vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, treloneritis, Blackwolf, Parolos, Ribot

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 19:34 »
Οταν καταργούνται τα μπουκαλάκια των 30, 50, 60, 100μλ και οι βάσεις των 30, 50, 100, 250, 500, 1000μλ, όπου ο καταναλωτής είχε μεγάλη έκπτωση και οικονομία, τότε ο φόρος είναι μόνο μέρος της επιβάρυνσης. Η πολύ μεγαλύτερη επιβάρυνση βρίσκεται στην διάθεση αποκλειστικά και μόνο των 10μλ, που θα δούμε μόλις τελειώσουν τα στοκ των καταστημάτων. Δεν είναι μυστικό, ότι σε κάθε εταιρία, τα 30μλ είχαν την ίδια τιμή με 2 μπουκαλάκια των 10μλ, άρα ο συνδυασμός εφαρμογής του νόμου περί 10μελων συν τον φόρο είναι που απογειώνουν τις τιμές.
Όλο το παιχνίδι είναι εδώ όπως είπε και η petra :thumpup: κάτι που δεν ειπώθηκε στη συνέντευξη.
Νομίζω ότι  αρχικά θα δούμε κάποιες έστω μικρές υποχωρήσεις τιμών στα 10μελα όταν εφαρμοστεί πλήρως ο Νόμος,τουλάχιστον από κάποιες
εταιρείες που αυτή τη στιγμή πουλάνε το 10μελο σε σχετικά υψηλές τιμές και έχουν περιθώρια κάποιας μικρής υποχώρησης.
Από την άλλη μη ξεχνάμε ότι παραγωγοί - έμποροι δεν στοχεύουν στους ατμιστές του φόρουμ οι οποίοι θα βρουν τρόπους να προμηθεύονται όσο γίνεται
φθηνότερα υγρά και αποτελούν το 5% των Ελλήνων ατμιστών.
Στοχεύουν στο υπόλοιπο 95% το οποίο θα πηγαίνει στα καταστήματα άτμισης και θα αγοράζει τα 10μελα γιατί δεν γνωρίζει άλλους τρόπους.
Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι και αν δεν κάνουν υποχωρήσεις ρίχνοντας και νερό στο κρασί τους,θα το χάσουν το παιχνίδι γιατί άλλο να παίρνεις
το 30μελο 9 ευρώ και τώρα που δεν θα το βρίσκεις να αναγκάζεσαι να παίρνεις το 10μελο με το λιγότερο 5 και 6 ευρώ.
Άρα από 1η Μάρτη θα δούμε τη μάχη των 10μελων γιατί δεν θα υπάρχουν 20μελα και 30μελα να δυσκολεύουν τις συγκρίσεις. :)
Με τις βάσεις κ.λ.π. εμείς θα ασχολούμαστε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:08 »
Αυτή την απαισιόδοξη εκτίμηση περι 5% που είναι γνώστες εναλλακτικών μεθόδων εύρεσης υγρών και 95% που ψωνίζουν ότι τους δώσουν τα καταστήματα, συγχώρεσε με αγαπητέ μου και με όλο τον σεβασμό το λέω, αλλά δεν μπορώ να την κατανοήσω ως άποψη.
Πληροφορίες στην εποχή μας δεν βρίσκει μόνο όποιος δεν έχει internet ή δεν έχει επαφή με άλλους ατμιστές.
Βρωμάει ο τόπος από online χώρους που μιλάνε για το η.τ. είτε αυτά είναι φορουμ είτε facebook. Κάπου ρε παιδί μου θα πάρει το μάτι σου να μιλάνε για ιδιοκατασκευές υγρών.
2-3 γνωστούς να έχεις, όλο κάποιος θα σου πει ότι μπορείς να φτιάξεις έστω ένα απλό υγρό πολύ πιο οικονομικά από το έτοιμο. Μόνο τους ατμιστές γονείς στο σχολείο των παιδιών μου που τους είπα πέντε πράγματα και κάνουν πλέον και diy να υπολογίσω, μαζεύονται καμιά 20αριά. Πόσοι φίλοι τους ατμιστές έμαθαν από αυτούς μετα?
Αν μπεις σε ένα μαγαζί και δεις το 30μελο shake n vape να έχει 10% περιεχόμενο, τι στο καλό, δεν θα ρωτήσεις γιατί το μπουκαλάκι πωλείται μισοάδειο? Δεν θα ζητήσεις να δοκιμάσεις το υγρό, οπότε θα σου πει ο πωλητής "αυτό δεν ατμίζεται έτσι, είναι για να φτιάξεις δικό σου υγρό"?
Αν δεις στοιβαγμένα τα αρώματα diy στο ράφι, δεν θα ρωτήσεις τι είναι αυτά ρε παιδια και τι τα κάνουμε?
Μερικές φορές νομίζω ότι κάνουμε (καλοπροαίρετα και άθελά μας πάντα, και εγώ μαζί) σαν να είμαστε η ελίτ των ατμιστών που γνωρίζουμε τα επτασφράγιστα μυστικά για να "καβατζώσουμε" φθηνά υγρά ενώ οι υπόλοιποι πάνε σαν πρόβατα στην σφαγή :)
Αν μιλάγαμε για μερικά χρόνια πριν, θα το δεχόμουν. Τότε που το νήμα "εθεάθη συνατμιστής" είχε λόγο ύπαρξης.
Tώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Και αν δεν είναι έτσι, πιάστε όλους τους φίλους σας που ατμίζουν και πείτε τους πως και τι.
Και προτρέψτε τους να κάνουν το ίδιο και με τους άλλους ατμιστές είτε φίλους τους, είτε κοινωνικές γνωριμίες τους.
Δώστε τους το url του vaping.gr και βοηθήστε τους να ξεκινήσουν. Η εξοικονόμηση χρημάτων είναι πάντα πολύ δυνατό κίνητρο...
Χρειάζεται η δημιουργία κουλτούρας και αυτό δεν γίνεται μόνο του. Όσοι γνωρίζουν πρέπει να μοιράζονται τις γνώσεις και όποιος θέλει ακούει, όποιος δεν θέλει δεν ακούει.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:15 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:20 »
Είμαστε σε ελεύθερη οικονομία στην οποία η αγορά (για οτιδήποτε δεν είναι μονοπώλιο) ΑΥΤΟΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ.
Αγαπητέ Παύλο, ίσως να γίνομαι και λίγο οφ-τόπικ αλλά αφορά και τα ατμιστικά:
Θα διαφωνήσω. Αυτό που αναφέρεις είναι ένα δόγμα που, δυστυχώς, δεν συνάδει με τα γεγονότα.
Η οικονομία δεν είναι ελεύθερη, πάντα ελέγχεται σε μεγάλο ποσοστό. Και η αγορά σπάνια αυτορυθμίζεται. Ελέγχεται υπογείως, καθορίζεται από άτυπες συμφωνίες, διαμορφώνεται από τους μεγάλους παίχτες και αλλοιώνεται κατά βούληση. Το μόνο που αλλάζει ανάλογα την οικονομική και πολιτική προσέγγιση κάθε κοινωνίας είναι το ποιος ελέγχει την αγορά: το κράτος ή συγκεκριμένοι, λίγοι ιδιώτες.
Αυτό το δόγμα έχει προβληθεί για να δυσχεραίνει την δική μας κατανόηση του πώς δουλεύουν τα πράγματα, την ώρα που τα καρτέλ είναι κανόνας και όχι εξαίρεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:10 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:38 »
Να πως και το άλλο ρε παιδιά.Ολα τα μαγαζιά που έχουν υγρά πάνω από 10ml γιατί δεν τα βγάζουν προσφορά η θα περιμένον τις τελευταίες μέρες πριν την οριστική λειτουργία του νόμου

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:50 »
εγω γιατι πιστευω οτι τελευταιες μερες μερικοι θα βαλουν και καπελο.... :angel:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:52 »
Να πως και το άλλο ρε παιδιά.Ολα τα μαγαζιά που έχουν υγρά πάνω από 10ml γιατί δεν τα βγάζουν προσφορά η θα περιμένον τις τελευταίες μέρες πριν την οριστική λειτουργία του νόμου
Ολο και κάτι παραπάνω θα ξέρουν ,όλο και κάτι παραπάνω θα γνωρίζουν.
Αν με την προσφορά κέρδιζα 5, και στέλνοντας τα πίσω στην εταιρεία ( αν μπορούσα να το κάνω π.χ τα 30μελα ) ,και μου έστελνε πίσω 10αμελα ,και το συνολικό κόστος σουρτα φερτα ,( για σφραγισμένα μιλάμε πάντα οκ ? γιατί για τα αλλααααααα......Ολάφ Κυμπάρ Τζερεμέτ αρπαχτλού  ) ,μου απέφερε 9 ,γιατί να τα βγάλω προσφορά.
Ειδάλλως αν ΔΕΝ μπορεί να γίνει αυτό ,μπορεί να τα κοιτάνε ,και να τους κοιτούν ,για να δούνε ποιος θα "Υπνωτίσει " πρώτος ποιόν..Το ψάρι το αφεντικό ή το αφεντικό την πέρκα.και μπας και μιλήσει κιόλας. 

ΕΕ μετά αν γίνει και αυτό ,στο μέλλον θα έρθει και ο Ντοστογιέφσκι να γράψει το κάτι τις του ,για το είδος.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 20:59 »
...προσωπική εμπειρία....τελευταίες 50 μέρες 5 φίλους βοήθησα να ξεκινήσουν το άτμισμα, οι 4 κάνουν ήδη diy και ο πέμπτος μου ζήτησε να του τα φτιάχνω εγώ... :)

αυτό το 5% που συχνά - πυκνά αναφέρεται ...είναι στην σφαίρα της φαντασίας....
Επίσης να αναφέρω ότι άλλος φίλος που τον βοήθησα στον ατμό στα πρώτα του βήματα, βρίσκει απο μαγαζί diy σε 10 ευρώ το 100 μελο και με μεγάλη ποικιλία.

Απο την εμπειρία μου στην αγορά (γενικά) πιστεύω κι εγώ ότι το shake & vape
θα κερδίσει ίσως το μεγαλύτερο μέρος της αγοράς...αργά ή γρήγορα...
Η διαίσθησή μου μου λέει ότι λόγω των ραγδαίων εξελίξεων / ανατιμήσεων / και της
μπαρουτοκαπνισμένης οικομίας (κρατικής και οικιακής) θα είναι πολύ πολύ γρήγορα...

Μπορώ να κατανοήσω την αγωνία των επαγγελματιών του χώρου, πάντα τους στηρίζω και θα τους στηρίζω, όχι γιατί είναι όμορφοι, αλλά πιστεύω στην ανακύκλωση του χρήματος.

Αν ταπράγματα όντως γίνουν δυσβαστακτα για την τσέπη του καθενός μας...υπάρχει και το κόψιμο παιδιά...
Για το καλό μας γίνονται..... που λέει κι ο Μηλιώκας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:06 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος mitsogrande

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:02 »
Και εγώ καμιά 10αριά που ξέρω οι 8 με DIY ασχολούνται, μέχρι και ο πατέρας μου που είναι 75 έχει κάνει καμια 20αριά διαφορετικές μίξεις!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:17 »
Αυτή την απαισιόδοξη εκτίμηση περι 5% που είναι γνώστες εναλλακτικών μεθόδων εύρεσης υγρών και 95% που ψωνίζουν ότι τους δώσουν τα καταστήματα, συγχώρεσε με αγαπητέ μου και με όλο τον σεβασμό το λέω, αλλά δεν μπορώ να την κατανοήσω ως άποψη.
Πληροφορίες στην εποχή μας δεν βρίσκει μόνο όποιος δεν έχει internet ή δεν έχει επαφή με άλλους ατμιστές.
Βρωμάει ο τόπος από online χώρους που μιλάνε για το η.τ. είτε αυτά είναι φορουμ είτε facebook. Κάπου ρε παιδί μου θα πάρει το μάτι σου να μιλάνε για ιδιοκατασκευές υγρών.

Πριν 4-5 μέρες πάω σε μαγαζί ατμιστικών ειδών στο Γέρακα να πάρω κάποια υγρά δοκιμαστικά για την κόρη που άρχισε το άτμισμα.
Τον ρωτάω 10μελα με νικοτίνη έχετε.Όχι μου λέει μόνο 20 και 30 ml.10μελα μόνο χωρίς νικοτίνη. Και μιλάμε για μαγαζί στην Κλεισθένους (ένα είναι)
που πουλάει μόνο ατμιστικά είδη και ήδη ισχύει ο Νόμος του 10μελου από 1η Γενάρη.
Τον ρωτάω βάσεις έχετε;;;
Α έχω κάτι λίγες και μου βγάζει δύο των 100 ml κάτω από τον πάγκο.
Δύο άλλοι νεαρής ηλικίας (τουλάχιστον μπροστά μου) που δοκίμαζαν υγρά να αγοράσουν κοιτώντας με απορία τις  βάσεις.
-Τι είναι αυτά ατμίζονται;;;
Σε συζήτηση που ανοίξαμε μετά και ρωτώντας τους για το φόρουμ δεν το ήξεραν.Ούτε καν ο καταστηματάρχης.
Οπότε θα συμφωνήσω με τη γνώμη σου ότι υπάρχουν άπειρες πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά πρέπει να ψάξεις να τις βρεις και οι περισσότεροι
αναλώνονται στο να ψάχνουν άλλα άσχετα πράγματα.
Και επειδή μου αρέσει το οφ τόπιτς θα σου πω το εξής.
Πάω πριν δύο μέρες στο σπίτι του κουνιάδου μου που μένει κοντά μου και τον βλέπω να έχει αναμένη μία γνωστή ηλεκτρική σόμπα
(μάρκα δε λέμε) :laugh1: την οποία όπως μου είπε αγόρασε 69 ευρώ.Μα του λέω υπάρχουν ανάλογες στο ίντερνετ ακόμη και στο leroy που πας
συχνά με 30-35 ευρώ.Γιατί έδωσες 69.
Δεν είχε απάντηση.Στο σπίτι έχει ίντερνετ έχει facebook και αυτός και η γυναίκα του ¨(εγώ δεν έχω). :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:20 »
[justify]Δυστυχώς, ούτε κι εγώ είμαι αισιόδοξος, πρώτα σαν καταναλωτής κι ύστερα σαν ατμιστής, και βάζω αυτή τη σειρά διότι η τσέπη θα οδηγεί εκεί που θα οδηγεί. Προσωπικά, βρήκα σωστή τη συνέντευξη, όπως και τον πρόεδρο του Σ.Ε.Ε.Η.Τ., κάθε πλευρά ήταν εκεί που έπρεπε να ήταν. Τώρα, για τα 10μελα ή 1000μελα, η φορολόγηση θα ήταν τσεκούρι. Και χρηστικά, σίγουρα θα είναι άβολο από κάθε άποψη το κάθε μινιόν 10μελο, απλώς η τσεκουριά ίσως φαίνεται πιο φαντεζί. Το πρόβλημα δεν θα είναι ούτε στα diy, ούτε απαιτείται να μετρηθούμε πόσοι είμαστε από κάθε πλευρά, (που προσωπικά πιστεύω κι εγώ πως οι diy-δες είναι πολύ λιγότεροι / πολλοί ξεκινούν ελάχιστοι παραμένουν). Απλώς, για άλλη μία φορά θα υποστούμε τα πειράματά τους, όλο αυτό το μάντρωμα και όλες αυτές οι άσχημες συνέπειες (επιστροφή στο κάπνισμα, μαύρη αγορά και ατμιστικά, πατέντες, ρίσκα, κρυφτούλι, κ.ο.κ.). Το μέλλον θα δείξει αν και πόσο (και) ατμιστικά σταθούμε όρθιοι. Δυστυχώς.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:25 »
Φίλε μου, bigsur #replay 77
Η ανάλυσή σου είναι σωστή, Δεν θα διαφωνήσω και μάλιστα θα συμφωνήσω μαζί σου αν λάβουμε υπ΄όψιν
δύο παραμέτρους. 1) στο ότι αναφέρεσαι σε προιόντα και υπηρεσίες πρώτης ανάγκης και 2) ότι δεν λαμβάνεις υπόψιν την βασική αλληλοεπίδραση Προσφοράς και ζήτησης.
Φίλε μου bigsur, Τα υγρά αναπλήρωσης ΔΕΝ είναι το γάλα των παιδιών μας ούτε οι πατάτες από τη λαική αλλά και ούτε το ψωμί στο τραπέζι μας. ΔΕΝ είναι είδος πρώτης ανάγκης.
Επίσης οι προμηθευτές-παραγωγοί του προιόντος δεν μπορούν να δημιουργήσουν Καρτέλ διότι απλούστατα είναι πάρα πολλοί και δεν είναι όλοι μεγάλοι παίκτες. Η πλειοψηφία τους είναι μικρές βιοτεχνίες.
Σου θυμίζω ότι υπήρχαν και 10μελα των 1,99 ευρώ.
Τώρα αν μειωθεί η ζήτηση λόγω υπερβολικών τιμών ή για οποιαδήποτε άλλο λόγο, σε βεβαιώνω ότι θα ισχύσει το φαινόμενο των Super Market , προσφορές 2 στην τιμή του ενός, εκπτώσεις, προσφορές.
Μην υπερτιμάς το είδος. Δεν προσφέρεται για υπερκέρδη ή για να γίνει κάποιος εκατομμυριούχος.
Πολλοί εδώ πάνω στη Βόρειο Ελλάδα, γεμίζουνε τα ρεζερβουάρ των αυτ/των τους απο FYROM και Βουλγαρία, με αποτέλεσμα πάρα πολλά πρατήρια να κλείσουν και τα υπόλοιπα να κάνουν προσφορές για να κρατηθούν.
Αυτά που γράφεις στην ανάλυσή σου είναι απόλυτα Σωστά και ισχύουν ΑΛΛΑ  ΟΧΙ για τα υγρά ατμίσματος.
Πίστεψέ με, η προμήθεια μας με υγρά ατμίσματος εχει άπειρες εναλλακτικές και Δεν τους παίρνει (τους παρασκευαστές και λιανοπωλητές) να το παίξουν μάγκες. Εκτός αν θέλουν να κλείσουν τα μαγαζιά τους αλλά σου θυμίζω ότι είναι έμποροι και μάλιστα έμπειροι-όσοι είναι.
Αν βάλουμε δε στο παιχνίδι και τον ρόλο του Ανταγωνισμού τότε  ......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:17 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:35 »
Και όμως, θα το βρεις...
Κατάστημα (φυσικό) στην πόλη μου πουλάει τα Liqua 6 ευρώ το 30μελο.
Τα Halo 15 το 30μελο, τα Lost-cosmic fog 12 κλπ κλπ.
Ο πόλεμος που του γίνεται απο τους "εισαγωγοπαραγωγούς" δεν λέγεται.
(Για ενημέρωση απλά να πω, πως ένα 30μελο της Liqua κοστίζει στην χοντρική 2,10-2,25 ευρώ
Υπάρχουν φίρμες που κοστίζουν και κάτω από 1,5 ευρώ το 30μελο. Τα συμπεράσματα δικά σας)

Edit 1 : με αποδείξεις αυτές οι τιμές.
Edit 2 : μην με ρωτάτε inbox να σας πω το κατάστημα.
              7 υπάρχουν όλα κι όλα στην πόλη μου, ψάξτε
               (φυσικά 6 μένουν αφου το δικό σας δεν είναι )            
Επειδη γνωριζω απο πρωτο χερι (εχει μαγαζι η.τ ο κολλητος μου) τα Liqua των 30ml χονδρικη τα παιρνει 4 ευρω και οχι 2. Τοσο παιρνει τα 10ml. Και να το θεσουμε αλλιως. Ειναι δυνατον ολα τα μαγαζια να παιρνουν ενα προϊον 2 ευρω και να το πουλανε 10 και μονο ενα μαγζι να τα πουλαει 6? Δηλαδη σε ολη την Ελλαδα οι μαγαζατορες ειναι κλεφτες και μονο αυτος τιμιος?

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 21:49 »


Όσο για τον ελάχιστο φόρο που θα επιβληθεί με την νέα πανευρωπαϊκή οδηγία δυστυχώς παραμένω απαισιόδοξος. Μην ξεχνάτε πως αυτή τη στιγμή με τον ΕΦΚ των 0,10€ αν ml είμαστε η χώρα με τον δεύτερο μικρότερο φόρο σε όλη την ευρωπαϊκή ένωση, πίσω μόνο από τη Σερβία (0,08€ ανά ml). Υπάρχουν χώρες με 0,60€ ανά ml και 0,40€ ανά ml στις οποίες η αγορά του ατμίσματος κατέρρευσε. 
σοβαρα τωρα;υπαρχουν τετοια μεγεθη φορων στο μλ;
ωρε την κατσαμε.ρε τιποτα δε θα μας αφησουν τιποτα.μονο δουλεια δουλεια δουλεια δουλεια.ειδικα στην ελλαδα εχω απελπιστει απο αυτα που νιωθω στο πετσι μου μα κ βλεπω τριγύρω. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:06 »
Επειδη γνωριζω απο πρωτο χερι (εχει μαγαζι η.τ ο κολλητος μου) τα Liqua των 30ml χονδρικη τα παιρνει 4 ευρω και οχι 2. Τοσο παιρνει τα 10ml. Και να το θεσουμε αλλιως. Ειναι δυνατον ολα τα μαγαζια να παιρνουν ενα προϊον 2 ευρω και να το πουλανε 10 και μονο ενα μαγζι να τα πουλαει 6? Δηλαδη σε ολη την Ελλαδα οι μαγαζατορες ειναι κλεφτες και μονο αυτος τιμιος?
τελικά "καταντήσαμε" να αναρωτιώμαστε γιατί κάποιος πουλάει το ίδιο προϊόν φθηνότερα...
μπορεί να σκέφτεται ως εξής:
10 μπουκάλια χ 8 κέρδος = 80 ευρώ από 10 πελάτες που θα βρουν το ίδιο και οπουδήποτε αλλού.
20 μπουκάλια χ 4 κέρδος = 80 ευρώ από 20 πελάτες που μπορεί να ψωνίσουν και άλλα πράγματα από το μαγαζί μου, ή να γίνουν σταθεροί πελάτες μου λόγω καλών τιμών

λέω εγώ ο ρομαντικός τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:16 »
Το εχω ξαναπει: Οποιος νομιζει οτι οι Ελληνες εμποροι τα κονομανε, δεν εχει παρα να ανοιξει μαγαζι και να γινει πλουσιος, αντι να καθεται πισω απο ενα πληκτρολοιγιο και να μουρμουριζει...
(Σ.Σ. δεν ειμαι εμπορος)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116213 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824555 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507562 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762858 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem