vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

224 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, karmakoma, Kouros17, camber, mathimatikos1966, bloodlessz

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 06, 2017, 20:33 »
Η αισχροκερδεια των εμπορων βγαζει ματια πλεον. Το επιχειρημα των πολλαπλων συσκευασιων ειναι αστειο για να δικαιολογησει ενα καπελο της ταξεως κοντα ή και πανω απο το 100% της τιμης. Τα προσωπεια πεσανε και οσο απο τη μερια μας να εχουμε τη διαθεση να πορευτουμε ολοι μαζι (με τους εμπορους) γιατι τα συμφεροντα μας ειναι κοινα σε πολλα σημεια, αυτοι δωσανε μια κλωτσια στην καρδαρα με το γαλα και με αυτη την απαραδεκτη συμπεριφορα καινε γεφυρες προσεγγισης και κοινου αγωνα. Εμενα και ελπιζω και ολους μας θα μας εχουν πλεον απεναντι τους μεχρι να κατεβασουν τις αισχρες τιμες τους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:05 »
Συγκεκριμένη βάση Ελληνική είχε 12€ τα 100ml και 20mg/ml νικοτίνη.
Αυτό σημαίνει 1,2€ τα 10ml + 1€ ο ΕΦΚ + ΦΠΑ 24% = 2.7€

Γιατί τότε πήγε 4,5€;
Πόσο εχει το μπουκαλάκι, το καπάκι και η ετικέτα;
Μήπως πληρώνουμε και το re-bottle;
Δεν θα αρέσει και πολύ αυτό που θα γράψω και είναι και εύκολα παρεξηγήσιμο, αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα δυστυχώς για εμάς.
Ξεχνάμε όλοι κάτι σημαντικό στους υπολογισμούς μας.
Μια Ελληνική επιχείρηση που είναι πχ παρασκευαστής υγρών / βάσεων όπως στο παράδειγμα, έχει 25+ αιτήσεις / εγκρίσεις / αδειοδοτήσεις να υποβάλλει, να καλύψει και να πληρώσει ώστε να μπορεί να λειτουργεί σύμφωνα με το νέο νόμο. Μετά έρχονται και οι πιστοποιημένες αναλύσεις και το 6μηνο μέχρι την εμπορική διάθεση.
Όλη αυτή η ιστορία έχει κόστος και μάλιστα σημαντικό σε λογιστές, νομικούς συμβούλους, παράβολα, τέλη και τα συναφή.
Με τον ερχομό των 10μελων, παίζει και αλλαγή στην γραμμή παραγωγής για να μπορεί να παράγει τις απαραίτητες ποσότητες σε μικρότερες συσκευασίες.
Μετά από όλα αυτά, έρχεται και το κράτος και βαράει με 70+% τα έσοδα. Ο Τρύφωνας ως ειδικός μπορεί να μας τα πει καλύτερα νομίζω.
Αυτά τα κόστη κάπου πρέπει να αναλογιστούν και κάποιος πρέπει να τα πληρώσει. Προφανώς δεν θα τα χαρίσει κανείς επιχειρηματίας, εκτός κι αν θέλει να πάει για χρεωκοπία.
Με αυτά που γράφω, δεν δικαιολογώ την αισχροκέδρια και το καπέλο στις τιμές μέσα στην αναμπουμπούλα που φτάνουν τις διπλές σε σχέση με πριν. Αλλά το κόστος στα υγρά δεν είναι μόνο φόρος, φπα, συσκευασία.






Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:17 »
Τα lamda από ατμόσφαιρα. Τα έπαιρνα τα 20ml 8.90 και τώρα πήγε το 10μελο 6.50. Δλδ 13 ευρώ από 9 Λυπαμε αλλά δεν έχω σκοπό να συμμετέχω σε όλο αυτό
τα ίδια και με τα Nature  της atmos.
όσο σκέφτομαι ότι την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα με 6.5 ευρώ 60 Ml από το ίδιο υγρό με τις προσφορές που έτρεχαν.. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος xDante

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:28 »
οπότε παίδες καταλήγουμε οτι οι ελληνάρες κάνανε πάλι το θαύμα τους και σ αυτό τον τομέα ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #79 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:30 »
Τα lamda από ατμόσφαιρα. Τα έπαιρνα τα 20ml 8.90 και τώρα πήγε το 10μελο 6.50. Δλδ 13 ευρώ από 9 Λυπαμε αλλά δεν έχω σκοπό να συμμετέχω σε όλο αυτό
Tα atmos πόσο τα έπαιρνες και πόσο είναι τώρα?Tα e-cig? Tα nobacco? Τα zerobaco? Tα Χ/Ψ/Ζ ελληνικά υγρά...
Δες όλα τα ελληνικά υγρά πόσο είχαν πριν και πόσο έχουν τώρα. Στα ίδια επίπεδα κυμαίνονται μετά την TPD, 6.20 - 6.50 το 10μελο.
O atmos lab που είναι ο παλαιότερος έλληνας κατασκευαστής και σε συνεντεύξεις του έλεγε ότι θα κάνει TPD όλα του τα υγρά, τελικά έβγαλε 11 υγρά με TPD.
Κάτι λέει αυτό.
Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει μία πραγματικότητα.
Έτσι όπως έγινε η νομοθεσία, ο μόνος σκοπός ήταν να ανεβούν στο θεό οι τιμές των υγρών είτε έτοιμων είτε diy, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την ΕΕ. Δείτε τιμές 10μελων TPD (στα ίδια επίπεδα με την Ελλάδα είναι) στις άλλες χώρες της Ευρώπης και μετά πείτε και για τους Αγγλάρες, τους Γερμαναράδες κτλ αφού συνυπολογίσετε και σε τι πληθυσμό απευθύνονται...
Να διαμάρτυρόμαστε και να διεκδικούμε το δίκιο μας, αλλά με σωστά στοιχεία.



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2017, 21:40 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #80 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:43 »
Να κάνω μια ίσως αφελή ερώτηση γιατί δεν το γνωρίζω. Τα έξοδα για προσαρμογή των υγρών στο TPD είναι άπαξ για κάθε υγρό? Αν ναι, να αναμένουμε μείωση της τιμής των υγρών όταν γίνει η απόσβεση των ανάλογων εξόδων? Λίγο χλωμό το βλέπω.  

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #81 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:48 »
Να κάνω μια ίσως αφελή ερώτηση γιατί δεν το γνωρίζω. Τα έξοδα για προσαρμογή των υγρών στο TPD είναι άπαξ για κάθε υγρό? Αν ναι, να αναμένουμε μείωση της τιμής των υγρών όταν γίνει η απόσβεση των ανάλογων εξόδων? Λίγο δύσκολο το βλέπω.  
Καθόλου αφελής δεν είναι η ερώτηση, πολύ σωστή τη βρίσκω.
Επειδή ζούμε στον πραγματικό κόσμο :) εγώ ευελπιστώ εν καιρώ σε μείωση τιμών εν είδη προσφορών, πχ 6.5€ το 1χ10ml, 14€ τα 3χ10ml. Παράδειγμα λέω δεν ξέρω τι θα βάλουν, μακάρι να είναι και χαμηλότερα.
Όποιοι κάνουν τέτοια κίνηση, για μένα δείχνουν ότι σέβονται τον καταναλωτή. Όποιο δεν την κάνουν, ας τα ατμίσουν μόνοι τους...

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:48 »
Δεν διαφωνω μπορεί και να είναι έτσι,αλλά το ενδεχόμενο να παει να διμιουργιθει  ενα "τραστ" και να προσπαθισουνε να μας εγκλωβίζουν σε αυτές τις τιμες το εχεις σκεφθει; Για τα καταστήματα αναφέρομαι όχι για το κράτος.Το τελευταιο το ζούμε καθημερινά πως πολεμά τον πολίτη  αλλά απο τα καταστήματα " φαίνεται " κάποια προσπαθεια απορρόφησης η εγω έχω μυωπία;

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:49 »
επισης θα μπορουσε να επενδυσει σε κατι νεο 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 06, 2017, 21:52 »
arxiloxos Θα μου επιτρέψεις με όλο το σεβασμό να διαφωνήσω και να σου πω ότι έχεις μυωπία :)
Για μένα πάντα, τα καταστήματα είναι τα πλέον κερδισμένα από όλη την αλυσίδα παραγωγής / διανομής / πώλησης των η.τ.
Βρείτε μου υγρό που τα καταστήματα δεν το δουλεύουν με τουλάχιστον 100% κέρδος και μετά το συζητάμε. Σχήμα λόγου βέβαια, γιατί ποιό μαγαζί θα σου δώσει τιμολόγια αγοράς? :)
Είδατε κανένα μαγαζί με ατμιστικά να κλείνει? Εγώ βλέπω ότι εν μέσω κρίσης, αυξάνονται και πληθύνονται.
Αντίθετα, βλέπω γνωστούς παραγωγούς να κλείνουν ή να συρρικνώνονται.
Επίσης για να είμαι δίκαιος, το 100% κέρδος δεν σημαίνει και 100% κέρδος στην τσέπη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2017, 22:05 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #85 στις: Μαρτίου 06, 2017, 22:10 »
Γιαννη αναφερεσαι σε κατασκευαστες και εκει εχεις καποιο δικιο χωρις παλι να δικαιολογουνται οι σχετικες αυξησεις οι οποιες ειναι δυσαναλογες. Αλλωστε και ο ξενος κατασκευαστης εχει τα αντιστοιχα εξοδα να καλυψει. Τωρα για τις τιμες που λες, αναφερεσαι στα ετοιμα υγρα αναπληρωσης. Για ριξε μια ματια τι γινεται στην Ευρωπη με τις δεκαμελες νικοτινουχες βασεις. Εγω σε Γαλλια, Γερμανια και Ιταλια που εκανα ενα γρηγορο search τις βρηκα να κυμαινονται στα 1,5 και 2 ευρωπουλα. Πανω σε στοιχεια συζηταμε, δεν μιλαμε στον αερα.

Απο την αλλη οι εμποροι δεν εχουν τα εξοδα των παρασκευαστων. Και οι ξενες δεκαμελες νικοτινουχες βασεις που εισαγουν, τις διαθετουν στις ιδιες απαραδεκτες τιμες με τις αντιστοιχες ελληνικες.

Και να μου επιτρεψεις και μενα να γελασω πικρα οταν αναφερεσαι οτι ευελπιστεις σε μειωσεις τιμων στο μελλον. Στον πραγματικο κοσμο ζουμε, συ ειπας. Δε θυμαμαι ποτε να μειωθηκε η τιμη οποιουδηποτε προϊόντος στη χωρα που ζουμε. Γενικως εδω ό,τι ανεβαινει, δεν κατεβαινει. Και σιγουρα δε θα κατεβει αν καθομαστε και ευελπιστουμε. Απαιτουνται δρασεις και κινητοποιηση και αντιδραση και κραξιμο. Ιδου πεδιον δοξης λαμπρον για το Συλλογο μας.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 06, 2017, 22:11 »
Και με τον δικό μου σεβασμό στον "παλιό" να σου πω ότι λέμε το ίδιο πράγμα ίσως εγώ δεν σου έδωσα να κτλβεις. 
Εν κατακλείδι επειδή είμαι 30 χρονια στο εμπόριο ξέρω ότι γενικά ότι και να γίνει όταν υπάρχει κρίση οι τιμές πέφτουν δεν ανεβαίνουν Δικαιολογίες δεν υπάρχουν Στον δικό μου χώρο τα προϊόντα που δουλεύω έχουν πέσει τουλάχιστον 20% και εμείς έχουμε ότι έχει κάθε κατάστημα στο λιανεμπόριο όσον αφορά τα "κερατιατικα"

Υ.γ Ακόμα μπορώ και περνάω την κλωστή από την βελόνα...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 06, 2017, 22:19 »
Ας ελπίσουμε ότι μετά την αρχική αναμπουμπούλα, να αρχίσουν να τα διαθέτουν σε πιο λογικές τιμές. Άλλωστε οι τιμές διαμορφώνονται και σύμφωνα με τη ζήτηση. Διαφορετικά, μείωση νικοτίνης στο ελάχιστο ανεκτό επίπεδο για τον καθένα. Εγώ ήδη ξεκίνησα τη μείωση.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #88 στις: Μαρτίου 06, 2017, 22:20 »
το θέμα είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό ( όχι εγώ) των νέων ατμιστών ξεκίνησαν για λόγους οικονομίας.

Τελικά κέρδισε και η υγεία τους και η τσέπη τους.

Πλέον έτσι πως πάει το πράγμα θα αποθαρρύνει αρκετούς να ξεκινήσουν αφου τους αφαιρεί το επιπλέον κίνητρο της οικονομίας.

Εγώ επιμένω ότι οι κατασκευαστές και ειδικά στην Ελλάδα έπρεπε να απορροφήσουν μέρος της αύξησης.

η όλη παραγωγή υγρών έχει τεράστιο περιθώριο κέρδους αφού οι πρώτες ύλες είναι τσάμπα.

και μην ακούω για φορολογία και κλπ Και εγώ πληρώνω φόρους,είχα μειώσεις μισθών οπότε μη περιμένουν να δείξω κατανόηση.

μας βάλανε καπέλο ώστε να πληρώσουμε εμεις οι καταναλωτές και το μπουκαλάκι και το χάρτινο κουτάκι και και..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #89 στις: Μαρτίου 06, 2017, 22:31 »
Γιαννη αναφερεσαι σε κατασκευαστες και εκει εχεις καποιο δικιο χωρις παλι να δικαιολογουνται οι σχετικες αυξησεις οι οποιες ειναι δυσαναλογες. Αλλωστε και ο ξενος κατασκευαστης εχει τα αντιστοιχα εξοδα να καλυψει. Τωρα για τις τιμες που λες, αναφερεσαι στα ετοιμα υγρα αναπληρωσης. Για ριξε μια ματια τι γινεται στην Ευρωπη με τις δεκαμελες νικοτινουχες βασεις. Εγω σε Γαλλια, Γερμανια και Ιταλια που εκανα ενα γρηγορο search τις βρηκα να κυμαινονται στα 1,5 και 2 ευρωπουλα. Πανω σε στοιχεια συζηταμε, δεν μιλαμε στον αερα.

Απο την αλλη οι εμποροι δεν εχουν τα εξοδα των παρασκευαστων. Και οι ξενες δεκαμελες νικοτινουχες βασεις που εισαγουν, τις διαθετουν στις ιδιες απαραδεκτες τιμες με τις αντιστοιχες ελληνικες.

Και να μου επιτρεψεις και μενα να γελασω πικρα οταν αναφερεσαι οτι ευελπιστεις σε μειωσεις τιμων στο μελλον. Στον πραγματικο κοσμο ζουμε, συ ειπας. Δε θυμαμαι ποτε να μειωθηκε η τιμη οποιουδηποτε προϊόντος στη χωρα που ζουμε. Γενικως εδω ό,τι ανεβαινει, δεν κατεβαινει. Και σιγουρα δε θα κατεβει αν καθομαστε και ευελπιστουμε. Απαιτουνται δρασεις και κινητοποιηση και αντιδραση και κραξιμο. Ιδου πεδιον δοξης λαμπρον για το Συλλογο μας.
Συνονόματε, σαφώς και αναφέρομαι για τις τιμές στα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης. Ξεκίνησα να απαντάω, ορμώμενος από τον φίλο arxiloxos που έγραψε για τις νέες τιμές TPD των ελληνικών υγρών.

Ο ξένος κατασκευαστής έχει τα ίδια σχεδόν έξοδα (χωρίς την εξοντωτική φορολογία και οικονομική αβεβαιότητα που έχουμε όλοι οι Έλληνες) αλλά απευθύνεται σε υπερ-πολλαπλάσιο καταναλωτικο κοινό. Οι οικονομίες κλίμακας εκεί είναι σε άλλο επίπεδο.
Ο Γερμανός, ο Ιταλός, ο Γάλλος κατασκευαστής, μας βλέπει ως αγορά σαν ένα γαλατικό χωριό σε σχέση με τα μεγέθη στη χώρα του. Εκεί θα περίμενα πραγματικά πολύ πιο φθηνές τιμές, ασχέτως TPD. Άλλο να πουλάς σε 200.000 ατμιστές, άλλο σε 5.000.000. Σε παίρνει να απορροφήσεις αρκετό από το νέο κόστος.

Για τις μειώσεις στις ελληνικές τιμές έχεις δίκιο, γι αυτό είπα ευελπιστώ και όχι το θεωρώ σίγουρο ή πιθανό. Και μάλιστα μίλησα για μειώσεις μέσω προσφορών σε πολλαπλές συσκευασίες, όχι στο 1 10μελο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11611 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1372 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios