vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, tony1976, bokostas, camber, manoslykos, zamploutos

Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #90 στις: Ιουνίου 14, 2011, 04:06 »
το συστημα με την αμπουλα δεν θα δουλεψει απροβληματιστα πανω απο 2 εβδομαδες

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #91 στις: Ιουνίου 14, 2011, 04:13 »
Tσαμπα προβληματιζομαι,σημερα σε 6-7ωρες θα εχω το Hybrid κ ετσι θα δω πιο λεει κ πιο οχι!Παντως με τους καρτο ειχα μεγαλο προβλημα διαροης κ ημουν συνεχως με 1 πανακι στο χερι,βεβαια ηταν το μονο προβλημα που ειχα αλλα επερναν φιλτρα οποτε δεν ειχα κ παλι προβλημα με την αλλαγη γευσης αλλα τωρα..?
Οσο για το συστημα αμπουλες μου εχει αντεξει 2μηνες σχεδον,χωρις κανενα προβλημα!Με το μονο συστημα αμπουλας που ειχα μεγαλο προβλημα ηταν το ego-t το απλο χωρετικοτητας 1,2ml,ουτε να το θυμαμαι δε θελω!

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #92 στις: Ιουνίου 14, 2011, 04:36 »
Την αμπούλα την χρησιμοποιώ όταν οδηγώ και έχει τελείωσή το υγρό από το FOG ή πλημμυρίσει από λάθος χειρισμό 
Το υπόλοιπο  διάστημα με dripping se 510LR και FOG
Αν μου βγάλει προβληματάκια   το συστημα με την αμπούλα ,θα κάτσω να το επιδιορθώσω 

Βασικά είμαστε λίγο εκτός θέματος 
Ας μπούμε πάλι στο θέμα
Το Hybrid είναι μια πολύ καλή συσκευή και δουλεύει απροβλημάτιστα
Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστο και πως αναλαμβάνεται κανείς της γεύσεις και το χτύπημα .
 Υπάρχουν άλλα συστήματα που έχουν καλύτερη απόδοση αλλά δεν δουλεύουν  απροβλημάτιστα ή θα πρέπει να ίσε με ένα μπουκαλάκι στο χέρι και να γεμίζεις ανά 2 σταγόνες (dripping )
Οπότε επιλέγεις ανάμεσα στην ευκολία ==> Hybrid και δεν έχεις κανένα πρόβλημα
ή σε όλα τα άλλα (με τα γνωστά προβλήματα ή δυσκολία εκμάθησης (να πάρεις τον αέρα ) ) που δίνουν καλύτερη απόδοση και γεύση

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #93 στις: Ιουνίου 14, 2011, 04:46 »
Μαλλον εχεις δικιο,καλητερα να φτιαξουμε 1 topic με θεμα το καρτο ή ατμο(αμπουλα)..χεχε!
Απλως,προβληματιστηκα λιγο-πανικοβληθηκα με το θεμα αλλαγης γευσης στο Hybrid...οχι τιποτ αλλο αλλα πειρα 6 διαφορετικα e-liquid για να δοκιμασω κ για να χω αποθεμα...:P

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #94 στις: Ιουνίου 14, 2011, 09:30 »
 :hmmm: Σήμερα η μία από τις δύο μπαταρίες μου κάνει ψιλονερά... Αργεί να σταματήσει όταν κόβεις την τζούρα και μπαίνει πολλές φορές το cut-off των 6". Την άφησα στην άκρη να "ξεκουραστεί" και προς το παρόν χρησιμοποιώ την άλλη.
Θα δούμε... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #95 στις: Ιουνίου 14, 2011, 09:58 »
Χθες πέρασα από Nobacco και οι δύο συνάδελφοι που είμαστε μαζί όλη μέρα, μετά από εξαντλητικές εξηγήσεις στο αυτοκίνητο, προχώρησαν σε αγορά του. Το είδα λοιπόν κι εγώ από κοντά. Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα να κρατηθώ για να το πάρω κι εγώ αλλά 4 μπαταρίες με κουμπάκι δεν τις πετάω... Περιμένω την επόμενη εβδομάδα να έρθουν οι hybrid για 510...
Στο δια ταύτα, μετά το πρώτο γέμισμα που πρέπει να είναι φουλ, επειδή κι εγώ αλλάζω συχνά γεύσεις, κατέληξα τελικά πως τα γεμίσματά μου θα είναι ...λειψά. Δηλαδή, (ξαναλέω μετά το πρώτο φουλ γέμισμα) αντί να βάζω τα 2,5 ml που θα παίρνει, θα βάζω π.χ. 1 ml... Ή και λιγότερο... Αν αυτό μπορούσαν να το δοκιμάσουν τα παιδιά να μας πουν αν λειτουργεί ο.κ. (αν δηλαδή υπάρχει καλή απόδοση σε γεύση - ατμό) θα ήταν ευχής έργο...
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Επειδή στο παρελθόν εξέφρασα μια άποψη σχετικά αντίθετη με τα 5 review γιατί θα θεώρησα πολλά, θέλω να σας πω πως πλέον, δεν είμαι αυτής της άποψης. Είναι αλήθεια πως κάθε reviewer από τα παιδιά που ανέλαβαν, φροντίζει από μόνος του να μην επαναλαμβάνεται και όλοι προσθέτουν χρήσιμα στοιχεία. Συνεπώς, εκ του αποτελέσματος, η άποψή μου ήταν άστοχη. Atmos είχες δίκιο.  :thumpup: :thumpup:

Reviewers ... goοd work!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #96 στις: Ιουνίου 14, 2011, 11:27 »

:hmmm: Σήμερα η μία από τις δύο μπαταρίες μου κάνει ψιλονερά... Αργεί να σταματήσει όταν κόβεις την τζούρα και μπαίνει πολλές φορές το cut-off των 6". Την άφησα στην άκρη να "ξεκουραστεί" και προς το παρόν χρησιμοποιώ την άλλη.
Θα δούμε... :confused1:
Μήπως πέρασε υγρό απο την τρύπα της και μπλοκάρει ο μηχανισμός?


Στο δια ταύτα, μετά το πρώτο γέμισμα που πρέπει να είναι φουλ, επειδή κι εγώ αλλάζω συχνά γεύσεις, κατέληξα τελικά πως τα γεμίσματά μου θα είναι ...λειψά. Δηλαδή, (ξαναλέω μετά το πρώτο φουλ γέμισμα) αντί να βάζω τα 2,5 ml που θα παίρνει, θα βάζω π.χ. 1 ml... Ή και λιγότερο... Αν αυτό μπορούσαν να το δοκιμάσουν τα παιδιά να μας πουν αν λειτουργεί ο.κ. (αν δηλαδή υπάρχει καλή απόδοση σε γεύση - ατμό) θα ήταν ευχής έργο...


Όπως το βλέπω εγώ, μετά το πρώτο γέμισμα δύσκολα θα ξαναπάρει 2.5ml. Εγώ στο πρώτο γέμισμα είχα βάλει 107 σταγόνες και όταν χρειάστηκε να ξαναγεμίσω έβαλα 40 και υπερχείλισε. Βέβαια δεν το "άρμεξα" για να φύγει με το ζόρι το υγρό από μέσα όταν άρχισε να φαίνεται ότι θέλει συμπλήρωμα π.χ. να το αφήνω κάθετα για πολλή ώρα μετά να ατμίζω λίγο και ξανά κάθετα κτλ. απλά άτμισα ξένοιαστα και χωρις να δίνω ιδιαίτερη προσοχή επίτηδες.
Τώρα η συμπλήρωση καλό είναι να γίνεται με το ίδιο η με συμβατό γευστικά υγρό. π.χ. Κεράσι μετά απο φράουλα είναι ΟΚ (έχεις και ενδιαφέρουσα μιξη αρωμάτων) αλλά φράουλα μετά απο Bella Valente ή Cigar ή κάτι εντελώς άσχετο είναι αηδία, δεν μου έπιασε. Εναλλάκτικά Cigar μετά απο φράουλα μπορεί να είναι ΟΚ δηλαδή η βαρύτερη γεύση να έρχεται δεύτερη.


Συμπερασματικά αυτοί που θα το ευχαριστηθούν περισσότερο είναι όσοι τυχεροί ατμίζουν 1 μόνο γεύση ή λίγες και παρόμοιες. Ομως για τη χρήση που το προορίζω εγώ (εκτός γραφείου και σπιτιου) είμαι ΟΚ γιατί 1 γεύση έχω μαζί μου συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #97 στις: Ιουνίου 14, 2011, 12:42 »
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ. Μετά το 1ο γέμισμα, κανένα από τα επόμενα δεν πήρε 3 ml. Το μεγαλύτερο ήταν 2 ml +.

Επίσης, όσο και να το στέγνωσα, καμένο δεν έφερε. Μειώθηκε ο ατμός και έφερε πιο ξερή γεύση, αλλά καμένο όπως το ξέρουμε, δεν έφερε.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #98 στις: Ιουνίου 14, 2011, 13:42 »
[...] Υ.Γ. Επειδή στο παρελθόν εξέφρασα μια άποψη σχετικά αντίθετη με τα 5 review γιατί θα θεώρησα πολλά, θέλω να σας πω πως πλέον, δεν είμαι αυτής της άποψης. Είναι αλήθεια πως κάθε reviewer από τα παιδιά που ανέλαβαν, φροντίζει από μόνος του να μην επαναλαμβάνεται και όλοι προσθέτουν χρήσιμα στοιχεία. Συνεπώς, εκ του αποτελέσματος, η άποψή μου ήταν άστοχη. Atmos είχες δίκιο.  :thumpup: :thumpup:

Reviewers ... goοd work!  :thumpup:

Σωστός, makk.  :thumpup: Κι εγώ όταν είμαι άστοχος δε διστάζω να το παραδεχτώ.
Είναι και η πείρα από προηγούμενα review που έπαιξε ρόλο στην απόφαση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #99 στις: Ιουνίου 14, 2011, 17:34 »
...

Μήπως πέρασε υγρό απο την τρύπα της και μπλοκάρει ο μηχανισμός?
...


Πιθανόν , αφού μετά από αρκετή ώρα άτμισης, ξεβίδωνα την μπαταρία για να τσεκάρω διαρροές και διαπίστωνα μόνο μια μικρή εφίδρωση. (αχνά σταγονίδια). Κάποια υγρασία λοιπόν, αν δεν υπάρχει τρόπος "στεγανοποίησης" της μπαταρίας σ'αυτό το σημείο, θα περάσει μέσα και τότε υπάρχει θέμα :hmmm:
Άλλωστε το είχα επισημάνει πρίν να εμφανιστεί το παραμικρό στις μπαταρίες.
Μάλιστα το τόνισα για τη διαδικασία της πλήρωσης με υγρό , κατά την οποία ο χρήστης μπορεί να κάνει λάθος και να περάσει υγρό. Κατά τη φάση της άτμισης όμως...δε μπορεί να γίνει κάτι :(



...

Και, σε αυτόματη μπαταρία, είναι το τελευταίο που θα ήθελε κανείς να βρεί έστω και λίγο υγρό λόγω υπερχείλισης.
Άρα (το λέει και στο μάνιουαλ )
Παντα αποσυνδέουμε (ξεβιδώνουμε) την μπαταρία για έστω και μια σταγόνα συμπλήρωμα.
...


Φοβάμαι μήπως οι περιβόητες ανύπαρκτες διαρροές, είναι ανύπαρκτες γιατί ... πηγαίναν μέσα στη μπαταρία :(


Δε βιάζομαι να βγάλω συμπέρασμα, αν εξακολουθεί να έχει πρόβλημα θα την πάω από την Nobacco να τη δούνε...



Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #100 στις: Ιουνίου 14, 2011, 17:40 »
Μετά απο κάθε γέμισμα φυσάω δυνατά τον ατμ σε μια χαρτοπετσέτα γιατι αν γεμίσει υπερβολικά μπορεί να αργήσει να ξεχειλίσει.
Οσες φορές το έκανα, πάντα έμεινε κάτι στη χαρτοπετσέτα, οπότε κίνδυνος υπάρχει.


Επίσης σήμερα θα δοκιμάσω κι εγώ καθάρισμα του cartomizer γιατί απο τις εναλλαγές αρωμάτων που του έκανα (αυτό πιστεύω τουλάχιστον)
βγάζει μια άσχημη γεύση πλέον (οχι καμένο).

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #101 στις: Ιουνίου 15, 2011, 02:55 »
Καλημερα σε ολους,εχω επιτελους στα χερια μου το Hybrid κ το οποιο εκλεισε επιτυχως 13ωρες λειτουργιας!Ας τα παρω ομως απ την αρχη γιατι ετσι μαλλον θα απαντησω κ σε πολλα για τα οποια συζητησατε!Λοιπον,το πρωι 12μμ κατευθασε το πακετο με ολα τα παρελκομενα,δηλ. οι 2 μπαταριες(1100mah),2 καρτο κ φυσικα ο φορτιστης...να σημειωσω εδω πως οι μπαταριες ηταν ηδη φορτισμενες.Ανοιξα τον 1 καρτο απ τη συσκευασια καθως κ το επιστομιο(πιπακι) για να τοποθετησω υγρο(σημ. νικοτινης) κ σαν προνοητικος εβαλα μια χαρτοπετσετα να βρησκεται στο κατω μερος του καρτο,δηλ. στη σπηρωση που ενωνει με τη μπαταρια.Γεμησα το καρτο με τον τροπο που εδειχνε το χαρτι οδηγιων...ειχα μια ελλαχιστη διαρροη 2-3 σταγονες μιας κ δε μετρησα ουτε ml οπως ουτε κ τις σταγονες,οποτε λογικο ακολουθο μια μικρη υπερχιληση.Συνδεσα τον καρτο με τη μπαταρια κ αρχιζα να ατμιζω κ οι παρατηρησεις ειναι οι εξης:
1.δουλευουν σωστα καρτο+μπαταρια
2.δεν εχουν καμια διαρροη
3.παρ ολο που εχουν περασει 12ωρες+ δεν εχει τελειωσει ουτε η μπαταρια,ουτε το υγρο του καρτο(ακομη κ τωρα που γραφω ατμιζω:P)
4.Η γευση του υγρου ειναι πιο ξερη κατα 1τονο σε σχεσει με τον ατμο eGo-T
5.Δεν χρειαζεται να καταβαλω προσπαθεια για την εισπνοη,δηλ η ανταποκριση της μπαταριας ειναι καλη περαν του δεοντος(ειχα μια επιφιλαξη οπως κ αλλοι λογω του οτι ειναι αυτοματη)
6.Μεγαλη κ σωστη αποδοση γευσης κ παραγωγης ατμου
7.Ο καρτο παρ ολη τη διαρκεια χρησης κ τον αριθμο εισπνοων δεν εχει θερμανθει σχεδον καθολου(ελευρα χλιαρος).(αντιθετα οι ατμο eGo-T Β(ή Mega Atomizer)αυξανουν αισθητα την θερμοκρασια τους μετα απο μια παρατεταμενη κ διαρκεις χρηση)
8.Δεν ειπαρχει καμενη γευση.
Αρα γενικως ειμαι συγκρατημενα μεν αλλα ενθουσιασμενος δε εκ του αποτελεσματος με μια επιφυλαξη ως προς τη διαρκεια ζωης τοσο του καρτο οσο κ της μπαταριας(ο χρονος θα δειξει σιγουρα)!
Τελος,να τονισω για μια ακομη φορα την ενσταση μου,ομως,σε κατι που εξακολουθω να θεωρω πλεονεκτημα στον eGo-T κ ταυτοχρονα μειονεκτημα στον Hybrid την εναλλαγη γευσης στον ιδιο ατμο οσο κ στην ευκολια επαναγεμησης.Δεν πιστευω πως το προ'ι'ον απευθυνεται σε ατομα που δεν ειχαν μια σχετικη επαφη με το η.τ.!Πιστευω πως ειναι μια πολυ αξιολογη επιλογη,επαναστατικο μοντελο κ επισης μια αξιοπιστη(με επιφυλαξη προς το παρον) συσκευη για τους οπαδους των cartomizers.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2011, 03:23 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #102 στις: Ιουνίου 15, 2011, 02:57 »
*Σημειωση>παρατηρηση 8.Δεν ειπαρχει καμενη γευση.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #103 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:16 »
Ευχαριστούμε που κατέθεσες τις εντυπώσεις σου, φίλε Steamboy.

Όσο για την τελευταία σημείωση, μπορούσες να την προσθέσεις και με "Τροποποίηση" (πάνω δεξιά από το μήνυμά σου) στο προηγούμενο μήνυμα για να μη "βόσκει" μόνη της.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #104 στις: Ιουνίου 15, 2011, 03:20 »
σωστο κ αυτο..ευχαριστω αtmos:P

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190978 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152411 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11432 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346092 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147649 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8373 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209363 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F