vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 6 χρήστες
thanoulis, Blackwolf, zamploutos, camber, manoslykos, Milarepa

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1290 στις: Απριλίου 07, 2017, 13:17 »
Το αναφέρει σε διάφορα σημεία Γιώργο αλλά δες από το 27:25 και μετά που δείχνει ακριβώς πως γίνεται στον δικό του skyline τουλάχιστον...
Μόλις το είδα και το τσέκαρα κι εγώ. Ευτυχώς δεν έχω κανένα θέμα, είναι απολύτως σταθερό.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1291 στις: Απριλίου 07, 2017, 13:24 »
[justify]Δεν ξέρω τι πρέπει να λέμε ή που πρέπει να στοχεύουμε, όμως, από τη μία πλευρά, ο φίλος 30SmokingYears, έχει απόλυτο δίκιο (για τις χωρητικότητες μιλάω), είτε μας αρέσει είτε όχι, πρέπει να ξέρουμε πότε να σιωπούμε, κι εδώ πρέπει, έχει δίκιο, τέλος. Είναι κορυφαίος επισκευάσιμος και θέλω αυτά κι αυτά, τέλος. Από την άλλη, σαν Joe, δεν με απασχολεί κάτι τέτοιο. Μόλις βγήκε ο Skyline, μού ξεφτίλισε με το καλημέρα τον Hurricane. Τι άλλο να πω; / (ωραία μέρα σήμερα, ρομαντικιά, χωρίς να ενοχλά το Είναι μας)[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1292 στις: Απριλίου 07, 2017, 13:52 »
Για τον καθένα τα πράγματα που είναι σημαντικά σε έναν ατμοποιητή διαφέρουν. Αν σιωπούσαν οι αναφέροντες ότι η χωρητικότητα ΔΕΝ είναι 4 μλ όπως θεωρείτο, ίσως να τον αγόραζα (διότι όλα τα άλλα τα βρίσκω πολύ καλά).  Τώρα δεν, άρα δεν πρέπει να σιωπούμε. :-)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1293 στις: Απριλίου 07, 2017, 13:56 »
@Πολυκράτης, καλησπέρα. Μάλλον δεν με διάβασες σωστά. Πρέπει να σιωπούν όσοι λένε πως δεν τους πειράζει κάτι τέτοιο (όπως εγώ, που δεν με πειράζει η χωρητικότητα).

Αν θέλεις τη γενικότερη γνώμη μου. Ναι, ο Skyline δεν είναι για όλους. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1294 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:04 »
Αν βοηθάει κάποιους να πω ότι εγώ που τον δουλεύω περισσότερο σαν τσιγαρίσιο με σφιχτό deck ή με το στενότερο airdisk τελευταία, με σύρματα της τάξης των 27 και 28ga, ο ατμοποιητής διαθέτει αρκετά καλή αυτονομία κατά τη δική μου άποψη. Χωρίς δρακοτζούρες και κοτετσοσύρματα τον γεμίζω 2 φορές μέσα στη μέρα, μάλιστα μόλις χάρηκα που διαπίστωσα ότι κατανάλωνα 6ml μαζί του αντί των 8 που νόμιζα τόσο καιρό.!

Προφανώς και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τον μετρήσω, δεν αισθάνθηκα ότι χρειάστηκε ακόμα και την περίοδο που χρησιμοποιούσα το DTL deck του. Τις μετρήσεις του Joe τις πέρασα σχεδόν "στο ντούκου" πάντως.
 Φυσικά και δέχομαι τη άποψη όσων αισθάνθηκαν ότι ο ατμοποιητής πίνει τα συκώτια του, δεχθείτε όμως ότι υπάρχουμε κι εμείς "οι άλλοι" που θα μας αρκούσε αν τον βρίσκαμε μονάχα με τον περιορισμό των 2ml. Στα 3 που εντέλει χωράει αντιλαμβάνεστε ότι μας ικανοποιεί και με το παραπάνω. ;)

Διαφορετικά γούστα και απόψεις πάντα θα υπάρχουν και σε όλα

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1295 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:13 »
@JoeBarTeam Καλησπέρα. Από το πόστ σου είχα καταλάβει το αντίθετο, γι αυτό και η απάντηση, συγνώμη για την παρεξήγηση. :)

Ελπίζω σε μια μελλοντική αύξηση της χωρητικότητας, γιατι είναι ο πρώτος ατμοποιητής μετά απο 4 χρόνια με τον Kayfun lite που μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1296 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:20 »
Εδώ δε μιλάμε για γούστα πάντως αλλά για κάτι αντικειμενικό. Όταν λέμε 4ml, πρέπει να εννοούμε 4ml, όχι 3,5, ούτε 3, ούτε 2,8, τέλος!
Για τα γούστα μου είναι φοβερός και τον ατμίζω καθημερινά και όλη μέρα. Η χωρητικότητα είναι άλλο πράγμα και πρέπει να είναι απολύτως ξεκάθαρη για κάθε τύπο τανκ, pyrex1, pyrex2, ultem. Πρακτικά ούτε εμένα που τον έχω με πειράζει αν αντί για 4 χωράει 3ml, αυτό που με πειράζει είναι να με ρωτήσει κάποιος πόσα ml χωράει ο ατμοποιητής σου και να του δώσω λανθασμένη πληροφορία, αυτό με χαλάει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1297 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:27 »
Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αρκετοί κατασκευαστές μετρούν κι αυτό το ml που τοποθετούμε στο βαμβάκι κατά το στήσιμο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1298 στις: Απριλίου 07, 2017, 20:19 »
Συν το επιπλέον που εξατμίζουμε με τη δοκιμή του coil.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1299 στις: Απριλίου 07, 2017, 20:21 »
Άμα το πάμε έτσι ο εβιβα χωράει κάνα 5μελο χαλαρά:-P:-P:-P

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1300 στις: Απριλίου 09, 2017, 21:47 »
Αυτό, ειλικρινά δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω...



Φίλε, το γυάλινο τανκ να γεμίσεις και να δείξεις! Όχι το Ultem. Με το γυάλινο τανκ πουλήθηκε το πρώτο & δεύτερο batch του ατμοποιητή. Με το γυάλινο τανκ ήρθε η επίσημη δήλωση χωρητικότητας 4ml. Με το γυάλινο τανκ των 4ml τον αγοράσαμε. Με το γυάλινο τανκ των 4ml ξεπούλησε. Τι ακριβώς θέλεις να υποστηρίξεις;

Άστο φίλε, δεν μαζεύεται με τίποτα... Δεν κερδίζονται έτσι οι εντυπώσεις...

( αισθάνομαι σχεδόν βέβαιος πως ο Βασίλης δεν έχει συναινέσει σε αυτή την ανάρτηση )

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1301 στις: Απριλίου 09, 2017, 22:17 »
Γιατί πρέπει να το χαρακτηρίσεις κάπως δηλαδή? Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά στο βίντεο βλέπω καθαρά ότι το τανκ πήρε 4ml με το ultem tank. Δεν έχει αναφέρει πουθενά ο κατασκευαστής ότι με το ultem είναι διαφορετική η χωρητικότητα.
Επίσης έχω εμπιστοσύνη στον δημιουργό του βίντεο, ο οποίος είναι σοβαρό άτομο και δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με δημιουργία εντυπώσεων.
Προσωπικά δεν έχω αμφιβολίες πλέον.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1302 στις: Απριλίου 09, 2017, 23:03 »
Ribot, σε εκτιμώ και νομίζω πως διαθέτεις οξύνοια και αντικειμενικότητα στην κρίση σου.

Κανείς δεν αμφισβήτησε το γεγονός πως το Ultem tank έχει χωρητικότητα 4ml. Αυτό θεωρείς πως ήταν το θέμα του μηνύματός μου; Πραγματικά;

Όσον αφορά τον δημιουργό του video, γνωρίζω ποιός είναι. Και με στεναχωρεί ιδιαίτερα το ότι είναι και εκλεγμένο μέλος του προεδρείου του συλλόγου μας...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1303 στις: Απριλίου 10, 2017, 00:15 »
Ανταποδίδω την εκτίμηση, αλλά μάλλον κάπου χαθήκαμε στη συνεννόηση! Ίσως δεν κατάλαβα ποια ακριβώς είναι η ένστασή σου με το βίντεο. Αυτό που πίστευα, βασιζόμενος στον κατασκευαστή, ήταν πως ultem και αρχικό pyrex, είχαν χωρητικότητα 4ml. Για το 2ο, μεταγενέστερο και χοντρότερο pyrex, δεν έχω ιδέα αλλά υπέθετα ότι λόγω μεγαλύτερου πάχους, θα μειώνει κάπως την χωρητικότητα.
Εμφανίζεσαι εσύ και μιλάς για 2ml και ακριβώς επειδή μετράω τη γνώμη σου, θορυβήθηκα και χωρίς να έχω κάνει δική μου μέτρηση, έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο ότι καλό θα είναι να γνωρίζουμε από τον κατασκευαστή ποια είναι η ακριβής χωρητικότητα του skyline ανάλογα με το τανκ που φορά.
Βλέποντας λοιπόν το σημερινό βίντεο, οι αμφιβολίες για μένα χάθηκαν, το μεν ultem -το οποίο έχω κι εγώ- παίρνει καθαρά 4ml, οπότε και το αρχικό pyrex -που επίσης έχω- άντε να πέφτει λίγο παρακάτω και λογικά όχι κάτω από 3,5ml.
Με αυτά τα δεδομένα δηλώνω καλυμμένος. Αυτό κατάλαβα και αυτό λέω. Όσο για το δημιουργό του βίντεο, χαίρει της εμπιστοσύνης μου και με χαροποιεί που είναι μέλος του ΔΣ του συλλόγου μας.

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1304 στις: Απριλίου 10, 2017, 00:35 »
΄Γεμίσαμε σύριγγα με ακριβώς 4ml υγρού και αρχίσαμε να την αδειάζουμε στον Sky. Το πήρε σχεδόν όλο, το υγρό έφτασε στο επίπεδο των οπών αναπλήρωσης και στη σύριγγα έμειναν 2-3 σταγόνες μόνο. Το καπάκι έκλεισε απροβλημάτιστα και από ότι φάνηκε υπήρχε και χώρος για λίγο αέρα στο τανκ (υπήρχε φυσαλίδα χωρίς να ανοίξουμε υγρά).
Όσο για το άτμισμα, κανένα πρόβλημα: άνοιγμα υγρών, φυσαλίδες τροφοδοσίας και business as usual.
Να σημειώσω βέβαια οτι ο συγκεκριμένος Skyline φόραγε το ultem τανκ, ενδεχομένως το pyrex να είναι λίγο πιο χοντρό σε πάχος και να περιορίζει κάπως την χωρητικότητα...'

Η παράπανω αναφορά ακολουθεί το βιντεάκι που είδαμε από τον 30SmokingYears.

Tα συμπεράσματα δικά σας...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem