vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1305 στις: Απριλίου 10, 2017, 01:32 »
Τον μετρησα πριν λιγο ξανα. Χωραγε 3.9 με 4.0 ml, με το γυαλινο τανκ. Λεω χωραγε, γιατι εσπασα το πρωτο γυαλινο τανκ, μετα απο ενα μηνα.
Μου το αντικατεστησε δωρεαν ο Βασιλης, με αλλο γυαλινο. Παλι τα ιδια ml χωραει και το καινουριο.
Πηρα και το Ultem. Αυτο στα 4 ml.
Ουτε το πανω μερος κουνιεται.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ.

3.8 - 3.9 το γυαλινο. Καταντησαμε ψυχαναγκαστικοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 02:49 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1306 στις: Απριλίου 10, 2017, 01:33 »
@Ribot

Θα είμαι συνοπτικός, γιατί πιστεύω πως η επανάληψη κουράζει.

Ο δικός μου Skyline ( με γυάλινο τανκ ) στα 3ml έχει ξεχειλίσει. Τέλος - μετρημένος. Νομίζω πως η πιο αισιόδοξη ανεξάρτητη μέτρηση έχει φτάσει τα 3.3 - 3.4ml ( από τα γραφόμενα εδώ, και απορίας άξιον ). Έχει υπάρξει, λοιπόν, μία ψευδής δήλωση του κατασκευαστή όσον αφορά την χωρητικότητα των 4ml, και ας μην συζητήσουμε τώρα την επίδραση αυτής της δήλωσης στην πώληση αρκετών εκατοντάδων Skyline ( batch 1 & 2 ).

Αν το συγκεκριμένο video δεν είχε πρόθεση ή σκοπιμότητα να δημιουργήσει εντυπώσεις, θα έπρεπε να έχει διαφορετικό τίτλο και όχι "Skyline 4ml", γιατί πολύ απλά ο Skyline δεν έχει χωρητικότητα 4ml. Όχι τουλάχιστον χωρίς να χώσεις κι άλλα χρήματα για να αγοράσεις ένα Ultem tank, προσθέτοντας σε μια ήδη πολύ ακριβή αγορά.

Έχω μάθει στη ζωή μου να μην χαρίζω κάστανα αλλά και να λεω τα πράγματα με το όνομά τους, αναλαμβάνοντας το κόστος της στάσης αυτής. Επίσης, με ενοχλεί αφάνταστα το να προσβάλλεται η νοημοσύνη μου ( η οποία νοημοσύνη διαθέτω ή που νομίζω πως διαθέτω ) και δεν θεωρώ διαπραγματεύσιμο το μέγεθος αυτής της προσβολής όταν ζω στη χώρα όπου καθημερινά αγωνίζομαι για την διεκδίκηση του αυτονόητου.

Λυπήθηκα πολύ για το μεγάλο φάουλ του Βασίλη ( και για το οποίο δεν έχει πάρει θέση ακόμη, παρότι σίγουρα γνωρίζει πως το θέμα έχει συζητηθεί ), αλλά και για την κουτοπόνηρη ανάρτηση του συγκεκριμένου video.

Να με συμπαθάς, αλλά θα μου επιτρέψεις την ελευθερία της γνώμης μου. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1307 στις: Απριλίου 10, 2017, 01:57 »
Μα τη γνώμη σου συζητάμε, πώς μου λες να σου επιτρέψω να την εκφράζεις? :dontknow: Απλώς η γνώμη σου, την οποία ελεύθερα διατυπώνεις έρχεται σε αντίθεση με γνώμες που διατυπώνουν άλλοι συνατμιστές, οι οποίοι επίσης μέτρησαν τη χωρητικότητα του sky, κατά δήλωσή τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησες σ' αυτό που γράφω εγώ, που απλώς συζητάω για όλες τις γνώμες που διατυπώθηκαν, επίσης ελεύθερα. Εγώ στο κάτω κάτω δεν έκατσα να μετρήσω χωρητικότητα, οπότε η μικρής αξίας γνώμη μου προκύπτει από αυτά που γράφετε εσείς που τη μετρήσατε.
Συγγνώμη όμως, αλλά όπως δεν χαρακτηρίζω τη δική σου γνώμη-ανάρτηση κουτοπόνηρη, έτσι δεν συμμερίζομαι αυτόν τον χαρακτηρισμό και για τις υπόλοιπες αναρτήσεις που είναι αντίθετες με τη δική σου.
Απλά είναι τα πράγματα, γνώμες διατυπώνουμε, δε μαλώνουμε. Το δικό μου συμπέρασμα είναι, πολύ κακό για το τίποτα. Αυτή είναι η αίσθησή μου ρε παιδί μου, πώς να στο πω πιο απλά!

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1308 στις: Απριλίου 10, 2017, 01:58 »
@dred

Έλα, φίλε μου. Κι εγώ σε αγαπάω.


@ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

Πρέπει να είσαι ο μοναδικός που μετράει τον ατμοποιητή με γυάλινο τανκ στα 4ml. Ρίξε μία ματιά στα προηγούμενα μηνύματα του θέματος, αν δεν σου κάνει κόπο.


@Ribot

Μετράω πολύ τα γραφόμενά μου, και δεν χαρακτήρισα τίποτε άλλο κουτοπόνηρο εκτός από το συγκεκριμένο video. Για το θέμα της χωρητικότητας, δεν είναι δική μου "άποψη" - δεν υπάρχει "άποψη" σε κάτι τέτοιο, παρά μόνο μέτρηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 02:05 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1309 στις: Απριλίου 10, 2017, 02:06 »
[justify] Τώρα μπήκα σπίτι, οπότε είπα να πεταχτώ σαν πορδή. Συγγνώμη παιδιά, αλλά συμφωνώ με τον 30SmokingYears. Έχω 3 ή 4 γυάλινα τανκ, όσα τοποθέτησα δεν χώραγαν σε καμία περίπτωση 4ml. Πάντα είχα διαθέσιμη χωρητικότητα στα 3.4ml, χωρίς να υπάρχει αύριο. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1310 στις: Απριλίου 10, 2017, 02:12 »
Ρε μπαγάσηδες, θα με κάνετε να μετράω κι εγώ ml, αλλά να το ξέρετε, μετά θα ισχύει ότι πω εγώ(*), τέλος! :laugh1:

(*) για μένα, για σας μπορεί να ισχύει ότι θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1311 στις: Απριλίου 10, 2017, 02:16 »
@ 30SmokingYears


Για ποιον λογο να κοιταξω τα προηγουμενα μηνυματα?
Για να δω τι γραφουν οι αλλοι και να αλλαξω αυτο που βλεπουν τα ματια μου?
Μετρησα με δυο συριγγες και εβγαλα 3.9 -4.0 ml τα γυαλινα και 4.0 το Ultem.

Δε μου κανει κοπο,γιατι παρακολουθω το νημα απο την αρχη. Εχω τον ατμοποιητη απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας -τον εχω ανεβασει μαλιστα- και τον μετρησα οταν τον πρωτοεστησα.
Εσπασε το πρωτο γυαλινο μετα απο ενα μηνα και μου το αλλαξε ο Βασιλης με αλλο.
Το οποιο μετρησα αποψε και ειναι 3.9 - 4.0 ml
Μετρησα και το Ultem, οταν το αγορασα και ειναι 4.0 ml

ΔΙΟΡΘΩΣΗ.

Ξαναμετρησα το γυαλινο.   3.8 - 3.9 ml.
Ουτε πειραματα στο Παστερ, να καναμε!
Αν τα 0.2 τού ml διαφορά, ειναι πρόβλημα, παω πασο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 02:45 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1312 στις: Απριλίου 10, 2017, 10:48 »
Μάλλον θα μας βάλετε όλους να αρχίσουμε να μετράμε. Για να δούμε, όταν αδείάσει βέβαια, εγώ τον έχω με το αρχικό γυάλινο ακόμη. Όλοι με τις σύριγγες στα χέρια  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1313 στις: Απριλίου 10, 2017, 11:24 »

 δεν έχω κάνει ογκομέτρηση, και χωρίς να αμφισβητώ τη γνώμη κανενός απλός να αναφέρω ότι υπάρχουν δύο
glass tank, με το δεύτερο να είναι αισθητά ποιο χοντρό (τα έχω και τα δύο) κάτι που σαφώς επηρεάζει την χωρητικότητα του.

Μήπως εκεί είναι η διαφορά στις μετρήσεις?
 



https://www.esmokeguru.com/el/esg-mods/skyline-accessories/skyline-soda-lime-tempered-glass.html

https://www.esmokeguru.com/el/esg-mods/skyline-accessories/skyline-glass-tank-borosilicate-3-3.html

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1314 στις: Απριλίου 10, 2017, 11:33 »
[justify]@oaksmoke, καλημέρα. Αυτό που λες είναι η μόνη λογική εξήγηση για μένα. Κι εγώ δεν έτυχε να μετρήσω όσα γυάλινα έχω (3 ή 4 / είχα το 1ο, πήρα ενδιάμεσα, πήρα και αρκετά πρόσφατα). Όμως δεν μέτρησα κανένα, δεν έκανα σύγκριση στα πάχη τους. Πάντως, την ίδια σκέψη είχε κι ο 30SmokingYears, αν θυμάμαι καλά, σε πιο πίσω ανάρτησή του. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, κι αυτό γιατί, οι μετρήσεις μας δεν είναι λάθος.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1315 στις: Απριλίου 10, 2017, 11:50 »
Η τοποθετηση του φίλου 30SmokingYears για την χωρητικότητα του skyline με το γυαλινο τανκ του αρχικου πακετου ειναι απολύτως σωστή. Ανεξαρτητα αν ειναι μικρής σημασίας για ορισμενους ισχυει καθώς η χωρητικότητα αυτού περιορίζεται στα 3.5ml περίπου και σίγουρα δεν παει παραπάνω. Με το ultem παει 4 ενω με το νεο πιο χοντρο  γυαλί δεν ξερω γιατί δεν το εχω. Τωρα γιατί ο guru δινει στο αρχικό 4ml χωρητικοτητα ειναι αυτοννόητο νομίζω. Απλα γιατί το κανουν σχεδον ολοι οι κατασκευαστές και τους συμφερει. Και αυτό δεν ειναι απαραιτητα κακό για εμάς. Εμενα προσωπικά δε με χαλαει καθόλου.
 Μονο ο κακομοίρης ο hurricane 2 πουλιεται ως 2ml ενω παίρνει 3ml.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1316 στις: Απριλίου 10, 2017, 12:21 »
Παιδιά, εγώ σταματάω την εμπλοκή μου με το θέμα εδώ. Ό,τι είχα να πω, το είπα.

Για εμένα, ο Skyline είναι ένα διαμάντι μηχανικής και ποιότητας - τον χαρακτήρισα Rolls-Royce, μάλιστα! Το μελανό του σημείο είναι η χωρητικότητα, με την οποία παρολίγον να σαλτάρω εξαιτίας της υπερβολικής κατανάλωσης που νόμιζα πως υπήρχε. Αλλά τελικά πήρα την απόφαση ότι θα γεμίζω με 2ml - έτσι απλά. Και αυτό γιατί θεωρώ πως η ορθή πλήρωσή του γίνεται σταματώντας στο o-ring, ώστε να περιλαμβάνεται στο τανκ η απαραίτητη ποσότητα αέρα. Δική μου άποψη; Δική μου ιδιοτροπία; Δική μου. Εξάλλου είναι τόσο εύκολη αυτή η αναπλήρωση, που δεν αξίζει περισσότερη μανούρα και κατανάλωση φαιάς ουσίας.

Όσον αφορά το επίμαχο video, η άποψή μου παραμένει η ίδια.

Αυτά, και καλή μέρα να έχουμε!


Ύ.Γ. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα το να βάλει ο ίδιος ο Βασίλης τα πράγματα στη θέση τους, κάνοντας μια τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1317 στις: Απριλίου 10, 2017, 12:52 »
Η τοποθετηση του φίλου 30SmokingYears για την χωρητικότητα του skyline με το γυαλινο τανκ του αρχικου πακετου ειναι απολύτως σωστή. Ανεξαρτητα αν ειναι μικρής σημασίας για ορισμενους ισχυει καθώς η χωρητικότητα αυτού περιορίζεται στα 3.5ml περίπου και σίγουρα δεν παει παραπάνω.

Δηλαδή για σένα τα 3,5ml είναι το ίδιο πράγμα με τα παρακάτω που γράφτηκαν?

Και που το βρήκα εγώ αυτό το τανκ των 2ml, χωρίς να κυκλοφορεί επίσημα; Περισσότερο λογικό μου φαίνεται να είναι το standard τανκ στα 2ml
Δεν ξέρω πώς τα κατάφερες τα 3ml. Στα 2.5ml ( άντε 2.7, βαριά - βαριά ) μου ξεχείλισε.
Το μέτρησα μόλις τώρα 3 ml δεν λές ότι χωράει. 2,8 μέχρι πάνω πάνω.


Και αυτό γιατί θεωρώ πως η ορθή πλήρωσή του γίνεται σταματώντας στο o-ring
Όπως είπες κι εσύ Θανάση (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα), αυτή είναι άποψη, όχι αντικειμενική πραγματικότητα, γιατί στην πραγματικότητα υπάρχουν τουλάχιστον +2 χιλιοστά πάνω από το oring για πλήρωση υγρού.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1318 στις: Απριλίου 10, 2017, 13:14 »
[justify]@Ribot. Να σου πω να γελάσεις. Ψάχνω τα γυαλικά μου απ’ την ώρα που έκλεισα. Βρήκα 3 ψάχνω 1. Ακόμα την ίδια χωρητικότητα έχω, και δεν βλέπω ακόμα διαφορά σε πάχος (βέβαια δεν μέτρησα και κανένα πάχος). Το μυστήριο συνεχίζεται... / όλοι δίκιο έχουμε, μάλλον, δεν ξέρω. Στο σπίτι όλοι καλά;  ;D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1319 στις: Απριλίου 10, 2017, 14:10 »


Όπως είπες κι εσύ Θανάση (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα), αυτή είναι άποψη, όχι αντικειμενική πραγματικότητα, γιατί στην πραγματικότητα υπάρχουν τουλάχιστον +2 χιλιοστά πάνω από το oring για πλήρωση υγρού.

Φυσικά - δεν υποστήριξα το αντίθετο. Αυτό, όμως, δεν θα κάνει το γυάλινο τανκ να πάρει 4ml.

ΥΓ1. Ναι, Θανάσης.
ΥΓ2. Με έκανες και έσπασα τον όρκο σιωπής μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4695 501435 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:35
από kkoumas
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241150 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3274 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 275 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan