015, 23:56 »

Απο τοτε που αρχισα να τραβαω τον ατμο κατευθειαν στα πνευμονια οτιδηποτε ειχε να κανει με καψιματα στο στομα και αφθες εφυγε και αυτο.
Προβληματα με βηχα απο την εισπνοη ατμου δεν ειχα ποτε, σε αντιθεση με τη γυναικα μου που δε καταφερε ποτε να κανει ολοκληρη τζουρα απο τη δωδεκαρα νικοτινη μου, ακομα και στη μιση εισπνοη την επιανε βηχας.
Δε με απασχολει η νικοτινη και δε σκεφτομαι να τη μειωσω σε αυτη τη φαση, ισα-ισα λογω των ελλειψεων απο τα Capital Controls πηρα τα αγαπημενα μου υγρα σε 18αρα.
Ξερω πολυ καλα μετα απο 18 χρονια τσιγαρου ποση νικοτινη μπορει να αντεξει το σωμα μου και το πιθανοτερο ειναι οτι θα ατμιζω μικροτερη ποσοτητα υγρου σαν αποτελεσμα, αυτο μενει να το δω στην πραξη.
Επειτα πολυς κοσμος βλεπω να μειωνει την περιεκτικοτητα νικοτινης, οχι ομως και την προσληψη.
Αμα πας σε MOD, drippers κλπ και κανεις τεραστιες τζουρες ειναι λογικο να πρεπει να μειωσεις τη νικοτινη, δε σημαινει ομως οτι συνολικα εισπνεεις λιγοτερη.
Σταδιακα ολοι κανουν βηματα σε "μεγαλυτερα πραγματα" στο ατμισμα οποτε η περιεκτικοτητα νικοτινης στο υγρο απο μονη της δε λεει ολη την ιστορια.
Και προτιμω να κανω λιγοτερο υγρο με περισσοτερη νικοτινη παρα να ατμιζω 10 μλ τη μερα για τη γευση.
Μιας και το η.τ. δεν ειναι οσο υγειινο οσο ο αερας που αναπνεουμε νομιζω οτι οσο λιγοτερο υγρο κανει κανεις τοσο καλυτερα, οσον αφορα στις επιπτωσεις στην υγεια.
Μιας και ατμιζω ομως μολις 4 μηνες περιμενω να τα δω σιγα σιγα και στην πραξη, απλα σκεψεις κανω, λογικες ελπιζω :hmmm:








Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #451 στις: Αυγούστου 12, 2015, 00:49 »
Λογικες οι σκεψεις σου για μενα

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #452 στις: Αυγούστου 18, 2015, 02:38 »
Καλησπέρα κι από μένα! Η μόνη μικρή παρενέργεια που έχω - εδώ και 1,5 μήνα που άρχισα το άτμισμα -
είναι η καούρα που με πιάνει όταν ατμίσω απανωτές τζούρες (50%-50% υγρά).
Έχω και αιμορραγία στα ούλα αλλά αυτό το περίμενα , απ' ό,τι έχω διαβάσει κι εδώ.
Όταν ρώτησα κάποιους ατμιστές , μου είπαν πως η καούρα είναι από την PG.
Και ότι σε άλλους προκαλεί πόνο στο στομάχι , αν ατμίσουν πολύ. Σε άλλους , όχι.
Υπάρχει όντως δυσανεξία στην PG , σε ό,τι αφορά το στομάχι; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #453 στις: Αυγούστου 18, 2015, 08:23 »
Χωρις να είμαι σίγουρη αν φταίει pg ή ο επιπλεον αερας που καταπίνεις, ειχα το ίδιο πρόβλημα όταν ξεκίνησα (καούρες και φούσκωμα), το οποίο πέρασε μόνο του μετά από 1-2 μήνες. Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά στο νήμα. Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, πρέπει να εντοπίσεις αν σε ενοχλεί η pg και να μειώσεις... :bye:

Αποσυνδεδεμένος Artista

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #454 στις: Αυγούστου 18, 2015, 09:32 »
Καλησπέρα κι από μένα! Η μόνη μικρή παρενέργεια που έχω - εδώ και 1,5 μήνα που άρχισα το άτμισμα -
είναι η καούρα που με πιάνει όταν ατμίσω απανωτές τζούρες (50%-50% υγρά).
Έχω και αιμορραγία στα ούλα αλλά αυτό το περίμενα , απ' ό,τι έχω διαβάσει κι εδώ.
Όταν ρώτησα κάποιους ατμιστές , μου είπαν πως η καούρα είναι από την PG.
Και ότι σε άλλους προκαλεί πόνο στο στομάχι , αν ατμίσουν πολύ. Σε άλλους , όχι.
Υπάρχει όντως δυσανεξία στην PG , σε ό,τι αφορά το στομάχι; Σας ευχαριστώ πολύ.


Αυτο με το ματωμα των ουλων πρεπει να το ελεγξεις σε γιατρο , κατα την αποψη μου . Εκτος αν εννοεις οτι τονωσε καποια ηδη υπαρχουσα ουλιτιδα . Η δυσανεξια στην pg εξαρταται απο ανθρωπο σε ανθρωπο . Αλλοι την εχουν , αλλοι οχι . Αλλοι περισσοτερο , αλλοι λιγοτερο. Οποτε προτου βγαλουμε κριτικη οτι φταιει η Pg επειδη αυτο το προβλημα ειχε καποιος αλλος , πρεπει να ακολουθησουμε μια βασικη διαδικασια


Αρχικα . Εαν παρατηρουμε καποιο προβλημα υγειας μικρο η μεγαλο συναμα με την ατμιστικη μας πορεια , ξεκιναμε μια αποκλειστικη διαδικασια .  Αρχικα ατμιζουμε σκετη βαση χωρις γευση με τη συνηθισμενη μας νικοτινη για 2-3 μερες . Αν τα προβληματα υποχωρησουν και σταματησουν φταιει η γευση . Δοκιμαστε αλλα υγρα ωσπου καποιο να μην σας πειραζει και να σας αρεσει
Αν ατμισουμε σκετη βαση (και vg και pg ) και το προβλημα συνεχιζεται μπορει να φταινε 3 πραγματα πια . Στη συνεχεια δοκιμαζουμε υγρα max vg , αν επιμενει το προβλημα τοτε υγρα κυριαρχα σε pg .  Αν ακομα υπαρχει το προβλημα παει να πει οτι το προβλημα ειναι η νικοτινη . Μειωνουμε την ποσοτητα της , ωσπου να δουμε βελτιωση υγειας


Η περιπτωση δυσανεξιας σε πανω απο δυο συστατικα απο αυτα ειναι αρκετα σπανια , αλλα οχι απιθανη . Οποτε κανουμε και συνδιασμους τεστ αν δεν εχουμε βελτιωση στο προβλημα με τις παραπανω δοκιμες , πχ χωρις γευση και vg , χωρις pg και νικοτινη . Τωρα αμα και παλι δεν υπαρχει βελτιωση κοφτε το τελειως .

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #455 στις: Αυγούστου 18, 2015, 17:21 »
Η ουλίτιδα προϋπήρχε , απλώς το κόψιμο του τσιγάρου την επιδείνωσε λίγο.
Δεν φταίει καθόλου το η.τ. για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #456 στις: Αυγούστου 18, 2015, 18:12 »
Αιμορραγιες στα ουλα εχω κανει και γω με το e-cig,ποτε δεν ειχα τετοια προβληματα, σε οδοντιατρο εχω παει 3-4 φορες στη ωη μου για καθαρισμο για πετρα.
Τα προβληματα στο στομα δεν τα ειχα ποτε με το τσιγαρο ουτε οταν καπνιζα ουτε οταν το ειχα κοψει παλαιοτερα 3 φορες.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #457 στις: Αυγούστου 23, 2015, 02:41 »
Όταν ρώτησα κάποιους ατμιστές , μου είπαν πως η καούρα είναι από την PG.
Και ότι σε άλλους προκαλεί πόνο στο στομάχι , αν ατμίσουν πολύ. Σε άλλους , όχι.
Υπάρχει όντως δυσανεξία στην PG , σε ό,τι αφορά το στομάχι; Σας ευχαριστώ πολύ.
Μόνο εσύ θα δεις (με πειραματισμό) αν έχεις δυσανεξία σε PG ή VG.
Συνήθως για στομαχικά ευθύνεται η VG.
[Οι περισσότεροι ρίχνουν στην PG τα πάντα γιατί έτσι τους είπανε.]

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #458 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:09 »
εδώ και καιρο με τα diy εχω ελατωσει την PG και τα αρωματα, και τωρα αφου εκανα ένα τανκ 50/50 ετοιμο υγρο μετα από 2 μερες που ξαναγυρισα στα δικα μου νοιώθω μια ξηροτητα στα χειλη λες και είναι τραχιά και ξηρα, κυριως το πανω. Για καποιο λογο εχω την εντυπωση ότι εγινε από το ατμισμα, αλλα δεν ξερω! εχει παρατηρησει/ακουσει κανεις κατι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #459 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:43 »
Φαίνεται να σε ενοχλεί η PG. Αλλεργία δεν θα το λέγα μιας και θα σε ενοχλούσε και η ελάχιστη δόση που μπορεί να βάζεις στα δικά σου υγρά. Ένας φίλος μου είχε τρομερό θέμα μιας και ξεραινόταν τόσο πολύ το στόμα και ο λαιμός του που έβγαζε πληγές. Είναι μέχρι να ξανασυνηθίσει ο οργανισμός σου λογικά.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #460 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:48 »
ίσως να είχε να κάνει και με το άρωμα, μιας και εγω βάζω ή ελάχιστο ή καθόλου, και ήταν ή πρώτη φορά που δοκιμασα φρουτένια άρωμα (φράουλα από FA)

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #461 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:06 »
Λίγο απίθανο μου ακούγεται. Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν ισχύει είναι να δοκιμάσεις απ' την ίδια σειρά υγρών κάποιο που να μην ειναι φρουτένιο. Πάντως τα περισσότερα αρώματα είναι διαλυμένα σε PG να ξέρεις, οπότε αν όντως σε πειράζει η PG καλά κάνεις και βάζεις λίγο.

Αποσυνδεδεμένος dimos80

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #462 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 21:43 »
Καλησπέρα, ατμιζω δύο εβδομάδεςΚαι έχω παρατηρήσει τις εξής παρενέργειες,Πολλά αέρια ,αρωματικά θα έλεγα, αυτρες  στο στόμα και σπυράκι τύπου ακμής.Αυτό πιστεύω οφείλεται στην ξαφνική διακοπή του τσιγάρου μετά από 17 χρόνια.είμαι 34.Αυτό νε τα αέρια με ενοχλεί πολύ και δε ξέρω αν φταίει το άτμισμα...Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #463 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 21:50 »
καλησπερα σε ολη την παρεα.... και εγω σχετικα νεος στο ατμισμα, ατμιζω τωρα γυρω στους 3 μηνες ... και η μονη παρενεργεια που εχω παρατηρησει ειναι οτι καποιες φορες παω να ατμισω και με πιανει κατι σαν σπαστικος λοξυγγας...  :laugh1: :laugh1: :laugh1: μετα απο λιγο περναει ομως και ολα μια χαρα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #464 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 21:58 »
αυτρες  στο στόμα

Αυτό με τις αυτρες το παθαινω κι εγω


Στάλθηκε από το GT-I9060 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12036 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499589 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos