vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, trabaman, Buliwyf, Tol1as, ThioVag

Twitter

Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #195 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 15:32 »
joe αν εχεις στην κατοχη σου και hussar, με το 2αρι πιν και τερμα ανοιχτο,ο supersonic εχει παρομοια ρυθμιση να πλησιαζει αυτην την τζουρα?ή πρεπει να κοιταω καλυτερα le concorde?

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #196 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 16:09 »
Joe για μενα απ τα πιο αναλυτικα starwars. 
Αναβεις φωτιες,  να ξερεις.


Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #197 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 16:13 »
Ο Supersonic στη μια+μια τρυπα ειναι λιγο πιο αερατος απ'οτι ο  Hussar με δυαρι. Λιγο αλλα ειναι αισθητο. Αν εισαι ΟΚ με ενα κλικ παραπανω αερα θα σου κανει, αν εχεις βαλει ως ανωτατο οριο ομως αυτη τη τζουρα τοτε κοιτα αλλου.
[member=16029]JoeBarTeam[/member] : Ασε τα περιπλοκα στησιματα με 50αρι αν θες ντουμανι και χτυπημα στον Supersonic και βαλε το superfine  fused clapton της Vandyvape. Θεριζει απο γευση στη μικροτερη ρυθμιση του airflow χωρις να καιει χειλακια.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #198 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 16:19 »
Επιβεβαιώνω MAFAKA. Τον έχω στημένο με το συγκεκριμένο σύρμα αυτή τη στιγμή και παίζει πολύ καλά. Βέβαια, εγώ έχω βάλει 8 σπείρες και απαιτούνται και οι τρεις τρύπες του air flow για να παίξει χωρίς να ζεσταίνεται, αλλά παίζει πάρα πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #199 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 20:07 »
Ο Supersonic στη μια+μια τρυπα ειναι λιγο πιο αερατος απ'οτι ο  Hussar με δυαρι. Λιγο αλλα ειναι αισθητο. Αν εισαι ΟΚ με ενα κλικ παραπανω αερα θα σου κανει, αν εχεις βαλει ως ανωτατο οριο ομως αυτη τη τζουρα τοτε κοιτα αλλου.

πιστευεις ο le concorde ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω?

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #200 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 20:35 »
Αν θελεις ντριπερ με σαφως τσιγαρισιο προσανατολισμο και οχι ημιπνευμονικο τοτε ναι. Βεβαια το airflow και την απαραμιλλα ομαλη και αθορυβη τζουρα του Supersonic δεν θα τα παρεις με τον Concorde. Ισως και τη γευση του, αν και αυτο ειναι υποκειμενικο και η διαφορα δεν ειναι και χαωδης για να λεμε την αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος relosaduan

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουαρίου 01, 2018, 03:52 »
Σαν νεος 6μηνος..
το νημα ειναι ωδη στο ατμισμα
respect :respect:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Gini Steam Machine (by Atmomixani) vs In’Ax BF (by Athea Mods)
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 18:49 »
Gini Steam Machine (by Atmomixani) vs In’Ax BF (by Athea Mods)

 


[justify]Άνευ λόγου και αιτίας, ή, δεν υπάρχει γεγονός χωρίς αιτία, ή, και κανείς δεν κλαίει χωρίς αιτία, δεν πρέπει δηλαδής. Και. Τι και, δεν έχει και. Υπήρξαν. “Ήλθον, είδον και απήλθον”, έφαγαν οι μάγκες τον καμένο αγλέουρα και την έκαναν με ελαφρά. Κάπως έτσι χαράχτηκε σε πλάκα. Δεινόσαυροι: γιγαντιαίων διαστάσεων ερπετά, του μεσοζωικού κυρίως αιώνα, οι οποίοι έχουν εκλείψει. Στοπ.[/justify]

[justify]«Η αχαριστία είναι το έγκλημα. Διότι, ο άλλος να πούμε, σου δώνει την τέχνη του και συ αρωτάς “και ποιον περικαλώ το ηθικό δίδαγμα του έργου;”. Δεν κάνει, ρε μάγκα, μη τον προσβλήνεις τον καλλιτέχνη, τι θέλεις να σου πει, εντέλει, πώς φτιάχνεται να πούμε το ραγού;[/justify]
[justify]»Διότι πάσα έργο, να πούμε, δε σάχνεται για χαβαλέ, είναι να διδάχνει κιόλας. Δεν είναι, να πούμε, “φάγαμε, ήπιαμε και το γλικεράκι μας και άντε γεια χαρά και τα δέοντα στην κερία μαμά σας”, άπαξ και έριξε φινάλε, να πούμε, το έργο, πρέπει να την ψακουλευτείς πού την πάει ο μάγκας τη δουλειά. [/justify]
[justify]»Ούτω πως και αι ταινίαι τέχνης. Πίστευε και μη ερεύνα. Πετάει ο γάιδαρος; πετάει. Να σε δώκω τη Σαχάρα να με δώκεις το Σουέζ; Διότι τέχνη ίσον νόημα, ποιος έριξε το πέναλτι και μου ‘κλεισε το σπίτι, γιατί να κλαίει το μωρό αφού φοράει πάνα. Πρέπει να τα σακουλεύεσαι τα ψηλά νοήματα, αλλιώς πως, κάτσε σπίτι σου ρίξε πασέντζα και άσ’ τα επίλοιπα απάνω μας. Γιατί εμείς την ανθιζόμαστε, ρε μάγκα, τη φτιάξη. Γουστάρουμε περί Μέγα Αλέξαντρο, γουστάρουμε περί καταραμένος όφις, σουβλίστε τους, πλακώστε τους και τα τοιαύτα. Γουστάρουμε περί ταινίαι τέχνης. Καπέλο μας». [Αθάνατος Χ.Κ.][/justify]

[justify]Έτσι είναι, τι να τους πεις περί σύγχρονης παρδαλής τεχνοτροπίας όταν οι ίδιοι είναι αξεπέραστες μορφές στο άτμισμα, στη μικρή μας Ελλάδα. Όπως κι ο γείτονας Cetin, από τα πρώτα του καλούδια έδωσε το ένα από τα αρχικά συνθήματα φουλ επίθεσης. Σταθερά σύρματα, αλλαγή στα σταθερά (σύρματα κι αυτά), φιτίλια με πλέγματα, αμπούλες ως πρώτα τανκ αναπλήρωσης, τα πρώτα υβριδικά χωρίς να το ξέρουν μάκραιναν και λέπταιναν, με τα πρώτα βελούδα να εμφανίζονται δειλά-δειλά. Καμένο; χαχα, η ειδικότητά των δεινοσαύρων, “να φας καμένο από γάζα και να ψάχνεις τον διάολο για να τον π@δήξεις, απ’ την μπαρουτοκαπνισμένη σου τσαντίλα”. Στα δικά μας, τα ντόπια, ε, κλασικά, τα φίλια πυρά ήταν πάντα τα πιο καταστροφικά. Ατμιστικοί χωρισμοί, αναπόφευκτες κόντρες, δημιουργίες δίχως ανάλογο αντίκρισμα, αξεπέραστες κατασκευές από ανήσυχα πνεύματα, βαριά ονόματα πλέον, που όμως ακόμα αναζητούν όλους εμάς να δούμε όσα εμείς οι ίδιοι προσπερνάμε, έτσι, αβίαστα, γιατί εμείς όλα τα ξέρουμε, ήρθαμε έτοιμοι ξερόλες, τρομάρα μας. Μα καλά, θα πει κάποιος δικαιολογημένα, όλα τα γνώριζαν οι τύποι; Όχι βέβαια, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αυστηρή γνώμη. Το να φέρω ημερολογιακή στάμπα π.χ. του 2008 ή 2009 δεν μου λέει τίποτα, αν μπήκες στόκος ή τουρίστας, ε, θα είσαι από τότενες, και μάλλον θα είσαι για πάντα, εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν. Απλώς, όταν δεν έχεις σχεδόν τίποτα εκτιμάς όσα έχεις, εκτιμάς τον κόπο και την αγάπη σου γι’ αυτό που καταπιάνεσαι, ανακαλύπτεις τρόπους, βρίσκεις λύσεις από το απλό απλούστατο ή σύνθετο απλούστατο, ξετρυπώνεις ευκαιρίες, αναζητάς όλα εκείνα που θα ξεκλειδώσουν το επόμενο βήμα σου. [/justify]

[justify]Όλα τα βασικά κομμάτια ήταν ήδη εκεί. Υλικά, σχέδια προσχέδια, μετατροπές, κόντρα αλλαγές. Σταγόνες και δεξαμενές, σύρματα τρίχα ή ακόμα και με τα χαριτωμένα nrn, αέρας από πάνω, αέρας κάθετος, αέρας από κάτω, ρυθμιζόμενος αέρας, αξεπέραστος σημειακός αέρας ή αλλιώς αέρας από σταθερό 0.5mm στα πολύ max του..., καμένο, χτύπημα προς αναζήτηση ταυτότητας, απαλή απόδοση ατμού ως στανταράκι, γεύση; χα, όση θέλεις αλλά όχι όπου και όποτε θέλεις... / με λίγα λόγια; καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο των δεινοσαύρων. [/justify]

 

[justify]Με την πολυλογία μου ελπίζω να κάλυψα όσο μπορούσα τη δική μου άγνοια, αν όχι σε όλα, σίγουρα πολλά από τα παραπάνω. Προσωπικά πάντα, από όσους επισκευάσιμους έτυχε να πιάσω, η κορυφή ανήκει σε 2. Ο ένας είναι mesh-άτος κι ο άλλος υβριδικός. Η γεύση τους είναι σε άλλο επίπεδο, και ξαναλέω, δική μου καταφρονεμένη γνώμη όλα αυτά. Μπορεί κατά καιρούς να μπαίνουμε σε κόντρες κατηγοριών, μπορεί να υποστηρίζουμε με πάθος όσα έχουμε καταπιαστεί, μπορεί να λέμε υπερβολές στις υπερβολές, όμως για μένα είναι γεγονός, το πλέγμα απολαμβάνει ακόμα τη μοναξιά της ατμιστικής κορυφής. Γεύση που δεν μπορεί να συγκριθεί, ούτε με βαμβάκια, ούτε με high end δεξαμενές ούτε με ντρίπερ, ούτε με παρδαλά αγγλοσαξονικά σύρματα, ούτε με τίποτα, τουλάχιστον μέχρι σήμερα που μιλάμε. Συμπαθάτε με, αυτή είναι η γνώμη μου, και ως εισαγωγή για τα παρακάτω. [/justify]

[justify]Οι genesis, αυτοί οι άγνωστοι, ήρθαν στον πλανήτη Γη ως ακριβή ατμιστική πρόταση, σε κάθε περίπτωση και περίσταση. Δεν ήταν και δεν είναι για όλους, δεν είναι για νεοεισερχόμενους, δεν είναι για σοβαρούς και έμπειρους ατμιστές, δεν είναι εύκολοι, δεν είναι προσιτοί, σε κάθε μας συναισθηματική κατάσταση, δεν τους προσεγγίζεις εύκολα και ανάλαφρα. Πολλά “δεν”. Όμως. Αν μπεις στον κόσμο τους, ή θα σε αδειάσουν ευγενικά και κοινή συναινέσει, ή που θα μείνεις για πάντα μέσα στη σκουριά. Αν μάλιστα τολμήσω να ψελλίσω και κάποια τηλεγραφικά πράγματα παραπάνω, χωρίς εξειδικεύσεις του πισινού, θα έλεγα πως: κανένα μυστικό τους δεν είναι καλά κρυμμένο και κανένα δεν θα βρεις ως άλυτο, η διαδικασία είναι σταθερή, η προετοιμασία επίσης, το στρώσιμο σταθερό κι αυτό, το αυτό αποτέλεσμα; χα και χο, γεύση γεύση γεύση! Και, γεύση γεύση γεύση.[/justify]


[justify]Εδώ τώρα, στο συγκεκριμένο συγκριτικό, Gini Steam Machine (by Atmomixani) vs In’Ax BF (by Athea Mods). Να ξεκαθαρίσω εδώ πως από την αρχή θα είμαι ανάποδος, και σε κάποιες μου επιλογές αλλά και ως διαδικασία. Λοιπόν, η αφορμή είχε δοθεί εδώ και μέρες, έτυχε βασικά, μία προσφορά σε επισκευάσιμους, όπου οι τιμές σε κάποιους από αυτούς ήταν εξαιρετικές. Κάπως έτσι ήρθε η απόφαση για τη συγκεκριμένη κόντρα. Είχα ήδη αρκετούτσικους genesis, είχα τιμήσει ήδη και τους δύο κατασκευαστές, όσο έφταναν τουλάχιστον οι δικές μου δυνατότητες και αποφάσεις. Όμως, κι ο πλεονασμός είναι ανίκητος, τα δύο είναι καλύτερα από ένα, τα τρία καλύτερα από δύο, κ.ο.κ. (από τα τραγικά εικονογραφημένα μου όλα αυτά). Την Athea Mods από τη μία, περιττό να της κάνουμε οσκαρικές προσφωνήσεις εντυπωσιασμού, περιττό να πούμε για το τι μπορεί να δώσει ως άτμισμα, ως ποιότητα, ως οτιδήποτε. Από την άλλη, Atmomixani. Τα ίδια. Περιττό να πούμε “έλα παππού, να σου δείξω τ’ αμπελοχώραφά σου”. [/justify]

 

[justify]Τώρα που μπήκα στο ζουμί θα είμαι όντως τηλεγραφικός (για να μην εκτεθώ ή και πω ψέματα παραπάνω απ’ όσο θέλω). Η διαδικασία είναι με συγκεκριμένα βήματα: α) προετοιμασία πλέγματος, [πρέπει ήδη να γνωρίζεις, να έχεις πλάνο για το τι θα κάνεις/επιλέξεις, (π.χ. απλό σύρμα κάνθαλ, ας πούμε 0.3mm, τι υγρά θα χρησιμοποιήσεις για το άτμισμά σου, άρα και τι πλέγμα θα τοποθετήσεις, πώς πού πόσα, παγίδες υπάρχουν πάντα από τον απροετοίμαστο χρήστη, π.χ. συχνό σύμπτωμα όχι τόσο η υποψία καμένου ή μεταλλικής γεύσης ή σφυρίγματα ή διακοπές ροής αλλά κυρίως η υπερτροφοδοσία και τα υγρά από το πουθενά, κι όλα αυτά γιατί δεν ετοίμασες το σωστό πλέγμα, δεν κατάφερες να αγαπήσεις... 4 ολόκληρες σπείρες απλού απλούστατου σύρματος, “στήνεις κατάσταση δεν σφίγγεις κορδόνια”, κ.λπ. κ.λπ.)], β) Για μένα, μηχανικό ίσον μονόδρομος. Όμως, είτε μηχανικό είτε ηλεκτρονικό, ρέγουλα στα ρεύματα, ιδανικό στρώσιμο όχι μόνο στην ετοιμασία για τοποθέτηση του mesh αλλά και στην αρμονική τροφοδοσία του με το υγρό. Δεν θα επεκταθώ, είναι συγκεκριμένα τα βήματα που ήδη πρέπει να γνωρίζει ο χρήστης. Και γ) Απόλαυση που όμοιά του δύσκολα θα βρεις στον κόσμο τούτο. [/justify]

[justify]Η όποια μου επιλογή λοιπόν ήταν, πρώτα απ’ όλα, για σφικτή τσιγαρίσια απόδοση και στους δύο. Απαλό άτμισμα σε μέγιστο βαθμό, δροσερό αποτέλεσμα, υγρά από 50/50 μέχρι και σχεδόν φουλ vg (κόντρα στον όποιο χαρακτήρα τους για τα σχεδόν απαγορευτικά ταβάνια παχύρρευστων υγρών). Επίσης, ο In’Ax, είναι ως BF και στην χάραξη και στον τίτλο, όμως στα χεράκια μου ποτέ δεν θα λειτουργήσει ως τέτοιος. Με συνοπτικές διαδικασίες μπήκε ξανά κλειστός ο 510 και μοίρασε πόνο, ακόμα και με σχεδόν σφραγισμένο αέρα. Από την άλλη, ο Gini. Χα, είπα για σφικτό τσιγαρίσιο; έπεσε επιλογή με χοντρούτσικο σύρμα (kanthal 0.4mm) και 4 ολόκληρες σπείρες. Εδώ βέβαια ήθελε όλη μου την προσοχή. Δεν στήνεις εύκολα έναν Gini, ποτέ μα ποτέ μην φωνάξεις πόσο ξερόλας νιώθεις, θα εκτεθείς, και θα εκτεθείς άσχημα. Απλώς, προετοιμάζεις, στήνεις, οργανώνεις, στρώνεις, επαναλαμβάνεις, απολαμβάνεις. Θέλει χρόνο, θέλει να προσφέρεις μεράκι, τόσο όσο να δεις όσα μπορεί να σου προσφέρει ένα κορυφαίο ατμιστικό κόσμημα. Στο παρασύνθημα τώρα, με έναν μεσάτο 22άρη Athea, μένω με το ίδιο πλέγμα για βδομάδες, (με τη σχετική πάντα φροντίδα), με περιμένει πάντα καρτερικά, άντε να καθαρίσεις το εύκολο σύμπαν του, όσο σχολαστικά επιθυμείς, άντε ν’ αντικαταστήσεις το σύρμα του με νέο, άντε να βάλεις όλη σου τη μαεστρία σε επιστόμια (ψηλά και στενά κατά προτίμηση), άντε να του ρίξεις κορυφαία ρεύματα, ε, το στρωμένο ήδη πλέγμα του θα σε απογειώσει, ξανά και ξανά. Γεύση, τα είπαμε. Απλώς άπιαστη, ανάλυση και καθαρότητα από άλλο ατμιστικό κόσμο. Επίσης, η ψύκτρα του, για ακόμα μία φορά, δεν μπήκε τυχαία, δεν μπήκε για ομορφιά. Λειτουργεί και με το παραπάνω, είναι βασικό τμήμα ενός υπέροχου σχεδιασμού, (ασφαλώς είναι και πολύ όμορφο ως σύνολο). 6 οι ιδιαίτερες τεραγωνισμένες θέσεις ρύθμισης εισαγωγής αέρα, όλες σφικτές όλες άριστες για τσιγαρίσια απόλαυση. Μικρός, ελάχιστος ο χώρος ατμοποίησης -στην ουσία δηλαδή, πρόκειται για θάλαμο απομόνωσης..., ακριβέστατο κεντρικό/οριζόντιο χτύπημα αέρα, επάνω στην αντίσταση, σταθερή και άριστη η τροφοδοσία, 2ml χωρητικότητα με bf και περίπου 3,5ml χωρίς bf δεξαμενή, εξαιρετικό ντουμανάκι, αμετάβλητη η κορυφαία απόδοση γεύσης και ανάλυσης, και στον In’Ax, αν και σε γενικές γραμμές είναι αρκετά εύκολος, απαιτείται μία σχετική επαφή με genesis ούτως ώστε να πρέπει να αντιμετωπίσεις/εξαλείψεις τυχών ανεπιθύμητες υγρασίες σε τόσο περιορισμένες διαδρομές/χώρους σε μονή κατάσταση mesh, και μπλα μπλα μπλα. [/justify]
[justify]Στον Gini. Ένα ακόμα κόσμημα Steam Machine, εδώ με το πλέγμα, που ήδη μετράει κάμποσα χρόνια σπουδαίας παρουσίας. Δύσκολος, ναι, απαιτεί να έχεις γράψει κάποια ατμιστικά χιλιόμετρα, όχι βέβαια υπερβολές, όμως απαιτεί μεράκι, κακά τα ψέματα. Ζητάει δηλαδή όλα αυτά που πρέπει να έχεις ώστε να δικαιολογείς και τη δική σου θέση, να αποδείξεις όσα πρέπει κι όχι όσα θέλεις δήθεν να παρουσιάζεις ως “ειδικός παντός καιρού και αντικειμένου”. Δεν είναι ντροπή, ούτε τα καψούλια, ούτε τα καμένα σου δεδομένα ούτε τίποτα. Αν δώσεις πραγματικό νόημα σε αυτό που κάνεις τότε θα λάβεις τα μέγιστα. Από SM φτάσαμε και στον genesis Gini, αρχικά με ego σπείρωμα, αλλά και με επιλογή για 510. 4 βασικά κομμάτια, 14mm διάμετρος, 63mm σε ύψος, αρκετά μεγάλη οπή αναπλήρωσης υγρών, μεταλλική τάπα κλεισίματος υγρών, ελατήριο στον κεντρικό άξονα/πόλο για εύκολη τοποθέτηση ακροδέκτη αντίστασης, 2ml χωρητικότητα, εισαγωγή αέρα στα 1.2mm, οπή πλέγματος 2mm, και ενδεικτικά, mesh στα 38mm x 20mm (ή π.χ. και 30mm x 45mm), εύκολη τοποθέτηση σύρματος, και μπλα μπλα μπλα. [/justify]

 

Επιλογή:
[justify]α) Gini Steam Machine. Kanthal 0.4mm, 4 σπείρες, 0.5Ω, 11W, mesh 400. [/justify]
[justify]β) In’Ax BF. Kanthal 0.3mm, 5 σπείρες, 1Ω, 11W, mesh (mesh in mesh) 400/200.[/justify]
[justify]Υγρό αναπλήρωσης: Black Flag Risen - Enriched (Five Pawns), Bruine Epicee (Ammo). [/justify]

[justify]Gini Steam Machine (by Atmomixani) : 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 9/10, 3) Ντουμάνι: 9/10, 4) Ανάλυση: 10/10.[/justify]
[justify]In’Ax BF (by Athea Mods) : 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 9/10, 3) Ντουμάνι: 9/10, 4) Ανάλυση: 10/10.[/justify]

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Χωρίς πολλά λόγια, μία ξεχωριστή κατηγορία οι genesis. Ιδιαίτερο και κορυφαίο άτμισμα, ίσως η μέγιστη απόδοση αναλυτικής γεύσης που μπορείς να βρεις, τουλάχιστον μέχρι σήμερα που μιλάμε. Μάλιστα, όταν σε ανύποπτο χρόνο ρωτούσαν τον Leo, αν έπρεπε να βγάλει κι έναν Apollo με κεραμικό, ως πιο οικονομική/προσιτή λύση, εκείνος χαμογέλασε και δέχτηκε την όποια πρόταση, και παράλληλα εξηγούσε πώς γίνεται να δώσεις κορυφαίο ατμιστικό αποτέλεσμα με ανάλογους σχεδιασμούς και με υλικά που αποδίδουν τα μέγιστα. Όταν παράλληλα έβλεπες πως π.χ. ένας άπιαστος Eviva από Atmistique χρησιμοποιεί κεραμικό και δίνει ανάλυση όσο ελάχιστοι επισκευάσιμοι, όταν ήδη ένα σοκολατάκι έκανε πολλούς να ζουν μέσα στην υπερβολή τους όντας ξετρελαμένοι. Όταν το άπιαστο πλέγμα δεν είναι χθεσινό αλλά ταυτόχρονα δεν θέλει να είναι ντε και καλά το μέλλον αλλά πεισματικά μένει στη θέση τού ξεχωριστού, τυχαία θα έλεγε κάποιος π.χ. για DID..., όταν π.χ. ο Imeo ήταν μπροστά από πολλούς, πάρα πολλούς, όταν βλέπεις έναν gus να σου δίνει γεύση όπως ελάχιστοι, αλλά και τόσοι, τόσοι ακόμα, σπουδαίοι δημιουργοί, με ή χωρίς πλέγματα. Η ατμιστική Ιστορία έχει πολλά ακόμα να γράψει, ακόμα είμαστε στην αρχή. Οι αγαπητοί δεινόσαυροι απολαμβάνουν την πολύτιμη θέση τους, και πιστεύω απόλυτα πως κάποιοι αξίζουν πραγματικά το σεβασμό μας, για όλα αυτά που μόνοι τους ανακάλυψαν, πρώτοι έπαθαν για να μπορούμε όλοι εμείς να ξεστομίζουμε ανέμελες μπαρούφες και ως δήθεν ειδικοί να κουνάμε δάχτυλα, ε, πώς να μην εξαφανιστούν όταν διαβάζουν και βλέπουν τέρατα απ’ την πάρτη μας. Προσωπικά πάντα, είμαι ακόμα (και πάντα) σε επιλογή χρήσης βαμβακιού, είμαι κυρίως σε rta καταστάσεις αλλά και σε δοκιμαστές rda. Μαγεύτηκα από υβριδικούς, κόλλησα με τους όποιους επαγγελματίες ρύθμισης αέρα, ακόμα τα μπουρδουκλώνω και ακόμα απολαμβάνω απειρίας. Όμως, αν με ρωτούσαν τίποτα σαδιστές τύποι με τα μαύρα, κι έπρεπε ν’ απαντήσω καλωδιωμένος με ανιχνευτή ψεύδους: “κορυφαία γεύση ανάμεσα στα δεκάρια, πού είδες, μικρέ μας Joe;”, ε, νομίζω πως απάντησα ήδη, κι εδώ έχουμε απλώς ένα μικρό δείγμα, και χωρίς να έχω πει τίποτα, αλλά και χωρίς να σοβαρέψουν οι τσαμπουκάδες... [/justify]

[justify][Σημ. Για άλλη μία φορά προτίμησα τις μικρές βολικές εικόνες, αν και το σχετικό αρχείο είναι πλέον αρκετά μεγάλο, παρ’ όλα αυτά, ομολογώ πως πάλι βαρέθηκα, αλλά παράλληλα, όταν φτάνω στο σημείο για να βάλω κάτι καλύτερο είμαι πλέον αρκετά κουρασμένος για κάτι τέτοιο. Επιλέγω ν’ αράξω στην ηρεμία μου και απλώς ν’ ατμίζω ήρεμα παρέα με όλα τα παραπάνω...][/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]

 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 20:46 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member] Βρε μπαγασα εισαι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που μπαινω εδω μεσα και διαβαζω κατι και μου ανοιγει η καρδια :))

Τα πηρε ολα ο ανεμος,φυγανε οι μεγαλοι χεραδες και χασαμε νηματα απο Iatty,mesh,athea,VWM,Pheno,DID etc..

Mηχανακια που τα χαζευεις και λες κοιτα πως τα σχεδιασαν και τα ομορφα setup απο τους πεισματαριδες του ειδους.

Επειτα πεφτει το ματι στα καινουργια μηχανηματα που σκανε μυτη,
τα κοιτω ξανα και ξανα,μπαααα λεω..

Δεν εχει ψυχη μεσα του το πραγμα,το χαλασαν το χαρμανι οι χαμουριδες :))


Και πλεγματικος και Αthea και Enriched,γλυκια μαχαιρια λεγετε αυτο απο την ingrid στον Humphrey με αγαπη..


Καταφερες και τον εκανες καλα τον mk4?Eυγε,γιατι δεν ακουγα και τα καλυτερα απο φιλους που επιναν και μια κουπα κρασι στην υγεια του Vincent.


Kαι παλι μπραβο,
Ο νεος,ο μικρος και τα Γαλλοπουλα σου στελνουν χαιρετισματα :respect_hat:












« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2018, 20:58 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουαρίου 04, 2018, 00:22 »
Bruine Epicee... Δεν ξέρω τι λέει η SnV εκδοχή του Joe, αλλά πραγματικά δάκρυσα με τις αναμνήσεις που έχω από αυτό το υγρό...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Taifun GT II (by SmokerStore) vs Alpha (by Atmomixani)
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 22:11 »
Taifun GT II (by SmokerStore) vs Alpha (by Atmomixani)

  


[justify]Ναι, είναι γεγονός, δεν περίμενα να ξημερώσει μία ακόμα Κυριακή. Γιατί; γιατί κλάνει το γατί. Έτσι λοιπόν, ήρθαμε βιαστικοί και χαριτωμένοι, με ένα μικρό συγκριτικό που πιστεύω πως αξίζει να υπάρχει στα κιτάπια μας, κι αυτό γιατί, πέρα του ότι μιλάμε για δύο εξαιρετικούς επισκευάσιμους, πιστεύω απόλυτα πως αξίζει μία τέτοια ατμιστική εμπειρία από κάθε άποψη, ειδικά για τους λάτρεις των τσιγαρίσιων εισπνοών [σφικτών ή άνετων τσιγαρίσιων / άσχετα αν εμείς, συνήθως, σωστά ορίζουμε πως τσιγαρίσια = σφικτή εισπνοή. Εδώ έχουμε ένα τέτοιο χαρακτηριστικό και "μπερδεμένο" παράδειγμα]. Δεν θα κουράσω καθόλου με τα σαχλά μου, ούτε βέβαια χρειάζεται καμία πομπώδη εισαγωγή, και οι δύο αυτοί επισκευάσιμοι ανήκουν πλέον ως αναπόσπαστο κομμάτι στην ατμιστική μας Ιστορία, και οι δύο έχουν γράψει αρκετά χιλιόμετρα και ό,τι είχαν να αποδείξουν το έκαναν και με το παραπάνω. [/justify]


[justify]Από τη μία, Taifun GT II (by SmokerStore). 23άρης και στα 57mm σε ύψος, γυάλινος θάλαμος, επιλογή και με κοντό ss κουστούμι, εύκολη αναπλήρωση υγρών (αν και απαιτείται η κλασική διαδικασία αφαίρεσης του τανκ από τη βάση), και φυσικά, άριστη ρύθμιση εισαγωγής αέρα. Ειδικά δε για το τελευταίο, χα, δεν θα συμπληρώσω τίποτα πέρα του ότι, η κεντρική εισαγωγή στα 3mm, και η ρύθμιση απλώς άριστη, πραγματικά, αξίζει να ψάξει κάποιος όλα τα υπόλοιπα. Ξεκάθαρα τσιγαρίσιος ο προσανατολισμός του, σημείο αναφοράς για πάρα πάρα πολλούς που κυκλοφορούν εκεί έξω. Στοπ και μπλα μπλα μπλα.[/justify]
[justify] Από την άλλη, Alpha (by Atmomixani). 22άρης και 53mm σε ύψος. Πολυκαρβονικό τανκ, ή εναλλακτικά, γυάλινο (με άλλο σετ o-rings) ή ολόκληρος με ss κουστούμι. Πανέξυπνος σχεδιασμός μέσα και έξω. Παιχνίδι η αναπλήρωση υγρών, απλώς ανοίγω το άνω μέρος του, και ταυτόχρονα η καμπάνα κατεβαίνει με αποτέλεσμα να σφραγίζει εσωτερικά το ντεκ, γεμίζω με κουβά, βιδώνω το άνω μέρος του ατμοποιητή, και ταυτόχρονα ανεβαίνει εσωτερικά η καμπάνα με αποτέλεσμα την αβίαστη κυκλοφορία του υγρού. Η κεντρική εισαγωγή στα 2mm, επίσης πανέξυπνος σχεδιασμός της βάσης με διαφορετικό ύψος των βιδών στις επαφές (πόλοι), γι’ ακόμα μεγαλύτερη ευκολία κατά την τοποθέτηση της αντίστασης. Επίσης, 3+3 οι οπές ρύθμισης αέρα για 1+1, 2+3, ή 3+3 οπές ανοικτές. Εξωτερικά ο σχεδιασμός του Alpha, λιτός κι απέριττος, εσωτερικά και επάνω στην καμπάνα υπάρχει όμορφη χάραξη εικόνας συν τον σειριακό αριθμό, ακόμα, η καμπάνα απλά τοποθετείται κάθετα και μένει σταθερή με ένα ss μικρό πίρο, έτσι ώστε η κίνηση της καμπάνας να είναι μόνο πάνω-κάτω για την αναπλήρωση και τροφοδοσία.[/justify]
[justify] Συγκριτικά τώρα αυτοί οι δύο. Ο Taifun GT II, ρυθμίζεται ως πολύ πιο σφικτός, η ρύθμισή του απλώς δεν έχει αντίπαλο και τέλος και γεια σας Ο δε Alpha, σαφώς και είναι πιο αεράτος. Η ρύθμιση στα 3+3 με 1mm οπών, και γενικότερα, πρέπει να τον κλείσω στη μισή+μισή οπή ώστε να βρω τη μέγιστη δυνατή του τζούρα. Όπως κι αν έχει όμως, εδώ οι εισπνοές είναι αρκετά πιο ελεύθερες, δεν είναι ο κλασικός σφικτός επισκευάσιμος όπου γυμνάζεις μάγουλα παρ' όλα αυτά, τα καπνικά μας υγρά όσο πολύπλοκα κι αν είναι, εδώ θα βρουν άριστο πεδίο για να αποδώσουν τα μέγιστα. Και οι δύο έχουν καταπληκτική γεύση και ανάλυση, και οι δύο μπορούν να έχουν απαλότατο άτμισμα, αλλά ανάλογα και με την εμπειρία του χρήστη, μπορούν να δώσουν εξαιρετικό χτύπημα. Επίσης, και οι δύο έχουν πυκνό πλουσιότατο ντουμάνι για την κατηγορία.[/justify]

  


[justify]Επιλογή: Kanthal 0.4mm, 2.5mm πυρήνας, 6 σπείρες, 0.8Ω, 18W. Υγρό αναπλήρωσης, Skipper (Rope Cut). [/justify]

[justify]Taifun GT II: 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10[/justify]
[justify]Alpha: 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση: 10/10[/justify]


[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Χωρίς πολλά λόγια, και οι δύο είναι εξαιρετικοί και πλέον παλαίουρες, και οι δύο προσφέρουν κορυφαίο άτμισμα, ο ένας με σφικτό προσανατολισμό κι ο άλλος με αεράτο, υπέροχος, διαχρονικός και πανέξυπνος ο σχεδιασμός τους. Διαφορετικής φιλοσοφίας στη βάση τους και στο όποιο στήσιμο αντίστασης, μπορούν να μεταμορφωθούν σε πολλά ατμιστικά προφίλ και να προσφέρουν εξαιρετικό άτμισμα. Τέλος, κάτι μικρό που αφορά επίσης και τους δύο. Το στήσιμό τους είναι πανεύκολο, όμως αυτό το “πανεύκολο" αφορά και το πόσο έμπειρα είναι και τα χέρια του χρήστη. Προσωπικά, θα έλεγα πως δεν κάνουν για νεοεισερχόμενο ή αδιάφορο ατμιστή, πρέπει να έχεις αγαπήσει το άτμισμα τόσο που να αγαπάς το κάθε ατμιστικό δευτερόλεπτο, είναι επισκευάσιμοι όπου δεν προσφέρονται απλώς για διακοπή από το κάπνισμα ή και όλα τα εισπνεόμενα, και εδώ καλώς ή κακώς απαιτείται μεράκι. Αν δεν διαθέτουμε τα παραπάνω; ε, απλώς θα έχουμε κι εδώ όλα αυτά που ψάχνουμε κάθε φορά για να γκρινιάζουμε, είτε για ύποπτες υγρασίες είτε για διαρροές και ποτάμια. Όπως κι αν έχει, εδώ η τελεία είναι απλή και χωρίς να πω τίποτα περισσότερο: κορυφαίο άτμισμα. Στοπ.[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]

  

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 22:12 »
[justify][member=14955]teo77[/member], καλησπέρα. Συγγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση, όμως δεν ήθελα να φέρω στον αφρό το νήμα απ’ τη στιγμή που είχα ήδη καθυστερήσει να σε διαβάσω. Πρώτα απ’ όλα σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα, ειδικά από εσένα τα λόγια έχουν μεγάλο βάρος για μένα, πέρα από συμπάθειες, ειλικρινά. Δεν θα πω βέβαια τίποτα με ουσία πέρα από το ότι συμφωνώ πως και για μένα το πλέγμα είναι ό,τι πιο δυνατό έχω εισπράξει μέχρι σήμερα στο άτμισμα. Αυτό. Για τον βαθμό δυσκολίας; χα και χο, ναι ακόμα τραβάω σχετικά ζόρια, πέρα απ’ τον mk4…  ;D[/justify]

[justify][member=7454]Cruiser79[/member], καλησπέρα. Το συγκεκριμένο υγρό είναι και για μένα αγαπημένο, κυρίως γιατί ακόμα με μπερδεύει, και με την SnV εκδοχή, που και εδώ εξακολουθώ να το ατμίζω σε χρόνο μηδέν. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 22:31 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member] Τι να πώ μου έφτιαξες την νύκτα, ακόμη ένα σούπερ συγκριτικό. Φυσικά δεν θα παραλείψω να αναφέρω ότι το στήσιμό σου στον ALPHA είναι ένα στήσιμο προφανώς δικιά σου έμπνευσης και σίγουρα πρέπει να το δοκιμάσω στον δικό μου ALPHA. Ο ALPHA μαζί με άλλους παλαίουρες βρίσκεται πάντα στην καρδιά μου και σε τακτικά διαστήματα βγαίνει για απολαυστικές καταστάσεις, κρίμα μόνο που δεν είχε την αναγνώριση που του έπρεπε.

Για μία ακόμη φορά Joe Μπράβο, Μπράβο και πάλι Μπράβο........... :D :D :thumpup: :thumpup: :respect: :respect:

Συνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 23:49 »
@ jbt, τι ωραιες γλυκες αναμνησεις μου εφερες αποψε φιλε joe !
Συμφωνω και οι 2 οι ατμο ειναι για κορυφαιο ατμισμα. Θυμαμαι οταν εστηνα τον alpha, επρεπε η ακρη του πανω βαμβακιου να ειναι σαν τριχα για γυρισει γυρω απο τον πανω πολο !!!!! :))

Καλα για το star wars δεν εχω λογια !!!! :respect_hat:
Σε μερσω μπιαν για αλλη μια φορα  :respect: :respect:

Θα συμφωνησω με τον billy, οτι ο alpha δεν ετυχε την αναγνωρηση που του επρεπε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2018, 08:36 από ThioVag »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 20:30 »
[justify][member=14955]teo77[/member], γιατί εξαφανίστηκαν τα καλούδια σου παραπάνω; αλλά και ο Ρόρι; γιατί, ρε συ! (πάνω που κατάφερα να τιθασεύσω ελάχιστο πλεγματοκάνθαλ 0.3mm, και ήθελα να το ουρλιάξω. Έφαγα κάτι καμένα άλλο πράμα, απ’ το πρωί μ’ έτρεχε..., τώρα όμως αποθέωση).[/justify]


Να, τώρα στα παιδικά του, για να μάθεις.  ;D


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326489 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios