vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Sergios

Twitter

που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 19, 2024, 19:00 »
Οι σκέτες PG/VG βρίσκονται εύκολα παντού και σε διάφορες συσκευασίες. Ποιος ο λόγος να στοκάρεις και να αλλάζεις μπουκάλια?
Αγόρασε την ποσότητα που χρειάζεσαι και πέτα τα μπουκάλια όταν αδειάσουν.

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 19, 2024, 20:34 »
Ο λόγος είναι ότι πέρσι, τέτοια εποχή με πολύ ζέστη μου χάλασε (οξειδώθηκε) η VG μέσα σε πλαστικό μπουκάλι του λίτρου. Είχα πάρει περίπου 300ml, και την υπόλοιπη ποσότητα μου συμβουλέψανε (σε κατάστημα) να βάλω σε μια ντουλάπα.  Ρώταγα -  μήπως λόγω ζέστης να βάλω το μπουκάλι στο ψυγείο. Όχι μου λέγαν, έχει υγρασία στο ψυγείο και θα χαλάσει. Και εδώ στο φόρουμ αναφέρθηκαν στην υγρασία του ψυγείου, και ότι δεν είναι καλό, και ότι αλλοιώνουν τα αρώματα κτλ. Αυτααα..  Το αποτέλεσμα - ξαναγύρισα στο τσιγάρο. Γιατί ξίνισαν τα υγρά και αλλοιώθηκαν γεύσης και τα αρώματα στην ντουλάπα που έπιανε πάνω από 35 βαθμούς. Τώρα είμαι 4 μήνες μόνο ατμός. Δεν θέλω να περάσω τα ίδια με πέρυσι. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω στο τσιγάρο.
Επειδή δεν θέλω να πετάω υλικά, και θα πάρω αυτές της μέρες βάση, ότι περισσέψει μετά το μαγείρεμα να μπει σε γυάλινο μπουκάλι για προστασία από την υγρασία του ψυγείου, και μετά στην συντήρηση του ψυγείου. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνω, δηλαδή, αν θα προστατέψει γυαλί το υγρό από την υγρασία του ψυγείου. Διαβάζω σε διάφορα νήματα για υγρά, βάση, κτλ, ότι αρκετοί έχουν τα υγρά τους στην συντήρηση του ψυγείου και είναι όλα καλά. Οπότε μένει να το δοκιμάσω, γιατί αλλιώς δεν βγάζω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2309
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 19, 2024, 21:41 »
Δεν μπορώ να πω πως έχω την ίδια εμπειρία, κοντά στα 8 χρόνια ιδιοπαρασκευών. Είτε με αρώματα τα πρώτα λίγα χρόνια, είτε σκέτες βάσεις τα περισσότερα από αυτά.Αφού πέρασα τις παιδικές ασθένειες του νεοατμιστή (ΜΗΗΗΗ το ένα, ΜΗΗΗ το άλλο) & ακούγοντας συμβουλές ατόμων που όντως γνωρίζουν (εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς) πέταξα ό,τι έμαθα από "ειδικούς" & απλά απολαμβάνω το χόμπι μου.Πλαστικά μπουκάλια & μπουκαλάκια (τo PET σαν υλικό είναι ασφαλές για τα τρόφιμα, ελαφρύ & άθραυστο).
Νικοτίνες αγόρασαστην..."χοντρική" πριν 2-3 χρόνια. Εχω "φάει" περίπου την μισή ποσότητα ως τώρα. Την φυλάω στον καταψύκτη "σπασμένη" σε PET μπουκαλάκια των 250 ml (ανακυκλωμένα από άλλα προϊόντα που κατανάλωσα). Καμία δεν μου παραπονέθηκε ότι...υγράνθηκε!!!!  :angel:
VG & PG στη συσκευασία του λίτρου από την αγαπημένη μου φαρμακοποιό. Τις φυλάω στο σκοτεινότερο ντουλάπι μου & τέλος.
Ψυγείο, στη συντήρηση,  μπαίνουν μόνο οι παρασκευές μου & μόνο στις μεγάλες ζέστες. Οχι επειδή έχω παρατηρήσει να το χρειάζονται, αλλά επειδή τις κάνω σε μεγάλη ποσότητα (1 λίτρο) νοιώθω ας πω "παραπάνω ασφάλεια".
Ούτε πλυσίματα, λοιπόν, ούτε αποστειεώσεις. Στη νεκροψία μου θα δείτε το αποτέλεσμα... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 19, 2024, 22:20 »
Όχι μου λέγαν, έχει υγρασία στο ψυγείο και θα χαλάσει. Και εδώ στο φόρουμ αναφέρθηκαν στην υγρασία του ψυγείου, και ότι δεν είναι καλό, και ότι αλλοιώνουν τα αρώματα κτλ.
Δηλαδή αν βάλεις ένα μπουκάλι κρασί ή ένα αναψυκτικό στο ψυγείο θα αλλοιωθεί το άρωμά του και θα χαλάσει?
Έχει κάποια μυστήρια ιδιότητα η PG/VG ή τα αρώματα και τραβάνε ΜΕΣΑ από το μπουκάλι οσμές και πορδές?
Πως ακριβώς θα αλλοιωθούν τα αρώματα σε ένα ψυγείο που εφευρέθηκε για να ΜΗΝ αλλοιώνει τα αντικείμενα?

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 19, 2024, 22:28 »

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο που μοιράστηκες την εμπειρία σου. Διευκρίνισε μόνο παρακαλώ, αν στο σκοτεινότερο ντουλάπι σου έβαζες κλειστή - νέα συσκευασία, η ανοιχτή; Και φαντάζομαι η θερμοκρασία εκεί δεν είναι πάνω από 25 βαθμούς. Στο σπίτι που είμαι τώρα δυστυχώς αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες το καλοκαίρι, φαντάσου σήμερα που ήταν σχετικά χαμηλά η θερμοκρασία, στην ντουλάπα το θερμόμετρο δείχνει τωρα 32 βαθμούς. Ήδη πέταξα κάποια υγρά με αλλοιωμένη γεύση, ευτυχώς ήταν μικρή ποσότητα. Τώρα ατμίζω σκέτη βάση με νικοτίνη και είναι καλή αλλά τελειώνει.


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Πως ακριβώς θα αλλοιωθούν τα αρώματα σε ένα ψυγείο που εφευρέθηκε για να ΜΗΝ αλλοιώνει τα αντικείμενα?
Έλεγαν - λόγω χαμηλής θερμοκρασίας, δεν θυμάμαι ακριβώς. Εδώ στο φόρουμ το διάβασα.

Αν βάλεις στην αναζήτηση του φόρουμ:  υγρασία στο ψυγείο θα δεις αρκετά παραδείγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2024, 14:41 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2309
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 20, 2024, 04:45 »
....Διευκρίνισε μόνο παρακαλώ, αν στο σκοτεινότερο ντουλάπι σου έβαζες κλειστή - νέα συσκευασία, η ανοιχτή;.... Στο σπίτι που είμαι τώρα δτο θερμόμετρο δείχνει τωρα 32 βαθμούς....
[Αυτή την στιγμή, ώρα 4:30 ξημερώματα, εξωτερική θερμοκρασίια βλέπω από το pc στους 28 βαθμούς.  :)
Στο ντουλάπι μου υπάρχει η συσκευασία του λίτρου VG από το φαρμακείο με υγρό 100% VG & περιεκτικότητα 1mg nic, επίσης 100% VG. Μέσα του έχουν απομείνει περίπου 400ml, τα οποία θα μεταγγιστούν σήμερα αύριο σε 4 100μελα & θα μπουν στο συρτάρι για χρήση. Στο ντουλάπι βρισκόταν & πρόσφατα στις μεγάλες ζέστες. Επειδή το ξέχασα όμως, αν το θυμόμουν θα το είχα βάλει στο ψυγείο. :yes:
Αυτό που θα κάνω, όταν φτάσω στο τελευταίο 100μελο, είναι να πάω φαρμακείο, να αγοράσω 1 lt VG, να προσθέσω τη νικοτίνη μου στην συσκευασία της VG, να αναποδογυρίσω το μπουκάλι απαλά καμιά 10ριά φορές & να το βάλω στο ντουλάπι.
Enjoy!!!  :delicious2:

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 20, 2024, 09:57 »
camber, treloneritis, Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις. Με γλιτώσατε από τα περιττά έξοδα και ξεκαθαρίσατε κάποιες προκαταλήψεις μου.   :bow:  Γιώργο, σκέτη VG ατμίζεις;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1939
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 20, 2024, 14:39 »
........ από την αγαπημένη μου φαρμακοποιό.










......... Στη νεκροψία μου θα δείτε το αποτέλεσμα... :hmmm:


ΏΠΑ!!!!!!!!


Τιιιιιιι έχουμε εδώ??????????????

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2309
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: που αποθηκεύετε τα υγρά σας ?
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 20, 2024, 17:06 »
Λιάκο μου, τί είναι ο άνθρωπας, ε; Ενα τίποτα είναι ο άνθρωπαςςςςςς...  :) ;) :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1868 246574 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 26, 2024, 23:00
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1977 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122275 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 727 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 439 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8694 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios