vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 4 χρήστες
white varadero, camber, maprix, paiktaras

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 13:26 »
[justify]@thenetpoet, καλημέρα. Πρώτα απ' όλα να τονίσω κι εγώ το πόσο σημαντικό νήμα ξεκίνησες, πόσο σημαντικό στοιχείο είναι η ενημέρωσή μας ως ατμιστές-καταναλωτές, και είναι το στοιχείο αυτό που όσο απουσιάζει τόσο περισσότερο κουτορνίθι γίνομαι. Προσωπικά, βλέπω: συσκευές, υγρά, αναλώσιμα/ανταλλακτικά. Εγχώρια αγορά και εξωτερικό. Νόμιμη και παράνομη αγορά και προώθηση. Φόροι, καπέλα.

Αν με ρωτήσεις, λοιπόν, κάτι για όλα αυτά θα στα πω ανάποδα, άρα, ανενημέρωτος και κουτορνίθι. Τόσο απλά. Δεν μου φταίει ούτε κάποιος πρόεδρος ούτε η αρτιότητα μιας συνέντευξης.

Αν ψάχνω ακόμα τι είναι οι διασυνοριακές απαγορεύσεις, αν στοκάρω βαρέλια, αν πήρα κάμποσα χιλιόμετρα σύρμα, αν φέρω 300 επισκευάσιμους με πολύχρωμα led, αν παλεύω να γίνω δρυϊδης με diy μπόμπες, αν αν αν, πόσο θ' αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο στην καθημερινότητα του ατμιστή; Κάποια στιγμή όλοι θα μπουν μέσα στο μαντρί και θα πουν κι ευχαριστώ.

(μεγάλη αλυσίδα: x σύρμα 9.90 ευρώ, συνοικιακό μαγαζί: ίδιο σύρμα 7.5 ευρώ, τιμή από εξωτερικό: 2.5ευρώ. Η αγορά τού σύρματος έγινε τελικά απ' τη μεγάλη αλυσίδα στην τιμή των 10 ευρώ / την ίδια στιγμή, η ταμειακή έβγαζε φωτιές από τις αγορές νέων αλλά και θαμώνων ατμιστών. Ακόμα θα ψάχνω τον μ@λ@κ@ που κρύβεται μέσα μου; ).

Σημ. Διαβάζω κάθε φορά τον αγαπητό φίλο Cruiser79, να προσπαθεί ο άνθρωπος να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Άντε να δεχτώ πως είναι νωρίς ακόμα και ο χρόνος δεν έφερε την όποια ενημέρωση, όμως δεν φταίει πάντα ο Χατζηπετρής.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 14:53 »
κάνεις δεν σας υποχρεώνει να αγοράζετε από Ελλάδα έχει γεμίσει ο τόπος πλέον με αξιόπιστα κινεζομαγαζα που τα πουλάνε στη μισή τιμή.

Προφανώς και δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται, με τις αγορές από εξωτερικό. Ή μάλλον ποια είναι η πολιτική που καθορίζεται. Το αν θα εφαρμοστεί, μένει να το δούμε, αλλά τα πράγματα δεν είναι ευοίωνα.

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:02 »
Και καποια στιγμη πρεπει να σταματησουμε να συγκρινουμε τις τιμες προϊοντων στα μαγαζια με τους κινεζους με την κακη εννοια. Προφανως και καποιος αν θελει το παιρνει απο Κινα απλα δεν ειναι σωστο να λεμε οτι τα μαγαζια κλεβουν επειδη πουλανε το συρμα 9 ευρω. Ενα μικρομεσαιο μαγαζι δεν μπορει να παρει απευθειας απο την Κινα αρα τα παιρνει απο μεσαζοντα προμηθευτη. Ο κινεζος παιρνει ασυλληπτες ποσοτητες και προφανως πετυχαινει καλυτερη τιμη. Επισης ο κινεζος δεν εχει τεβε, ενοικιο και ενα σκασμο φορολογια οπως επισης δεν εχει το after sale service που θα σου παρεχει ενα σωστο μαγαζι η.τ.

Στο θεμα μας τωρα ο προεδρος δεν ειπε τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο απο αυτα που περιμεναμε. Εμενα βεβαια μου εκανε κακη εντυπωση το οτι μας ειπε 100 φορες οτι δεν εκπροσωπει εμας. Αυτο το ξεραμε αλλα οταν η πελατεια βασιζεται αποκλειστικα σε εμας (τους ατμιστες) δεν το πολυκαταλαβαινω κιολας αυτο το δεν εκρποσωπω εσας. Διοτι τα συμφεροντα μας εκτος των τιμων πωλησης ειναι 100% ιδια.  

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:21 »
Και βέβαια θα τα κρίνουμε, μια που ανέφερες το σύρμα να ένα παράδειγμα από δυο καταστήματα ελληνικά, στο πρώτο έχουμε kanthal A1 της UD στα 2,52 το καρούλι των 10ft και στο δεύτερο το ίδιο σύρμα ίδια ποσότητα και ίδια διάσταση  στα 6,50. Δεν είναι κινεζομάγαζο το πρώτο και σίγουρα πουλάει ακριβότερα από αυτά και το καταλαβαίνω, το δεύτερο κατάστημα είναι γνωστή αλυσίδα που κάνει και εισαγωγές, κλέφτη δεν το λες, ακριβό όμως πολύ τον λες(όσο θέλει μπορεί να πουλάει ο καθένας). Σίγουρα δεν μπορεί να συναγωνιστεί ένα ελληνικό κατάστημα τα κινεζομάγαζα, από την άλλη όμως τιμές τρεις και τέσσερις φορές επιπλέον είναι υπερβολικές. Το κακό είναι ότι η πρακτική αυτή έχει γίνει θεσμός, άρα καρτέλ, και μόλις ξεστρατήσει κάποιος από το κοπάδι αρχίζει η επίθεση, συνήθως με τη δυσφήμηση καταστήματος και προϊόντος, όχι βέβαια από τα καταστήματα αλλά από δυσαρεστημένους ανώνυμους πελάτες, όλως τυχαίως.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:27 από ati »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:22 »
[justify]@Golden33, καλησπέρα. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου παράδειγμα, με το x σύρμα των 9.90 ευρώ, (όπου άνετα και απροκάλυπτα το στρογγυλοποίησαν σε 10 ευρώ). Αν λοιπόν αναφέρεσαι στο δικό μου παράδειγμα, θα συμπληρώσω πως, κανένας δεν είναι κλέφτης, άσε δε που το έχω αναφέρει πολλές φορές: αγοράζω σχεδόν πάντα από Ελλάδα, απ' την 1η μου ατμιστική ημέρα. Δεν θα μπω στη διαδικασία πειραματισμού ή απάτης σαν μικροκλεφτάκος, ακόμα κι όταν δεν θα έχω τη δυνατότητα, δεν θα κρυφτώ από εμένα, είναι αστείο. Χίλιες φορές να το φωνάξω: Nα επιστρέψω στο κάπνισμα ως εξαρτημένος ψυχολογικά και οργανικά. Δεν ψάχνω δεκανίκια και δικαιολογίες. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:24 »
δεν ειναι μονο η κινα φιλε μου.....σε αρκετες ευρωπαικες χωρες ,τα ατμομαγαζα (αρκετα απο αυτα),προσφερουν προιοντα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες αποτι στην ελλαδα .Απο συρμα μεχρι και ελληνικα προιοντα...

ο ΦΠΑ θα μου απαντησεις...εξοδα συντηρησης λεβιτα, φαγητο σκυλου κτλπ κτλπ....

οχι θα σου απαντησω...ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ....απλα

δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για τις τιμες των ελληνικων καταστηματων

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:40 »
καλησπερα σε ολους ,
οταν πηρα προ καιρου την αποφαση να σταματησω το τσιγαρο και να ξεκινησω το ηλεκτρονικο δεν γνωριζα ..

  • το ποσο κανει ο εξωπλησμος δεν μπηκα στο καταστημα και ζητησα το φθηνοτερο αλλα αυτο που θα καλυπτε την αναγκη μου
  • καπνιζα ενα πακετο την ημερα αξιας 4€ ,αρα οταν εδινα 25€ για ενα υγρο της odin γνωριζα οτι ειναι μια η αλλη με το τσιγαρο ...
  • οταν αγοραζουμε ατμοποιητες των 150+€ και μοντ ιδιας αξιας .....
θελω να πω οτι μεγαλη μεριδα ατμιστων ποτε δεν ενδιαφερθηκε για την ''φθηνια'' του ατμισματος εναντι του τσιγαρου.
ακομα προσπαθω-ουμαι να απεξαρτηθουμε απο το τσιγαρο .
σιγουρα ολον αυτο τον καιρο εχω οικονομια σε σχεση με το τσιγαρο ,αλλα αυτο για εμενα δεν ειναι το ζητουμενο
ουτε και με ενδιαφερει ποιο ειναι το ποσοστο κερδους του καταστηματος 
με ενδιαφερει η εξυπηρετιση και οι γνωσεις του καταστηματαρχη ή υπαλληλου και η φιλικη του συμπεριφορα 
το αν αυτο το ΚΡΑΤΟΣ για ακομα μια φορα προσπαθει να μου παρει οτι μου εχει απομηνει απο χρημματα ,ειναι μια εντελος διαφορετικη κουβεντα .
ΕΓΩ ομως ΔΕΝ καπνιζω ,και οτι και να γινει θα συνεχισω να ΜΗΝ καπνιζω .


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:52 »
έτοιμος για τον σύλλογο είσαι αδερφέ μου....τέτοια συλλογικότητα είχα καιρό να δώ :)

Αποσυνδεδεμένος phoenix

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:53 »
αισχροκέρδεια είναι σίγουρα όταν
για παράδειγμα
έστω ότι υπάρχουν 2 εισαγωγείς/προμηθευτές και όπως είναι λογικό να πουλάνε χονδρική/λιανική... ας πούμε το Χ,Ψ σύρμα να στο πουλάνε 5€ λιανική και 4,50€ χονδρική ώστε να αναγκάζεται κατα κάποιο τρόπο το μαγαζάκι (μη μέλος μεγάλης αλυσίδας-συνοικιακό) να το πουλάει 6-7€. εκεί πάω πάσο. (έτσι γίνεται στον κλάδο που δουλεύω καλώς ή κακώς) Αλλά όταν γίνεται το αντίθετο; ακριβότερα ο μεγάλος και φθηνότερα ο μικρός; αυτό εγώ το θεωρώ αισχροκέρδεια και συμφωνώ με τον φίλο ατι απο πάνω
[..]και μόλις ξεστρατήσει κάποιος από το κοπάδι αρχίζει η επίθεση[..]

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:00 »
έτοιμος για τον σύλλογο είσαι αδερφέ μου....τέτοια συλλογικότητα είχα καιρό να δώ :)
Ωραια ...και τι να κανω ?
οτι και να γραψουμε οτι και να πουμε θα αλλαξει κατι ?
εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο σε αυτη την χωρα απο το 2010 και μετα ?σταματησαν τα μνημονια και οι φοροι ?
Σοβαρα τωρα τι θα αλλαξει ?
οσο για τον συλλογο στα παλαιοτερα των υποδυματων μου 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:02 »
[justify]Το θέμα του νήματος είναι ένα: Ε ν η μ έ ρ ω σ η. Καμία μομφή δεν μπορεί να σταθεί με σοβαρότητα απέναντι στη συνέντευξη και στον συνεντευξιαζόμενο πρόεδρο του Σ.Ε.Ε.Η.Τ., και το πρόβλημα δεν είναι το σύρμα ή το diy, απ' τη στιγμή που αγριεύουν τα πληκτρολόγια και παράλληλα είμαι τόσο πειθήνιο/”πονηρό” πλάσμα, όπου π.χ. κλέβω τον Κινέζο με μη επιστροφές και κατ' εξακολούθηση, αγοράζω ό,τι βρω αρκεί να είναι “φθηνό”, εξαπατώ ως εξαπατημένος, στοκάρω σαν να μην υπάρχει αύριο και ταυτόχρονα κομπάζω πως μπήκα στα φλωρέξ, κατηγορώ τους πολιτικάντηδες από τις πρώτες θέσεις των συνεδρίων τους... Θα πούμε κι άλλα ή να πάω να φάω; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:07 »
οσο για τον συλλογο στα παλαιοτερα των υποδυματων μου
Αυτό δε μου άρεσε! Μη σε δω να τρέχεις πρώτος να επωφεληθείς από πιθανά οφέλη για τους ατμιστές, που ενδεχομένως προκύψουν, μετά από ενέργειες κάποιου συλλόγου ατμιστών. :fight_knuppel:

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #132 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:10 »
μαλλον με παρεξηγησες ....
μηλαω για τον ΣΕΕΗΤ
σε αυτον θεωρησα οτι αναφερθηκε ο συνατμιστης


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:41 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:12 »
Αυτός δεν είναι Σύλλογος, είναι Σύνδεσμος! ;)

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 16:15 »
οκ αλλα εγω σε αυτον θεωρησα οτι αναφερετε ... και προς τα εκει ηταν και η απαντηση μου .  :D


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:40 από jeke04 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507482 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154827 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294266 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1780 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762825 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1144 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4032 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem