vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

398 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Σωστή χρήση πολύμετρου

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 15:16 »
οταν μετραμε αντισταση σε καμια περιπτωση και ποτε δεν ακουμπαμε τους ακροδεκτες με τα χερια ...αλλα μονο απο το μονωτικο υλικο τους. 8) αλλιως παντα εχουμε λανθασμενη ενδειξη αναλογα με την κλιμακα μετρησης. η μετρηση στην φωτο θεωρηται λαθος .

Το τυπικό είναι αυτό που λές αλλά όταν μετράς αντιστάσεις της τάξης των μερικών Ω ενώ το σώμα έχει αντίσταση εκατοντάδων kΩ τότε το σφάλμα είναι πρακτικά αμεληταίο. Στην ουσία, όταν ακουμπάς την αντίσταση με τα χέρια σου, η αντίσταση που μετράς μπαίνει παράλληλα με τη δική σου. Για να υπολογίσεις παράλληλα συνδεδεμένες αντιστάσεις χρησιμοποιείς τον τύπο Rολ=R1*R2/(R1+R2). Δοκιμάστε τώρα να υπολογίσετε το Rολ για R1 όσο μια αντίσταση ατμοποιητή πχ 3Ω και R2 πχ 100kΩ και μιλάμε για τιμή που σπάνια έχει τόσο χαμηλή ένα στεγνό ανθρώπινο σώμα από χέρι σε χέρι. Αν αυτή τη στιγμή βάλετε το όργανο σε ταξη MΩ και πιάσετε τους ακροδέκτες θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας. Πχ εγώ αυτή τη στιγμή που μετράω έχω περίπου 2MΩ από χέρι σε χέρι. Εάν πιέσω με μεγάλη δύναμη τους ακροδέκτες μπορεί να κατέβω και στο 1,3. Πόσο πια να επηρεάσω τη μέτρηση;

Πρακτικά, αν μετράς αντιστάσεις μικρότερες των 10k, δεν πειράζει να τις πιάνεις με τα χέρια.

Κι επειδή είπες ότι στη σχολή σου κόβανε για κάτι τέτοιο, ναι, είναι απόλυτα λογικό. Εκεί σπουδάζεις επιστήμη και πρέπει να φαίνεται ότι αυτό που κάνεις το κάνεις σωστά σαν επιστήμονας. Δε σηκώνει μπακαλίστηκες ή "στο περίπου" μεθόδους. Στην πράξη όμως δεν είναι λάθος να μετράς μικρές αντιστάσεις με τα χέρια αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται με τα μεγέθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 15:31 από babylonx »

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:28 »
θυμαμε την διαταξη γεφυρας απο το σχολειο που την ειχανε με συρμα και ενα χαρακα μικρο ετοιμη προσαρμοσμενη και εβγαζε ακριβως τις μετρησεις...
Το καναμε και πειραμα στη φυσικη.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:38 »
θες να εχεις μετρησει ακριβως τις αλλες 3 αντιστασεις...
θες πολυμετρο για να δεις την ταση στα ακρα της γεφυρας (ακομη και αν μιλαμε για ισορροπια)
θεση πηγη ταση με ακριβη γνωση της τασης που σου δεινει υπο φορτιο
θες να συνυπολογισεις την εξτρα αντισταση που θα σου δωσουν καλωδια και ενωσεις..

δεν λεω οτι δεν μπορεις να υπολογισεις την αγνωστη αντισταση σου...φυσικα και μπορεις αλλα ειναι πολυ πιο μπελαλιδικο αφενως και αφεταιρου οι παραπανω λεπτομεριες θα σε απομακτυνουν απο την ακριβεια που θες.. πχ η πηγη στο κυκλωμα ποσο ακριβως ταση σου δινει στην γεφυρα?

δεν συστηνεται σε καποιον με οχι καλη ηλεκτρολογικη σχεση..για να παιξει ας το κανει αλλα μην νομιζει οτι πρεπει να το εμπιστευτει περισσοτερο απο την απευθειας μετρηση.

Το τελευταιο που εχω να πω...ειναι οτι εκανα μαθηματα ηλεκτρολογιας σε φοιτητες για καποιο διαστημα... σε πληροφορω οτι περισσοτερο μου δυσκολευονταν στις γεφυρες (να τις κατανοησουν και να μην κανουν λαθη) απο τους τελεστικους ενισχυτες και τα χρονοκυκλωματα.... Ηταν ενα κεφαλαιο που παντα ετρωγε χρονο...

Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:43 »
δηλαδη προτεινεται καποιο συγκεκριμενο πολυμετρο???

γιατι το δικο μου παιζουν τα νουμερα....αλλοτε και αλλοτε αμεσως δειχνει...δεν ξερω μηπως εχει χαλασει?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:49 »
δεν νομιζω να εχει χαλασει...
πηγαινε να αγορασεις 2 καινουργιους ακροδεκτες... ειναι παμφθηνοι,και παρε και 2 καλωδια με κροκοδιλακια στην ακρη.Εχε και το πολυμετρο σου μαζι να τα δοιμασεις πανω.

απλα δεν κανει καλη επαφη και στις μικρες μετρησεις (μικρη σκαλα) θα παιζει..
δοκιμασε με τους καινουργιους σου ακροδεκτες και αν παλι παιζουν τα νουμερα δοκιμασε και με κροκοδιλακια.. Πριν απο ΚΑΘΕ μετρηση μετρας την εσωτερικη αντισταση για να την αφαιρεσεις μετα... (με τα κροκοδιλακια η εσ.αντισταση αλλαζει)

Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 16:50 »
σε ευχαριστω φιλε...

Αποσυνδεδεμένος ntoumanis

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυριο ειναι η πρωτη μερα της υπολοιπης ζωης μου
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:22 »
Οι τροποι μετρησης φορτιστη ειναι σωστοι στον λινκ που εβαλα πιο πριν?Εχω τον ιδιο με της εικονας και σε ποια ρυθμιση πρεπει επιλεξω σε οχι autorange πολυμετρο?Πηρα αυτο για να δω π.χ ποσα volt δινει στην μπαταρια( καπου ειχα δει με πιο ευκολο τροπο κ δεν το βρισκω) :confused1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:26 »
κοιτας που παριμενεις να δεις την τιμη (ποιας ταξης μεγεθους ειναι) και γυρνας τον διακοπτη στο αντιστοιχο μεγιστο.. Πχ στις περιπτωσεις μας παιζουμε συνηθως 3-6v..αρα μεγιστο δεν μπορει να ειναι το 2000mV και κοιτας το επομενο που λεει 20V. αυτο σε καλυπτει γιατι θα σου δειξει μεχρι και 20V ταση..

Για τα Ω που μετραμε ακριβως αναποδα απο οτι δειχνει η φωτογραφια (ισα κατω δηλαδη) στο μεγιστο των 200Ω με το ιδιο σκεπτικο οπως πριν...

Αυτες οι 2 θεσεις στο πολυμετρο μας ενδιαφερουν...

Αποσυνδεδεμένος ntoumanis

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυριο ειναι η πρωτη μερα της υπολοιπης ζωης μου
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:37 »
αρα στον φορτιστη παραμενω στο DC οπως μετραμε την μπαταρια δηλαδη κ δεν βαζω AC  επιλογη?χρειαζεται μπαταρια πανω στον φορτιστη για να μετρησω η ακουμπαω ακτοδεκτες στο + κ το -

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:43 »
το AC μονο για το εναλλασομενο ρευμα... σκεψου πριζα σπιτιου...
οι μπαταριες δινουν (και παιρνουν) συνεχες-DC

edit: για τον θα ειναι οι μπαταριες πανω δεν νομιζω να κανει διαφορα αλλα δεν κοβω και το κεφαλι μου για μικροδιαφορες... τεσταρε το και με τους δυο τροπου... και πες μας  ;)

Αποσυνδεδεμένος ntoumanis

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυριο ειναι η πρωτη μερα της υπολοιπης ζωης μου
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:59 »
 :D για αυτο σε ρωτησα φιλε  urahara γιατι ο φορτιστης μπενει στην μπριζα του σπιτιου κ μην κανω καμιa βλακεια :))..το βαζω στη θεση 20 DCV ακροδεκτες κοκκινο καλωδιο στο + μαυρο στο - του φορτιστη αλλα δειχνει 0000!Τι κανω λαθος :confused1:?α κ κοκκινο καλωδιο στην τρυπα  φορτιστη VΩmA

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 18:18 »
καμια μπαταρια δεν μπορει να φορτισει με AC... ο φορτιστης το κανει DC. οι ακροδεκτες,αν καταλαβαινω καλα οπως μου το περιγραφεις σωστα μπηκαν..

κοιτα και απο κατω το πινακακι που εχει ο φορτιστης σου για το output της τασης..μπας και... Αλλιως δοκιμασε το και με την μπαταρια πανω.. δεν ξερω σε τι φορτιστη το βαζεις..μπορει να ειναι εξυπνος :)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #132 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 18:31 »
Έχω ένα πολύμετρο ίδιου τύπου με αυτό της φωτογραφίας, αλλά φτηνότερο (no name 5 €) και μου δείχνει τα volt των μπαταριών αν το βάλω στο 20DCV ή στο 200DCV (στο πρώτο με δύο δεκαδικά και στο δεύτερο με ένα). Υπόψη ότι δουλεύει με μπαταρία και όχι σε πρίζα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 18:35 »
ο  ntoumanis προσπαθει να μετρησει τον φορτιστη του οχι την μπαταρια του...

Αποσυνδεδεμένος ntoumanis

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυριο ειναι η πρωτη μερα της υπολοιπης ζωης μου
Απ: Σωστή χρήση πολύμετρου
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 18:42 »
Ναι WileECoyote με την μπαταρια το εχω βρει (μην νομιζεις ειναι ακριβο 9,5ε απο μαγαζι εδω κοντα μου καλο για τα λεφτα κ την δουλεια που το θελω μου ειπαν ;)) κ urahara exω τον Ultafire WF-139

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342391 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206583 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541678 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597358 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357863 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193124 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1348 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1348 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios