vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 6 χρήστες
NIKKAPS, Milarepa, John K, thanos1071, lounik, camber

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 02:46 »
Παιδιά, μια διευκρίνιση στο τεστ του ggero που αναφέρθηκε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.msg46449.html#msg46449
 
Ο ggero μιλάει για σκέτη pg (προπυλενογλυκόλη) χωρίς νικοτίνη. Μην κάνετε αυτό το τεστ με νικοτινούχα υγρά γιατί η νικοτίνη απορροφάται πολύ εύκολα από το δέρμα. (Εξ ου και τα αυτοκόλλητα pads νικοτίνης)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 04:35 »
Of course Atmos .... μιλαμε για πετνακάθαρη pg ...Εαν έχεις αλλεργίσ θα δείξει το test
Οφείλω ενα ευχαριστώ στα παιδιά :)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 11:33 »
Εμενα παλι μου συμβαινει συχνα να βγαζω κοκκινιλες και φαγουρα στο στερνο και στην πλατη . Ειδικα μετα απο μπανιο φουντωνουν ακομα πιο πολυ !! Τα υγρα που χρησιμοποιω ειναι 80% ετοιμα και μιξη απο φανστορ και 20% ετοιμα  απο decadent .   

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 13:56 »
oh shit ... έκανα το τεστ και έβγαλα κι εγώ ερεθισμό (σπυράκια)
le poul η PG .. μόνο VG από τώρα και στο εξής
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες

(από καιρό δεν είχα σταθεί σε συμπτώματα καούρας κτλ, γιατί λες και απο ένστικτο, είχα καταργήσει τη PG. Φτιάχνω μόνο VG με νικοτίνη σε VG (HG), βάση VG από φαρμακείο και αρώματα από flavouratr. Τώρα φυσικά δε πρόκειται να ξαναπιάσω PG στα χέρια μου, ούτε φυσικά έτοιμα υγρά)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 13:57 »
βαση βυζι απο φαρμακειο,ποια παιρνεις?κανει για ατμισμα?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 14:00 »
Αν γράφει επάνω USP...κάνει.

Εδώ Καβάλα, αυτή που παίρνουμε είναι της Mediplants. Η εταιρία εδρεύει στην Β. Ελλάδα. Στο νότο ενδεχόμενα να κυκλοφορεί από άλλη εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 14:03 »
έχω βρει σε πολλά φαρμακεία. Πρώτη φορά πήρα από Ευσταθίου (Παγκράτι) που το έχουν γράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα. Μπήκα όμως τυχαία και σε άλλα στη γειτονιά μου (Ζωγράφου) και βρήκα VG 99% περιεκτικότητα, βρώσιμη, προφανώς χύμα που μου γεμίζουν γυάλινα (φιμε) μπουκαλάκια εκείνη τη στιγμή. Την έχω συγκρίνει με τη VG από funstore, φαίνεται σχεδόν ίδια (σε πυκνότητα, ρευστότητα, διαύγεια) αλλά έχω την εντύπωση οτι αυτές από φαρμακείο μου βγάζουν πιο στρωτές γεύσεις και αναδεικνύουν καλύτερα τα γλυκά αρώματα που μου αρέσουν (γνώμη μου βέβαια)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 15:18 »
Παράθεση
Αν γράφει επάνω USP...κάνει.
USP είναι Αμερικάνικος Φαρμακευτικός οργανισμός
Για μας αρκεί να λέει για φαρμακευτική χρήση νομίζω. Η να έχει καθαρότητα πάνω απο 99%

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 16:56 »
Σε ΟΠΟΙΟ φαρμακείο και να πήγα ζητώντας ΦΥΤΙΚΗ γλυκερίνη με κοίταγαν σαν ούφο.
"ΜΙΑ είναι η γλυκερίνη" ήταν η στάνταρντ απάντηση τους.
Άρα ή όλοι τους σχεδόν έχουν άγνοια και η φυτική γλυκερίνη είναι το κάτι σπάνιο (που δε νομίζω)  ή γλυκερίνη που διαθέτουν για φαρμακευτική χρήση είναι φυτική έτσι κι αλλιώς και δεν το ξέρουν (που νομίζω). Η φυτική γλυκερίνη δηλαδή είναι ένας υπερεκτιμημένος όρος και αναφέρεται προφανώς στην κοινή γλυκερίνη που κυκλοφορεί στα φαρμακεία.
Πήρα λοιπόν τέτοια κοινή γλυκερίνη απο το φαρμακείο και δεν είδα καμία αντιληπτή διαφορά απο αυτη της FA ή του Ευσταθίου (που προφανώς είναι περισσότερο ενημερωμένος ή έχει αντιληφθεί τη φάση και γνωρίζει οτι γλυκερίνη που πουλάει είναι έτσι κι αλλιώς φυτική). Εξάλλου είχα αγοράσει ενα λίτρο (και καλά) φυτική γλυκερίνη απο Ευσταθίου και ναι μεν ήταν το πλαστικό δοχείο κυλινδρικού σχήματος (διαφορετικό δηλαδή απο τα τετραγωνισμένα δοχεία μέσα στο οποία πουλάν τη γλυκερίνη τα άλλα φαρμακεία) αλλά το πολύ μικρό αυτοκόλλητο που είχε κολλημένο πάνω έγραφε μόνο τη λέξη "γλυκερίνη" και τίποτα παραπάνω.   

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 17:11 »
Όντως μία είναι η γλυκερίνη.
Ο τονισμός της λέξης "φυτική" είναι απλά για λόγους μάρκετινγκ.  :))

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να αναγράφεται ότι είναι για φαρμακευτική χρήση.

Παρόλα αυτά θα ήθελα να αποκαταστήσω λίγο την αλήθεια σε ότι αφορά την προπυλενογλυκόλη και την γλυκερίνη.

Η γλυκερίνη εμφανίστηκε στα υγρά για να μπορούν να ατμίζουν αυτοί που έχουν αλλεργία στην προπυλενογλυκόλη.

1. Υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία από τη μακροχρόνια χρήση προπυλενογλυκόλης παρά από τη χρήση γλυκερίνης για άτμισμα.
2. Η γλυκερίνη σε θερμοκρασίες που είναι σχετικά κοντά στο άτμισμα, ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιούνται υψηλές τάσεις, διασπάται σε ακρολεϊνη που είναι αποδεδειγμένα δηλητήριο!.

Η γλυκερίνη έχει σαφώς πιο μεστό ατμό και προσφέρει μεγαλύτερη ικανοποίηση στο μάτι όταν ατμίζεται.
Εφόσον αυτό δεν ενοχλεί αλλά και εφόσον δεν υπάρχει αλλεργία στην προπυλενογλυκόλη δε βλέπω άλλο λόγο χρήσης της στο άτμισμα.
 

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:25 »
1. Υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία από τη μακροχρόνια χρήση προπυλενογλυκόλης παρά από τη χρήση γλυκερίνης για άτμισμα.
2. Η γλυκερίνη σε θερμοκρασίες που είναι σχετικά κοντά στο άτμισμα, ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιούνται υψηλές τάσεις, διασπάται σε ακρολεϊνη που είναι αποδεδειγμένα δηλητήριο!

Αρχιζω και προβληματιζομαι με ολα αυτα που ακουω  :(
Μηπως εντελει κανουμε ποιο μεγαλο κακο με το ατμισμα απ'οτι με το κτ
Μηπως στην πορεια βγουν πολλα ακομη στη φορα ;  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:28 »
Αρχιζω και προβληματιζομαι με ολα αυτα που ακουω  :(
Μηπως εντελει κανουμε ποιο μεγαλο κακο με το ατμισμα απ'οτι με το κτ
Μηπως στην πορεια βγουν πολλα ακομη στη φορα ;  :wall: :wall: :wall:
Μπορείς να ανατρέξεις σε παλιότερα άρθρα του φόρουμ για ενημέρωση σε ότι αφορά αυτά τα θέματα...
Έχουν γραφτεί πάρα πολλά άρθρα.

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:30 »

Η γλυκερίνη σε θερμοκρασίες που είναι σχετικά κοντά στο άτμισμα, ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιούνται υψηλές τάσεις, διασπάται σε ακρολεϊνη που είναι αποδεδειγμένα δηλητήριο!.



Μ`εστηλες τωρα ,και εχω 170ml 24αρας VG ...

Tι θερμοκρασιες φτανει ο ατμ;

Στους 280ºC της γλυκερινης παραγεται η ακρολεϊνη.

Επισης ομως η ακρολεΐνη παράγεται κατά τη θέρμανση σε υψηλές θερμοκρασίες ζωικών ή φυτικών λιπαρών υλών και στην ουσία αυτή οφείλεται κυρίως η δυσάρεστη χαρακτηριστική οσμή του καμένου λαδιού.
Μαλιστα...
Το μόνο υγιές είναι η ζωή ενός ερημίτη ,μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:41 »
Μ`εστηλες τωρα ,και εχω 170ml 24αρας VG ...
Tι θερμοκρασιες φτανει ο ατμ;
Όλα αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί επανειλημμένα στο φόρουμ παιδιά.
Δε χρειάζεται να τα ξαναπιάσουμε από την αρχή.

Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται στον ατμοποιητή δεν μπορεί να μετρηθεί.
Είναι πρακτικά αδύνατο.
Πάντως εάν ο ατμοποιητής έχει υγρό δεν υπάρχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.

Θέλει απλά λίγο περισσότερο προσοχή να μην στεγνώνει, ειδικά όταν χρησιμοποιούμε γλυκερίνη.

Το μόνο υγιές είναι η ζωή ενός ερημίτη ,μου φαίνεται.

Κάποτε πήγε ένας στον γιατρό και τον ρώτησε:
Γιατρέ μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω, τρώω μόνο υγιεινά, δεν κάνω σεξ με γυναίκες.
Λέτε να ζήσω πολλά χρόνια?

Και του λέει ο γιατρός: Ίσως, αλλά τι το θες?
 

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 18:53 »
Κάποτε πήγε ένας στον γιατρό και τον ρώτησε:
Γιατρέ μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω, τρώω μόνο υγιεινά, δεν κάνω σεξ με γυναίκες.
Λέτε να ζήσω πολλά χρόνια?

Και του λέει ο γιατρός: Ίσως, αλλά τι το θες?

Οσο αφορα αυτο δεν το συζυταμε καν. Και οπως ειπε ενας φιλος σε μια προηγουμενη συζυτηση μας ας το κοψουμε να τελειωνουμε  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797748 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13531 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711