vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, nXtLs, Lobotomizer, Jorge, MrGeneral

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Fugazi

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Τζιτζίς
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #255 στις: Μαΐου 06, 2013, 16:07 »
τον πρωτο μηνα εκανα 18mg και επειτα(εδω και τρεις μηνες σχεδον) ειμαι στα 12, δεν νομιζω πως ειμαι ετοιμος να πεσω πιο κατω και προς το παρων ουτε θελω !

Αποσυνδεδεμένος dimitris2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #256 στις: Μαΐου 06, 2013, 19:15 »
17 μήνες άτμισμα χωρίς κ.τ.
Ξεκίνησα με 18mg και σταδιακά σε 12mg και 9mg.
Τώρα άρχισα 6mg και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #257 στις: Μαΐου 06, 2013, 20:29 »
Ξεκινησα πριν δυο χρονια με 11,ανεβηκα στα 18..δεν αντεξα,επεσα στα 11 και +- ενα χρονο τωρα κανω 0mg μεχρι 5-6mg diy

Αποσυνδεδεμένος Ιωάννα

  • **
  • 145
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #258 στις: Μαΐου 06, 2013, 20:41 »
Σημερα αποφασισα να μείωσω απο 18 σε 9 αλλα  νομίζω οτι μου ζητά ο οργανισμός μου την αλλαγή δεν νιώθω μεχρι στιγμής κάτι παράξενο θα δείξει

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #259 στις: Μαΐου 06, 2013, 21:27 »

Newbie here, με μόνο λίγες μέρες ατμο-εμπειρία.

Ξεκίνησα με περιεκτικότητα ~6%, και είδα ότι δεν είχα με όλα τα υγρά το ίδιο χτύπημα παρ'ότι με την ίδια περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Προσπαθώ να πετύχω "καλούς" συνδυασμούς υγρών χοντρικά, DIY, παρά να αυξήσω τη νικοτίνη, αλλά θα δούμε συν τω χρόνω ...

Έχω δοκιμάσει διάφορα υγρά + με διάφορους συνδυασμούς + πειραματίστηκα όσο πρόλαβα.
Δυσκολεύομαι χωρίς έστω λίγο καπνική γεύση και ατμίζω πιο πολύ αν δεν την έχω στα υγρά μου, έστω και με τη ίδια νικοτίνη.
Παραμένω σταθερά στα ~6% νικοτίνη και στα 3-4ml τη μέρα. Όταν νιώθω ότι θέλω κι άλλο αρχίζω την πιπίλα και έρχομαι στα ίσια μου.

Μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης από το συνηθισμένο μου, μου φέρνει διπλά και αντικρουόμενα αποτελέσματα.
Από τη μία είμαι οκ με μια δυό τζούρες, αν είναι μεγάλες σε περιεκτικότητα νικοτίνης, έναντι των πολύ περισσότερων που κάνω με το ελαφρύ το 6ρι ώστε να καλυφθώ, άρα τελικά κάνω μεγαλύτερη κατανάλωση σε υγρά  .. ενώ από την άλλη έχω παρατηρήσει ότι γευστικά με χαλάει η πιο πολύ νικοτίνη, με μπουκώνει και μου θυμίζει το τσιγάρο και όλη την κακοσμία του, που αυτό δεν το ήθελα ούτε τότε που κάπνιζα, παρ'ότι το κάπνιζα!! (Η είσαι διχασμένος ή δεν είσαι, όχι μισές δουλειές !!! :idiot1: )




Τώρα, αγγίζοντας τα όρια του off topic χωρίς να το θέλω, o καθένας μας είναι σε διαφορετικό ποσοστό "εθισμένος"/"συνηθισμένος" ή ακόμη και "απελευθερωμένος"από τις παρακάτω πρόχειρα δοσμένες παραμέτρους, οπότε χρόνοι και οι δοσολογίες διαμορφώνονται αναλόγως.


. εξάρτηση από τη νικοτίνη,
. εξάρτηση από την κίνηση/τελετουργία,
. εξάρτηση από τη γευστική απόλαυση.


 :D :D :D






Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #260 στις: Μαΐου 06, 2013, 23:07 »
Καλησπέρα.Ξεκίνησα με 18 VG  για σχεδόν  τρεις μήνες.δοκιμασία να ρίξω την νικοτίνη βάζοντας pg (περιπου 20%)αλλα δεν μπορούσα να τραβηξω τζουρα..αρα κομμένη η pg. Μονο τισ τελευταίες μέρες με την Ιθάκη κατάφερα και ατμιζω στα 12mg VG βαση (έχω χτύπημα), οποτε και συνεχιζω.
Υ.Γ. μπερδεψα  τα υγρά και για μέρα εκανα 50%vg 50%pg στα 15mg και κοντεψα να βγουν τα πνευμονια μου  και να με κοπανησουν. Μέχρι να το καταλάβω τι είχε γίνει κοντεψα να βάλω τα κλάματα απο την απογοήτευση νόμιζα οτι δεν θα ξανατμισω ποτε ξανα. Ευτυχώς το κατάλαβα..απο τοτε ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΣΤΑ ΥΓΡΑ. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #261 στις: Μαΐου 06, 2013, 23:25 »
Εγώ καινούργιος, δύο εβδομάδες, μου πρότειναν από το μαγαζί ένα υγρό στα 9, αυτό πήρα και δεν έχω κάνει κ.τ. μέχρι τώρα. πήγα πήρα και ένα στα 1,8% ωραιο είναι με γεύση καπουτσίνο, αλλά βαριά να κάνω ένα ml. Μου έτυχε και καλό η.τ. χτυπάει καλά με την 9άρα και είμαι οκ!

Αποσυνδεδεμένος gregan

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #262 στις: Μαΐου 08, 2013, 23:29 »
1.5 χρονο ξεκινησα με 18mg ,εδω και 2 μηνες κανω 50/50 vg-pg και το εχω ριξει στα 6mg.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #263 στις: Μαΐου 08, 2013, 23:43 »
Πρίν 1 χρόνο, ξεκίνησα με 9. Μέσα σε 2 ή 3 μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς) το πήγα στο 0.
Μετά από άλλους περίπου 6 μήνες (στους 9,5 μήνες από το ξεκίνημα του ητ δηλαδή), ξαναπήγα στο 4, γιατί ξεκίνησα στα "κουφά" κάτι τράκες.....
Τώρα, ακριβώς στο χρόνο, είμαι στο 2.
Θα το πάω πάλι στο 0, αλλά δε βιάζομαι... Δε ξέρω πότε θα γίνει αυτό!!!
Χαλαρά!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #264 στις: Μαΐου 09, 2013, 00:18 »
Πριν από 23,5 μήνες, που ξεκίνησα, άρχισα με 18...
Ταχυπαλμίες... έπεσα στο 12... μια χαρά !!!
Για 6 μήνες...
Όταν προσπάθησα να πάω στο 9, ένοιωσα για 40 ολόκληρα λεπτά σαν ο master-guru που προσπαθεί να διδάξει σε ένα ΚΑΠΗ μεθόδους για φιλτράρισμα του βιολογικού φασκόμηλου.
Τώρα, 18-20.

Τι εννοεί ο ποιητής;
Ότι κάθε άνθρωπος, κάθε στιγμή , κάθε συγκυρία και κάθε οικονομική κρίση, έχουν τα ποσοστά τους.
Ο καλύτερος μπούσουλας είναι ο εαυτός μας.Αυτός θα μας υποδείξει τις αμέσως επόμενες εντολές, αρκεί να μείνουμε μακριά από το...

άγχος φέρον... ΚΤ
σουβλιές στο στήθος φέρον... ΚΤ
σουβλιές στην καρδιά φέρον... ΚΤ
εφιάλτες φέρον... ΚΤ
τα πάντα (κακά όλα) φέρον... ΚΤ


Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #265 στις: Μαΐου 22, 2013, 12:31 »
Καλημερα,
Πριν δυο μερες εκλεισα 4 μηνες ατμιζματος χωρις ουτε ενα κ.τ. και νοιωθω υπεροχα για αυτο!!!!
Ξεκινησα με 18αρα νικ. και τωρα ειμαι στα 8 χωρις κανενα προβλημα.


Σας ευχαριστω ολους, γιατι ολοι με βοηθησατε και συνεχιζετε να το κανετε.....  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #266 στις: Μαΐου 22, 2013, 13:39 »
Aτμιζω 9 μηνες,στην αρχη ξεκινησα με 18mg.. ηταν καλα.
Μετα ειπα να το ριξω στα 12 με 9,αλλα αρχισε η πιπιλα  :baby:
ετσι πηγα κατευθειαν στα 24 και ηρεμησα.Λιγες τζουρες και ερχομαι στα ισια μου..


Αποσυνδεδεμένος PLANEYTHS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #267 στις: Μαΐου 22, 2013, 16:24 »
εγω ατμιζω 7 μηνες,τον πρωτο μηνα εκανα 15αρα και μετα επεσα στα 10 σταθερα εως σημερα...

Αποσυνδεδεμένος pfsmoker

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #268 στις: Ιουνίου 04, 2013, 11:37 »
Να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία. Ατμίζω 8 μήνες και κάτι. Και εγώ ξεκίνησα όπως και οι ποιο πολλοί με 18mg και μέσα στον πρώτο μήνα έπεσα στο 10 και εκεί έμεινα.

Χτες ήταν μια δύσκολη μέρα, υπερένταση, άγχος με αποτέλεσμα να παρατηρήσω στο τέλος ότι είχα ξετινάξει το ητ στο ρούφηγμα.  Στο τέλος της ημέρας είχαν τελειώσει 3 μπαταρίες ego 900! Είχα διάφορα χαζά ταχυπαλμίες τρέμουλα όλα αυτά που σου προκαλεί το άγχος και η κόπωση. Επειδή και η νικοτίνη επιβάρυνε την όλη κατάσταση αποφάσισα να κάνω ένα placebo effect και πέτυχε. Έβαλα ένα καινούργιο ατμοποιητή με μηδενική και του έριξα στα αυτιά. Το αποτέλεσμα ήταν να χαλαρώσει ο οργανισμός από την πολύ νικοτίνη που μηχανικά έπαιρνα προηγουμένως. Εντάξει μετά από καμιά 1,5 ώρα έφτασε και το στερητικό σύνδρομο και αποφάσισα να πιάσω και τον κανονικό μου ατμοποιητή με νικοτίνη. Το αίσθημα σαφώς ήταν σαν να είχες να κάνεις τσιγάρο μετά από πολύωρο ταξίδι με κτελ. Απόλαυση! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά παίζουν πολλοί παράγοντες στο θέμα νικοτίνης. Άλλες φορές η ίδια ποσότητα δεν σου φτάνει και άλλες φορές σε τρελαίνει και θες πιο λίγο.

Κάπου είχα διαβάσει ότι για έναν καπνιστή, καθαρά ο εθισμός στη νικοτίνη μπορεί να καλυφθεί με μισό πακέτο την μέρα, από εκεί και πέρα αν γίνονται περισσότερα τσιγάρα μετά δεν οφείλεται πια σε θέμα εξάρτησης αλλά σε ψυχολογικούς παράγοντες (εξάρτηση στη κίνηση, άγχος κ.α.) τα οποία ο καθένας καλείται να λύσει. Θεωρώ ότι αυτό δεν απέχει και πολύ αν αντί για τσιγάρο βάλουμε στη θέση του ητ. Και επειδή δεν είμαι σε θέση να λύσω τους ψυχολογικούς παράγοντες που μας περιβάλουν όλους μας την στιγμή της πίεσης και του τρεξίματος προτιμώ μηχανικό άτμισμα παρά κάπνισμα! Εμένα με βοήθησε χτες η μηδενική γιατί το έχω συνεχώς δίπλα στο γραφείο πιπίλα και λόγω άγχους και δουλειάς του δίνω και καταλαβαίνει.

Και τώρα ένα μικρό off topic. Από πότε άλλαξε αυτή η συνήθεια σε αυτό που λέμε κάπνισμα? Εμείς οι "νεοέλληνες" πως τα καταφέραμε και θεωρήσαμε το τσιγάρο δεύτερο μέσο από το οποίο αναπνέουμε? Θυμάμαι όταν κάπνιζα που τα πάντα πηγαίνανε με τσιγάρο, πρωινό, καφές, πριν το φαγητό, μετά το φαγητό, πριν το χεσ.μο, κατά την διάρκεια και μετά, στην καφετέρια, στο ποτό, στη δουλειά παντού! Αλλά από την άλλη, θυμάμαι όταν ήμουν μικρός κάτι μπαρμπάδες στο χωριό που δουλεύανε όλη μέρα στα χωράφια, βγαίνανε το απόγευμα στο καφενέ και ο νους τους ήταν να κάνουν ένα τσιγάρο με τον καφέ και την παρέα. Και ρωτάω τώρα εγώ, εμείς είμαστε πιο έξυπνοι και βρήκαμε την σωστή χρήση του τσιγάρου? αυτός ο μπάρμπας θεωρείται καπνιστής? Πως άλλαξε όλο αυτό? τα media? ο νέος αγχωτικός τρόπος ζωής της πόλης? το κοινωνικό status και η αποδοχή? το πουλάκι τσίου?! Τέλος off topic και κλείνω:

Παν μέτρον άριστον και
το ητ κι αν ατμίζεις, τον ατμοποιητή σου χαλάς!!

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #269 στις: Ιουνίου 27, 2013, 16:06 »
Είμαι σχετικά νέος στο άτμισμα (1.5 μήνα) και ξεκίνησα στα 18mg. Ένα μήνα μετά έκανα προσπάθεια να τη ρίξω στο 12 πέρνωντας κάποια υγρά σε αυτή την περιεκτικότητα. Δεν με ικανοποιεί όμως καθόλου το χτύπημα και με βλέπω να γυρνάω στα 18 μόλις τελειώσουν. Άσε που κάνω και πολύ περισσότερα ml στα 12 από ότι στα 18.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326196 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511115 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9504 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios