vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 10 χρήστες
pany, mfk, johnath, billythekid, camber, Milarepa, Doubt, nightdream, bloodlessz, redvw74

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #165 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:43 »
εγω πιστευω το αντιθετο......οτι με μοντ και επισκευασιμο πεφτεις σε νικοτινη λογο του οτι το χτυπημα ειναι πιο εντονο......ετσι το ενιωσα εγω τουλαχιστον.....οταν πηγα απο εργοστασιακο σε επισκευασιμο........εκανα 12αρα και δακρυσα στην πρωτη τζουρα ;D ;D σε λιγο καιρο σιγουρα θα δακρυσω παλι και με την 9αρα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #166 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:51 »
Λεμονια εχω σταματησει τους επισκευασιμους εδω και 8μηνες και ειμαι κολλημενος με τα boge και τανκακια.
Οσο για τα μοντς ενα εχω εδω και δυο χρονια περιπου.
Το μονο που καταφερα για λιγο ηταν να πεσω στα 18 mg και αυτο δεν κρατησε ουτε μηνα. :dontknow:

 :hmmm:
βαγγέλη σαν γιατρος να σου πω πως η περίπτωσή σου ίσως να είναι ανίατη... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

πέρα από την πλάκα νομίζω πως είναι αυτό που είπα πριν. διαφορετικά αντιδρά ο κάθε οργανισμός... :yes:

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #167 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 12:05 »
Ατμίζω 7+ μήνες και όλα τα υγρά μου είναι 18mg εκτός του cinnamon cookies που είναι 12mg και παραδόξως μου αρέσει εκεί :) .
 
Δοκίμασα και 12άρια για μερικές μέρες με αποτέλεσμα να μην με γεμίζουν και να αυξηθούν τα ml απο 1,5-2 σε 4ml οπότε προς το παρόν καλύτερα 2*18 παρά 4*12 :D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #168 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 12:06 »
Η αληθεια ειναι οτι με ανησυχεί το ολο γεγονος γιατι κατα καιρους διαβαζω συμπτωματα οπως (πλακωμα-φουσκωμα κτλ) και αναρωτιεμαι τι γινεται.
Αλλα τελικα ισως να ισχυει αυτο που λες.
Οτι τπτ πλεον δεν μπορει να ισχυει σε ολους και οτι παιζει ρολο ο οργανισμος :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #169 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 15:58 »
ξεκινησα με 12 mg και εχω μεινει στα 12. 7 μηνες τωρα.ισως και να φταιει οτι δεν εχω αλλαξει συσκευη.εκτος απο ego-t σε ego-c.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #170 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 16:18 »
Η αληθεια ειναι οτι με ανησυχεί το ολο γεγονος γιατι κατα καιρους διαβαζω συμπτωματα οπως (πλακωμα-φουσκωμα κτλ) και αναρωτιεμαι τι γινεται.
Αλλα τελικα ισως να ισχυει αυτο που λες.
Οτι τπτ πλεον δεν μπορει να ισχυει σε ολους και οτι παιζει ρολο ο οργανισμος :dontknow:


Κάνεις όμως λίγα μλ. Στο σύνολο δεν προσλαμβάνεις ημερησίως περισσότερο από αρκετά άτομα που κάνουν περισσότερα μλ με λιγότερη νικοτίνη
Αν και έχω την απορία πώς με το μοντάκι σου δεν αντιλαμβάνεσαι περισσότερο τα μιτζί, αλλά όσο δε σε ενοχλεί, τότε δουλεύει το σύστημα


εγω πιστευω το αντιθετο......οτι με μοντ και επισκευασιμο πεφτεις σε νικοτινη λογο του οτι το χτυπημα ειναι πιο εντονο......ετσι το ενιωσα εγω τουλαχιστον.....οταν πηγα απο εργοστασιακο σε επισκευασιμο........εκανα 12αρα και δακρυσα στην πρωτη τζουρα ;D ;D σε λιγο καιρο σιγουρα θα δακρυσω παλι και με την 9αρα ;D ;D ;D


Κατά πρώτον, αυτό μπορεί να γίνει και με εργοστασιακό. Στον κρίσταλ της Μαρίας (thor) ή της νομπάκο, βάζω 9-10 μιτζί αντί για 18. Σε ότι άλλο χρησιμοποιώ, κρατώ το 18. Βέβαια καίει περισσότερο, οπότε στο σύνολο παίρνω λιγότερα μεν, όχι τα μισά δε.


Από την άλλη, ο οργανισμός δεν ξεγελιέται. Αν θέλει να κυκλοφορήσει στο αίμα του συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης, θα τη ζητήσει. Νομίζω ότι είναι μύθος ότι με επισκευάσιμο προσλαμβάνεις λιγότερη νικοτίνη. Μάλλον ΒΑΖΕΙΣ λιγότερη νικοτίνη. ΠΙστεύω ότι με τους απλούς ατμοποιητές μεγάλο ποσοστό της νικοτίνης που βάζουμε ΔΕΝ προσλαμβάνεται από τον οργανισμό, ενώ με τους επισκευάσιμους και τους καλούς εργοστασιακούς προσλαμβάνεται περισσότερο, γι΄αυτό και κατεβάζουμε μιτζί.
Η οικονομία νομίζω ότι γίνεται στην τσέπη και όχι στο πνευμόνι και τον εγκέφαλο.
Μπορεί και να κάνω λάθος. Είπαμε, αίσθησή μου είναι


Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #171 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 16:46 »

Από την άλλη, ο οργανισμός δεν ξεγελιέται. Αν θέλει να κυκλοφορήσει στο αίμα του συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης, θα τη ζητήσει....

Συμφωνώ απόλυτα έχω κατέβει στα 6mg και ατμίζω 9ml την ημέρα. Θεωρητικά παίρνω 54mg. Παλαιότερα ατμιζα 11mg/ml και άτμιζα 5ml. Πάλι 55mg νικοτίνης ανά ημέρα Ξεκίνησα με 18 και άτμιζα 3-3.5ml έπαιρνα περίπου 55~60 mg. Εμένα πέρα από τη νικοτίνη μου λείπει και η κίνηση γι αυτό προτιμώ μικρή συγκέντρωση με πολλά ml.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #172 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 20:03 »
 :hmmm:
νομίζω πως διαφωνώ και με τους δύο...μείωσα τη νικοτίνη αλλά δεν έχω αυξήσει τα μλ. ίσα ίσα που αντιλαμβάνομαι πως το αφήνω στην άκρη περισσότερη ώρα από όσο πριν...
το άλλο περίεργο είναι πως υπάρχουν φορές που δεν το θέλω. χθες για παράδειγμα, δεν μου έκανε κέφι να ατμίσω καμία γεύση...έχω πολλά μλ υγρά και δεν ήθελα κανένα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #173 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 20:22 »
εγω με επισκευάσιμο ατμοποιητή μείωσα την νικοτίνη απο 9 στα 6 mg
και αύξησα λίγο τα ml απο 1,5 στα 2 περίπου
το επόμενο υγρό που έχω ηδη φτιάξει και το έχω αφήσεi για ωρίμανση είναι στα 4 mg :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #174 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 20:31 »
:hmmm:

το άλλο περίεργο είναι πως υπάρχουν φορές που δεν το θέλω. χθες για παράδειγμα, δεν μου έκανε κέφι να ατμίσω καμία γεύση...έχω πολλά μλ υγρά και δεν ήθελα κανένα... :dontknow:

Nομιζω οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο lemy γιατι και η μητερα μου ετσι ενιωθε τωρα τελευταια, και εδω και 5 ημερες σταματησε και το Η.Τ :yes:
Σημειωτεον οτι καπνιζε κ.τ 50 χρονια και ηταν ατμιστρια τον τελευταιο χρονο!

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #175 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 21:35 »
Η αρχή στην περίπτωση μου έγινε με 24άρι Χάλο. Και ενώ ακόμα και με αυτό ένοιωθα έντονη την έλλειψη νικοτίνης στον οργανισμό μου, η πίκρα που μου ερχόταν στο στόμα ήταν αφόρητη. Κατέβηκα λοιπόν στο 18 στην αμέσως επόμενη παραγγελία και ένα μήνα μετά στο 12 (κόβοντας 24άρι στα 2). Εκεί ήταν καλά (είχαν περάσει και οι δύσκολες μέρες προσαρμογής του οργανισμού στην έλλειψη νικοτίνης προ πολλού) και κάθισα κάνα 3μηνο, μέχρι που μου μπήκε η ιδέα να κόψω και τα 18άρια σε 9άρια. Και πήγε αρκετά καλά μπορώ να πω, με μόνο θέμα την έλλειψη χτυπήματος, αλλά και αυτό το συνήθισα σύντομα (έχοντας καβάντζα και πολύ πιο δυνατά υγρά). Η μεγάλη δυσκολία ήρθε με το επόμενο βήμα, το 6άρι... Εκεί τα βρήκα σκούρα, δεν υπήρχε ικανοποίηση και έβαλα στο παιχνίδι τα βολτ του Λάβα μαζί με λίγο Πιτζί παραπάνω. Ζορίστηκα είναι η αλήθεια, αλλά η επιμονή απέφερε καρπούς σύντομα! Τώρα που σας γράφω, ένα ολόκληρο χρόνο μετά, είμαι πια στο... 2 (!!!) και όσο και αν ακούγεται παράξενο, υπάρχουν στιγμές που μου βγαίνει βαρύ, εώς και ασήκωτο!!!
Αξίζει να σημειώσω, ότι από την αρχή του ατμίσματος έκανα δοκιμές με 0 και οι εμπειρίες μου ήταν πάντα απογοητευτικές,
γεγονός που με θορυβούσε, γιατί παρόλο που αγάπησα το Η.Τ. και δεν σκέφτομαι να το κόψω, η προσκόλληση στην νικοτίνη (έστω και λίγη) είναι κάτι που το ένοιωθα σαν εξάρτηση, που υπό συγκεκριμένες συνθήκες θα ήταν δυνατό να με οδηγήσει ξανά πίσω στο τσιγάρο. Και αυτό δεν το ήθελα με τίποτα!!!


Η ελάττωση της νικοτίνης αυξάνει όντως την κατανάλωση σε μλ, βολτ, αμπερ, αντιστάσεις, φυτίλια, μπαταρίες (αλλά κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει και με το κ.τ.?)  :)




Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #176 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 21:40 »
Nομιζω οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο lemy γιατι και η μητερα μου ετσι ενιωθε τωρα τελευταια, και εδω και 5 ημερες σταματησε και το Η.Τ :yes:
Σημειωτεον οτι καπνιζε κ.τ 50 χρονια και ηταν ατμιστρια τον τελευταιο χρονο!

αν είναι έτσι θα γραφτώ σε φόρουμ για  ταξίδια  :-\
μπράβο στη μαμά  :thumpup:   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2012, 00:28 από lemy »

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #177 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 23:46 »
η απορία πάντως παραμένει..αν εγώ κανω 18αρα 1,5ml τη μέρα και ο αλλος κάνει 9αρα στα 5-6ml
αποδεικνύει οτι ο δεύτερος ατμίζει χαμηλότερη νικοτίνη?
θα το δεχτώ μονο στην περιίπτωση που τα ml είναι ίδια ειδάλλως απλώς μας ξεγελάνε τα βολτ και η πρόσληψη παραμένει και στους δύο η ίδια.
Ο οργανισμός θα πάρει αυτό που θέλει οπως είπαν και παραπάνω αλλα ο Leon είπε κατι σωστό..
αν ζορίσεις τον εαυτό σου λίγο μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις..
μπορεί να μη ζοριστήκαμε τόσο στη μετάβαση μας απο το κ.τ στο η.τ άλλα η μείωση πρόσληψης νικοτίνης απαιτεί μια διαφορετική προσέγγιση μιας και εκεί μπαίνεις στο παιχνίδι της εξάρτησης.
Στερείς δηλαδή απο τον οργανισμό σου αυτό που έχει συνηθίσει..
τα καλά νέα είναι οτι αυτό είναι εφικτό  :yes:

Αποσυνδεδεμένος giorgos las

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #178 στις: Νοεμβρίου 11, 2012, 23:17 »
καλησπέρα πριν 5 ημέρες έκλεισα τον 1 χρόνο ατμιστης και πολυ καιρο ατμίζω tribeca 6mg

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #179 στις: Νοεμβρίου 11, 2012, 23:43 »
Η Λεμονιά μάλλον κατάλαβε αλλιώς το νόημα της απάντησής μου.
Το να ξυπνήσεις μια μέρα και να ανακαλυψεις οτι ο οργανισμός μπούχτησε ξαφνικά τη νικοτίνη, όπως και το να πιέσεις τον οργανισμό να συνηθίσει σε λιγότερα με σταδιακό κατέβασμα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Εγώ αναφέρθηκα στην περίπτωση που αλλάζοντας ατμοποιητή, αλλάζουμε και μιτζί νικοτίνης.
Η πραγματική μείωση της πρόσληψης προσμετράται μόνον όταν ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗ βάζουμε λιγότερα μλ ή λιγότερο μιτζί

Σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρώ ότι λόγω διαφορετικής αποδοσης του ατμοποιητή έχουμε σκαμπανεβάσματα στη δοσολογία. Οχι γιατί ο οργανισμός βολεύεται με χαμηλότερη ή ψηλότερη νικοτίνη.

Και για να σας δώσω ένα παράδειγμα.
Χρησιμοποιώντας παράλληλα δυο ατμοποιητές την ίδια ώρα, ανακάλυψα ότι ο ένας έχει τόσο ισχυρό χτύπημα, που θέλει τη μισή δόση νικοτίνης στο υγρό. Αυτό δε σημαίνει ότι ο οργανισμός προσλαμβάνει τα μισά μιτζί με τον πρώτο άτμο, αλλά ότι με τον δευτερο άτμο πρέπει να φουλάρω νικοτίνη για να πάρω πραγματικά την πρόσληψη που χρειάζομαι.
Θα πω ότι έριξα τη νικοτίνη μόνο όταν αρχίσω να βολεύομαι στα ίδια μλ βάζοντας
6 αντί για 9 στον έναν και 12 αντί 18 στον άλλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507421 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243900 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294212 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1132 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem