vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, trabaman, Buliwyf, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #510 στις: Απριλίου 13, 2012, 18:05 »
Για να σοβαρολογήσουμε... πριν λίγες μέρες γέμισα λίγο RY4 Traditional στα 18mg που άτμιζα παλιότερα και πέθανα στο βήχα  :o
Τι να πω δεν ξέρω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #511 στις: Απριλίου 14, 2012, 01:25 »
Δεν ξέρω αν λέω μπαρουφα αλλά ίσως στο ζήτημα με τα φουσκωματα να πρέπει να ληφθεί υπόψη και ο παράγοντας ατμο! Εγώ τουλάχιστον αυτό παρατήρησα σε μένα. Πιστεύω πως ο ατμο μου τα είχε ψιλό παίξει και εγώ κάπνιζα σχεδόν καμμενο χωρίς να το καταλαβαίνω -ήταν ο ατμο του want. Γενικά δυστυχώς κάθε φορά οι παράγοντες είναι παρά πολλοί και γι αυτό δύσκολο να βγει άκρη. Για το 50-50 πάντως έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι δεν βγαίνει καλό στα υγρά DIY- δεν θυμάμαι που και δεν μπορώ να ψαξω, ήδη ζόριζομαι πολύ να γράψω από το iPad του αδερφου μου, για γράψιμο χάλια...

Αποσυνδεδεμένος panagiotini

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #512 στις: Απριλίου 15, 2012, 05:14 »
Αρα θα δοκιμασω και εγω tribeca της Halo μηπως με πιασει.δεν το εχω ξαναδοκιμασει και ελπιζω ολα να πανε καλα με τα φουσκωματα..

αλλιως  καθε πρωι μαζι με το η.τ θα τρωω και τυροπιτα με milko για ομοιοπαθητικη αντιδραση :P

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #513 στις: Απριλίου 15, 2012, 06:28 »
τα φουσκώματα προκαλούνται από υγρά πλούσια σε vg.To tribeca είναι μεταξύ 20-30%,οπότε φούσκωμα αποκλείεται να έχεις.είναι το αγαπημένο μου επίσης

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #514 στις: Απριλίου 15, 2012, 14:31 »
Καλησπερα σε ολους..Κανοντας υγρα με 20%VG και 80%PG,δεν εχω το παραμικρο φουσκωμα...Οντως πριν λιγο καιρο που αρχισα να ατμιζω,εκανα πολλα πειραματα σε γευσεις-μαρκες και δοκιμαζοντας υγρα αποκλειστικα με VG χωρις καθολου PG,ειδα πως οντως ειχα φουσκωματα και εκτος αυτου,οτι ατμοποιητη ειχα χρηαιμοποιησει,ειχε πολυ μικρη διαρκεια ζωης...Μακρια απο μενα η VG...Ουστ.... :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:..Δεν νομιζω οτι φουσκωματα=ατμοποιητες,απλα VG=φουσκωματα  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #515 στις: Απριλίου 15, 2012, 14:40 »
Τη πρώτη φορά που έκανα 70PG / 30VG με έπιασε δύσπνοια. Το 'χει πάθει κανείς άλλος; Με 50:50 είμαι μια χαρά.

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #516 στις: Απριλίου 15, 2012, 14:47 »
Χρόνια πολλά στα παιδιά!
Εγώ να σας πω τι νομίζω: η υπερβολή είναι που καμιά φορά μας ενοχλεί και δεν είναι η περιεκτικότητες.
Και τι εννοώ όταν κάπνιζες από νορμάλ 1 πακέτο τσιγάρα σε 3 πακέτα δεν υπήρχαν άσχημα συμπτώματα? έτσι και εδώ η υπερκατανάλωση πάντα θα έχει παρενέργειες, γιατί λέμε για VG/PG αλλά δεν λέει κάποιος με πόση νικοτίνη :)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #517 στις: Απριλίου 15, 2012, 18:35 »
Χρόνια πολλά Γιάννη.
Στο ερώτημά σου τώρα: 5ος μήνας ατμίσματος, 80PG/20VG, 1-1.5ml /ημέρα, 7mg νικοτίνης, υγρά έτοιμα στη αρχή και DIY στη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #518 στις: Απριλίου 15, 2012, 20:07 »
Σε πολλούς, η PG δεν έχει ευχάριστα αποτελέσματα. Σ' εμένα φέρνει πονοκέφαλο, που επικεντρώνεται μεταξύ των ματιών!

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #519 στις: Απριλίου 16, 2012, 08:01 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά  :)
Συμφωνώ μ'αυτό που λέει ο Giannis Pap  :thumpup:

Αρχικά κατάλαβα οτι η VG μου φέρνει φουσκώματα, ρεψίματα κτλ κτλ
Μετά συνειδητοποίησα οτι η PG μου φέρνει κάτι σαν δύσπνοια... λες και έχουν "κλείσει" λίγο οι πνεύμονές μου!!!!!!!!

Σκέφτηκα... τι σκ@&* θα κάνω;  :confused1:

Ε λοιπόν μείωσα την νικοτίνη!!!!  :yes:
απο το 24 πήγα στο 18 και τώρα είμαι στο 12  :yes:
(παρακάτω δεν μπορώ και δεν θέλω κι'όλας  :nope: )

Αποσυνδεδεμένος apVga

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #520 στις: Μαΐου 03, 2012, 18:58 »
Καλησπέρα σε όλους. 2 μήνες άτμισμα με nobacco tobacco, δηλαδή 70% PG, 11mg τις 2 πρώτες βδομάδες και από τότε και μετά στα 8mg, 1ml την ημέρα με ελάχιστες εξαιρέσεις που άντε να έκανα 1,5 κάποιες μέρες. Έχει τουλάχιστον μήνα που το παρακολουθώ από την πρώτη εμφάνιση, οπότε πλέον θεωρώ δεδομένη δυσανεξία στην PG. Ξεκίνησε με λίγα σπυράκια τα οποία πληθαίνουν με μαθηματική ακρίβεια. (Όχι δεν παίζει άλλη αλλεργία και δεν υπήρχε προηγούμενο πριν από αυτό, θεωρώ δεδομένο ότι είναι το υγρό). Κάποια στα πλευρά/πλάτη και η συντριπτικότατη -και καθόλου αμελητέα, ανησυχητική θα έλεγα, πλέον- πλειοψηφία, στο στήθος/άνω θώρακα.

Θέλω συμβουλή από όσους είχαν το ίδιο και εκαναν αλλαγή σε υγρό που όντως εξαφάνισε το σύμπτωμα. Η ερώτηση μου είναι, υγρό με απλά λιγότερο ποσοστό PG ή ριζική αλλαγή σε υγρό με την συντριπτική του περιεκτικότητα σε VG? Tι έκανε την διαφορά σ'εσάς, τι μου προτείνετε? Το συγκεκριμένο υγρό γευστικά κ ως χτύπημα με καλύπτει απόλυτα (οπότε αν υπάρχει και πρόταση για σχετικά όμοιο γευστικά/καπνικό υγρό, δε θα με χαλούσε) και δεν το είχα καθόλου σκοπό εξ αρχής να 'μπλέξω'  ή να επιθυμώ ποικιλία σε γεύσεις, δοκιμές κλπ, αλλά με αυτά τα δεδομένα, δεν έχω επιλογή πλέον και το κύριο ερώτημα είναι στροφή σε VG ή απλά λιγότερη PG?
 :(

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2012, 19:04 από apVga »

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #521 στις: Μαΐου 03, 2012, 19:28 »
Δεν ξέρω τι θα σου απαντήσουν οι σχετικοί (θυμάμαι πάντως πως κάποιοι ζορίστηκαν πολύ) αλλά θέλω να επισημάνω πως οι αντιδράσεις σε αλλεργιογόνα αργούν να περάσουν (χωρίς αντισταμινικά) άρα πρέπει να δώσεις χρόνο για να δεις αν αλλάζοντας υγρό θα υποχωρήσει. Μπορεί να είναι η pg, μπορεί η vg ή μπορεί το άρωμα, ή κάποιο πρόσθετο της συγκεκριμένης εταιρείας. Πρέπει να αλλάζεις ΕΝΑΝ παράγοντα τη φορά για να βγάλεις άκρη και να αφήνεις χρόνο για να δεις αν αλλάζει κάτι (1 βδομάδα τουλάχιστον νομίζω, ίσως και 2;)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #522 στις: Μαΐου 03, 2012, 19:37 »
συνηθως τα σπυράκια που αναφέρεις στον θώρακα η πλάτη εμφανίζοταν
από χρήση PG κ από παλιά που το ανέφεραν κάποια ατομα...οποτε δοκιμασε
να την μειώσεις η να κάνεις υγρό μονο με vg να έχει..καλύτερα η δευτερη
περίπτωση για να δεις αν φύγουν αυτα τα σπυράκια

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #523 στις: Μαΐου 03, 2012, 20:29 »
Εχει παρατηρησει κανεις δυσπνοια με το τριμπεκα 12mg?

Αποσυνδεδεμένος atmikos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #524 στις: Μαΐου 03, 2012, 20:39 »
Καλησπέρα, εύχομαι να βρεθεί κάτι, κάποιο ίσως εναλλακτικό υγρό, άλλης σύστασης... δε ξέρω. Μπήκα στον πέμπτο μήνα ατμίσματος και ολικής αποχής του κτ. Έχω κι εγώ παραπλήσια συμπτώματα, σπυράκια κλπ. Σκέπτομαι να πάω σε δερματολόγο αλλά, τι να μου πει; κόψε το ΗΤ; Θα ξέρει; ή θα λέει αρλούμπες;... Τα υγρά ατμίσματος είναι το Α και το Ω για μας και γι αυτό θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνουμε πιο απαιτητικοί προς τις εταιρείες. :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355928 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10847 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191838 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 888 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313358 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13519 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711