vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 9 χρήστες
marauder800, Tem, tapantari, bloodlessz, white varadero, ZoeM, grag, Eternal, Mimhsdr

Twitter

Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« στις: Απριλίου 04, 2017, 15:59 »
Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.



[justify]Κάποιες φορές οι ατμοσυζητήσεις μας καταλήγουν στο εάν τελικά οι ιδέες των κατασκευαστών προκύπτουν με παρθενογένεση ή με ανταλλαγή σχεδιασμών. Ίσως και με αντιγραφές, ίσως μόνο αντιγραφές. Μεγάλο θέμα και δύσκολο στο να καταλήξουμε σε απόλυτες θέσεις. Υπάρχουν πάντα τα υπέρ και τα κατά, και από τις δύο πλευρές. Γιατί τα λέω αυτά στην εισαγωγή; μα γιατί το θέμα το είδα και σε άλλα νήματα αλλά και εδώ, στον Pallas. Τον συγκεκριμένο ατμοποιητή έτυχε και τον είχα προσέξει εδώ και καιρό. Έτυχε και είδα μερικές παρουσιάσεις, (Ελλάδα και εξωτερικό). Οι περισσότεροι σημείωναν για πολύ καλή γεύση, ξεκάθαρος MTL χαρακτήρας, λιτός, όμορφος και με επιλογή εργοστασιακού ή επισκευάσιμου ρόλου.[/justify]

[justify]Το πρώτο που παρατηρείς στον Pallas είναι η επισκευάσιμη βάση. Κάποιες ομοιότητες με αυτή του kfl+. Η κεντρική εισαγωγή είναι ίδια, στα 1.5mm. Όπα, λες, εδώ έχουμε τσιγαρίσιες ιστορίες. Ναι ναι ναι. / εδώ όμως βλέπεις και μία έντονη διαφορά μεταξύ τους. Βλέπεις πως στον Pallas έχεις μεγάλο κεντρικό βάθος, στήνεις οριζόντια αντίσταση, είτε στο ίδιο ύψος με τις βίδες στήριξης είτε και ανάποδα τοποθετημένη, βασικό πλεονέκτημα. Επίσης, μεγάλο και το εύρος απόστασης κεντρικής οπής και αντίστασης, έτσι επιλέγω και πόσο χτύπημα θέλω αλλά και ένταση στη γεύση και στο εύρος εισπνοής. Κατόπιν κοιτάζεις τη ρύθμιση εισαγωγής. Η ρύθμιση εισαγωγής αέρα είναι 5 θέσεων / [5 οπές (1mm, 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm)]. Έξυπνος σχεδιασμός με χρήση μεταλλικού δακτυλιδιού οκταγωνικού σχήματος, το οποίο κουμπώνει και συγκρατείται όχι με χρήση κάποιου o-ring αλλά με χωνευτή-πρεσαριστή μπίλια (των 3mm)+έλασμα, (σημ. Παρ’ όλα αυτά, πολύ πιο έξυπνος σχεδιασμός αυτός του Skyline, όπου η μπίλια είναι ένα σώμα με τη βάση, / εδώ, στον Pallas, ίσως κάποια στιγμή να χαλαρώσει η πίεση της μπίλιας, ίσως). Έτσι λοιπόν, αφαιρώντας το δακτυλίδι, επιλέγω τη θέση εισαγωγής και κουμπώνω σταθερά πάλι το δακτυλίδι, το οποίο έχει ως πλεονέκτημα πως μένει σταθερό και δεν μετακινείται ακούσια από τον χρήστη. Ακόμα, βλέπεις πως αποτελείται από λίγα κομμάτια (όπου σχεδιαστικά, κάποια, μοιάζουν και σε άλλους επισκευάσιμους), λίγα και τα o-rings (3). Γενικότερα, λιτός και όμορφος. Αναπλήρωση υγρού από το επάνω μέρος, ρύθμιση τροφοδοσίας με περιστροφή του γυάλινου θαλάμου (π.χ. όπως αυτή του v5). Σφικτά σπειρώματα και σωστά δεσίματα. Εξωτερικά ο σχεδιασμός του, αρκετή ομοιότητα με αυτή του keras nano. Αυτά.[/justify]






Χαρακτηριστικά:

  • Διάμετρος: 22mm
  • Ύψος: 45mm
  • Χωρητικότητα: 3ml
  • Ρύθμιση εισαγωγής αέρα 5 θέσεων
  • Ρύθμιση τροφοδοσίας
  • Γυάλινο τανκ (Pyrex tank)
  • Αναπλήρωση υγρού στο επάνω τμήμα
  • Προτεινόμενη ισχύς 12-20W
  • Υλικό: SS

Συσκευασία:

  • 1 x Πλήρες τανκ, γυάλινος θάλαμος
  • 1 x Βάση (επισκευάσιμος)
  • 1 x βάση (εργοστασιακός)
  • 3 x κεφαλές (kanthal / Ni200 / SS316)
  • 1 x κάρτα γνησιότητας
  • 4 x o-rings
  • 2 x βίδες

[justify]Πρώτο συμπέρασμα: Σφικτοτζούρης, λιτός, όμορφος, σπαρτιάτικος χαρακτήρας. Λιγοστά κομμάτια, ελάχιστα o-rings. Σπαστικό βίδωμα αντίστασης (θέλει μια κάποια εμπειρία και λίγο παραπάνω υπομονή και εξοικείωση). Ελάχιστα βατ, λεπτά σύρματα (αν κι εγώ πήγα άμεσα σε 0.4mm kanthal) το ιδανικό του πεδίο, απροβλημάτιστος, σταθερός. Άγνωστο το SS (δεν το είδα κάπου, μπορεί να φταίω εγώ). Καμία διαρροή ή υγρασία. Και, καταπληκτική γεύση. / [σημ. Επέλεξα και πιο χοντρό σύρμα (kanthal), φουλ vg, λεπτόρρευστα και παχύρρευστα. Απροβλημάτιστη τροφοδοσία σε κάθε περίπτωση. Σπουδαία γεύση (δεν θα βαρεθώ να το λέω / πραγματικά εντυπωσιάστηκα). Αν και MTL καταστάσεις, επέλεξα και την πιο ανοικτή επιλογή των 3mm + διάφορα ανοίγματα σε επιστόμια + τέρμα ανοικτή τροφοδοσία. Είχα άνετες τσιγαρίσιες εισπνοές + πάρα πολύ όμορφο ντουμανάκι + γεύση, βεβαίως βεβαίως]. Για μένα πάντα, μία υπέροχη πρόταση επισκευάσιμου. Τίμιος, αποδοτικός, απροβλημάτιστος, γευστικότατο ατμιστικό εργαλείο. / με χρήση μηχανικού, σκέτη απόλαυση! / [σημ.2 Τη βάση εργοστασιακής επιλογής, δεν τη δοκίμασα καθόλου. Δεν έχω άποψη μέχρι και τώρα που γράφω για καμία από τις 3 κεφαλές (kanthal / Ni200 / SS316)].[/justify]

[justify]Επιλογή: Kanthal 0.4mm, 2.5mm πυρήνας, 6 σπείρες, 0.8Ω, 15W. Υγρό αναπλήρωσης, Unicorn Treats (Humble Juice), F.P. (Signature Series).[/justify]

[justify]Θετικά: Καθαρόαιμος MTL + καταπληκτική γεύση, ναι ναι και ξανά ναι, σπουδαία γεύση. Ξεκινάς από την πιο σφικτή του επιλογή, η οποία είναι καρμπόν με αυτή του kfl+. Εδώ όμως έχεις ένα σωρό επιπλέον επιλογές και ευκολίες, χωρίς να φεύγεις καθόλου από το αυθεντικό πεδίο τού τσιγαρίσιου ατμίσματος. Ακόμα, μπορείς αν θέλεις να επιλέξεις και μεγάλους πυρήνες, όμως δεν έχει και τόσο ουσία, όμως μπορείς πολύ άνετα. Θετικότατος σφικτός χαρακτήρας: επιλέγεις χαμηλή ισχύ, ρυθμίζεις τροφοδοσία και σχετικά στησίματα κι έχεις καταπληκτική απόδοση παντού και σε όλα. Τέλος, χτύπημα για όλα τα γούστα, και, αξιοπρεπέστατο ντουμάνι για την κατηγορία και τον χαρακτήρα του. Μηδενικές διαρροές, μικρή κατανάλωση (όσο πρόλαβα να δω). [/justify]

[justify]Αρνητικά: Δεν είδα τι SS είναι, κι όσο δεν βλέπω θα το βάζω ως αρνητικό. Θα ήθελα να είχε στη συσκευασία π.χ. αντί για 3 x κεφαλές, ένα επιστόμιο. Αρνητικό για μένα το ότι δεν έχει ανταλλακτικό γυαλί και με υποχρεώνει να προμηθευτώ Spares set, το οποίο αναγκαστικά δεν είναι και φθηνό. Τέλος, η τοποθέτηση της αντίστασης δεν είναι στα θετικά του, οι βίδες “κλωτσούν” το σύρμα κατά το βίδωμα κι αυτό είναι κάτι που θα σπάσει τα νεύρα σε πολλούς. Αν πιάσει να τον στήσει κάποιος που δεν έχει έστω μικρή προϋπηρεσία σε επισκευάσιμους θα πετάξει πολλά μέτρα σύρμα -ίσως και βαμβάκι, αν δεν έχεις ίχνος υπομονής, τότε ισχύει το ίδιο, θα δεις και καμένο, και υπερτροφοδοσίες / υποτροφοδοσίες.[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 20:39 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:23 »
τζο σε διαβασαμε....δεν ειδαμε ομως...βγαζε καλυτερες φωτο...μπρεεεεε

τζο ελλαδα υπαρχει καπου διαθεσιμος?

αυτος ειναι τσιγαρισιος μαμα!!!! και απλος, χωρις πολλα καλαμπαλικια και νομιζω κανα 2 βιντεο που ειδα δεν ειναι και τοσο τραγικα δυσκολο το στησιμο....
εξυπνο αυτο που σήκωσε τα ποστ ωστε να εχεις χωρο να παιξεις αντισταση σε υψος σε σχεση με την οπη....
να φανταστω οτι στα 20+ βραζεις φασολακια πανω του?η απλα δεν το δοκιμασες ?γιατι εδωσες συγκεκριμενα βατ τζο...
οι βιδες μηπως κλωτσουν γιατι εχουν μυτη...?σε οποιον επισκευασιμο ειχα βιδες με μυτη τις λιμαρα λιγο να φυγει η μυτι και να γινουν φλατ μπροστα...
καλη τιμη πρεπει να εχει ...στην ξενιτια τον δινουν γυρω στα 70?αν δεν κανω λαθος

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:27 »
Ευχαριστουμε για την ομορφη παρουσιαση
Δειχνει πολυ ενδιαφερον λιτος και τσιγαρισιος και 3ml

Θετει υποψηφιοτητα για αγορα..

ειδα οτι υπαρχει εδω: https://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&product_id=781

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:38 »
Όλο παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φράγκο κι όλο αγοράζεις καινούργιους ατμοποιητές! Θες να μου πεις κι εμένα πως το καταφέρνεις αυτό που μου φαίνεται πιο δύσκολο από το να περπατήσω πάνω σε νερό; Είχε πει κάποτε ένας Έλληνας πρωθυπουργός πως θα λύσει το ασφαλιστικό χωρίς να αυξήσει τα όρια ηλικίας και τις εισφορές. Ευκολάκι μου φαίνεται τώρα, μπροστά σ' αυτό που κάνεις εσύ... :yes:



Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:42 »
@cp, καλησπέρα. Αν πρόσεξες, Τα βράδια δεν μπαίνω στο φόρουμ... / τυχαίο;  ;D

@cloak, καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Ναι, πιστεύω πως είναι τίμιος σαν αγορά. Πήρα γεύση με το καλημέρα, είναι λιτός όσο πρέπει για καθημερινή ποιοτικότατη χρήση. Βέβαια, έχει κι αυτός τα αρνητικά του.

[justify]@Stavraetos, καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλα. Ο Pallas είναι διαθέσιμος εδώ. [επίσης, από εκεί τον προμηθεύτηκα και πρέπει να πω πως ο αγαπητός φίλος είναι υπέροχος τύπος ατμιστή. Πολλές γνώσεις επάνω στο αντικείμενο, και γενικά, έκανα μία απολαυστικότατη συζήτηση. Υπέροχος τύπος]. [/justify]

[justify]Για το στήσιμο. Ναι, δεν έχεις άδικο από τη δική σου μεριά. Μιλάς ως έμπειρος ατμιστής, εσύ ασφαλώς και δεν θα έχεις κανένα θέμα, όμως κάποιοι θα έχουν. Έχει σπαστικό βίδωμα και άβολο σχεδιασμό των σημείων όπου είναι οι βίδες, επίσης, τα κενά (δεξιά κι αριστερά) των βιδών, είναι ανομοιόμορφα και διαφορετικές αποστάσεις (π.χ. η μία πλευρά πιο στενή από την άλλη), γενικότερα, κλωτσάνε προς τα έξω το σύρμα και θέλει μικρή εξοικείωση. [/justify]

[justify]Ναι, χώρος – απόσταση, είναι μεγάλα, κάνεις παπάδες με την αντίσταση κι έχεις διαφορετικό ατμιστικό προφίλ (σε χτύπημα, ένταση γεύση κ.λπ.). Τώρα, για τα βατ. Ναι, δεν πήγα ψηλά, κάθισα μέσα στα όρια που προτείνει ο κατασκευαστής (12 έως 20 βατ). Π.χ., όταν έκανα και κουβέντα με το κατάστημα, ρώτησα π.χ. αν χωράει μεγάλος πυρήνας, αν χτυπήσω παραπάνω βατ κ.λπ., ε, η απάντηση ήταν αυτή ενός έμπειρου παύλα γνώστη: “ναι, μπορείς ν’ ανέβεις, όμως δεν έχει νόημα στον συγκεκριμένο ατμοποιητή, του αλλάζεις το ιδανικό άτμισμα που μπορεί να σου δώσει”.[/justify]

[justify]Για την τιμή, πρέπει να δεις στη σχετική ιστοσελίδα (Ελλάδα).[/justify]

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2017, 21:44 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 04, 2017, 18:08 »
τον εχω περιπου 1,5 μηνα [λιγο πριν ερθει Ελλαδα]...είναι για μενα ο πιο ''τιμιος''ατμο
για τα λεφτα του!!!
πανευκολο στησιμο εως 0,32 συρμα χωρις να προβληματιζουν τα βιδακια του-τελεια τροφοδοσια-αποδοση γευσης-ντουμανι...αναπληρωση υγρου κ.λπ.
για 50-50 υγρο καπνικο συνιστω για ολοημερη χρηση στησιμο με 0,28συρμα 1,3ωμ αντισταση στα 12,5βατ σε 2αρι πυρηνα ...και παει τελεια!!
ΠΡΟΣΟΧΗ..μονο στο ''χτυπημα''του είναι πολύ δυνατο!!!ισως χρειαστεί και κατεβασμα σε νικοτινη!!!!ειδικα εάν το στησιμο της αντίστασης γινει από τη μεση του ντεκ και πανω...εγω την τοποθετω πολύ κοντα στην τρυπα για να μην φτιαχνω άλλο υγρο!!!!
η τζουρα του είναι από σφιχτη ''τσιγαρισια''εως ανετη...και ευκολο να βρει καποιος την ρυθμιση της...
προσωπικα τον συνιστω και για αρχαριους λογω της σταθερης αποδοσης και ευκολιας του..για οσους παλι θελουν χοντρα συρματα αντιστασεις κατω από 0,8ωμ..ΔΕΝ κανει.

εχει γινει ο βασικος μου ατμο....ειδικα για ''εξω''με την τελεια και εργονομικη του λειτουργεια......
είναι αυτό που λενε πολυτιμη αγορα!!!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 05, 2017, 12:41 »
[justify]@angelosdes, καλησπέρα. Σημαντική η ανάρτησή σου. Όποτε θελήσεις, θα είναι πολύτιμη η βοήθειά σου στο νήμα. Όντως, το διαπιστώνω κι εγώ σιγά σιγά, πως ο Pallas σε συγκεκριμένο πεδίο, τόσο σε πάχη συρμάτων, όσο και σε ισχύ, δεν αστειεύεται. Μέσα σε αυτό το χ εύρος, πραγματικά αποδίδει καταπληκτικά σε γεύση/χτύπημα/ αλλά και ωραιότατο ντουμάνι. Πήρα σπουδαία γεύση, όπου κι αν πρόλαβα να στήσω. [/justify]

[justify]Σημ. Με την ευκαιρία, ξέχασα να πω για το σετ ανταλλακτικών του Pallas, (8 x o-rings, 4 x βίδες, 1 x γυάλινο τμήμα τανκ), το οποίο αγοράζουμε ξεχωριστά.[/justify]

[justify]
  • 1 x glass tank
  • 4 x deck screws
  • 4 x tank o-rings
  • 2 x chimney o-rings
  • 2 x top cap o-rings

[/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 20:41 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 05, 2017, 13:42 »
πολύ σωστα ετσι είναι..να πω επισης ότι και με παχυρεστα υγρα κανενα πρόβλημα τροφοδοσίας αρκει να κοψουμε περισοτερο το βαμβακι στα λουκια...


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 06, 2017, 15:14 »
[justify]Εντυπωσιασμένος! γι΄ αυτό και επανέρχομαι. Λοιπόν, κάθισα σήμερα στο kanthal και στα 0.32mm, (2.5 πυρήνας, 7 σπείρες και 1.3Ω στα 9W). Ανάποδα η αντίσταση και σχετικές δοκιμές στο πόσο χαμηλά θα είναι (δηλ. πόση απόσταση αντίστασης και κεντρικής εισαγωγής). Όταν η επιλογή αέρα ήταν στη μικρότερη οπή εισαγωγής (1mm), ε, σπουδαία γεύση και χτύπημα. Όταν ο Pallas μπήκε επάνω σε μηχανικό, ε, έχασα τα λόγια μου. Παράκληση: αν κάποια στιγμή βρείτε την ευκαιρία, δοκιμάστε, μόνο δοκιμάστε. [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 20:41 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 06, 2017, 15:16 »
Για να το λές εσύ μπαίνω στον πειρασμό.....

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 06, 2017, 15:26 »
[justify]@Ksp, καλησπέρα. Ευχαριστώ ειλικρινά, ακόμα κι αν με πείραζες θα σου έλεγα ευχαριστώ. Είναι στιγμές που λατρεύεις το άτμισμα, έρχονται εκπλήξεις ένα σωρό. Πραγματικά, δεν ξέρω τι άλλο να πω. Για να κάτσω σε τέτοια σφικτή τζούρα πρέπει να έχω ισχυρότερη γεύση ως πρώτο πρώτο στοιχείο. Αυτό συμβαίνει εδώ. Τώρα ατμίζω και γελάνε τα μουστάκια μου από χαρά.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 06, 2017, 15:55 »
jo KALHSPERA οσο ποιο χαμηλα ειναι το κοιλ στην τρυπα εισαγωγής τοσο περισσότερη αμεσότητα ατμού έχουμε και περισσότερο χτύπημα....
συνηθως σαν καλουπι για το κοιλ κοιτω να εχει την ιδια διαμετρο με την τρυπα εισαγωγης...ουτε μεγαλυτερο ουτε μικροτερο...οσο αυτο ειναι εφικτο....δοκιμασε το αν δεν το εχεις κανει....

τελος το ταβανι της καμπανας  ειναι φλατ η κωνικο?(νομιζω κωνικο οπως το βλεπω στο βιντεο)εχω παρατηρησει χωρις να ειναι απολυτο πως στις κωνικες καμπανες ειναι ποιο βελουδινος ατμος και τα αρωματα σαν να τα ξεχωριζει αναλυει λογω του στροβιλισμου...η φλατ καμπανα δινει ,νομιζω δινει καθαρα χτυπημα και δινει περισσοτερο το αρωμα που κυριαρχει στο υγρο μας...ιδεα μου -φαντασια μου?καιρο τωρα το τσεκαρω...αυτο εχω καταλαβει

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:16 »
[justify]@stavraetos, καλησπέρα. Εσύ θα δεις καλύτερα τα επιμέρους, αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Αυτά που πρόλαβα και μπόρεσα να δω εδώ: έχω πολύ καλό χτύπημα σε πολλές επιλογές τοποθέτησης της αντίστασης, υποθέτω λόγω πολύ καλής εισαγωγής αέρα και ιδανικού σχεδιασμού για κάτι τέτοιο. / (αυτό που σημειώνεις, δηλ. για το καλούπι αντίστασης + διάμετρο εισαγωγής, ομολογώ πως δεν έδωσα μεγάλη προσοχή. Θα το κάνω όμως).[/justify]

[justify]Το άνω μέρος της καμπάνας είναι όντως κωνικό (δεν είναι τόσο ορατό γιατί εξωτερικά ο σχεδιασμός της “γλυκαίνει” από τη μέση μέχρι τα άκρα). Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο κι εδώ, κλασικό παράδειγμα σε Phenomenon / ειλικρινά, εκεί πήγε το μυαλό μου σήμερα, όμως δεν έβγαλα κιχ γιατί ένιωσα λίγο ιερόσυλος για τέτοιες συγκρίσεις).[/justify]

[justify]Όπως κι αν έχει, αν τύχει και τον ψάξεις τον Pallas, θα έχεις πολύ πιο σωστά συμπεράσματα από εμένα. Χίλια ευχαριστώ για όλα. (σημ. Ήθελα να βάλω τώρα κοντινές εικόνες των συγκεκριμένων τμημάτων που συζητάμε, όμως τώρα ατμίζω και βαριέμαι να τον λύσω...).[/justify]

[justify]Σημ.2 Λάθος τα έγραψα παραπάνω. Δεν γλυκαίνει τίποτα, εξωτερικά είναι φλατ, εσωτερικά είναι το όλο θέμα κωνικού (ημισφαιρικός θα έλεγα / σαν μικρός τρούλος). Θα τον λύσω κι επανέρχομαι.[/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 20:42 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 06, 2017, 16:51 »
να ρωτήσω και κάτι ακόμα?
Οι έτοιμες κεφαλές που παίρνει ποιες είναι?
Υπάρχουν στο εμπόριο ή είναι του κατασκευαστή?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Pallas RTA by Tiberian Vapor Co.
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 06, 2017, 17:03 »
[justify]@ksp, καλησπέρα. Με πιάνεις αδιάβαστο, δεν ασχολήθηκα καθόλου με τις κεφαλές (κακώς, πολύ κακώς, γιατί και στο εργοστασιακό του χαρακτήρα έχει δεχτεί πολλά θετικά σχόλια). Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα για τις κεφαλές, ούτε αν μπορώ να βρω, είτε κάτι αντίστοιχο είτε μόνο από τον κατασκευαστή. Θα προσπαθήσω να μάθω σωστά.[/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 96 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247487 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572679 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2106 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327373 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298488 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140