vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 9 χρήστες
johnath, billythekid, mfk, camber, Milarepa, Doubt, nightdream, bloodlessz, redvw74

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #150 στις: Ιουνίου 12, 2012, 23:48 »
καλα τα λες και εν μερη εχεις δικιο...σχετικα εχω κοψει σε μλ αλλα και παλι εγω δεν το βρισκω φυσιολογικο...ειδικες παραγγελιες θα κανω στο τελος... :laugh1: κανω δυο διαφορετικες εναλλαξ γευσεις την ημερα απο 24 η καθε μια και γυρω στα 4 μλ συνολο...θα ζησω γιατρε μου...? :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #151 στις: Ιουνίου 13, 2012, 00:01 »
Και ιδου ξανα το αιωνιο (λεμε τωρα) ερωτημα: :hmmm:
24mg/ml και 4ml?
ή
12mg/ml και 8ml?
ή
6mg/ml και 12ml?
(ενταξ, μαλλον δεν πρεπει να παει και εντελως αναλογικα γιατι τοτε οι φλορεξ ποσα ml θα εφταναν να κανουν...  :o :o :)) :)) )

Και ποιος να μπορει να απαντησει?  :dontknow:

Δεν μου φαινεται παντως και τρελλη δοσολογια...

Κανας γιατρος να μας πει?   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #152 στις: Ιουνίου 19, 2012, 10:09 »
Ατμιστής 6 μηνών και λίγων ημερών.

Είμαι στα 6mg 3-4 ml την ημέρα περίπου ένα μήνα.
Ξεκίνησα από 18mg (2-3 ml ημερησίως) και βλέποντας μετά από 3-4 μήνες περίπου κάποιες ασυνήθιστες μεταβολές στον οργανισμό μου όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια (μικρή αύξηση αρτηριακής
πίεσης) η οποία όμως μπορεί να οφειλόταν και κάπου αλλού (55 Μαίων βλέπετε) κάποιο μικρό κόμπο στο λαιμό ένα μικρό βάρος στο κεφάλι
αποφάσισα ξαφνικά και έπεσα στα 6mg.
Ζορίστηκα τις πρώτες μέρες ανέβασα λίγο 8-9mg αλλά γρήγορα και πάλι κατέβηκα στα 6 όπου βρίσκομαι εδώ και ένα μήνα περίπου.

Ατμίζω πάντα με απλά εργοστασιακά μπαταρίες ego ατμοποιητές c - w - ce4+ .
Οχι για λόγους οικονομικούς αλλά διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ φοβήθηκα ότι μεταβαίνοντας από απλά σε μοντ και επισκευάσιμους
θα μου έφευγε ο έλεγχος κυρίως σε ml και δεν το έκανα ούτε σκέφτομαι να το κάνω.

Επόμενος στόχος μέχρι να βγει το καλοκαίρι να μηδενίσω τη νικοτίνη.

Θάθελα να πω ότι μέχρι να φτάσω εδώ που έφτασα δεν ήταν όλα ρόδινα.
Ζορίστηκα αρκετά να μην ξαναγυρίσω στο τσιγάρο (35 χρόνια καπνίματος ίσως το ρεκόρ εδώ μέσα) έδωσα αρκετές μάχες με τις επιθυμίες μου για ένα τσιγάρο αλλά κατάφερα και δεν το έβαλα στο στόμα μου ούτε για δοκιμή και δεν έχω την πρόθεσηνα το κάνω.

Πλέον μπορώ να πω ότι οι επιθυμίες για ένα τσιγαράκι εξαφανίστηκαν και ότι μπορώ να αφήσω ,εν γνώση μου το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο
στο σπίτι να βγώ έξω για 1,2 ώρες και να μην μου λείψει όπως θα μου έλειπε το τσιγάρο.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2012, 10:10 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #153 στις: Ιουνίου 19, 2012, 10:50 »
Και ιδου ξανα το αιωνιο (λεμε τωρα) ερωτημα: :hmmm:
24mg/ml και 4ml?
ή
12mg/ml και 8ml?
ή
6mg/ml και 12ml?
(ενταξ, μαλλον δεν πρεπει να παει και εντελως αναλογικα γιατι τοτε οι φλορεξ ποσα ml θα εφταναν να κανουν...  :o :o :)) :)) )

Και ποιος να μπορει να απαντησει?  :dontknow:

Δεν μου φαινεται παντως και τρελλη δοσολογια...

Κανας γιατρος να μας πει?   :laugh1: :laugh1: :laugh1:
  :)   :)   :)


Σε αυτήν την περίπτωση ο γιατρός του εαυτού  μας είμασε εμείς, γιατί  αν ο οργανισμός μας  δεν αντέχει σε κάποιες από τις παραπάνω αναλογίες, τότε αυτός θα μας το "πεί" κ εμείς πρέπει αμέσως να βρούμε το σωστό μέτρο στο άτμισμα.

Δεν είναι κάτι δύσκολο κ θα πώ από δική μου εμπειρία ότι όταν ατμίζω συνεχώς με 11 mg νικοτίνης δλδ μετά από αρκετές μέρες αρχίζει να πέφτει
η  πίεσή μου κ νιώθω κ βάρος στο στήθος όταν ξεπερνώ τα 4 ml ναι? Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι συμβαίνει με όλους.

Για αυτό δεν μπορεί κανείς με σιγουριά να μας πεί με πόσα mg νικοτίνης κ πόσα ml υγρού να ατμίζουμε αφού ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός μα μπορεί
να μας πεί να έχουμε μέτρο στο άτμισμα κ σύμφωνα με αυτό να ατμίζουμε κ λογικά  να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας .  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2012, 10:53 από DARK ANGEL »

Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #154 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 08:29 »
Ατμίζω πάνω από χρόνο 13 μήνες και ενώ ξεκίνησα με 12 και 9 mg εδώ και 3 μήνες
είμαι με 18 mg απλά έχω μειώσει τα ml -όχι σκόπιμα - αλλά μάλλον με "πιάνει"  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 10:44 »
   ήδη έχω περίπου 23 μήνες που ατμίζω.  ξεκίνησα με 18 νικοτίνη και παρέμεινα σε αυτήν 22 μήνες. εδώ κι ένα μήνα περίπου έκανα απόπειρα να κατέβω στο 13 περίπου. όχι γιατί το έκρινα απαραίτητο, αλλά διότι ένιωσα να μην αντέχει ο οργανισμός μου άλλο μεγάλες ποσότητες νικοτίνης. ειδικά τα πρωινά με ενοχλούσε η 18 κι έτσι αποφάσισα να τη μειώσω. σταθερά πάντα περίπου 5 μλ ημερησίως.
   εδώ και 3-4 μέρες τα πρωινά νιώθω αρκετό μπούκωμα κι έτσι αποφάσισα να φτιάξω ένα υγρό με 6 mg νικοτίνης. το ξεκίνησα από το πρωί με τον καφέ και δεν το άλλαξα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. όταν το βράδυ δοκίμασα 18 άρα με ενόχλησε πολύ. ο ατμοποιητής μου πια ο βασικός είναι ο ιάττυ σεταρισμένος με υψηλή αντίσταση και αρκετά βολτ. η 6άρα τώρα πια με καλύπτει απόλυτα.
   νομίζω πως τελικά έρχεται το πλήρωμα του χρόνου όσον αφορά τη δοσολογία της νικοτίνης. δε χρειάζεται κανείς να πιέζει τον εαυτό του να χαμηλώσει ποσοστά. έρχεται από μόνο του, προειδοποιεί ο οργανισμός. τουλάχιστον έτσι λειτούργησε ο δικός μου. όπως και με το κ.τ. τον τελευταίο χρόνο που κάπνιζα ήταν καθαρά θέμα συνήθειας και ρουτίνας, είχε ανάψει το κόκκινο λαμπάκι, δεν μου άρεζε, με μπούκωνε και μου φώναζε (ο οργανισμός) πως δεν ήθελε άλλο τσιγάρο. έχω την αίσθηση πως το ίδιο συμβαίνει και με το η.τ.
   τώρα, μετά την 6 άρα,  έχω αγωνία να ανακαλύψω πότε θα μου γεννηθεί η επιθυμία να πέσω στο φλωρέξ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:11 »
Κατατοπιστικότατη η ¨βιογραφία σου¨ Λέμυ :respect: Εγώ είμαι μικρούλα ακόμη (όχι σε ηλικία ;D ) ατμίζω 2 μήνες 6άρα νικοτίνη γιατί η 12άρα μου έκαιγε το λαιμό. Τώρα αν ανέβω η κατέβω δεν ξέρω, αλλά αν δεν το μπουχτίσω δεν θα αλλάξω δοσολογία. Το εύχομαι σύντομα να πέσω στο μηδέν :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #157 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:15 »
θα έρθει από μόνο του, πίστεψέ με. μάλιστα αυτή τη συζήτηση είχα με συνατμιστή και φίλο πριν 2 μέρες, έχουμε και ίδια ηλικία όσον αφορά το χρόνο χρήσης η.τ,  και καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα. βέβαια εκείνος σαν γηραιότερος ηλικιακά,  ;D ;D, έπεσε στο 6 πολύ νωρίτερα από εμένα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #158 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:20 »
Μακάρι αλλά δεν παρατάω το η.τ. με τίποτα ακόμα και με 0 νικοτίνη γιατί βρίσκω συνέχεια νέες γεύσεις και μ αρέσουν ;D Νομίζω οτι με πιο βαριά αρώματα θα μπορούσα και τώρα με 0 αλλά δεν το δοκιμάζω ακόμα :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #159 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:21 »
Ρε Λεμονια 4 χρονια περιμενω να ερθει απο μονο του και ακομα τπτ.
Τι εγινε εχασε τον δρομο?
Η κανω κατι λαθος?
Και εγω σηκωνομαι το πρωι και με τον καφε εχω την 36αρα μεσα.Χαμηλωνω τα βολτ να μην εχω το αγριο χτυπημα πρωι πρωι και μετα ομως κατα την διαρκεια της ημερας δεν καταλαβαινω τπτ με αποτελεσμα να δινω βολτ παραπανω και να ερχομαι στα ισια μου :wall:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #160 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:25 »
Μακάρι αλλά δεν παρατάω το η.τ. με τίποτα ακόμα και με 0 νικοτίνη γιατί βρίσκω συνέχεια νέες γεύσεις και μ αρέσουν ;D Νομίζω οτι με πιο βαριά αρώματα θα μπορούσα και τώρα με 0 αλλά δεν το δοκιμάζω ακόμα :)

σιγά μην το παρατήσουμε! :o


βαγγέλη έχεις γερα πνευμόνια και λαρύγγι μάλλον. τα έχεις γανώσει καθώς φαίνεται  :laugh1:  :laugh1:
άλλωστε εσύ είσαι μία κατηγορία ατμιστή από μόνος σου.  ;)
δε νομίζω πως κάνεις κάτι λάθος. προφανώς και κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #161 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:27 »
lemy μπράβο σου και εύχομαι γρήγορα να φτάσης και συ σε μηδενική το γρηγορότερο.

Εγώ θα το πω όμως για άλλη μια φορά και πέστε με ανάποδο πέστε με γεροπαράξενο πέστε με ότι σας κάνει κέφι.  :dontknow:

Για κάποιον που αρχίζει το άτμισμα με μοναδικό στόχο να κόψει καταρχήν το τσιγάρο και στη συνέχεια να απαλλαγεί
και από το άτμισμα, μακρυά από επισκευάσιμους.

Να βρεί ένα καλό εργοστασιακό και να πορεύεται σταθερά με αυτόν,να έχει υπομονή και επιμονή και όλα τα άλλα θα
έρθουν από μόνα τους.Μπορεί να μην έχει τα υπόλοιπα που λέτε ότι έχουν οι επισκευάσιμοι (δεν έχω γνώμη γιατί δεν
έχω δοκιμάσει) αλλά στη ζωή πρέπει να μάθουμε να διαλέγουμε και να  παίρνουμε αυτά που θέλουμε εμείς.

Όχι αυτά που μας πασάρουν οι άλλοι. :yes: :yes:

Για κάποιον που φεύγει από το τσιγάρο και έρχεται στο άτμισμα σαν εναλακτικό τρόπο καπνίσματος και δεν τον
ενδιαφέρει η διακοπή των εισπνεόμενων μπορεί να πάρει ότι μόντα του κάνει κέφι,ότι επισκευάσιμο γουστάρει
(βέβαια μέχρι εκεί που το επιτρέπει και το πορτοφόλι) και να απολαμβάνει καταρχήν το άτμισμα βάζοντας σε
δεύτερη μοίρα τη διακοπή των εισπνεόμενων.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #162 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:32 »
βαγγέλη, σύμφωνα με την άποψη του παππού, δε θα καταφέρεις να ρίξεις τη νικοτίνη... :nope:
με ένα σωρό μοντς και επισκευάσιμους, είσαι μέσα σε έναν κυκλώνα 36 άρας νικοτίνης και δεν μπορείς να απεγκλωβιστείς.  :nope:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #163 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:35 »
ακριβως 4 μήνες
ξεκίνησα με 12αρα
έπεσα σε 9αρα
τώρα είμαι σε 6αρα 70vg - 30pg diy ;D
και το επόμενο υγρο θα είναι με 4αρα νικοτίνη 8)

Y.Γ. έριξα την νικοτίνη απο τότε που αγόρασα επισκευάσιμο το phoenix
και τώρα με τον αίολο είμαι στα 6mg και θα πέσω και άλλο (τα ml περίπου τα ίδια στα 2 την ημέρα)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:40 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #164 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 11:40 »
βαγγέλη, σύμφωνα με την άποψη του παππού, δε θα καταφέρεις να ρίξεις τη νικοτίνη... :nope:
με ένα σωρό μοντς και επισκευάσιμους, είσαι μέσα σε έναν κυκλώνα 36 άρας νικοτίνης και δεν μπορείς να απεγκλωβιστείς.  :nope:
Λεμονια εχω σταματησει τους επισκευασιμους εδω και 8μηνες και ειμαι κολλημενος με τα boge και τανκακια.
Οσο για τα μοντς ενα εχω εδω και δυο χρονια περιπου.
Το μονο που καταφερα για λιγο ηταν να πεσω στα 18 mg και αυτο δεν κρατησε ουτε μηνα. :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115941 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243899 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294212 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1132 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem