vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 24, 2012, 00:53 »
Μαλλον τα Mod(αν και ξερω την αντιθεση σου) και τα DIY  υγρα θα σε βοηθησουν να ριξεις τα mg.
Σε μενα παντως  λειτουργησε

DIY υγρά κάνω από τον 2ο μήνα. Τώρα για το mod, αυτό που πιστεύω είναι ότι είναι μόνο στην τσέπη η μείωση της νικοτίνης.
Αν με απλή μπαταρία χρειάζομαι 18 και με mod 9, αυτό σημαίνει ότι το mod κάνει καλύτερη διαχείρηση του υγρού και της νικοτίνης του, ενώ με την απλή μπαταρία ένα μέρος της νικότίνης φεύγει "άκαφτη" αντί να την προσλαμβάνω εγώ. Από τη στιγμή που ο οργανισμός θέλει συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης, αυτή θα πάρει. Αν με το mod κατέβεις στο 9, δε μείωσες ουσιαστικά τη νικοτίνη, αλλά προσέλαβες την ίδια από αραιότερο μείγμα λόγω καλύτερης λειτουργίας και απόδοσης του όλου συστήματος. Θα πω ότι τη μείωσα μόνο αν με απλή κατέβω στο 9ρι ή δοκιμάσω με mod και πάω στο 4ρι. Δεν το βλέπω να συμβαίνει άμεσα και δε χολοσκάω κιόλας. Προτιμώ να χολοσκάω για το πώς θα μειώσω τα έξοδα μου στην καθημερινότητά μου. ΠΟυ έκανα σήμερα λογαριασμούς και κόντεψα να κάνω κατευθείαν 36ρα από το μπουκάλι, με τα χρήματα που πληρώνω σε τρίτους λαμβάνοντας ως αντάλλαγμα τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 24, 2012, 16:41 »
DIY υγρά κάνω από τον 2ο μήνα. Τώρα για το mod, αυτό που πιστεύω είναι ότι είναι μόνο στην τσέπη η μείωση της νικοτίνης.
Αν με απλή μπαταρία χρειάζομαι 18 και με mod 9, αυτό σημαίνει ότι το mod κάνει καλύτερη διαχείρηση του υγρού και της νικοτίνης του, ενώ με την απλή μπαταρία ένα μέρος της νικότίνης φεύγει "άκαφτη" αντί να την προσλαμβάνω εγώ. Από τη στιγμή που ο οργανισμός θέλει συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης, αυτή θα πάρει. Αν με το mod κατέβεις στο 9, δε μείωσες ουσιαστικά τη νικοτίνη, αλλά προσέλαβες την ίδια από αραιότερο μείγμα λόγω καλύτερης λειτουργίας και απόδοσης του όλου συστήματος. Θα πω ότι τη μείωσα μόνο αν με απλή κατέβω στο 9ρι ή δοκιμάσω με mod και πάω στο 4ρι. Δεν το βλέπω να συμβαίνει άμεσα και δε χολοσκάω κιόλας. Προτιμώ να χολοσκάω για το πώς θα μειώσω τα έξοδα μου στην καθημερινότητά μου. ΠΟυ έκανα σήμερα λογαριασμούς και κόντεψα να κάνω κατευθείαν 36ρα από το μπουκάλι, με τα χρήματα που πληρώνω σε τρίτους λαμβάνοντας ως αντάλλαγμα τίποτα!

Τα mod με βοηθησαν petra να μειωσω την νικοτινη γιατι πολυ απλα με τα παραπανω volt που παρεχουν ειχα καλυτερη αισθηση ατμισματος και "χτυπηματος". πρωην καπνιστης 22 χρονια αρχισα με 16mg και ειμαι στα 3-5mg..... :)

 

Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 29, 2012, 11:45 »
Ωραίες απόψεις και μάλλον συνταυτίζονται.
Με τη σειρά μου ξεκίνησα με υγρά 9 άρια καπνικά που γλύκιζαν, ανέβηκα στο 16mg για 15-20 μέρες καταναλώνοντας 3 ml ημερησίως .
Μετά από πειραματισμούς έχω σταθερά το 12 mg με 3-4 ml ημερησίως εδώ και 4 μήνες.
Αρκετά ικανοποιητικά στη γεύση και ατμό. Στο 0 mg δεν θα πάω και δεν έχω σκεφτεί να αγοράσω (φοβάμαι μη γλυκίζει και το σιχαθώ) :tongue_smilie:
Σε αρχάριους συνιστώ το πρώτο καιρό 12-18 mg και γεύση καπνική αλλιώς θα ... ξανακυλήσουν.
Μακάρι και να καταλάβαινα να φτιάξω τα δικά μου συμπληρώματα αλλά για την ώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα   :)

Αποσυνδεδεμένος xerkos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 13, 2012, 13:15 »
Από τα Χριστούγεννα που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο.
Στην αρχή κάπνιζα με νικοτίνη 18% για δυό εβδομάδες, μετά επειδή κάπνιζα ελαφρύ τσιγάρο το έκανα με 9%.
Τώρα πλέον "ατμίζω" μονο φυτική γλυκερίνη vg ( βρώσιμη που χρησιμοποιείται στην ζαχαροπλαστική) ουτε καν την
Προπυλογλυκουόλη pg (την γλυκερίνη των φαρμακείων, παράγωγο του πετρελαίου, που χρησιμοποιείται στα καλλυντικά )
Και την αρωματίζω με οτι αρωματάκια πωλούνται στα μαγαζιά χωρίς νικοτίνη ( καφες, σοκολάτα, μεντα, μήλο, καραμέλα .......... )

Το θέμα είναι οτι σταμάτησα το τσιγάρο γιατί ανακάλυψα οτι η συνήθεια των "κινήσεων" καθώς και η συνοδεία καφέ ήταν ισχυρότερη από
την ίδια την νικοτίνη.

Υπ' όψιν οτι κάπνιζα για πάρα πολλά χρόνια !!!!

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 13, 2012, 13:55 »
Ξεκινησα με 24ρι Royal Steam απο Nobacco. Με τα απο μια εβδομαδα το εριξα στο 18ρι(το ιδιο υγρο, δεν το αλλαζω με κανενα) το οποιο συνεχιζω μεχρι και σημερα 1.5 μηνα μετα.

Καπνιζα 20 χρονια δυο με τρια πακετα την ημερα.(Καρελια χρυση κασετινα)

Αν και δεν εχω στανταρ ποσοτητα, πρεπει να ατμιζω γυρω στα 3-4ml την ημερα

Δεν εχω θεσει στοχο να το κοψω αλλά να πεσω στα 5-6mg νικοτινης....ιδωμεν   :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 13, 2012, 16:55 »
Όταν χρησιμοποιείς κυρίως ένα υγρό κι καταναλώνεις ποσότητες, είναι εύκολο να μειώσεις σταδιακά νικοτίνη.
Το άλμα από Royal Steam 18άρι σε 12άρι μπορεί να είναι μεγάλο, αλλά αγοράζοντας 12άρι κάνεις μίξη και κατεβάζεις το δυνατότερο σε 16, 15 ή 14 mg σταδιακά και εύκολα.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 13, 2012, 19:12 »
Κάπως ετσι το σκεφτομαι κι εγω.

Ευχαριστω! :)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 13, 2012, 19:52 »
Γεια σε όλη την παρέα και από μένα.Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου στους 3μήνες που είμαι μόνο ατμιστής.

Αρχισα με 18αρα νικοτίνη γιατί έτσι μου είπαν επειδή ήμουν καπνιστής πάνω από 30χρόνια.Είχα πάρει και ένα μπουκαλάκι 24αρα έκανα λίγο μίξη και την ανέβαζα γύρω στα  20.

Μετά από 2 μήνες ατμίσματος 2ml την ημέρα άρχισα να έχω την εντύπωση ότι η νικοτίνη που λάμβανα ήταν υπερβολική και με δηλητηρίαζε (μπορεί να ήταν και η ιδέα μου).
Μου την έδωσε  :wall:πήγα πήρα ενα μπουκαλάκι 0 νικοτίνη έκανα μίξη καί άρχισα να ατμίζω 6αρα νικοτίνη 2,5ml ημερησίως περίπου.βέβαια τις πρώτες ημέρες υπέφερα από την απότομη κάθοδο. :angry_orange:

Από τότε ατμίζω σταθερά 6αρα με υγρά πλέον που φτιάχνω μόνος μου από τον καλιτέχνη με την προσθήκη διαφόρων αρωμάτων 2-3 ml την ημέρα.
Για παρακάτω νικοτίνη δεν σκέφτομαι πλέον ούτε με απασχολεί.Το αφήνω να έρθει από  μόνο του. :))
 

Αποσυνδεδεμένος omavros

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιστε...χχχ... γιατι χανομαστε
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 28, 2012, 13:03 »
μετα πο ενα μηνα ατμισματος κανω 12 mg αλλα υπαρχουν και μερες που δεν βαζω καθολου νικοτινη το πολυ 2 μερες μετα γεμιζω παλι  το ατμοποιητη μου με 12.δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο η οχι.σκεφτομαι να πεσω στα 6 Mg και να μεινω εκει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 28, 2012, 13:57 »
Παλιός δεν είμαι επ' ουδενί, αλλά έχω αναπτύξει την εξής θεωρία: Όταν καπνίζεις κτ και βλέπεις τον άλλο με ητ, τον κοιτάς κάπως περιφρονητικά. Και αυτόν και όλη την ιδέα του ητ. Σαν αποτέλεσμα, έχεις την εντύπωση ότι πρέπει να πάρεις το βαρύτερο διαθέσιμο ητ όταν αποφασίσεις να κάνεις την μετάβαση. Κακά τα ψέμματα, ούτε χημείο έχει κανείς σπίτι του (νομίζω δηλαδή), ούτε φράγκα για αναλύσεις.

Και λέει ο συνήγορος του διαβόλου: "και που ξέρω εγώ ρε φίλε ότι το υγρό ή η βάση που μου πουλάς έχει όντως τη νικοτίνη που μου υπόσχεσαι μέσα?"

Αν δεν είχαμε να κάνουμε με σοβαρές εταιρίες, πιστεύω ότι πολλοί θα είχαμε την ίδια σκέψη, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα. Άλλο να ατμίζεις 12ρα και να δοκιμάσεις 24ρα βλέποντας το Χριστό φαντάρο να βαράει επ ώμου, και άλλο να ατμίζεις για πρώτη φορά, με υποτιθέμενο 18ρι ενώ σου δίνουν 6ρα.

Προσωπικά ατμίζω στα 18 από την αρχή, δοκιμάζοντας μια φορά 24ρα που δεν μου άρεσε, ένιωθα ότι είχα στριφτό τσιγάρο με σπασμένο πιπέρι μέσα! Με τις DIY αραιώσεις, πέφτω μέχρι 17,5. Ίσως αργότερα να είμαι οκ με κάτι πιο ελαφρύ, θα δείξει. Μέχρι στιγμής όμως είμαι κομπλέ με αυτό και αν δεν με μπουχτίσει, δεν το μειώνω.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 28, 2012, 14:59 »
ξεκινησα 24 για πολυ λιγο, μετα 18 οπου εμεινα 6 μηνες περιπου, μετα 12-9 επαιζα κανα μηνα και τωρα ειμαι κανα 2μηνο 6 που πλεον μου φαινεται και βαρυ και ετοιμαζομαι και για αλλη πτωση :yes: το θεμα ειναι παντα να εχεις σκοπο να μειωσεις την νικοτινη, εαν ναι με λιγη προσπαθεια το καταφερνεις :yes: σχετικα ευκολα :yes: κατα την γνωμη μου το υγρο που εχεις διαλεξει δεν ειναι απαραιτητο να σου αρεσει τρελα, αυτο ειναι κατι που σε εμποδιζει να μειωσεις νικοτινη μιας και οταν μειωσεις κατι αλαζει και στη γευση που εχεις μαθει, ενα μπουχτιστικο υγρο που δεν σε πολυτρελαινει ειναι οτι καλυτερο για μενα οσον αφορα την μειωση νικοτινης :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Makis S

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
  • provari mini + trap tank
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:16 »
ξεκίνησα με 9 και την επόμενη βδομάδα θα πάω στα 4,5....μετά από 1-2 μήνες θα δοκιμάσω μηδενική....ή κάνουμε δουλειά ή όχι

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:51 »
Βλεπω οτι ο καθενας απο εμας ειναι μια διαφορετικη ιστορια και εκει κατα τη γνωμη μου ειναι η μαγεια.
Εγω ξεκινησα για εναν μηνα περιπου στα 24mg και τους επομενους 2 μηνες πηγα στα 18mg.
Επειτα ξεκινησα τα δικα μου υγρα και μια στροφη απο PG σε VG που με κρατησε για αλλους 2 μηνες στα 18mg.
Πριν 2 μηνες κατεβηκα στα 12mg και πριν 15 ημερες στα 8mg. Το μονο κοινο σε ολα τα κατεβασματα ειναι οτι ανεβαινε η καταναλωση σε ml (υπολογιζω γυρω στα 2-3 ml). Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 5-6 ml ημερησιως.
Σε ολο το παραπανω χρονικο διαστημα ομως δεν σκεφτηκα ουτε κατα διανοια να αναψω εστω ενα κτ ετσι απο περιεργεια.
Το αφησα πισω μου μια και καλη. ;)

Αποσυνδεδεμένος Doug

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 30, 2012, 04:52 »
Ατμίζω λιγότερο απο 20 ημέρες.., στην αρχή στα 16mg, εδώ και πέντε μέρες στα 10mg και σήμερα ατμίζω όλη μέρα χωρίς νικοτίνη με αρκετό όμως άρωμα RY4 και μερικές σταγόνες μπανάνα..
Το ξέρω βιάστηκα να πέσω στο μηδέν, αλλά θέλω τόσοοοο πολύ να το κόψω το ρημάδι. Μακάρι να τα καταφέρω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 30, 2012, 09:42 »
Βλεπω οτι ο καθενας απο εμας ειναι μια διαφορετικη ιστορια και εκει κατα τη γνωμη μου ειναι η μαγεια.
Εγω ξεκινησα για εναν μηνα περιπου στα 24mg και τους επομενους 2 μηνες πηγα στα 18mg.
Επειτα ξεκινησα τα δικα μου υγρα και μια στροφη απο PG σε VG που με κρατησε για αλλους 2 μηνες στα 18mg.
Πριν 2 μηνες κατεβηκα στα 12mg και πριν 15 ημερες στα 8mg. Το μονο κοινο σε ολα τα κατεβασματα ειναι οτι ανεβαινε η καταναλωση σε ml (υπολογιζω γυρω στα 2-3 ml). Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 5-6 ml ημερησιως.
Σε ολο το παραπανω χρονικο διαστημα ομως δεν σκεφτηκα ουτε κατα διανοια να αναψω εστω ενα κτ ετσι απο περιεργεια.
Το αφησα πισω μου μια και καλη. ;)

Συμφωνώ με το φίλο Αρη.Και εγώ έπεσα απότομα από  18 στα 6 και αύξησα πολύ τα ml από 2 στα 5-6. Τώρα ανέβασα λίγο τη νικοτίνη 8-9 και σιγά σιγά πέφτουν τα ml. Συμπέρασμα ...............Μη βιαζόμαστε να κατεβάσουμε τη νικοτίνη και ποτέ απότομα .Σιγά σιγά και με ρέγουλο που λέμε εμείς οι παλιότεροι ( σε ηλικία βέβαια)  :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem