vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

324 επισκέπτες, 5 χρήστες
seniorize, karmakoma, mathimatikos1966, bloodlessz, Doubt

Σωστή χρήση πολύμετρου

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 08:53 »
Τα φώτα σας παρακαλώ, αν βέβαια μπορείτε να τα δώσετε.

Παρήγγειλα αυτό http://www.dealextreme.com/p/nb2000pc-1-6-lcd-mini-handheld-digital-multimeter-2-x-aaa-71748

και επειδή δεν είχε διαθεσιμότητα το άλλαξα με αυτό
http://www.dealextreme.com/p/2-8-lcd-handheld-digital-multimeter-voltage-current-resistance-capacitance-1-6f22-48194

Για το πρώτο, από την περιγραφή του φαίνεται πως μετράει δεκαδικά στις αντιστάσεις (π.χ 2.4 Ohm)
Για το 2ο όμως , δεν είμαι σίγουρος. Γνωρίζει κανένας κάτι περισσότερο?

 

Αποσυνδεδεμένος bourcos

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • knowledge is power
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 09:06 »
Τα φώτα σας παρακαλώ, αν βέβαια μπορείτε να τα δώσετε.

Παρήγγειλα αυτό http://www.dealextreme.com/p/nb2000pc-1-6-lcd-mini-handheld-digital-multimeter-2-x-aaa-71748

και επειδή δεν είχε διαθεσιμότητα το άλλαξα με αυτό
http://www.dealextreme.com/p/2-8-lcd-handheld-digital-multimeter-voltage-current-resistance-capacitance-1-6f22-48194

Για το πρώτο, από την περιγραφή του φαίνεται πως μετράει δεκαδικά στις αντιστάσεις (π.χ 2.4 Ohm)
Για το 2ο όμως , δεν είμαι σίγουρος. Γνωρίζει κανένας κάτι περισσότερο?

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή και από τα Τεχνικά τους χαρακτηριστικά που διάβασα :
Το πρώτο μετράει από 0,1 Ω - 20 ΜΩ  (σημαίνει ότι μετράει μικρές αντιστάσεις)
Το δεύτερο μετράει από 200 Ω - 200 ΜΩ (αυτό δέν μετράει  μην το πάρεις)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 09:44 »

Ένα πιο φθηνιάρικο που πήρα (http://www.dealextreme.com/p/1-8-lcd-digital-multimeter-1-6f22-included-29865) , στην κλίμακα των 200Ω, σου έδινε την αντίσταση των ατμοποιητών με ένα δεκαδικό και με ακρίβεια, απλώς σε κάθε μέτρηση πρέπει να αφαιρώ τα 0.9Ω των ακροδεκτών.


Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 10:06 »
Εντάξει, τελικά λύθηκε το θέμα. Ενώ εχθές μου είπαν πως είναι out of stock το πρώτο που παρήγγειλα και θα έπρεπε να περιμένω μέχρι και 2 εβδομάδες ίσως, πριν λίγο μου είπαν πως είναι ξανά in stock οπότε το ξαναέβαλα και περιμένω..(ελπίζω να έρθουν μέχρι τέλος του μήνα)  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος fzin

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 19:08 »
Οπως σωστά έγραψε ο Tiftiants η συνολική αντίσταση δύο παράλληλα συνδεμένων αντιστάσεων είναι Rολ=R1xR2/(R1+R2) .
 Η συνολική αντίσταση ν παράλληλα συνδεμένων αντιστάσεων (γιατί υπάρχει και η αντίσταση του ωμομέτρου ακόμα και η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας ) είναι 1/Ρol= 1/R1 + 1/R2 +1/R3 +....+1/Rv .  Αν προσθέσουμε ότι υπάρχουν "απώλειες μέτρησης " στην ουσία μετράμε άλλα αντί άλλων .
Το ψηφιακό πολύμετρο είναι πολύ βολικό για έναν ηλεκτρολόγο αλλά πιστεύω πως για τη μέτρηση αντιστάσεων της τάξης των ωμ χρειάζεται ένα αναλογικό πολύμετρο ή ωμόμετρο με κλίμακα x 0.1 ή και x 0.01 ....
Υπάρχουν όμως και άλλοι χρήσιμοι τύποι.
Η αντίσταση αγωγού είναι R =ρ x l/s όπου ρ η ειδική αντίσταση του σύρματος (ανάλογα με το υλικό ) l το μήκος και s η διατομή (όλα μετρήσιμα ). Η αντίσταση επηρεάζεται από τη θερμοκρασία .
Το ρεύμα που διαρρέει μία αντίσταση είναι I=V/R όπου I το ρεύμα , V η εφαρμοζόμενη τάση και R η αντίσταση .
Η ισχύς που "καταναλώνει" μία αντίσταση είναι P=IxIxR . (το ρεύμα I έχει βαρύνουσα σημασία ).
Από τους παραπάνω τύπους φαίνεται ότι παίζοντας με την αντίσταση αλλά και (κυρίως ) με την τάση μπορούμε να ελέγξουμε το τι ποσό ενέργειας (θερμότητας) θα μας δώσει μία αντίσταση .
Φυσικά υπάρχουν και άλλοι χρήσιμοι τύποι αλλά δε θα σας κουράσω άλλο ....

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 14:15 »

Επειδή αρκετοί μπερδεύονται με τις ενδείξεις στα Ωμ, για να είμαστε και "ηλεκτρολογικά" σωστοί:
- 0 Ωμ= βραχυκύκλωμα (μηδενική αντίσταση)
- ∞ Ωμ= ανοιχτό κύκλωμα (άπειρη αντίσταση)


Μερικά ψηφιακά πολύμετρα όταν δεν ανιχνεύουν αντίσταση στους ακροδέκτες τους γράφουν ένδειξη "μηδέν" αντί για "άπειρο" (κακώς) ;)
Άλλα εμφανίζουν απλά μια τελίτσα.
Το σωστό όμως είναι αυτό που γράφω παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 22:40 »
Μπορεί η εσωτερική αντίσταση ενός πολυμέτρου να είναι 0??
Προσπαθώ να μετρήσω του δικού μου, αλλά μου δείχνει 0. Το βήμα του είναι ανά 0.1 Ohm


Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 22:58 »
Τα καλά κάνουν αυτόματη αφαίρεση της εσωτερικής, οπότε νομίζω ότι μπορεί να είναι μηδέν, το δικό μου πάντως δείχνει 0,1Ω

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:09 »
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.
Οι λόγοι:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40657.html#msg40657
Παρακαλούμε να είστε πιο προσεκτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:12 »
Πως μετραω αντισταση

1)προσεχω οι φυσες να ειναι στην σωστη θεση στο πολυμετρο
2)βαζω το διακόπτη στην σψστη θεση ohm (εγω το βαζω στο 200)
3)Ενωνω τους δυο ακροδέκτες ωστε να δω αυτό που θα αφαιρέσω απο την τέλικη μετρηση αντιστασης
4)Βάζω τον κοκκινο ακροδέκτη στο κατω μερος του ατμοποιητη και το μαυρο στο σωμα του κ βλεπω την μετρηση
5)Αφαιρω απο το ποσο μετρησης την προηγουμενη τιμη που μου ειχε βγάλει με την ενωση των ακροδεκτων

στην συγκεκριμενη περίπτωση εχω αντισταση στα 2,1 ohm

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:29 »
..και για να συμπληρώσω τον φίλο Μπιλ,ο πιο σωστός τρόπος μέτρησης είναι απ'ευθείας στα άκρα της αντίστασης,άρα στην περίπτωσή μας, στις βίδες της βάσης που βιδώνουν τα άκρα της (όχι ότι θα αλλάξει κάτι στην μέτρησή μας μ'αυτόν τον τρόπο, απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά)
Αναφέρομαι σε επισκευάσιμους ατμοποιητές..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:43 από tiftiants »

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:38 »
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.
Οι λόγοι:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40657.html#msg40657
Παρακαλούμε να είστε πιο προσεκτικοί.

Αγαπητέ συντονιστή δεν είχα καμία χιουμοριστική διάθεση και κανένα λόγο για χαβαλέ. Η απάντηση μου ήθελε να επισημάνει οτι δεν είναι δυνατόν κατα την ταπεινή μου γνωμη να δείχνει το πολυμετρο μέτρηση 0 Ωμ στην απορια του φίλου Πάρη.  Κανένα πολύμετρο από όσα εχουν περάσει από τα χέρια ή τα μάτια μου  δεν δείχνουν μηδεν, και είναι αδύνατο να δείξουν μηδεν εκτός από αυτα που είναι  ρυθμιζόμενα με τρίμερ όταν τα βραχυκυκλωσεις.
Παρόλα  αυτά μπορεις ελευθερα να διαγράψεις και αυτό το μηνυμα μου.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:55 »
Και όμως δείχνει 0  :wall:
Αυτό είναι
http://www.dealextreme.com/p/nb2000pc-1-6-lcd-mini-handheld-digital-multimeter-2-x-aaa-71748

Μήπως αυτό Input impedance: 10m ohm εννοεί την εσωτερική?

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:59 »
Αν δεν κάνω λάθος σου ανιχνεύει αυτόματα την κλίμακα?
Ο μόνος τρόπος υποθέτω για να καταλάβεις είναι να μετρήσεις και με ενα άλλο μια αντίσταση και να δείς τι διαφορά που έχεί, αν ειναι στο 0,1 -  0,2 προφανώς δεν έχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 00:03 »
Αν δεν κάνω λάθος σου ανιχνεύει αυτόματα την κλίμακα?
Ο μόνος τρόπος υποθέτω για να καταλάβεις είναι να μετρήσεις και με ενα άλλο μια αντίσταση και να δείς τι διαφορά που έχεί, αν ειναι στο 0,1 -  0,2 προφανώς δεν έχει πρόβλημα

Ναι αυτόματα, αν και έχει επιλογέα για να θέσω εγώ το range. Δεν έχω άλλο, ή μάλλον έχω, αλλά με βήμα 1 Ohm, οπότε δεν μπορούν να συγκριθούν τα αποτελέσματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357972 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11625 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193197 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1383 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592443 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios