vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, karmakoma, Kouros17, camber, mathimatikos1966, bloodlessz

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 07, 2017, 08:19 »
Δηλαδή για να καταλάβω η Λάμδα που από γυάλινο έγινε πλαστικό τα 20 ml πήραν 4,20 ευρώ πάνω ενώ ας πούμε τα dinner lady 2 euro πάνω τα 30ml !!   Kαλά κρασιά.  Θα πονέσετε κυριοι και άσχημα. Ο καιρός γαρ εγγύς.
Συγκρίνεις ξένα υγρά με λιανική προ tdp  με ελληνικά υγρά που είχαν τη μισή και λιγότερο ίσως τιμή, χωρίς να λαμβάνεις υπ' όψιν σου το τεράστιο περιθώριο κέδρους (άρα και την δυνατότητα απορροφησης από τον κατασκευαστή και τον χονδρέμπορο μεγαλύτερου μερους του κόστους).
Επίσης δεν λαμβάνεις υπ' όψιν σου ότι πουλάνε 3 χ 10 αναγκαστικά για να πάρεις αυτή τη τιμή και ότι πλαστικό έγινε και στα άλλα υγρά.
Ας περίμενουμε να αρχίσουν τα 3χ10 και οι έλληνες κατασκευαστές, γιατί λογικά θα το κάνουν, και βλέπουμε τι παίζει με ασφαλέστερα συμπεράσματα για συγκρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 07, 2017, 08:24 »
Δηλαδή Κ Γιάννη όταν θα δώσουν 3 Χ 10, το 6,30 ευρώ  διαφοράς θα πάει στα 2 φερ ειπήν ?  Τυχαία έπιασα την λάμδα.

Eγω ξέρω ότι το φιλαράκι μου που δεν παρακολουθεί τι εξελίξεις αύριο που θα πάει να πάρει το yoda του γιατί μόνο αυτό κάνει, θα δώσει 12,60 παραπάνω για τα 60 ml και το εγκεφαλικό δεν θα το γλυτώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 08:37 από savo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 07, 2017, 08:50 »
Δηλαδή Κ Γιάννη όταν θα δώσουν 3 Χ 10, το 6,30 ευρώ  διαφοράς θα πάει στα 2 φερ ειπήν ?  Τυχαία έπιασα την λάμδα.

Eγω ξέρω ότι το φιλαράκι μου που δεν παρακολουθεί τι εξελίξεις αύριο που θα πάει να πάρει το yoda του γιατί μόνο αυτό κάνει, θα δώσει 12,60 παραπάνω για τα 60 ml και το εγκεφαλικό δεν θα το γλυτώσει.
Δεν ξέρω πόσο θα πάει, δεν είμαι κατασκευαστής. Δεν με αφορά η τιμή της λάμδα, ή της ατμός ή όποιου, αφού ίδιες σχεδόν είναι και δεν θεώρησα ότι έδωσες ένα παράδειγμα που δεν ήταν τυχαίο.
Αυτό που ευελπιστώ όπως είπα, είναι οτι οι ντόπιοι κατασκευαστές θα ακολουθήσουν το παράδειγμα των ξένων στις πολλαπλές συσκευασίες.
Για τους μη ενημερωμένους που λες, γνώμη μου είναι πως όποιος δεν παρακολουθεί τις εξελίξεις, είναι  πρωτίστως ο ίδιος υπεύθυνος για τα εγκεφαλικά που θα πάθει.
Λογική βασισμένη στο δεν ασχολούμαι , δεν παρακολουθώ τι συμβαίνει, δεν ενημερώνομαι, δεν αντιδρώ, δεν συμμετέχω, και όταν έρθει η κεραμίδα παθαίνω εγκεφαλικό, εγώ δεν την συμμερίζομαι τουλάχιστον για ανθρώπους της εποχής μας. Όποιος θέλει μασημένη τροφή, κάπως την πληρώνει σε σχέση με τους άλλους που τη μασάνε μόνοι τους :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 08:58 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 07, 2017, 08:58 »
Σε μια Ελλάδα του 2008 του 2009 του 2010 ενδεχομένως αυτές οι τιμές να περνούσαν απαρατήρητες ή έστω με μία
μικρή γκρίνια.

Στη φτωχοποιημένη Ελλάδα του 2017 δυστυχώς προβλέπω στον ατμό να μείνουν οι χομπίστες αυτοί που δεν έχουν και
τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα καθώς και αυτοί που έχουν  κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Οι καταπιεσμένοι οικονομικά που εκεί πιστεύω είναι οι περισσότεροι ατμιστές δύο λύσεις έχουν.

1)Να βγουν στην παρανομία ψάχνοντας λαθραία υγρά έστω και χαμηλής ή επικίνδυνης ποιότητας σαν τα λαθραία τσιγάρα.

2)Να ξαναγυρίσουν στο καρκινοτσίγαρο που θα τους έρχεται πιο φτηνά.

Δυστυχώς αυτοί που έφτιαξαν το Νόμο κοίταξαν μόνο τα δικά τους συμφέροντα (οικονομικά) και τίποτε άλλο και θα είναι
οι κυρίως υπεύθυνοι που θα τους οδηγγήσουν εκεί.

Και μην βλέπω κάποιους να λένε ότι και στην Ιταλία ή τη Γερμανία έχουν περίπου το ίδιο γιατί μου τη δίνει στα νεύρα
όταν σκέφτομαι τις απολαβές του Γερμανού του Ιταλού και του φουκαρά (έτσι μας καταντήσανε του Έλληνα)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 07, 2017, 08:59 »
Έτσι ακριβώς Γιώργο, τα λέγαμε μήνες πριν την νομοθεσία αλλά μέχρι να τσούξει δεν καιγόμασταν και τόσο.
Tώρα που πονάμε όλοι να δούμε, θα κάνουμε κάτι για αυτό?

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 07, 2017, 09:11 »
το ατμισμα θα γίνει το χόμπι των πλουσίων  ;D
σε μας τα καπνά των Αγρινιων  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 07, 2017, 09:29 »
Μου φαίνεται τραγική η κατάσταση το πλαίσιο της οποίας αρχίζει να διαγράφεται και επί του πρακτέου. Και για να πω την αλήθεια ... όσο βλέπω ποια topics εδώ στο forum συνεχίζουν να "μένουν επάνω" στα θέματα που ανανεώνονται, ειλικρινά εκπλήσσομαι . Θα μου πεις τι περίμενες  ? ... να μπουν όλοι στο φόρουμ και να αρχίζουν να πενθούν και να μοιρολογούν ? Όχι αλλά όσο συνεχίζω να βλέπω topics του στυλ "στήσιμο στα 3 ομ με βαμβάκι από φτερό δεινόσαυρου" ή "ποια είναι η συνταγή για υγρό με γεύση σπράιτ χωρίς θερμίδες" ή "ποια είναι η αγαπημένη σας αντίσταση με δίκλωνο έλασμα ??? ?"  ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο εξειδικευμένο θέμα ....ειλικρινά εκπλήσσομαι ... Μόνο εγώ είμαι τόσο απαισιόδοξος ?   

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 07, 2017, 09:44 »
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω το σκεπτικό. Βασικά εγω δεν μπορω να καταλάβω το μοιρολόι για τις χαμενες τιμες των υγρών, όταν ήταν γνωστό προ εξαμήνου και βάλε.
Τωρα ποια θέματα ειναι στον αφρό, ποια θα έπρεπε, και ποια όχι, θα έλεγα ότι ειναι στο χέρι σου να παρακολουθείς αυτα που θέλεις ό ίδιος και μόνο.
Συγνώμη για την όξυνση, αλλά να δεχόμαστε κριτική που και τι θα γράφουμε ειναι θα έλεγα απρεπές.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 07, 2017, 09:46 »
Διαβάζοντας, μιας και θυμηθηκατε τις τιμές πρίν απο κάποια χρόνια που ήταν αρκετά ανεβασμένες σε σχεση με πρίν λίγες μέρες, μήν ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό! οτι τότε κάναμε κάτι αντιστάσεις με μέσο όρο 2,4 ώμ!!! δεν υπήρχαν τα μοντ με βατ και καταναλώναμε πολύ λιγότερη ποσότητα υγρών απ' ό,τι σημερα!!! τότε κάναμε μέσο όρο κανα 2 ml το πολύ τη μέρα, βεβαια με περισσότερη νικοτίνη, ενώ σήμερα με τις αντιστάσεις subohm, φτάσαμε μέχρι και τα 10 ml τη μέρα!!
Μήπως πρέπει να αλλάξουμε ατμοποιητές πλέον και να γυρίσουμε στα παλιά;;
Εκεί μας βλέπω να πηγαινουμε, αλλιώς δέν παλεύεται να θές ενα 10μελο τη μέρα! Δέ βγαίνει!

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:25 »
Προσωπικά όταν ξεκίνησα το άτμισμα, δεν υπήρχε DIY. Έδινα για ένα 30μελο περίπου 20 ευρώ κάθε 10 ημέρες. Και επειδή έκανα 1.5 πακέτο τη μέρα, με το ΚΤ ήθελα 180-200 ευρώ το μήνα ενώ με ΗΤ έδινα 90. Φυσικά, όταν άρχισε να υπάρχει το DIY, και γω πήγα προς τα εκεί, όπως πολλοί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και έτσι όπως είναι, πάλι είναι φθηνότερο από το κανονικό τσιγάρο.. οπότε δε βλέπω τον λόγο να πει κάποιος γυρνάω στο κανονικό. Στη χειρότερη περίπτωση για 10ml 18mg βάσης τόσα όσα για ένα πακέτο τσιγάρα, στην καλύτερη λιγότερα αραιώνοντας με μηδενική.. άρα ακόμα φθηνότερα. Και φυσικά οι περισσότεροι έκαναν πάνω από ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα. Άρα αυτό το "επιστρέφω στο κανονικό τσιγάρο" λόγω οικονομικών, δεν το καταλαβαίνω. Πέρα από το ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και θεωρώ ότι ένας ατμιστής πια δε μπορεί να αντέξει να καπνίζει τόσο πολύ ώστε να αντισταθμίσει την πιπιλα του ΗΤ.. θα του κακοφανεί.
Δεν λέω ότι καλώς μπήκε ο φόρος αλλά όταν τελειώσει και το στοκ του καθενός, ε όχι και να γυρίσει στο ΚΤ λόγω οικονομίας, δεν βρίσκω ότι είναι φθηνότερο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:30 »
Σωστά αυτά που λέτε φίλοι μου.
Όπως έγραψα και πρωτύτερα, συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί γκρινιάζουμε για τις τιμές όλων των ελληνικών υγρών ή ατμοποιητών και μετά ποστάρουμε φωτογραφίες και παρουσιάσεις με πολύ ακριβότερα ξένα υγρά, μοντάκια, ατμοποιητές, κοτομπέικον, βολφράμια... σωρηδόν. :wall: Και δεν γκρινιάζουμε μόνο μετά TDP, αλλά και πριν.
Σαφώς και δεν το κάνουμε όλοι έτσι, αλλά το γενικότερο κλίμα αυτό είναι.
Δείτε πρωτίστως social media και δευτερευόντως το φόρουμ που το θεωρώ πολύ πιο ρεαλιστικό, σε τι επικεντρώνονται. Βομβαρδισμός από  celebrity reviewers, άρχοντες φεισμπουκικούς ομαδάρχες αλλά και σταρ χρήστες με ότι τελευταίο βγαίνει, και να τα like από κάτω και μόνο θετικά σχόλια και διθύραμβοι.
Πώς θέλουμε να μας πάρουν στα σοβαρά?

Fiestaris, μα θα κάνει ο χρήστης οικονομία γυρνώντας στο κ.τ. Θα πεθάνει ή θα αρρωστήσει σοβαρά νωρίτερα οπότε δεν θα χρειάζεται να αγοράζει κ.τ. για πολλά χρόνια :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:42 »
Συγνώμη για την όξυνση, αλλά να δεχόμαστε κριτική που και τι θα γράφουμε ειναι θα έλεγα απρεπές.
Δεν υπάρχει θέμα ... Κι ούτε θέλω να χαλάσω τις καρδιές μας...Δεν έχω πρόθεση να κρίνω την ιεράρχηση των ενδιαφερόντων του κάθε ατμιστή... Απλά αναρωτιέμαι εάν χάνω εγώ κάποιο επεισόδιο ... :bye:

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:48 »


Fiestaris, μα θα κάνει ο χρήστης οικονομία γυρνώντας στο κ.τ. Θα πεθάνει ή θα αρρωστήσει σοβαρά νωρίτερα οπότε δεν θα χρειάζεται να αγοράζει κ.τ. για πολλά χρόνια :idiot1:
Χαχα.. σωστό και αυτό :laugh1: ... αν και παίζει να μην κάνει οικονομία με τη λογική αυτή διότι θα τα δώσει σε γιατρούς  :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 07, 2017, 10:55 »
Εντάξει τα 10 λεπτά στο ml να τα δεχτώ γιατί χάνεις πολλά έσοδα από το τσιγάρο.
Εντάξει το 10μελο να το δεχτώ γιατί κάπου θα μπορεί να ελεγχθεί η αγορά.
Εντάξει την απαγόρευση εισαγωγών να τη δεχθώ γιατί χάνει λεφτά η πατρίδα.
Εντάξει τον περιορισμό υγρών-βάσεων μέχρι 20mg να το δεχτώ γιατί "δήθεν" με προστατεύει.

Αλλά ρε φίλε άσε μου τουλάχιστον τις βάσεις στις συσκευασίες που κυκλοφορούν.
Μη μου τα παίρνεις όλα.
Μου πήρες τα παντελόνια.
Μου πήρες τις φανέλλες.
Άσε μου τουλάχιστον τα σώβρακα.
Μη με ξεβρακώνεις τελείως και με αφήνεις να με πηδάει ο κάθε επιτήδειος

Έτσι δεν θα μπορεί  ο έμπορος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο μία βάση 100 ml 20 mg που πριν την πλήρωνα
9 ευρώ έφτασα να την πληρώνω σε 10μελα 40 και 50 ευρώ όταν στην ουσία η επιβάρυνση είναι 12 ευρώ άντε να
βάλω και τις συσκευασίες 15.

Άλλο 24 και άλλο 44.

Προσωπικά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι αυτός ο Νόμος ήταν σε συνεργασία κράτους-εμπόρων.
Να δούμε όμως μήπως στο τέλος τους βγει μπούμεραγκ.

Παιδιά δυνατά στο Σύλλογο.Πιστεύω πως είναι το τελευταίο μας αποκούμπι μήπως κερδίσουμε κάτι. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 07, 2017, 11:06 »
Γιώργο, ποιοί συμμετείχαν στις συζητήσεις για τον νέο νόμο?
Οι κρατικοί λειτουργοί και ο Σ _ _ _ Τ        συμπληρώστε τη λέξη :)
Οι ανωτέρω μια χαρά προάσπισαν τα συμφέροντα τους.
Μερικοί ατμιστές έκαναν μια συνέντευξούλα, έβγαζαν ανακοινώσεις online και προσπαθούσαν να πείσουν θεούς και δαίμονες ότι απαιτείται συσπείρωση και μαζική συμμετοχή σε κάτι συλλογικό για να προασπίσουμε και τα δικά μας συμφέροντα. Τα άκουσαν και από πάνω για όλα αυτά, ότι το κάνουν για δικό τους όφελος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11611 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1372 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592168 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios