vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 3 χρήστες
razen, mathimatikos1966, camber

Σωστή χρήση πολύμετρου

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 22:39 »
Απο το τελευταίο αν έχεις πάντως ειναι ευπρόσδεκτο χαχαχαχαχαχα

Ναι, το βρήκε ξώφαλτσα ένας φίλος μου και παραγγείλαμε δύο, αλλά έχει πάει ακριβά, είναι κοντά στα 60 ευρώ, έχει βέβαια και ντεσιμπελομετρο και θερμόμετρο που τα θέλω για το αμαξάκι μου....

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 22:44 »
για ολα αυτα που εχει ειναι καλη η τιμη του :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bourcos

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • knowledge is power
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 12:20 »
Μετράς και την αντίσταση σου,τη δική σου(όλοι μας παρουσιάζουμε κάποια ηλεκτρική αντίσταση όταν αγγίζουμε τους ακροδέκτες ενός Ωμομέτρου). :yes:
Άσε την αντίσταση πάνω σε μή αγώγιμη επιφάνεια (ξύλο,πλαστικό,γυαλί) και ακούμπησε τους ακροδέκτες στα σημεία  που θέλεις να μετρήσεις κρατώντας τους από το πλαστικό σταθερά μέχρι να σταθεροποιηθεί η ένδειξη!!!(όχι απαραίτητα, αλλά τουλάχιστον θα παίζει μεταξύ 0,1 0,2 μονάδων μέτρησης)

Η αντίσταση του ανθρωπίνου σώματος είναι πάρα πολύ μεγάλη για να επηρεάσει την μέτρηση του σύρματος 2-3-4 Ω. Για να δεις την αντίσταση του σώματός σου, γύρνα το πολύμετρο στην μεγαλύτερη σκάλα μέτρησης (2Μ ή 20Μ) και πιάσε τους ακροδέκτες με γυμνά δάχτυλα. Κάνε το ίδιο με στεγνά και βρεγμένα δάχτυλα να δεις την διαφορά (η αντίσταση του σώματος μπορεί να είναι από 500Κ έως 10Μ ανάλογα και με το τι υπάρχει πάνω στα δάχτυλα)

Τώρα, εάν η ένδειξη του πολύμετρου δεν σταθεροποιήται κάπου, σημαίνει ότι η επαφή που κάνει ο ακροδέκτης δεν είναι καλή. Μερικές φορές στην επιφάνεια του σύρματος κολούν βρωμιές οι οποίες δεν επιτρέπουν την σωστή επαφή ακροδέκτη-σύρματος. Καθαρίστε με λίγο οινόπνευμα καθαρό, ή τρίψτε λίγο την επιφάνεια του σύρματος με την λίμα ενός νυχοκόπτη (απαλά έτσι ?) έτσι ώστε να "αγριέψει" λίγο.

Επίσης βασικό πριν από κάθε μέτρηση αντίστασης, ενώνουμε τους ακροδέκτες του πολύμετρου και τσεκάρουμε να δείχνει 0, άν όχι μηδενίζουμε από ένα τριμμεράκι ώστε να δείχνει 0, αν δεν έχει τριμμεράκι για μηδενισμό, η αντίσταση που δείχνει π.χ. 0.5 αφαιρείται από την μετρούμενη του σύρματος, δηλαδή μετρήσαμε 3.2 και στον μηδενισμό που κάναμε έδειχνε 0.7, έχουμε αντίσταση 3,2-0,7 = 2.5

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 12:43 »
Bourcos να το κάνω και αυτό αλλά το σύρμα φίλε μου είναι πεντακάθαρο. Κάνω και το άλλο. Το πολύμετρο πάνω μετράει continuity νομίζω έτσι γράφεται, που τσεκάρει την 'συνέχεια' του σύρματος. Δηλαδή αν σε κάποιο σημείο έχει κοπεί το καλώδιο ή δεν κάνει επαφή, το πολύμετρο σταματάει να χτυπάει (ηχητική ένδειξη σου βγάζει). Στο μέτρημα που κάνω έτσι μια χαρά χτυπάει σε όλα τα σημεία που μετράω. Δεν ξέρω τι παίζει. Ακόμα σε διαπραγματεύσεις είμαι με αυτόν που μου το έστειλε στο αν θα μου το αντικαταστήσει ή θα κάνει refund. Προς το παρόν μου είπε να αφαιρέσω την μπαταρία για μερικές ώρες και να την ξανατοποθετήσω...
Είδωμεν

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:03 »
Για την επιρροή που ασκεί η παρεμβολή της αντίστασης ανθρώπινου σώματος σε μια μέτρηση ωμικής αντίστασης,πολλές κουβέντες μπορούν να ειπωθούν και να αναλυθούν...αλλά στη συγκεκριμένη φάση το να μετράς αντίσταση κρατώντας το αγώγιμο μέρος των ακροδεκτών και της αντίστασης στα χέρια σου,δεν είναι ο σωστός τρόπος μέτρησης!
Η μέτρηση ωμικής αντίστασης θεωρείται "δύσκολη" μέτρηση γιατί πρέπει να λάβεις υπόψιν και άλλες παραμέτρους.
Πολύ σωστά αναφέρθηκε έλεγχος της κατάστασης των ακροδεκτών πριν από κάθε μετρηση!
Δεν υπάρχει λόγος να παιδευόμαστε να κατασκευάσουμε την τέλεια-ιδανική αντίσταση για το κύκλωμά μας, όταν αυτό δεν τροφοδοτείται από σταθερή τάση!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:08 »
Το buzzer για continuity μην το εμπιστεύεσαι, είναι περισσότερο για "χοντρικές" ενδείξεις συνέχειας/κυκλώματος, ιδιαίτερα όταν δε μπορούμε να βλέπουμε ταυτόχρονα την οθόνη του πολύμετρου.


Ενώ έχεις επιλεγμένη την ένδειξη σε Ωμ, κράτα ενωμένα τα ακροδεκτάκια και κουνώντας τα καλώδια και τις μπανάνες/βύσματα που συνδέονται στο πολύμετρο δες την ένδειξη στην οθόνη.
Αν είναι σταθερή, όλα καλά.
Αν αλλάζει "τρελά", κάπου χάνει στιγμιαία επαφή. Εντόπισε πιο φταίει και ή άλλαξέ το, ή (αν μπορείς) επισκεύασέ το. Πάντως τέτοια σετάκια καλωδίων κι ακροδεκτών πουλάνε στα μαγαζιά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων σε πολύ χαμηλή τιμή.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:17

Για την επιρροή που ασκεί η παρεμβολή της αντίστασης ανθρώπινου σώματος σε μια μέτρηση ωμικής αντίστασης,πολλές κουβέντες μπορούν να ειπωθούν και να αναλυθούν...αλλά στη συγκεκριμένη φάση το να μετράς αντίσταση κρατώντας το αγώγιμο μέρος των ακροδεκτών και της αντίστασης στα χέρια σου,δεν είναι ο σωστός τρόπος μέτρησης!
...
...το έχω ξανασυζητήσει με τον Θανάση το συγκεκριμένο ζήτημα εδώ και κατέληξα με υπολογισμούς στο συμπέρασμα ότι είναι αμελητέα η διαφορά (κάτω από 1%), οπότε μην αγχώνεστε για το "πιάσιμο¨του σύρματος με τα δάχτυλά σας κατά την μέτρηση ωμικής αντίστασης. .. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:59 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:42 »
Ενώ έχεις επιλεγμένη την ένδειξη σε Ωμ, κράτα ενωμένα τα ακροδεκτάκια και κουνώντας τα καλώδια και τις μπανάνες/βύσματα που συνδέονται στο πολύμετρο δες την ένδειξη στην οθόνη.
Αν είναι σταθερή, όλα καλά.
Αν αλλάζει "τρελά", κάπου χάνει στιγμιαία επαφή. Εντόπισε πιο φταίει και ή άλλαξέ το, ή (αν μπορείς) επισκεύασέ το
Το παρατήρησα αυτό. Δεν κάνει επαφή σε όλες τις 'θέσεις' τα βύσματα των ακροδεκτών με το πολύμετρο. Είπα κομμάτια να γίνει, το παραβλέπω. Άνοιξα λίγο τις υποδοχές του πολύμετρου για να κάνει καλύτερη επαφή με τα βύσματα των ακροδεκτών. Εννοείται ότι προσπαθώ να μετρήσω σε μια θέση που δε χάνεται επαφή, που μετράει κανονικά. Το τσεκάρω δηλαδή προηγουμένως. Μάταιο. Οι ενδείξεις εξακολουθούν να παίζουν τρελά. Προτιμώ να το πετάξω στα σκουπίδια (θα προτιμούσα να το πετάξω στο κεφάλι του πωλητή) εξαιτίας της ταλαιπωρίας και του ξενερώματος που μου έχει προκαλέσει το θέμα και να πάω σε ένα μαγάζι να τα ξανασκάσω κ να πάρω ένα άλλο αν τελικά δεν αντικατασταθεί.
Σκέφτηκα να αλλάξω ακροδέκτες. Δε νομίζω όμως να φταίνε οι ακροδέκτες. Στα υπόλοιπα μετράνε κανονικά, οπότε δε νομίζω να είναι αυτό.

Edit: Με ενωμένους τους ακροδέκτες μεταξύ τους (στην ένδειξη για μέτρημα ωμικής αντίστασης) μια χαρά σταθερή τιμή βγάζει. Τα τρελά του το πιάνουν όταν πάει να μετρήσει την αντίσταση. Επίσης σε σύρμα χωρίς αντίσταση βγάζει σταθερή τιμή. (Σχεδόν ίδια με αυτήν που βγάζει όταν είναι ενωμένοι οι ακροδέκτες μεταξύ τους). Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν πάει να μετρήσει σύρμα με αντίσταση. Δεν μπορώ να πάρω σταθερή ένδειξη είτε το σύρμα είναι 0,13 είτε 0,16
Λες να είναι στοιχειωμένο;;; :-[ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:08 »
...
Λες να είναι στοιχειωμένο;;; :-[ :laugh1:
...χμμμ :hmmm: λες; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:18 »
Φίλε Vangos:
η τιμή της συνολικής αντίστασης (Rολ) δυο αντιστάσεων R1 ,R2 σε παράλληλη σύνδεση(έστω R1 η αντίσταση του σύρματος και R2 η αντίσταση του σώματος), θα είναι μικρότερη, από την μικρότερη τιμή εκ των δυο αντιστάσεων δηλ στην περίπτωσή μας την τιμή του σύρματος.
Πχ έστω ότι R1=5Ω και  R2=10Ω(τυχαίες τιμές) σε παράλληλη σύνδεση(όπως όταν μετράμε αντίσταση σύρματος πιάνοντας με τα χέρια μας σύρμα και ακροδέκτες)
Η συνολική αντίσταση Rολ=R1xR2/R1+R2(τύπος υπολογισμού ολικής τιμής δυο αντιστάσεων σε παράλληλη σύνδεση) θα είναι:
Rολ=5x10/5+10=50/15=3.33Ω.
3.33Ω<5Ω
Άρα στη αρχική αντίσταση R1 των 5Ω (αντίσταση σύρματος για παράδειγμα) με την "εμπλοκή" της αντίστασης R2 των 10Ω (αντίσταση σώματος για παράδειγμα) παρατηρούμε διαφορά στην τιμή της!!!

Αυτά επί της θεωρίας, αλλά και με όργανα ακριβείας και επί της πράξης!!!

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου σχετικά με την συγκεκριμένη μέτρηση,ότι δεν θα δούμε κάποια σημαντική διαφορά με τα όργανα μέτρησης του εμπορίου!!!
Ουφ...έκανα μια ώρα να τα γράψω :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:30 »

Edit: Με ενωμένους τους ακροδέκτες μεταξύ τους (στην ένδειξη για μέτρημα ωμικής αντίστασης) μια χαρά σταθερή τιμή βγάζει. Τα τρελά του το πιάνουν όταν πάει να μετρήσει την αντίσταση. Επίσης σε σύρμα χωρίς αντίσταση βγάζει σταθερή τιμή. (Σχεδόν ίδια με αυτήν που βγάζει όταν είναι ενωμένοι οι ακροδέκτες μεταξύ τους). Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν πάει να μετρήσει σύρμα με αντίσταση. Δεν μπορώ να πάρω σταθερή ένδειξη είτε το σύρμα είναι 0,13 είτε 0,16
Λες να είναι στοιχειωμένο;;; :-[ :laugh1:
Ακριβώς τα ίδια έβλεπα χτες στο κινέζικο πολύμετρό μου: μεταξύ τους οι ακροδέκτες, 0.8-0.9Ω. Χωρίς αντίσταση (τις δύο άκρες του άτμο), 1.0-1.2 . Στην αντίσταση όμως, εξωφρενικά νούμερα. Να σημειώσω πως έχουν βγει οι μεταλλικές ακίδες στην άκρη των ακροδεκτών και δουλεύω πλέον με τον χαλκό.
Μια φορά τουλάχιστον όμως, τα κατάφερα: Τύλιξα μια-δυο φορές τον χαλκό στην αντίσταση και τα πίεζα με δύναμη με τα χέρια, μέχρι να σταθεροποιηθεί η τιμή σε λογικό νούμερο (χάθηκε πάλι μετά...).
Θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και θα σου πώ.


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:37 »
Φίλε Vangos:
η τιμή της συνολικής αντίστασης (Rολ) δυο αντιστάσεων R1 ,R2 σε παράλληλη σύνδεση(έστω R1 η αντίσταση του σύρματος και R2 η αντίσταση του σώματος), θα είναι μικρότερη, από την μικρότερη τιμή εκ των δυο αντιστάσεων δηλ στην περίπτωσή μας την τιμή του σύρματος.
Πχ έστω ότι R1=5Ω και  R2=10Ω(τυχαίες τιμές) σε παράλληλη σύνδεση(όπως όταν μετράμε αντίσταση σύρματος πιάνοντας με τα χέρια μας σύρμα και ακροδέκτες)
Η συνολική αντίσταση Rολ=R1xR2/R1+R2(τύπος υπολογισμού ολικής τιμής δυο αντιστάσεων σε παράλληλη σύνδεση) θα είναι:
Rολ=5x10/5+10=50/15=3.33Ω.
3.33Ω<5Ω
Άρα στη αρχική αντίσταση R1 των 5Ω (αντίσταση σύρματος για παράδειγμα) με την "εμπλοκή" της αντίστασης R2 των 10Ω (αντίσταση σώματος για παράδειγμα) παρατηρούμε διαφορά στην τιμή της!!!

Αυτά επί της θεωρίας, αλλά και με όργανα ακριβείας και επί της πράξης!!!

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου σχετικά με την συγκεκριμένη μέτρηση,ότι δεν θα δούμε κάποια σημαντική διαφορά με τα όργανα μέτρησης του εμπορίου!!!
Ουφ...έκανα μια ώρα να τα γράψω :idiot1:
...βάλε όπου υπολογίζεις R1= 2 Ωμ και R2= 30000 Ωμ που είναι η μέση αντίσταση του ανθρώπινου σώματος και ξανακάνε τους υπολογισμούς.
Δε νομίζω αν, αντί για 2 Ωμ, πάρουμε ένδειξη 1,99 Ωμ να υπάρχει πρόβλημα "απόκλισης" ;)

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:41 »
Συμφωνώ!!!
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχουμε :yes:
Απλά το αναφέρω επί του ορθού :yes:
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:20 »
Ακριβώς τα ίδια έβλεπα χτες στο κινέζικο πολύμετρό μου: μεταξύ τους οι ακροδέκτες, 0.8-0.9Ω. Χωρίς αντίσταση (τις δύο άκρες του άτμο), 1.0-1.2 . Στην αντίσταση όμως, εξωφρενικά νούμερα. Να σημειώσω πως έχουν βγει οι μεταλλικές ακίδες στην άκρη των ακροδεκτών και δουλεύω πλέον με τον χαλκό.
Μια φορά τουλάχιστον όμως, τα κατάφερα: Τύλιξα μια-δυο φορές τον χαλκό στην αντίσταση και τα πίεζα με δύναμη με τα χέρια, μέχρι να σταθεροποιηθεί η τιμή σε λογικό νούμερο (χάθηκε πάλι μετά...).
Θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και θα σου πώ.

Λιάκουρα αν είναι φίλε κάθε φορά που θέλουμε να μετρήσουμε αντίσταση να κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία και να είμαστε στο 'θα μας κάτσει δε θα μας κάτσει σωστή μέτρηση' ε τότε να παει να γ$#$θεί για πολύμετρο!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:23 »
Λιάκουρα αν είναι φίλε κάθε φορά που θέλουμε να μετρήσουμε αντίσταση να κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία και να είμαστε στο 'θα μας κάτσει δε θα μας κάτσει σωστή μέτρηση' ε τότε να παει να γ$#$θεί για πολύμετρο!
ε, ναι, κάπως έτσι...

Αποσυνδεδεμένος bourcos

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • knowledge is power
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 08:46 »
Λιάκουρα αν είναι φίλε κάθε φορά που θέλουμε να μετρήσουμε αντίσταση να κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία και να είμαστε στο 'θα μας κάτσει δε θα μας κάτσει σωστή μέτρηση' ε τότε να παει να γ$#$θεί για πολύμετρο!

1. Αυτή τη στιγμή μέτρησα την δική μου αντίσταση που είναι 2300000 Ω (= 2,3 ΜΩ). Αυτή η αντίσταση που έχει το σώμα μου δεν επηρεάζει πρακτικά την μέτρηση αντίστασης 3 Ω.
Εάν κάνετε υπολογισμούς, η διαφορά βρίσκεται στο έκτο δεκαδικό ψηφίο. Πάει αυτό

2. Για μέτρηση τόσο χαμηλών αντιστάσεων (γιατί 2-3 Ω είναι χαμηλή αντίσταση) χρειάζεται και ένα οργανάκι κάπως αξιόπιστο. Αυτά τα κινέζικα των 5 ευρώ δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι. Βραχυκυκλώστε όμως τους ακροδέκτες και δείτε αν δείχνει 0 (σταθερή ένδειξη όχι να αλλάζει). Πάρτε μιά λάμπα και μετρήστε την αντίστασή της στο σύρμα (λάμπα με νήμα, όχι οικονομίας). Έχετε σταθερή ένδειξη ? Μην μετράτε στην κλίμακα με το buzzer, μετρήστε στην αμέσως επόμενη.
Άν συνεχίζει να δείχνει παπάδες, αλλάξτε μπαταρία.

Όποιος θέλει, ΠΜ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541961 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597646 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1399 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593099 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios