vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

476 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, KORG N364, πολυς, grag, maprix, Buliwyf, NIKKAPS, Milarepa, John K, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 13:21 »
Ένα μικρό ιστορικό:

Χριστούγεννα μέχρι τα μέσα Γενάρη χρησιμοποιώ ecopure (100%VG) και εμφανίζω σπυράκια κάποια από αυτά πυώδη.

Μέσα Γενάρη μέχρι τα μέσα Μάιου χρησιμοποιώ DIY υγρά από flavourart σε αναλογία 70%PG-30%VG.
Τα σπυράκια εξακολουθούν να υπάρχουν με περιόδους έξαρσης και περιόδους ύφεσης.

Μέσα Μαίου μέχρι μέσα Ιουλίου χρησιμοποιώ κινέζικα υγρά 100%PG. Τα σπυράκια υποχώρησαν πάρα πολύ ενώ τα πυώδη είναι σπάνια.

Μέσα Ιουλίου μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου ξαναχρησιμοποιώ DIY υγρά από flavourart σε αναλογία 70%PG-30%VG. Τα σπυράκια επαναμφανίστηκαν.

Το συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι:
ή η VG μου προκαλεί αλεργία
ή τα κινέζικα υγρά είναι πολύ καλύτερα από ότι νόμιζα.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 23:00 »
Ή, ότι τα μπάνια σου κάνουν καλό !!!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 23:27 »
Χριστούγεννα μέχρι τα μέσα Γενάρη χρησιμοποιώ ecopure (100%VG) και εμφανίζω σπυράκια κάποια από αυτά πυώδη.
Λόγω της καλύτερης αιμάτωσης του οργανισμού με το ηλεκτρονικό (έλλειψη μονοξειδίου του άνθρακα), μπορεί να εμφανιστούν σε κάποιους σπυράκια ή και ακμή.
Ο οργανισμός νιώθει λες και είναι 16...  :D
Αυτό το έχω ακούσει για την PG και όχι για την VG αλλά υποθέτω ότι ισχύει και για τα δύο συστατικά.

Μέσα Μαίου μέχρι μέσα Ιουλίου χρησιμοποιώ κινέζικα υγρά 100%PG. Τα σπυράκια υποχώρησαν πάρα πολύ ενώ τα πυώδη είναι σπάνια.
Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Το συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι:
ή η VG μου προκαλεί αλεργία
Είναι γνωστό ότι κάποιοι μπορεί να είναι αλλεργικοί στην PG αλλά για την VG δεν έχω ακούσει κάτι.

ή τα κινέζικα υγρά είναι πολύ καλύτερα από ότι νόμιζα.
Αμφιβάλλω... 
Πέρα από την οικονομία που συνήθως κάνουν τα κινεζάκια στα μυρωδικά (και καλά κάνουν...) δεν ήταν ποτέ χειρότερα από τα άλλα. :))

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #48 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2010, 01:03 »
1.Ειναι γεγονος πως στην κινα φτιαχνονται πολλα προιοντα κακης ποιοτητας.
Ωστοσο αυτό δεν σημαινει πως όλα τα κινεζικα είναι της πλακας.Σαφως υπαρχουν παρα πολλα που εχουν και καλη ποιοτητα.
2.υπαρχουν χιλιες δυο αλεργιες .Νομιζω και σε αυτό το φορουμ εχουν ακουστει αλεργιες στην vg.( o cap νομιζω?)
3.προσωπικα ετσι όπως περιγραφεται το προβλημα εμενα μου κανει για αλεργια στην vg και τιποτα περισοτερο.
4.ο καθενας καλο είναι να δοκιμαζει ώστε να βλεπει τι του ταιριαζει καλυτερα.εμενα πχ η pg μου γδερνει τον λαιμο και ποτε δεν καταφερα να την ατμισω για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 13, 2011, 20:37 »
Παρενέργειες φίλης που είχε όλη την καλή διάθεση να ξεκινήσει το ητ ήταν ναυτίες, εμετός και έντονος βήχας (απο την πρωτη ημερα) τοσο κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και κατα την νύxτα σε σημειο να μην μπορει να κοιμηθει. Τελικα ξαναγυρισε στο κτ και δεν θελει να ξανακουσει για ητ  :( Η προσπαθεια εγινε με njoy traditional regular 1.8%

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 13, 2011, 21:07 »
Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ όταν ξεκίνησα το η.τ.
Πιστεύω είναι λόγω νικοτίνης. Έχω πεισθεί πως με το η.τ. ο οργανισμός προσλαμβάνει μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης ανά τζούρα σε σχέση με το κ.τ. Επίσης, παίζει ρόλο και το λεγόμενο "υγρό στο στόμα", ένα συχνό φαινόμενο.
Όταν συμβαίνει αυτό, πρέπει ΑΜΕΣΩΣ να το φτύνουμε και να πλένουμε το στόμα.
Επίσης η "ακμή" είναι για μένα αποτέλεσμα υπερβολικής δόσης νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 13, 2011, 22:02 »
Την προηγούμενη εβδομάδα, είχα φτιάξει υγρά με μεγαλύτερη αναλογία Vg και πιο δυνατά σε νικοτίνη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να έχω έντονο βάρος στο στομάχι (και η σύζυγος διαπίστωσε το ίδιο).
Εφτιαξα νεο υγρό με λιγότερη ποσότητα Vg και χαμηλότερη νικοτίνη και η κατάσταση άρχισε να βελτιώνεται.

Υποπτέυομαι λοιπόν πως η VG λόγω της μεγαλύτερης λιπαρότητας, επιβαρύνει ευαίσθητα στομάχια καθώς και η νικοτίνη. Ωστόσο επειδή έφτιαξα υγρό με ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης με τα άλλο, αλλά με μικρότερο ποσοστό VG (φροντίζω πλέον να μην υπερβαίνει το 20% και να προσθέτω πάντα ποσότητα νερού) και δεν είχα προβλήματα.

Άρα πιθανολογώ πως σε αυαίσθητα στομάχια η VG δεν προσφέρεται και τόσο, όπως επίσης και δυνατά υγρά.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 13, 2011, 22:10 »
Την προηγούμενη εβδομάδα, είχα φτιάξει υγρά με μεγαλύτερη αναλογία Vg και πιο δυνατά σε νικοτίνη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να έχω έντονο βάρος στο στομάχι (και η σύζυγος διαπίστωσε το ίδιο).
Εφτιαξα νεο υγρό με λιγότερη ποσότητα Vg και χαμηλότερη νικοτίνη και η κατάσταση άρχισε να βελτιώνεται.

Υποπτέυομαι λοιπόν πως η VG λόγω της μεγαλύτερης λιπαρότητας, επιβαρύνει ευαίσθητα στομάχια καθώς και η νικοτίνη. Ωστόσο επειδή έφτιαξα υγρό με ίδια περιεκτικότητα νικοτίνης με τα άλλο, αλλά με μικρότερο ποσοστό VG (φροντίζω πλέον να μην υπερβαίνει το 20% και να προσθέτω πάντα ποσότητα νερού) και δεν είχα προβλήματα.

Άρα πιθανολογώ πως σε αυαίσθητα στομάχια η VG δεν προσφέρεται και τόσο, όπως επίσης και δυνατά υγρά.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί εδώ και 14 χρονιά έχω γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση και ατμιζω εδω και 2 χρονια vg και το τελευταίο εξάμηνο VG στα 36 mg νικοτίνη σκέτη χωρίς καμία προσθήκη αρωμάτων.Ψάξτε καλύτερα τι φάγατε εκείνες τις  ήμερες :)) γιατι αυτα τα συμπτωματα τα εχω μετα απο περιεργα φαγοποτια  :yes:   

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 13, 2011, 22:16 »
VG στα 36 mg νικοτίνη σκέτη χωρίς καμία προσθήκη αρωμάτων

 :o Ο Χριστός και ο Απόστολος!!!!

Πιθανόν και να είναι έτσι. Πάντως σίγουρα η μεγάλη περιεκτικότητα VG μου δημιουργεί μια αίσθηση αναγούλας. Όλα όμως είναι σχετικά. Άλλοι με το που ακούνε "πατσά" κάνουν εμετό και άλλοι ξερογλύφονται.. :))

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 18:59 »
Καλησπέρα φίλοι μου συνατμιστές ... Καπνίζω η.τ. περίπου 2 χρόνια, εκ των οποίων τον 1μιση χρόνο αποκλειστικά με DIY υγρά μιας και με το avs δεν με συμφέρει να αγοράζω έτοιμα (για τα μέτρα μου πάντα) ... Αυτό που μου συνέβηκε στην τελευταία μου μίξη μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιαυτό και σας το γνωστοποιώ ...

Ξεκίνησα λοιπόν να φτιάχνω 30 ml στα 6mg υγρό με νικοτίνη 36άρα, λίγη pg που μου είχε απομείνει στο άδειο μπουκάλι του λίτρου + λίγη vg που μόλις αγόρασα... Όλα αυτά σε αναλογία pg/vg 70/30 .... Άφησα το υγρό να κάτσει για 1 μέρα και αφού γέμισα το avs μου άρχισα να καπνίζω ... στο τέλος της ημέρας αισθάνθηκα ενα συνεχές κάψιμο στον οισοφάγο .. Σαν να έφαγα μια πιατέλα βαρύ τηγανητό φαγητό ... το ίδιο κάψιμο το ένιωθα και την άλλη μέρα κατα διαστήματα κυρίως τις απογευματινές ώρες ... Επίσης παρατήρησα και κόκκινες γραμμές γύρω απο τον λαιμό μου μερικές ώρες της ημέρας και ειδικότερα μετά απο ζεστό μπάνιο ...

Όλα αυτά συνεχίστηκαν για 2-3 ημέρες όπου και άρχισα να ανησυχώ και να το ψάχνω γιατί ξαφνικά είχα αυτά τα συμπτώματα, ενώ 2 χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα (και άς άτμιζα σαν φουγάρο) .... Διαβάζοντας λοιπόν γενικά στο ιντερνετ κοίταξα για τις αλλεργίες λόγω pg ...
Σκέφτηκα οτι την αλλεργία ή την έχεις ή δεν την έχεις ... Δεν μπορεί ξαφνικά να την αποκτάς και μάλιστα μετά απο 2 χρόνια ατμισματος pg ...
Σε κάπου σε αυτά που διάβασα είπε κάποιος για το απλό τεστ που μπορεί κάποιος να κάνει για να δει εαν είναι αλλεργικός στην pg και αυτός είναι ο κύριος λόγος του post μου :

Απλώστε το χέρι σας και απο την μέσα πλευρά του αγκώνα σας στάξτε 1-2 σταγόνες pg και τρίψτε ελαφρά...Αφήστε το για 10 λεπτά και παρακολουθήστε την εξέλιξη ... Εαν δείτε σπυράκια, κοκκινάδα ή το κάτι ασυνήθιστο στην περιοχή σημαίνει οτι έχετε αλλεργία στην pg ..

Έτσι και έκανα ... Έριξα στο αριστερό μου χέρι κατευθείαν, απο τα 30 ml του υγρού που είχα φτιάξει 2 μέρες πριν και περίμενα... Μετά απο 10 λεπτά τί να δω ο καψερός ... Όλη η περιοχή στο χέρι μου είχε γεμίσει απο κόκκινες γραμμές και σπυράκια σαν και αυτά που έβλεπα γύρω απο τον λαιμο μου ! ..ώπα λέω ..... κάτι βρήκαμε .... Βάζω και στο άλλο χέρι μου απο την μισοτελειωμένη pg που χρησιμοποίησα για να δώ τα αποτελέσματα ...Και εκεί τα ίδια αλλά σε μικρότερο βαθμό !!! ωραία λέω .... την βρήκαμε την άκρη ....
Μετά απο 2 ώρες άνοιξα νέο μπουκαλάκι pg και ξαναδοκίμασα ...ως δια μαγείας δεν βγήκε τίποτα στο χέρι ... :)
Σκέφτηκα οτι δεν μπορεί να είμαι τόσο γκαντέμης ... Να αναγκαστώ να σταματήσω το άτμισμα λόγω αλλεργίας. ..Κάτι άλλο παίζει ....
Έφτιαξα λοιπόν νέο υγρό με καινουρια pg (άλλης εταιρίας) και δοκίμασα μιας ημέρας άτμισμα ...Κανένα απο τα παραπάνω συμπτώματα ...Όλα καλά .... Ξέρετε τελικά τι έφταιγε ???

To λίτρο της pg που μου έκανε "ζημια" είχε λήξει προ 3-4 μηνών ...Και εγώ άκουσα τον φαρμακοποιό μου που μου είπε οτι δεν παθαίνει τίποτα ... (λες και είναι ακριβή)

Συμπέρασμα : Μόλις τα υγρά σας λήξουν απλά πετάξτε τα ... Βεβαια δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα αρώματα που λήγουν ...Απότι διάβασα εαν αρχίζουν και μυρίζουν κάπως θέλουν πέταμα .. Άλλοι λενε οτι καπνίζονται και μετά την λήξη τους ...δεν ξέρω :)
Εγώ μάλλον θα κάνω εκκαθάριση :)

Συγγνώμη για το μακροσκελές μου πόστ (δεν το συνηθίζω) απλά ήθελα να μοιραστώ την πρωτόγνωρη εμπειρία μου μαζί σας !


υγ. Σίγουρα ο πιο έγκυρος τρόπος για αποφυγή τέτοιων περιπετειών είναι ο γιατρός μας ..Εδώ απλά παραθέτουμε εμπειρίες και συζητάμε...Όποιος θέλει να δοκιμάσει αυτά που γράφω θα το κάνει με δικιά του ευθύνη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 19:08 »
Τι λές τώρα..  καλά έκανες και ενημέρωσες.
Τουλάχιστον το θετικό είναι ότι έφταιγε η ληγμένη pg, και όχι κάτι άλλο.   :thumpup:   

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 19:20 »
Ωραία ανάλυση ggero

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 19:29 »
Σκέφτηκα οτι την αλλεργία ή την έχεις ή δεν την έχεις ... Δεν μπορεί ξαφνικά να την αποκτάς και μάλιστα μετά απο 2 χρόνια ατμισματος pg ...
Μια παρατήρηση μόνο: τις αλλεργίες μπορείς να τις αποκτήσεις οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου.
Πάντως μόλις το διάβασα με έπιασε φαγούρα  :D

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 19:33 »
Φιλε μου να'σαι καλα  :thumpup: Αυτα πρεπει να λεγονται προς γνωση και συμμορφωση . Μπραβο !!! Και αυτο το λεω γιατι ξερω απο αλλεργιες. Πεντε χρονια κανω ανοσοθεραπεια  :(

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 19, 2011, 19:55 »
Καλησπερα σε ολους
πριν απο 2 μηνες αγορασα πρωτη φορα σκετα αρωματα, ατμιστικη βαση, VG και PG για να φτιαξω μονος μου υγρα .
Σε ερωτηση που εκανα στο καταστημα γιατι δεν γραφοταν πανω στα μπουκαλακια Ημερ.Ληξης η απαντηση που πηρα ηταν η εξης :

" Καλησπέρα σας,

 

Οι γεύσεις δεν έχουν ημ. λήξης βάση τον κατασκευαστή όπως και οι VG-PG

Οι βάσεις έχουν ημ. λήξης 8 μήνες από την ημέρα που θα ανοίξετε για πρώτη φορά το μπουκαλάκι. Δεν χαλάνε απλώς εξατμίζεται η περιεκτικότητα.

Αναγράφεται στην ενότητα της Flavourart.

Σας ευχόμαστε καλά Χριστούγεννα!

Με εκτίμηση "

Τα φωτα σας  :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797749 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12281 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13533 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711