vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 4 χρήστες
ZoeM, Tem, joki, tibolaso

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #255 στις: Μαρτίου 13, 2017, 21:54 »
Γι αυτό είπα ότι το διπλοποστάρω από άλλο νήμα, γιατί εκεί μιλάμε για το κλωνο-lemontart από boss shots που βγαίνει σε μισόλιτρο ή λίτρο.
Επίσης αν φτιάξεις 100ml, θα περιμένεις 4 βδομάδες να ωριμάσει για να το ατμίσεις? Και μετά που θα τελειώσει, άλλες 4 στεγνός?

Για μένα, το συμπέρασμα είναι αυτό που μετράει, τα 6€ ανά 30ml ή το 1/3 του κόστους ενός έτοιμου υγρού με λογική τιμή :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2017, 22:00 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #256 στις: Μαρτίου 13, 2017, 22:58 »
Αν κάνεις 6άρα νικοτίνη. Αν κάνεις 12άρα πας στα €10 το τριαντάμελο.
Δέκα ευρώ για diy??  :Whaaat: Θενξ μπατ νόου θενξ...
Προτιμώ να στραφώ σε παραβατικές συμπεριφορές...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #257 στις: Μαρτίου 14, 2017, 09:24 »
Το παράδειγμα της 6άρας το έθεσα γιατί αφορά την πλειοψηφία των ατμιστών.
Το που θα στραφεί ο καθένας είναι δικαίωμα του βεβαίως, εγώ δεν έγραψα αυτά που έγραψα για να σπρώξω κάποιον προς το diy ή προς τα έτοιμα ή για να πω ότι δεν ακρίβηνε σημαντικά το κόστος των υγρών. Η "παραβατική" συμπεριφορά που λες έχει κάποια ρίσκα. Μπορεί να σου κρατήσουν στο τελωνείο την παραγγελία σου οπότε θα χάσεις αρκετά χρήματα, μπορεί να αγοράζεις από μη αξιόπιστες /πιστοποιημένες πηγές με συνέπεια την μειωμένη ποιότητα κτλ. Φυσικά ακόμα υπάρχουν τρόποι να πάρεις επώνυμα υγρά / βάσεις σε καλή τιμή. Για πόσο ακόμα, δεν ξέρω...
Αλλά ακόμα και με 12άρα νικοτίνη, 10€ το 30μελο diy είναι πολύ καλύτερα από 5-7€ το 10μελο έτοιμο... Και μιλάω πάντα για έτοιμα υγρά με λογική τιμή, όχι για υγρά της τάξης των +10€/10ml.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #258 στις: Μαρτίου 14, 2017, 10:22 »
Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει πλήθος λογικών προτάσεων για την οικονομική πολιτική των έτοιμων υγρων και βάσεων αλλά ξέρουμε όλοι ότι δεν εχει και μεγάλη σημασία γιατί δεν θα ακουστεί πουθενά.
Αλήθεια, υπάρχει κάποιος μπούσουλας για την αναγκαία ποσότητα νικοτίνης, ώστε να μην δημιουργηθεί κάποια αίσθηση στέρησης; Σχεδόν όλοι έχουμε μεγάλη πρόοδο στην μείωση της στα πρώτα σταδια της εμπλοκής μας με τον ατμό, με μια σταση σε χαμηλά mg (2-3) μετά από σχετικά σύντομο διάστημα (ένα χρόνο, πολλοί σε 6 μηνες).
Τώρα για μη επίσημα κανάλια διάθεσης, ειναι ένα ζήτημα που το αξιολογεί ο καθένας οπως μπορεί γιατί κάποιοι μπορεί να εχουν ένα φίλο και να του στείλει μια νταμιτζάνα και άλλος να παιδεύεται διαδικτυακά με τεράστιο ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 681
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #259 στις: Μαρτίου 14, 2017, 10:34 »
Άρχισαν τα combination (όχι της καλομοίρας ) 

Συνδυασμοί σε μεγάλη ποσότητα 50 ml ετοίμου υγρού σε 0 mg και ξεχωριστά τα μποστερακια για να το φέρεται στα μέτρα σας. Οι θεριακλήδες θα το πληρώσουν λίγο παραπάνω άλλα κ.μ.ο. 3,2-3,5 euro /10ml πα μαλλ

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #260 στις: Μαρτίου 14, 2017, 10:38 »
Υπάρχουν και πολλοί που έχουν κολλήσει στη 12άρα ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια, υπάρχουν πολλοί που κάνουν ακόμα 18άρες. Ακόμα υπάρχουν  πολλοί που παλέυουν μεταξύ πνευμονικής με τσιγαρίσιας με χ και ψ ml αμφοτερα.

Θυμάμαι τις συζητήσεις στο νήμα: Πόσα μλ και mg κάνετε? Δεν έχει σημασία, αρκέι να μέινεις μακρυά από το κ.τ

Διστυχώς δεν υπάρχει ΄τετοιος πίνακας. Η θεωρία λέει μετά την κατανάλωση 50 mg αρχιζεις να νιώθεις ζαλάδες. Πάντως οι παλιοί με τις 36άρες που ατμίζαν, μια χαρά τους κόβω :laugh1:.

Η αγορά ούτος η άλλως λειτουργεί με την προσφορά και τη ζήτηση. Με κανενός την καλη καρδια και διάθεση.

Θα ρυθμιστεί η αγορά, αυτό  πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #261 στις: Μαρτίου 14, 2017, 10:42 »
Για να ενισχύσω λίγο τον προηγούμενο συλλογισμό του @thenetpoet,
με 10μελη βάση στα 2,5 ευρώ όπως εδώ πχ, τότε τα 30ml DIY κατεβαίνουν
στα 3,5 ευρώ για 6άρα νικοτίνη. Οκ, δε λέω ότι είναι ιδανική κατάσταση,
ειδικά αν συγκρίνουμε τις παλιές τιμές, αλλά σίγουρα και πάλι συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #262 στις: Μαρτίου 14, 2017, 11:21 »
Δεν μπορω να καταλαβω πώ καποιοι κανουν πανω απο 6mg. Ποσο καπνιζατε πριν ρε παιδια; Καπνιζα craven στριφτο, ενα σακουλακι τη μερα. Ξεκινησα ηλεκτρονικο εδω και 4 μηνες με 6mg και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου. Οσο για τις τιμες, εστω και αργα καταφερα και καβατζωσα για 15 μηνες (ας ειναι καλα η Δραμα)!!! Μετα, παιρνεις ενα ρισκο για εισαγωγη νικοτονουχας βασης και περνας αλλον εναμισι χρονο (πνευμονικες 30 ml την εβδομαδα). Ενα ρισκο στους 18 μηνες το παιρνεις, αν και πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα βρισκουμε και εδω νικοτονουχα βαση ανετα. Εδω εκαναν τοσα χρονια λαθρεμποριο τσιγαρων (και ακομα κανουν). Λετε να μη βρουμε ΜΙΑ 1000ml στα 18mg; Επαν αλαμβανω οτι αγοραζεις ΜΙΑ φορα, ενω στο παρανομο τσιγαρο αγοραζες καθε εβδομαδα. Εκοψα το γαμοτσιγαρο, δε θα μου κοψετε και αυτο ρε κουφαλες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #263 στις: Μαρτίου 14, 2017, 11:23 »
Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει πλήθος λογικών προτάσεων για την οικονομική πολιτική των έτοιμων υγρων και βάσεων αλλά ξέρουμε όλοι ότι δεν εχει και μεγάλη σημασία γιατί δεν θα ακουστεί πουθενά.
Γι' αυτό να γραφτούμε στην Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών, για να αρχίσει η φωνή μας να βγαίνει μαζικά στα αυτιά που πρέπει, ώστε να έχουμε πιθανότητες να κερδίσουμε κάτι για τους ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #264 στις: Μαρτίου 14, 2017, 11:44 »
Δεν μπορω να καταλαβω πώ καποιοι κανουν πανω απο 6mg. Ποσο καπνιζατε πριν ρε παιδια; Καπνιζα craven στριφτο, ενα σακουλακι τη μερα. Ξεκινησα ηλεκτρονικο εδω και 4 μηνες με 6mg και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου.
Έχει ειπωθεί πλείστες όσες φορές σε αυτό το φόρουμ ότι πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά... Έκανα για 24 χρόνια ένα πακέτο τσιγάρα καθημερινά στην καλύτερη .... Έκατσα από τον Ιανουάριο του 2013 που ξεκίνησα να ατμίζω, στην 18άρα νικοτίνη (χωρίς να κόψω το "ένα" τσιγαράκι Κυριακές και εορτές... )....και μόλις τον περασμένο Ιανουάριο, μετά από 4 χρόνια, κατάφερα να πέσω σε 12άρα νικοτίνη επειδή άλλαξα ατμοποιητή και ξεκίνησα τις πνευμονικές εξαλείφοντας κάθε επιθυμία μου για να ακουμπήσω Κ.Τ....  Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο ... ;)

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #265 στις: Μαρτίου 14, 2017, 14:10 »
Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ έκανα 2,5 πακέτα την ημέρα, ξεκίνησα με 12άρα, στο χρόνο την έριξα στο 9 και 7 μήνες τώρα ψιλοτραβάω ζόρι αλλά κρατιέμαι εναλλάσσοντας γεύσεις. Να τη ρίξω κι άλλο στο άμεσο μέλλον δεν το βλέπω...
Όσο αφορά την παραβατική συμπεριφορά, είμαι μεγάλο παιδάκι και έχω πλήρη επίγνωση των πράξεών μου και των συνεπειών αυτών...

Τέλος μην ξεχνάμε πως όποιος ασχολείται με το diy είναι σαν τον ψαρά και τον κυνηγό: Δέκα φορές είναι άδειο το πιάτο τους και μία γεμάτο. Έχω ρίξει νεροχύτη ουκ ολίγα 30μελα γιατί δεν ατμίζονταν. Μέχρι τώρα το κόστος ήταν μικρό και δεν με ένοιαζε. Τώρα όμως δεν μου περισσεύουν να ρίχνω δεκάευρα στο νεροχύτη. Γι αυτό και ίσως (μας βλέπουν) στο μέλλον στραφώ σε εναλλακτικά κανάλια προμήθειας νικοτίνης. Ίσως...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #266 στις: Μαρτίου 14, 2017, 15:34 »
προτείνω να φτιάχνεις τα νέα σου πειραματικά υγρά χωρίς νικοτίνη.
Αν σου αρέσει η γεύση, κάνε μετά το τελικό υγρό με τη νικοτίνη που θέλεις.
Εγώ τα πειράματα μου τα κάνω σε ποσότητα είτε 5 είτε 10ml. Τα 30ml είναι μεγάλη ποσότητα για δοκιμή.
Έτσι δεν πετάω αρώματα / βάσεις σε περίπτωση που δε μου βγει το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος razorcool

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #267 στις: Απριλίου 13, 2017, 10:39 »
Αν κάνεις 6άρα νικοτίνη. Αν κάνεις 12άρα πας στα €10 το τριαντάμελο.
Δέκα ευρώ για diy??  :Whaaat: Θενξ μπατ νόου θενξ...
Προτιμώ να στραφώ σε παραβατικές συμπεριφορές...
αμα βρεις καμμμια καλη παραβατικη ενημερωσε και εμας να κανουμε καμια παραβαση με μαιλ στο φορυμ :thumpup:

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Δεν μπορω να καταλαβω πώ καποιοι κανουν πανω απο 6mg. Ποσο καπνιζατε πριν ρε παιδια; Καπνιζα craven στριφτο, ενα σακουλακι τη μερα. Ξεκινησα ηλεκτρονικο εδω και 4 μηνες με 6mg και δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου. Οσο για τις τιμες, εστω και αργα καταφερα και καβατζωσα για 15 μηνες (ας ειναι καλα η Δραμα)!!! Μετα, παιρνεις ενα ρισκο για εισαγωγη νικοτονουχας βασης και περνας αλλον εναμισι χρονο (πνευμονικες 30 ml την εβδομαδα). Ενα ρισκο στους 18 μηνες το παιρνεις, αν και πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα βρισκουμε και εδω νικοτονουχα βαση ανετα. Εδω εκαναν τοσα χρονια λαθρεμποριο τσιγαρων (και ακομα κανουν). Λετε να μη βρουμε ΜΙΑ 1000ml στα 18mg; Επαν αλαμβανω οτι αγοραζεις ΜΙΑ φορα, ενω στο παρανομο τσιγαρο αγοραζες καθε εβδομαδα. Εκοψα το γαμοτσιγαρο, δε θα μου κοψετε και αυτο ρε κουφαλες!!!!!!!
ναι κανα λινκ στειλε να κανουμε και εμεις καμμια παραγγελια γιατι εδω στην Λημνο το μονοπωλιο καλα κρατει και μας θεωρουν μ@##κες
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2017, 10:49 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #268 στις: Απριλίου 28, 2017, 12:58 »
Και στον "ατμό" κυρίες και κύριοι , νιώθω σαν το σπίτι μου , το Ελλάντα , τώρα που σε βρήκαμε θα τα αρπάξουμε και στα @@ μας αν θα ξαναπατήσεις , οτι αρπαξουμε , οι εξαιρέσεις πάντα υπήρχαν και παντα θα υπάρχουν , για πόσο ομως θα μπορέσουν να λειτουργούν μεσα σ' αυτή την " τοξικότητα " είναι το ζήτημα , και οχι μονο στις μέρες μας  αλλα διαχρονικά. 
Άνοιξαν την πόρτα διάπλατα στο λαθρέμπορο και θα ρθει και θα πουλήσει καλά  και τα δεκαμελα θα μένουν στο ράφι και όταν θα μεινουν για πολύ θα αρχίσουν και οι προσφορές , αλλά σε αρχικό στάδιο  άλλα βλέπω  ( παρε βάση με αρώμα κομπλέ και ξηλωσου για μπουστερακια , θα βγεί φτηνότερο ) θα αρχίσουν δηλαδή  τα " προγράμματα κινητης τηλεφωνιας " ακρίβως οπως  ανταγωνίζονται και εκεί.  
Και δεν μου κάνει καμία εντύπωση που το σύνολο , είπα υπάρχουν και εξαιρέσεις,  τιμολογούν στάνταρ , 5,5 , 5,5 , 6,5κτλ. ( βάζω το υγρό που θα πάρει ο νέος ατμιστής συνηθως και οχι εσείς  με τα χαλο σας και τα μαλο σας και τα ψαγμένα σας ;D) ρε ένας 5 ; 4,80 ; μια μικροδιαφορά δεεεε βγαίνει ; Για τη στάχτη στα μάτια εννοείται πάντα ε , μην εχουμε και παράλογες απαιτήσεις περί ανταγωνισμού που λειτουργεί προς το όφελος του πελάτη κτλ.κτλ. 

  
  

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #269 στις: Μαΐου 02, 2017, 00:45 »
Οι τιμές δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που λεγόντουσαν απο τα μαγαζάκια πρίν την νομοθεσία.

Είχαν πεί για 0.10€/ml αύξηση.

Σε 100ml βάση αυτό θα ήταν απο τα 6€ στα 16€ και κανείς μας δεν θα είχε παράπονο αν αυτό είχε εφαρμοστεί έτσι ακριβώς.

Δεν είχαν γίνει αναφορές σε % νικοτίνης και ούτε έπρεπε να κινηθεί έτσι ο νομοθέτης.

Στο να μας βάζουν όριο στα mg/ml και max 10ml το μπουκαλάκι εγώ βλέπω οτι απλά προσπαθούν να μας στρέψουν στην αγορά κανονικών τσιγάρων.Τίποτα άλλο.

Αντισυνταγματικό μέτρο 100%.

Το κόστος του DIY ήταν χαμηλό μεν, αλλά είχαμε και υγρά τα οποία πήγαιναν για πέταμα.

Και όχι δεν δέχομαι το δοκίμασε να φτιάξεις χωρίς νικοτίνη πρώτα, η νικοτίνη έχει την μεγαλύτερη επίδραση στην γεύση από όλα τα υλικά που βάζουμε.Επιρεάζει το πόσο καιρό χρειάζεται ένα υγρό να ωριμάσει και το πώς νιώθει στον λαιμό αλλά και το πιο σημαντικό, την γεύση του υγρού που φτιάχνω. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206462 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50144 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357734 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11500 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios