vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

450 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, trabaman, Buliwyf, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #525 στις: Μαΐου 03, 2012, 21:04 »
Τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα atmikos; Έχεις δοκιμάσει μόνο vg, μόνο pg και χωρίς καθόλου αρώματα; Πάντως, όλα αυτά είναι κάτι σαν συντηρητικά τροφίμων και ως τέτοια σε κάποιους ανθρώπους δημιουργούν δυσανεξίες (όπως και κάποιες τροφές, που σε άλλους δε δημιουργούν τίποτα). Ίσως επίσης έχει να κάνει με την υπερβολική ίσως χρήση; Και τέλος, εγώ θα δοκίμαζα και άλλον ατμοποιητή! Μπορεί κάποιο από τα υλικά του να προκαλεί αλλεργία. (χαμός!!)

Αποσυνδεδεμένος atmikos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #526 στις: Μαΐου 03, 2012, 21:20 »
Αγαπητή eGo-W η αλήθεια είναι ότι δεν έχω επιμείνει να ατμίσω μόνο vg για μεγάλο χρονικό διάστημα για να δω αποτελέσματα. Κάτι ξηροδερμίες και σπυράκια στο στήθος έρχονται και φεύγουν. Κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι τα μαλλιά μου λαδώνουν την ίδια μέρα... τη δεύτερη μέρα πρέπει πρωί - πρωί να λουστώ. Φυσικά πριν δεν είχα τίποτα απ όλα αυτά. Από υγρά φτιάχνω μόνος μου, diy - με γνωστές βάσεις και αρώματα δοκιμασμένα. Έχω και έτοιμα, πάλι πολύ γνωστά. Από ατμοποιητές έχω ότι μπορείς να φανταστείς, και επισκευάσιμους  κλπ. Είμαι 13 χρόνια χορτοφάγος και γενικά προσέχω την υγεία μου. Το παρατηρώ και βλέπουμε... Σ' ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2012, 16:46 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #527 στις: Μαΐου 03, 2012, 22:45 »
Καλή τύχη με το ψάξιμο, είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη με αλλεργίες, θέλει πολύ πρόγραμμα και σύστημα (πάντα με κούραζε όταν χρειαζόταν να κάνω κάτι αντίστοιχο). Είσαι βέβαια χορτοφάγος, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον μια στοιχειώδη αυτοπειθαρχία την έχεις (πράγμα που δε συνέβαινε με μένα  :D )
Ενημέρωσέ μας αν προκύψει κάτι! Εμένα προσωπικά νομίζω πως με πειράζει η vg πάντως ή έστω σε υψηλές περιεκτικότητες -είναι σα να κολλάει στο λαιμό μου, και χρειάζεται να ξεροβήχω κάπως για να στρώσω -αλλά επειδή όταν τη δοκίμασα και το έπαθα αυτό, ταυτόχρονα είχα κάνει μια πατέντα (έβαλα λίγο υγρό άρωμα πορτοκαλιού ζαχαροπλαστικής που είχα για το κέηκ!) μπορεί να έφταιγε αυτό. Θα ξαναδοκιμάσω vg (χωρίς πατέντες!) σε μία βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος atmikos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #528 στις: Μαΐου 03, 2012, 22:56 »
Σ' ευχαριστώ, καλή τύχη και σε σένα. Η ανταλλαγή πληροφοριών είναι αυτή που θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε αρκετά που σήμερα πιστεύω είναι νωρίς. :bye:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #529 στις: Μαΐου 24, 2012, 15:39 »
Κανείς άλλος που υγροποιείται ο ατμός στη μύτη του;  :-[

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #530 στις: Μαΐου 24, 2012, 16:02 »
Και σε εμενα υγροποιειται ο ατμος στην μυτη και πολλες φορες ειναι αρκετες οι σταγονες.
Απο οτι γνωριζω ειναι φυσιολογικο οταν γινεται χρηση της VG.
Συχνο φαινομενο οταν ατμιζω απο καρτο και βγαζω ατμους και απο τα αυτια και λιγοτερο οταν χρησιμοποιω φυτιλοαντισταση.

Υ.Γ Ετσι δεν χρειαζομαι και ορό για να ξεμπουκωσω απο τυχον βουλοματα λογο εποχης.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #531 στις: Μαΐου 24, 2012, 16:04 »
Καταραμένη κουρευτική! Τι το θελα να δοκιμάσω εκείνο το μακρουλό της εξάρτημα ... (!)

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #532 στις: Μαΐου 24, 2012, 16:06 »
είπα να μειώσω την pg και βρέθηκα να σκουπίζω την μύτη μου συνέχεια :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος liapakos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την στιγμή,πριν γίνει ανάμνηση...
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #533 στις: Μαΐου 24, 2012, 16:18 »
Κανείς άλλος που υγροποιείται ο ατμός στη μύτη του;  :-[
Eiναι απολυτα φυσικο αυτο.
Εγω που κανω 100% VG να δεις τι τραβαω..Αλλα οπως ειπε και ο φιλος απο πανω,εχω ξεχασει τι σημαινει otrivin kai ronal.  :D

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #534 στις: Ιουνίου 08, 2012, 10:15 »
Kαλημερίζω.
Λοιπόν εχθές ξύπνησα με δυσπνοια. Δεν μπορούσα να ατμισω όλη μέρα. Βάρος στα πνευμόνια χωρίς πόνο. Η 18άρα VG δεν κατέβαινε με τίποτα. Πιπιλάω καιρό στα 18.
Ένα άλλο θέμα που επίσης έχει αρχίσει να αποκτά διαστάσεις είναι οι άφτρες (δεν ξέρω πως λέγονται, βασικά είναι σπυριά με διάφανο υγρό) και τα ξεφλουδίσματα στις παλάμες.

VG or not VG;

Αποσυνδεδεμένος tobias

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #535 στις: Ιουνίου 08, 2012, 10:45 »
Φίλε καλημέρα, για τις αυτρεΣ απλά θα σου απαντήσω που εχω κ εγώ τέτοιες εποχές κ είχα κ όταν κάπνιζα κ όταν το είχα κόψει μερικές φορές. Συνήθως είναι θέμα αλλεργικό ή θέμα ψυχολογικό. Στο λέω γιατί εγώ πότε βγάζω πολλές στα χέρια κ ποτε καμία. Ειδικά τέτοια εποχή με ζέστη δες λίγο κ το θέμα της ενυδάτωσης

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #536 στις: Ιουνίου 08, 2012, 11:02 »
Stepeha αν εννοείς αυτές στο στόμα είανι φυσιολογικό .Έχει ξαναναφερθει και το...πόρισμα -δεν είναι συμπτωμα του ατμίσματος αλλά της διακοπής του καπνίσματος.Το τσιγάρο τις εμπόδιζε απλώς. ;)


εντιτ από φλασιά

Επίσης μπορεί να είναι και από το επιστόμιο το οποίο καλό είναι να καθαρίζεται με οινόπνευμα ή κάτι να απολυμαίνεται μιας που έρχεται συνεχώς σε επαφή με διάφορα αντικείμενα και μετά στο στόμα μας.
Και γω το παθαίνω καμιά φορά.

εντιτ από στιγμή Εύρηκα!

Διαβάζοντας επί τροχάδην το τόπικ, είδα ότι κάποιοι φίλοι ταλαιπωρούνται με άφθες από τη στιγμή που άφησαν το ΚΤ και πέρασαν στο ΗΤ, και προβληματίζονται για το τι φταίει.
Τα πράγματα λοιπόν είναι πολύ απλά:
Κάποιοι άνθρωποι έχουν την προδιάθεση να εμφανίζουν άφθες πιο συχνά από τους υπολοίπους (η ακριβής αιτιολογία των αφθών είναι ούτως ή άλλως άγνωστη). Σε αυτούς τους ανθρώπους λοιπόν, το κανονικό τσιγάρο κάνει ένα μεγάλο καλό (το μόνο καλό που κάνει το ΚΤ): σταματάει -σχεδόν εντελώς- η εμφάνιση αφθών.
Όταν όμως αυτοί οι άνθρωποι κόψουν το τσιγάρο, ένα από τα πρώτα πράγματα που συμβαίνει είναι να γεμίσει το στόμα τους άφθες. Μετά την αρχική αυτή αντίδραση, θα εμφανίζονται μεν άφθες, αλλά όχι με την συχνότητα που εμφανίζονται όταν πρωτοκόβεις το κανονικό τσιγάρο.
Ελπίζω να βοήθησα.

εντιτ από εύρεση άρθρου

http://www.cosmo.gr/body-and-mind/Soma/Ygeia/afthes-h-syxnh-alla-mysthriwdhs-plhgh-toy-stomatos.1285710.html
 :eyesplash: :eyesplash: :wall: :wall: :wall: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2012, 11:25 από Viliana »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #537 στις: Ιουνίου 08, 2012, 11:07 »
συνηθως τα σπυράκια που αναφέρεις στον θώρακα η πλάτη εμφανίζοταν
από χρήση PG κ από παλιά που το ανέφεραν κάποια ατομα...οποτε δοκιμασε
να την μειώσεις η να κάνεις υγρό μονο με vg να έχει..καλύτερα η δευτερη
περίπτωση για να δεις αν φύγουν αυτα τα σπυράκια

Σχετικά με σπυράκια θα ήθελα να αναφέρω και εγώ κάτι που μου έτυχε πρόσφατα.
Έφτιαχνα υγρά από βάσεις Atmos.
Πριν κανά μήνα πήρα βάσεις από άλλη εταιρεία και μόλις τέλειωσαν οι βάσεις της Atmos έφτιαξα από αυτά με την ίδια περιεκτικότητα 70 pg 30 vg.
Χρησιμοποίησα δε τα ίδια αρώματα που χρησιμοποιούσα πριν.
Τις πρώτες μέρες μέρες παρατήρησα και εγώ σπυράκια στο θώρακα και στην πλάτη όχι βέβαια τίποτε σοβαρό ένα εδώ ένα εκεί.
Πριν 10μέρες εφοδιάστηκα πάλι βάσεις από Atmos και παρατηρώ ότι τα σπυράκια εξαφανίζονται.

Μπορεί τα υγρά να μην έχουν καμία σχέση και να ήταν κάτι αλλεργικό αλλά μπορεί και οι διάφοροι οργανισμοί να παρουσιάζουν πρόβλημα σε διαφορετικά
υγρά,χωρίς με αυτό να ενοηθεί πως τα συγκεκριμένα υγρά να έχουν πρόβλημα.
Απλως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.   

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #538 στις: Ιουνίου 08, 2012, 11:42 »
Φίλε καλημέρα, για τις αυτρεΣ απλά θα σου απαντήσω που εχω κ εγώ τέτοιες εποχές κ είχα κ όταν κάπνιζα κ όταν το είχα κόψει μερικές φορές. Συνήθως είναι θέμα αλλεργικό ή θέμα ψυχολογικό. Στο λέω γιατί εγώ πότε βγάζω πολλές στα χέρια κ ποτε καμία. Ειδικά τέτοια εποχή με ζέστη δες λίγο κ το θέμα της ενυδάτωσης

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Εννοώ αυτά τα σπυράκια και την ξηροδερμία. Όπου βλέπετε κοκκινίλες ήταν σπυράκια με υγρό που τα έχω σπάσει. Στην πρώτη φωτό, περίπου στη μέση και λίγο δεξιά, βλέπετε και μια νέα "αποικία" που ετοιμάζεται να φουσκώσει.

Τέτοια δεν έχω ξαναβγάλει ποτέ στη ζωή μου. Μόνο όταν άρχισα το ΗΤ. Λογικά κάποια αλλεργία στα υγρά είναι...




Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #539 στις: Ιουνίου 08, 2012, 11:48 »
Καλέ μου καλύτερα να πας πρώτα σε ένα δερματολόγο να αποκλείσεις τα υπόλοιπα! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191836 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 888 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589544 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797702 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313355 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13519 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711