vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 7 χρήστες
grag, manoslykos, chkontog, Buliwyf, JohnDag, Ducati.Jimakos, anetost

Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #150 στις: Ιουνίου 20, 2011, 10:39 »
Δε θέλω να παρεξηγηθώ, καλές οι ρολς , οι μπέντλεϋ και οι μπουγκάτι αλλά και οι άνθρωποι που θέλουν απλά να μετακινηθούν έχουν δικαίωμα στην αυτοκίνηση, εάν με καταλαβαίνεις ;)

Εγώ σε καταλαβαίνω και συμφωνώ.... :yes:

Μπορεί το Hybrid να  πηγαίνει λίγο πίσω του πιο παλιούς απο άποψη εξέλιξης, αλλα τουλάχιστον δουλεύει σωστά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #151 στις: Ιουνίου 20, 2011, 10:50 »
οταν λες καθαρισμο, τι ακριβως εκανες?

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #152 στις: Ιουνίου 20, 2011, 11:21 »

οταν λες καθαρισμο, τι ακριβως εκανες?


Αυτό που έγραψα εδώ:

Διαδικασία καθαρισμού του καρτο που δοκίμασα και απέδωσε αρκετά καλά
(3η μέρα χρήσης, έπρεπε να μπανιαριστεί :tongue_smilie: ):


απλά τον "έπλυνα" με οξυζενέ και τον φύσηξα-στέγνωσα στη χαρτοπετσέτα να πετάξει όλα τ'απομεινάρια.Βέβαια, ακόμη και μετά από αυτή τη διαδικασία, εξακολουθούσε και ...ψιλοάτμιζε!!! (δοκίμασα να του κάνω dry burning)Τέλος πάντων, μετά το καθάρισμα, τον άφησα να στραγγίξει-στεγνώσει και όλα καλά.
(πιστεύω ότι εξίσου καλή δουλειά θα κάνει και το απιονισμένο/βρασμένο νερό)

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #153 στις: Ιουνίου 20, 2011, 14:24 »
Θα μπορουσαμε και εμεις οι νεοι στο ατμισμα να εχουμε καποιες αναλυτικες οδηγιες για τον καθαρισμο του hybrid; Μη το χαλασουμε και τελειος αντι να του κανουμε καλο

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #154 στις: Ιουνίου 20, 2011, 14:45 »
Εγώ θα κάνω πάλι το δικηγόρο του διαβόλου...........αλλα δεν είναι λίγο κάπως το ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο με με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα να έχουμε tank, AVS/AFS, drip tips, γεμίσματα από κάτω, από το πλάι 1002 πράγματα και να γυρίσουμε πάλι στους πολυεστέρες και στο καμένο πλαστικό? Γιατί δε μπορεί όσο καλά φτιαγμένο και να είναι κάτι που έχει πλαστικό γύρο γύρο από μια αντίσταση κάποια στιγμή θα το λιώσει.

Από ό,τι φάνηκε στην πράξη όμως, η γεύση πλαστικού και το καμένο δεν είναι "προνόμιο" των καρτομάιζερ. Ίσα ίσα μάλιστα,  σε συστήματα αμπούλας το συναντάμε πιο συχνά.
Αυτό το καταλαβαίνω ακόμα πιο εύκολα άμα ξεχαστώ και μου τελειώσει το υγρό στον eGo-T, τρώω κάτι καμένα που που πάει σ' άλλον τόπο. Άσε που μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε στιγμή λόγω κακής τροφοδοσίας. Αντίθετα με τα καρτομάιζερ (510D αλλά και Njoy που είχα παλιότερα) απλά λιγοαστεύει ο ατμός και η γεύση πολύ πριν φτάσει σ' αυτό το σημείο.
Μιλάω για τα εμπορικά συστήματα αμπούλας, δεν ξέρω για τα μεγάλα Mod που αναφέρεις. Εκεί μπορεί και να δουλεύουν σωστά, αλλά μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη.
Κι εγώ ήλπιζα στις αμπούλες αλλά ξαναγυρίζω στα καρτο τελικά. Δε θα το 'λεγα πισωγύρισμα. Απλά έγινε μια προσπάθεια με τις αμπούλες αλλά από ό,τι είδαμε έχουν τα προβλήματά τους, εκτός αν αλλάζεις συχνά φιτίλι - αντίσταση ή αν βρεθεί κάποιος τρόπος καλύτερης τροφοδοσίας τους.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #155 στις: Ιουνίου 20, 2011, 15:09 »
στις ποσες μερες?  :))
χωρις μειωση αποδοσης?
χωρις πλυσιμο?

10η μέρα σήμερα. Δεν του έκανα απολύτως τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #156 στις: Ιουνίου 20, 2011, 15:15 »
Απλά έγινε μια προσπάθεια με τις αμπούλες αλλά από ό,τι είδαμε έχουν τα προβλήματά τους, εκτός αν αλλάζεις συχνά φιτίλι - αντίσταση ή αν βρεθεί κάποιος τρόπος καλύτερης τροφοδοσίας τους.

Φιτίλι ναι, αντίσταση όμως?

Συνεχίζω να χρησιμοποιώ ακόμη τον πρώτο EGO-T που αν δεν κάνω λάθος, τον ξεκίνησα μέσα Μάρτη.
Βέβαια όχι σε συνεχή βάση, αφού έχω 3 που χρησιμοποιώ και τους εναλλάσσω.
Έχει φάει βέβαια 4 πλυσίματα και αντίστοιχα Dry Burning, μέχρι να ασπρίσει και πάλι η αντίσταση. Αλλά χτύπημα ξανά, σαν καινούργιος.

Εδώ και 2-3 μέρες, χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού τον Hybrid και εντός τον EGO-T.
Εντάξει ο Hybrid έχει χαμηλότερο χτύπημα, αλλά το χτύπημα του Τ, μου είναι πλέον αρκετά δυνατό και έτσι προσανατολίζομαι να κατέβω επίπεδο νικοτίνης.




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #157 στις: Ιουνίου 20, 2011, 15:22 »
Φιτίλι ναι, αντίσταση όμως?

Σωστά! Μπερδεύτηκα με τα mod. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα της αλλαγής φιτιλιών.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #158 στις: Ιουνίου 20, 2011, 15:53 »
Θα μπορουσαμε και εμεις οι νεοι στο ατμισμα να εχουμε καποιες αναλυτικες οδηγιες για τον καθαρισμο του hybrid; Μη το χαλασουμε και τελειος αντι να του κανουμε καλο


Δεν είναι κάτι δύσκολο, φίλε "xristosxat".
Αποσυνδέεις το καρτο από την μπαταρία. Βγάζεις το επιστόμιο (πιπάκι).
Ρίχνεις μέσα στον πολυεστέρα του καρτο λίγο οξυζενέ ή νερό ορού από φαρμακείο (απιονισμένο και βρασμένο-αποστειρωμένο δλδ) τόσο ώστε ν'αρχίσει να βγάζει από την άλλη μεριά.
Φυσάς με δύναμη από τη μεριά του επιστόμιου για να βγούν όλα τα παλιά υγρά και τυχόν ακαθαρσίες από τη μεριά της σύνδεσης με τη μπαταρία. Επαναλαμβάνεις μέχρι να δεις να βγαίνει καθαρό και μέχρι ν'αρχίσει να "στεγνώνει". Υπάρχει πιθανότητα με το καθάρισμα να σου φανεί ότι γίνεται πιό "ελεύθερη" η τζούρα, είναι φυσιολογικό (και επιθυμητό θα έλεγα).
Μέχρι να στραγγίξει - στεγνώσει, εννοείται ότι χρησιμοποιείς τον άλλο καρτο (άστο το βράδυ π.χ. κάθετα πάνω σε μια χαρτοπετσέτα) 
Στην επόμενη χρήση , το ξαναφυσάς να φύγει ότι τελευταία υγρασία έχει μείνει και στάζεις υγρό άτμισης κανονικά. Αν αργεί λίγο να το "πιεί" είναι φυσιολογικό. Επίσης είναι φυσιολογικό οι πρώτες 20-30 τζούρες να είναι υποτονικές σε ατμό και γεύση. Θα επανέρθει δριμύτερος και, αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα "χοντρό", θα παίζει σαν καινούργιος- σαν στρωμένος καινούργιος για την ακρίβεια.
Αυτά... :bye:


Υ.Γ.: κι εγώ καινούργιος είμαι ;)

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #159 στις: Ιουνίου 21, 2011, 11:45 »
Ευχαριστω φιλε vangos. Πολυ κατατοπιστικος. Να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #160 στις: Ιουνίου 22, 2011, 15:44 »
Τωρα που ειναι καλοκαιρι αν το καθαρισουμε με τον τροπο που λεει ο vangos κ το αφησουμε για λιγο ειτε στον ηλιο ειτε μεσα στο σπιτι για 3-4ωρες δεν ειναι ενταξει ωστε να το χρησιμοποιησουμε ή πρεπει να το αφησουμε γενικα πολλες ωρες,πχ μιση μερα?Ειδικα με λιγο οξυζενε,που λεει,οπου αυτο εχει ετσι κ αλλιως την ιδιοτητα να εξατμιζεται δεν χρειαζεται λιγο χρονο να το αφησουμε ωστε να στεγνωσει?Ρωταω,γιατι δε θελω να το καθαρισω,απλως θελω να αλλαξω γευση στο ατμο μου!

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #161 στις: Ιουνίου 22, 2011, 15:53 »
Τωρα που ειναι καλοκαιρι αν το καθαρισουμε με τον τροπο που λεει ο vangos κ το αφησουμε για λιγο ειτε στον ηλιο ειτε μεσα στο σπιτι για 3-4ωρες δεν ειναι ενταξει ωστε να το χρησιμοποιησουμε ή πρεπει να το αφησουμε γενικα πολλες ωρες,πχ μιση μερα?Ειδικα με λιγο οξυζενε,που λεει,οπου αυτο εχει ετσι κ αλλιως την ιδιοτητα να εξατμιζεται δεν χρειαζεται λιγο χρονο να το αφησουμε ωστε να στεγνωσει?Ρωταω,γιατι δε θελω να το καθαρισω,απλως θελω να αλλαξω γευση στο ατμο μου!
Εγώ ποτέ δεν έχω αφήσει ατμοποιητή μου να στεγνώνει με τις ώρες (δεν μιλάω για Hybrid, γιατί δεν έχω). Πάντα επιταχύνω το στέγνωμα με σεσουάρ, για λίγα λεπτά και μετά είναι εντελώς στεγνοί. Πιστεύω πως το ίδιο μπορει να γίνει και με τον Hybrid...δε βρίσκω το λόγο να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #162 στις: Ιουνίου 22, 2011, 15:55 »
Τωρα που ειναι καλοκαιρι αν το καθαρισουμε με τον τροπο που λεει ο vangos κ το αφησουμε για λιγο ειτε στον ηλιο ειτε μεσα στο σπιτι για 3-4ωρες δεν ειναι ενταξει ωστε να το χρησιμοποιησουμε ή πρεπει να το αφησουμε γενικα πολλες ωρες,πχ μιση μερα?Ειδικα με λιγο οξυζενε,που λεει,οπου αυτο εχει ετσι κ αλλιως την ιδιοτητα να εξατμιζεται δεν χρειαζεται λιγο χρονο να το αφησουμε ωστε να στεγνωσει?Ρωταω,γιατι δε θελω να το καθαρισω,απλως θελω να αλλαξω γευση στο ατμο μου!


Αν είναι μόνο για αλλαγή γεύσης, τότε φίλε steam αρκεί ένα "ξέπλυμα" με ορό νερού (βρασμένο & απιονισμένο δλδ) και καλό φύσιμα μέχρι να πετάξει όλα τα υπολείμματα υγρού στη χαρτοπετσέτα. Συμπληρώνεις με υπομονή υγρό άτμισης (γιατί μπορεί να αργεί να το πιεί).  Μετά τις πρώτες 20 τζούρες περίπου, επανέρχεται σε ποιότητα ατμού και αρώματος.
Φυσικά, εννοείται ότι μπορείς να συμπληρώσεις σκέτη PG ή VG με το αντίστοιχο νεράκι της, μέχρι να φύγει το προηγούμενο άρωμα, αντί να "πλένεις".
Και ατμίζεις , και ξεμυρίζεις :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #163 στις: Ιουνίου 22, 2011, 15:58 »
Ευχαριστω pontmarley κ vango,θα το δοκιμασω κ αν τυχει κατι περιεργο θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Hybrid (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #164 στις: Ιουνίου 22, 2011, 16:00 »
Ευχαριστω pontmarley κ vango,θα το δοκιμασω κ αν τυχει κατι περιεργο θα σας πω.
:thumpup: :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 600970 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190961 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152315 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11426 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346088 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147642 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8370 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209345 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545798 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52888 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed