vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 4 χρήστες
pngtszs1976, johnath, Howardkib, camber

Twitter

Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #165 στις: Ιουλίου 13, 2017, 23:31 »
Tι ζημια εχω παθει με το micro ultem tank.
Εχω παρει σασι μιλαμε.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Taifun GT III + Hussar + Le Richelieu vs Lemon Tart (Dinner Lady)
« Απάντηση #166 στις: Αυγούστου 21, 2017, 00:51 »
Taifun GT III + Hussar + Le Richelieu vs Lemon Tart (Dinner Lady)

   



[justify]― Όχι, κυρία μου, δεν θα βγει έτσι το καλοκαίρι μας![/justify]
[justify]― Είσαι βλάκας. [/justify]

[justify]Λοιπόν. Μετά απ’ την τρελή. Τρέχεις φουσκώνεις ξεφουσκώνεις, σκας δεν σκας. Τα βγάζεις πέρα με γυναίκα; μπα, χαμένος από χέρι. Τσατίλας ξετσατίλας τ’ ομολόγησα, “το πρώτο θηλυκό που θα εμφανιστεί τώρα, θα του ζητήσω εξηγήσεις. Ντόμπρα πράματα”. [/justify]


[justify]Μπήκα για μερικές γρήγορες κλεφτές ματιές. Είδα για “μαύρισμα”, (είναι και επίκαιρο, αν και τελειώνουν οι μέρες για καρπούζι). Δεν είμαι απόλυτος δεν είμαι ειδικός, όμως το σκέφτηκα δυνατά, “μα έδωσε ήδη την απάντηση ο αγαπητός Tem, πώς το προσπερνάς έτσι αβίαστα;”, μόνο με σκέτη βάση δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Ό,τι κι αν όπλισες. Άρα; εγώ που έβαλα χ υγρό σε χ επισκευάσιμο με χ στήσιμο σε χ ισχύ; Άρα; άρα επικεντρώνομαι εκεί που πρέπει, (όχι στο καρπούζι). “Μα φταίει ο ατμοποιητής” (σου λέει), “επιστρέφει όξω τα υγρά και, τσουπ, τα βλέπω στο γυαλάκι μου, μαύρα μαύρα”, “ναι ναι, έχει δίκιο ο φίλος! Εμένα στα πολλά βατ δεν υπάρχει πρόβλημα, στα λίγα σκάνε όλα τα λύματα της γειτονιάς (μένω σε παροπλισμένη βάρκα)”. Ε, μετά έρχεται η “Λάμψη”, καλύτερο το καρπουζάκι τελικά. [/justify]


[justify]Άλλο τώρα. Τελευταία μέρα τελευταίο κομμάτι. Το ultem tank θα το σκίσω με όξινα; (χμ, δεν ξέρω, το άφησα για το μέλλον, βαρέθηκα να γκουγκλάρω, ντράπηκα να ρωτήσω). Κάπως έτσι ήρθε αυτή η απρόσμενη κόντρα. Τρεις κύριοι εναντίον μίας όμορφης κυρίας, (ντροπής πράματα, άκου “κύριοι”). Μου αρέσει πως είχα σημειώσει ολόκληρο κατεβατό. Τζάμπα χρόνος, τα κράτησα για πάρτη μου, δεν είχε νόημα κανένα, μη ρωτήσεις γιατί. O GT III, δίχως το xs tank kit, (απολαμβάνω καλύτερα το μεγάλο του κουστούμι και με τη ψηλόλιγνη καμινάδα του να δίνει χρόνο απογείωσης). O Hussar, με το micro tank να δίνει το πρόσταγμα πως τώρα δεν παίζουμε, τώρα τρέχουμε. O Richelieu, ξεκίνησε και τερμάτισε χωρίς στάξιμο, όλα εντός των 1.7ml και ανάμεσα σε 4 αδηφάγες κάθετες βαμβακοπλεξούδες, 3+3 οπές του 1.5mm, όλες ανοικτές και στα 35-40 βατ παρακαλώ. Και οι 3 με 2.5mm πυρήνες, ένας μαγικός αριθμός μέσα σε συγκεκριμένα νούμερα, (χμ, μήπως ανάποδα;). Δεν έχει σημασία, καμία. Το θέμα μας είναι ένα. Το συγκεκριμένο υγρό αναπλήρωσης πρέπει να μείνει στην ατμιστική ιστορία, είτε θετικά είτε αρνητικά, δεν θα μπορούσε να λείψει και από δω, αδύνατον. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, είπα και αποφάσισα να τις κρατήσω για μένα, αρκετά εκτεθήκαμε. Η ουσία είναι πως η κυρία είναι στην κορυφή, στη δική της κορυφή, και οι 3 κύριοι χάθηκαν στα μεγάλα τους λόγια, “ξέρει ποιος είμαι εγώ!”, “ξέρεις πόσα υγράκια σαν εσένα έχω γλεντήσει!”, “μανδάμ, απαξιώ να σας απαντήσω, πόσο μάλλον και να συνεχίσω μαζί σας!”. Χα χα, μη φάτε υπάρχει ακόμα γλαρόσουπα στο ψυγείο. Νικητής, ξεκάθαρος νικητής για μένα, ο GT III. Εξαιρετική απόδοση, εξαιρετική λειτουργία, κορυφαία ατμιστική εμπειρία και μία ζεστή τάρτα που έρχεται τόσο γλυκά επιθετικά, τόσο καταδρομικά, τόσο τόσο, στον ανύποπτο και απονήρευτο μικρό ατμιστή. Καλό μας ξημέρωμα κι αγάπη παντού.[/justify]



[justify]Επιλογές: Ασφαλώς σε όλους, Lemon Tart (Dinner Lady), και kanthal 0.4mm (6 σπείρες, 2.5mm πυρήνα). α) Taifun GT III: 0.78Ω, 20-25W, β) Hussar: 0,78Ω, 20-25W, γ) Le Richelieu: διπλή, 0.4Ω, 35-40W. Όλα ανοικτά. [/justify]

[justify]Καθαρά διαδικαστικά: [/justify]
[justify]Taifun GT III: 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση Γεύσης: 10/10[/justify]
[justify]Hussar: 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση Γεύσης: 10/10[/justify]
[justify]Le Richelieu: 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση Γεύσης: 10/10[/justify]



Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #167 στις: Αυγούστου 21, 2017, 03:42 »
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #168 στις: Αυγούστου 21, 2017, 09:08 »
@ jbt, διαλεξες και καλους ατμο για τη συγκριση !!!!!!!  :)

Και για τα 2 , σε μερσω μπιαν ! :respect:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #169 στις: Αυγούστου 21, 2017, 11:23 »
Πρώτη φορά έπεσα πάνω στο θέμα σήμερα... "διακοπές" εν Αθήναις και πρωινός καφές.
Συγχαρητήρια JoeBarTeam. Ο πειραματικός Φυσικός (που αγωνιά να βάλει -έστω- "ψίχουλα" αντικειμενικότητας στα κριτήρια του συγκριτικού εγκεφάλου) δεν κρύβεται. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια "τακτοποίησης" των κριτηρίων της αντίληψής μας.

Από την ελάχιστη "συγκριτική" μου πείρα (MTL/τσιγαρίσιο άτμισμα με calix III, phenomenon zest 2 και hussar) διαπίστωσα ότι, από τη μια, το κάθε υγρό έχει το δικό του heat flux (ίσως και διαφορετικό για την "κατάλληλη" -για τον καθένα μας- "απόδοση" γεύσης), αλλά, από την άλλη, η σύγκριση με διαφορετικές αντιστάσεις ίδιου σύρματος, διαφορετικής διαμέτρου πηνίου (που δίνουν το ίδιο heat flux, μια και αυτό έχει κάποιο εύρος περιθωρίων), που μπορεί να είναι οι "κατάλληλες" για τον εκάστοτε ατμοποιητή, βάζει "στη μέση του δρόμου" (της σύγκρισης) το διαφορετικό "αντηχείο"  (και τις διάφορες "συχνότητες" συντονισμού του -βλ. συνιστώσες γεύσης στην γευστική ανάλυση-) του ατμοποιητή να παρεμβαίνει πολυπαραμετρικά. Έτσι, αφήνονται τουλάχιστον δύο παράμετροι "ελέγχου" να "τρέχουν" ταυτόχρονα στην σύγκριση (το υγρό και το heat flux του από την μια, και η "κατάλληλη" αντίσταση για τον κάθε ατμοποιητή από την άλλη).
Σκέφτομαι πως ίσως μια σύγκριση για όλους τους ατμοποιητές με το ίδιο υγρό και την ίδια (κατάλληλη για το υγρό και μόνο) αντίσταση (ίδιο σύρμα, ίδια διάμετρο πηνίου, ίδιο αριθμό σπειρών) να ήταν ένα "έργο ζωής" που θα έβαζε τον συγκριτικό εγκέφαλο να ξεκαθαρίσει λίγο τις ιδιότητες "συντονισμού" του "αντηχείου" (ατμοποιητή), κρατώντας πιο "ελεγχόμενες" κάποιες επιπλέον από τις εμπλεκόμενες παραμέτρους (όπως το υγρό και την αντίσταση). Ίσως κάποια στιγμή να έφτανε κανείς να "αναγνωρίσει" τις σχεδιαστικές "αρχές" του κάθε ατμοποιητή και να προτείνει... μπούσουλα επιλογής για την κάθε περίπτωση (είδους ατμίσματος, τύπου/είδους υγρών, ανάλυσης ή ολοκλήρωσης γεύσης...). Και, φυσικά, να δείξει τον ανάλογο σεβασμό για το μυαλό των σχεδιαστών και να εκτιμήσει ανάλογα το κόστος που πληρώνει για την αγορά τους.
Φαντάζομαι μια αλυσίδα "εξαντικειμενικοποιημένων" συγκρίσεων που... Δεν θέλω να το σκέφτομαι...
Το σαράκι του συγκριτικού εγκεφάλου... του Φυσικού, μου μαρτυράει... να το κοιτάξω το θεματάκι που έχω με τις συγκρίσεις! Γιατί το δικό μου perception είναι μόνο η δική μου "πραγματικότητα".
Τέρμα η... ψυχανάλυση! :-[
Και πάλι συγχαρητήρια :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #170 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2017, 00:42 »
Γίνεται δουλειά σε αυτό εδώ το ποστ τελικά......

Συνέχισε αυτή την καλή προσπάθεια !!!

Αποσυνδεδεμένος niki27

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #171 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 22:41 »
Ψαρωτικός τίτλος θα έλεγα! :))  επίσης πολυ καλή δουλειά..  :thumpup:
Αναμένουμε και άλλα VS..

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #172 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:37 »
Δεν βλέπω άλλα VS λόγω απόσυρσης του JoeBar.
http://vaping.gr/index.php/topic,874.45.html

Αποσυνδεδεμένος niki27

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #173 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:00 »
Δεν μπορώ να το δω. 
The topic or board you are looking for appears to be either missing or off limits to you.
Θενξ για την ενημέρωση πάντως.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #174 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 15:37 »
Έχω την εντύπωση ότι μόλις πιάσεις τα 50 μυνήματα θα το δείς.
Οπότε ζητώ συγγνώμη διότι δεν πρόσεξα ότι το συγκεκριμένο νήμα είναι για μέλη με 50 μυνήματα και πάνω.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #175 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 16:03 »
Κοντεύει... στα 47 είναι :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Kayfun Lite [plus] vs Kayfun Lite [plus]-Five Pawns Edition vs Kayfun Prime by S
« Απάντηση #176 στις: Οκτωβρίου 06, 2017, 23:07 »
Kayfun Lite [plus] vs Kayfun Lite [plus]-Five Pawns Edition vs Kayfun Prime by SvoëMesto




[justify]Χμ, λέμε και ξαναλέμε χμ. Κανένα συγκριτικό μέχρι τώρα δεν είχε τον βασιλιά. “Μέγα σφάλμα” θα πεις κάποιος, όμως οι δικαιολογίες ήταν πολλές όσα και τα επιχειρήματα για την αισθητή απουσία του. Τώρα όμως, όχι απλώς ήρθε η ώρα αλλά επιβλήθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη. Οικογενειακή υπόθεση Kayfun. Ο άρχοντας της σφικτής τσιγαρίσιας, όπου πολλοί, πάρα πολλοί, αναφέρουν τ’ όνομά του ή και πίνουν νερό στ’ όνομά του, ακόμα κι αν δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι λένε, (“μα ξέρω πως είναι το Α και το Ω του σφικτού τσιγαρίσιου. Έτσι λέει κι ο Τάκης, παλιά καραβάνα ο Τάκης...”). Ωραία μέχρι εδώ, μαέστρο, (θα έλεγε κι η Σεβάς Χανούμ).[/justify]


[justify]Kayfun Lite by SvoëMesto . Μάιος του 2013. Αν ανατρέξουμε πάλι στην ατμιστική εγκυκλοπαίδεια θα δούμε την εμφάνιση του Kayfun Lite. Θα δούμε λοιπόν ν’ αποτελείται από 5 βασικά τμήματα (συν τα 5 o-rings), τον αέρα σταθερό στα 1.5mm, ύψος στα 51.5mm, διάμετρο στα 22mm και με 4.5ml χωρητικότητα. Εξαιρετικός σχεδιασμός βάσης με τα απολύτως απαραίτητα, που όμως, θα είναι η αρχή ενός σχεδιαστικού οργασμού από πολλούς, (λέμε τώρα). Ιδανικά, κι ακόμα με φιτίλια, έρχεται ο Ρώσος να δείξει πως η αντίσταση τοποθετείται διαγώνια και σε απόσταση 1.5 - 2 mm από την κεντρική εισαγωγή αέρα, το δε βαμβάκι σε πρώτο ρόλο σχήματος “S”, ώστε η τροφοδοσία του να είναι η ιδανικότερη καθώς και οι δύο του άκρες να κάθονται ιδανικά επάνω από τα λούκια τροφοδοσίας, χωρίς καμία ενοχλητική “μύτη” ή ίνα μέσα σε αυτά ώστε να τα φράζουν. Εξαιρετικός βηματισμός σε σφικτή τσιγαρίσια, εύκολος σε κάθε διαδικασία του από τον χρήστη, πιστός όσο δεν πάει, με λίγα λόγια; η εμφάνιση του Καλάσνικοφ των επισκευάσιμων ατμοποιητών. Δεν σπάει δεν χαλάει θα τον έχεις αιώνια. Κάπου εδώ ήρθαν και οι όποιες πρώτες απαιτήσεις. Εδώ έχουμε 1 βίδα στο κάτω μέρος της βάσης για αναπλήρωση υγρού. Χμ, “μπελάς, βρε αδέρφια” είπε ο Τάκης, που μόλις άφηνε τα φιτίλια και τα κρυμμένα του κάρτο. “Άσε και το άλλο”, συνέχιζε την γκρίνια ο Τάκης. “1mm + 1.5mm ίσον με μηδέν”, “δεν μπορώ έτσι, θέλω ευκολίες. Μια κάποια ρύθμιση στον αέρα του”. Έτσι κι έγινε, ο Ρώσος άκουσε τον Τάκη. [/justify]



[justify]Kayfun Lite [plus]. Σεπτέμβριος του 2013, και νέος αέρας σχεδιαστικής ανανέωσης. Ο Kayfun Lite, αντικαταστάθηκε από τον Kayfun Lite [plus]. Τώρα πλέον κάτω από τη βάση του υπάρχει και μία δεύτερη βίδα για τη ρύθμιση του σφικτού του αέρα, [μετά -αρχές 2014, ήρθαν και οι επόμενες παρτίδες με τα facelift του Ρώσου, από νέα επιστόμια μέχρι τη νέα χάραξη στη βάση του με την ημερομηνία παραγωγής του]. Τώρα δεν είχε πολλές δικαιολογίες ο Τάκης. Αμ δε. Τώρα άρχιζαν τα δύσκολα. Ξαφνικά και από τα σκοτεινά άρχισαν τα πρώτα ακλόνητα επιχειρήματα: “Αδέρφια, σφυρίζει! Και σφυρίζει στην αγαπημένη μου ρύθμιση #@%$^**#@%”, “Τώρα έχω και υπερτροφοδοσίες του κερατά”, “ναι ναι, εγώ να δείτε, έχω και καμένο, πρωί μεσημέρι βράδυ”, “εγώ βρε παιδιά τα έχω όλα! Σφυρίζει με ανελέητα καψούλια, δε μου φτάνει το δυνατό του χτύπημα ήρθαν κι αυτά και μου έκαψαν τ’ @%$#%@. Άσε που μετά από 2, 3 τζούφιες έχω πλημμύρες απ’ όλες τις ...τρύπες του Ρώσου”. “Μάπα ο Ρώσος, από την αρχή το έλεγα και δεν μ’ ακούγατε”, είπε ο Τάκαρος (κι όλοι σώπασαν μπροστά στη σοφή του παλαιότητα). [/justify]
[justify] Κάπου εδώ ξεκίνησε το δικό μας παραμύθι. 2014 πλέον. Μία δεύτερη έκρηξη νέων ατμιστών, κι ο Τάκης χαλάρωσε κάτω από παχιά σκιά να θαυμάζει τους νεοσύλλεκτους. “Ποντικαράδες, θα σας φάω!”. Εκεί λοιπόν ήρθαν και οι ασταμάτητες πωλήσεις (μέχρι και σήμερα, βεβαίως βεβαίως). “Α! Εγώ έχω τον KL+ με 2014/12”, “χα, κάνε πέρα, εγώ έχω 2014/03”. [/justify]
[justify] Ήδη είχαμε τα πρώτα βασικά δεδομένα. Εξαιρετική απόδοση σε χτύπημα και από 12mg να επιλέξεις άμεσα τα 6mg. Όμορφος, λειτουργικός, σπαρτιάτικος, απλός και κατανοητός, γεύση στα πάνω της, καλό ντουμανάκι. Τι άλλο να ζητήσω ο νέος; / Συμμάζεμα και: λίγες σπείρες, λεπτά σύρματα (π.χ. 0.25mm – 0.32mm, απλό κανθαλάκι / ή και ss), 2 ή 2.5mm πυρήνας, ιδανικά διαγώνια τοποθέτηση αντίστασης, επίσης ιδανικά προτεινόμενη ισχύ από 8 – 12 βατ σε μεγάλες τιμές αντίστασης (π.χ. 1.2 – 1.8Ω). Όλα έτοιμα, Τάκη φύγαμε! [/justify]



[justify]Kayfun Lite [plus]-Five Pawns Edition. Εδώ τι να πούμε. Λίγο Armani, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα, και τ’ αγόρι μου... (στον Joe το κορίτσι του, μη χαλάσουμε τις καρδιές μας). Σχεδόν μαζί με τον Kayfun Lite [plus] ήρθε κι αυτή η υπέροχη παρουσία. Ο κατασκευαστής εκτός από ευφυέστατος (ως κατασκευαστής) είναι και άριστος σκακιστής τής ατμιστικής ελίτ. Έδεσε γερμανική ποιότητα με αμερικάνικη αποθέωση, στην ιδανική διαφήμιση την κατάλληλη στιγμή. Κορυφαία εταιρεία υγρών αναπλήρωσης σε άριστη συνεργασία με τα εξίσου ποιοτικά ατμιστικά προϊόντα SvoëMesto. Ένας Kayfun Lite [plus] με Polycarbonate tank. Κι εδώ ασφαλώς σε διάμετρο 22mm, όμως με 10mm πιο κοντός. Επιστόμιο με topcap σε σχήμα πιονιού, σχετική χάραξη με την ένδειξη Five Pawns στη βάση. Τέλος, βάση, καμπάνες, καμινάδες, χωρητικότητες, ίδια κι απαράλλαχτα, επιτρέποντας την μεταξύ τους εναλλαγή στα σχετικά κομμάτια. / [παρακάμερα. Αρκετές γνώμες είδαν καλύτερη γεύση. Εγώ λέω τα δικά μου, πως είναι το ίδιο. Με τον καιρό, βρίσκεις γεύση και ανάλυση στον ίδιο βαθμό, αν πάλι δεν πολυασχοληθείς, ε, δεν θα τα βρεις ποτέ. Τόσο απλά].[/justify]



[justify]Kayfun Prime. Σεπτέμβριος του 2017. Έτσι λοιπόν φτάσαμε και στο σημερινό the Kayfun Prime is a pure mouth to lung (mtl) rebuildable atomizer. Μας ενημερώνει ο αγαπημένος κατασκευαστής πως κληρονομεί τις σχεδιαστικές γραμμές του v5 αλλά πλέον είναι ένας ξεκάθαρα σφικτοτζούρης επισκευάσιμος. Άριστη ποιότητα κατασκευής, άριστα υλικά, πολλές ευκολίες χρήσης, απλούστατοι χειρισμοί, εξαιρετικά δεσίματα. Ρύθμιση αέρα, υγρών, αναπλήρωση από το επάνω μέρος, ss ή γυάλινο τανκ, εύκολη συναρμολόγηση/συντήρηση, μπλα μπλα μπλα. 22mm διάμετρος, 45.5mm ύψος, 2ml χωρητικότητα (ή 4.5ml), 6 θέσεις εισαγωγής αέρα (1mm – 2mm), εύκολη πρόσβαση στη βάση, ιδιαίτερος σχεδιασμός κεντρικής εισαγωγής αέρα (3mm x 1mm – 2mm), 11mm διάμετρος βάσης, μπλα μπλα μπλα. Συνιστώμενο εύρος ισχύος 10 – 40W. / Κι εδώ, ιδανικά μία διαγώνια τοποθετημένη αντίσταση, ιδανικό ύψος από κεντρική οπή τα 1.5mm – 2mm. Δεξιόστροφα κλείνουν τα υγρά, αριστερόστροφα ανοίγουν, ανάμεσα στο on και το off τους, μπορείς να ρυθμίσεις σε όποιο σημείο σε ικανοποιεί, οποιαδήποτε στιγμή βεβαίως βεβαίως. / Πρώτες μέρες, πρώτες εντυπώσεις. Κι εδώ μία ιδιαίτερη αγάπη για λεπτά σύρματα, όλα να λειτουργούν και να συνεργάζονται εντυπωσιακά καλά, άριστα θα τολμήσουν να πουν οι πιο θαρραλέοι. Προσωπικά, αυτοπροσώπως ο Joe ο όμορφος, είδα στα 0.32mm ένα ταπεινό kanthal να κελαηδάει. Πήγα και παρακάτω. Μία από τα ίδια. Εξαιρετικός, εξαιρετικός και τελεία. Σφικτή τσιγαρίσια και άξιος συνεχιστής των θρύλων. Στην 1η θέση (1mm) ατμίζω όταν θέλω να με τιμωρήσω άσχημα..., στην 6η και τελευταία θέση λειτουργεί το ίδιο εξαιρετικά, ακόμα και με μικρή ρύθμιση υγρών, ακόμα και με φουλ vg (ναι ναι ναι). Πολύ καλό χτύπημα, πυκνότατο λογικό σε εύρος ντουμάνι, καταπληκτική γεύση και ανάλυση. Όμορφος, μικρός, εκνευριστικά στεγνός και αθόρυβος. Οι όποιοι ήχοι του είναι μελωδία πολυτέλειας που δεν κρύβεται. Ασφαλώς, καλύτερος σε όλα από τους παραπάνω αιώνιους Kayfun Lite. / Αρνητικά; άντε να πω την πολυσύνθετη πλέον μηχανική του κυρίου SvoëMesto, άντε να πω το μπελαλίδικο λύσε/πλύνε/στέγνωσε/δέσε. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, δεν θα πω τίποτα σημαντικό, απλώς παραπέμπω στο παρακάτω δικό μου συμπέρασμα, αγαπητέ κύριε Τάκη, απαιτητικέ. [/justify]


[justify]Επιλογή: Ταπεινή ευθεία γραμμή kanthal 0.28mm, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 1.4Ω, 11W. Υγρό αναπλήρωσης, Five Pawns (Signature Series). [/justify]

[justify]Συμπέρασμα. Κακά τα ψέματα, ο άνθρωπος ξεχνάει εύκολα, πολύ εύκολα, μπορεί μάλιστα να γίνει άδικος και μίζερος σαν να μην τρέχει τίποτα. Η χθεσινή του πολύτιμη εκπαίδευση έγινε σημερινή ταλαιπωρία και γκρίνια, (“’Ακου, βίδα για την αναπλήρωση υγρών!”, σιγά μη σκίσουμε τα καλσόν μας). Για το συγκεκριμένο σφικτοτζούρικο συγκριτικό. Είπαμε, οικογενειακή υπόθεση, και 3 βασικά επίπεδα στο συγκριτικό: 1) Αν βρεις κάπου έναν Kayfun Lite [plus], τον χτυπάς χωρίς δεύτερη σκέψη, (τον πήρες και τρέχεις χωρίς να κοιτάξεις πίσω), απλά αθάνατος, απλά θα ξέρεις τι σημαίνει ποιοτική σφικτή τζούρα. Δεν θ’ ακούσεις το άριστα στη γεύση, δεν θα δεις τίτλους κορυφών, όμως, θα έχεις στα χέρια σου μία σημαντική Αρχή του επισκευάσιμου κόσμου, θα δεις τι σημαίνει κάνω λάθος/κάνω σωστό, θα δεις τη σημαίνει το συνθηματικό “καψούλι”..., υπερ- ή υπο- σε μία τροφοδοσία, θα δεις τι σημαίνει χτύπημα, ακόμα και στα ελάχιστα βατ (π.χ. ακόμα και σε 7, 8 βατ, θα δεις πολλά, θα ενηλικιωθείς ατμιστικά με τον ιδανικότερο τρόπο. 2) Αν είσαι πλεονέκτης και ομορφονιός, ε, αναζητάς στα μουλωχτά κι έναν Five Pawns Edition -και για πιο κυριλέ καταστάσεις δηλαδής. Αυτό συν όλα τα παραπάνω. 3) Όταν έρθουν οι επόμενες παρτίδες του Prime. E, χτυπάς ακόμα έναν... (τι λες κι εσύ βρε Τάκη;). [/justify]



[justify]Kayfun Lite [plus]: 1) Γεύση: 8, 2) Χτύπημα: 10, 3) Ντουμάνι: 8, 4) Ανάλυση γεύσης: 8.[/justify]
[justify]Kayfun Lite [plus]-Five Pawns Edition: 1) Γεύση: 8, 2) Χτύπημα: 10, 3) Ντουμάνι: 8, 4) Ανάλυση γεύσης: 8.[/justify]
[justify]Kayfun Prime: 1) Γεύση: 10, 2) Χτύπημα: 9, 3) Ντουμάνι: 9, 4) Ανάλυση γεύσης: 10.[/justify]

[justify]Σημ. Δεν μπήκαν όσες εικόνες θα έπρεπε και θα ήθελα, έπρεπε να μπουν κάποιες επιπλέον μετρήσεις/συγκρίσεις, όπως επίσης περισσότερα σχόλια για τα στησίματα που έτυχε να δω, στην ουσία δηλαδή δεν είπα όσα πραγματικά έπρεπε. Ελπίζω να επανέλθω με μία ακόμα σχετική ανάρτηση. Σας εύχομαι ένα ακόμα όμορφο σαββατοκύριακο, κι ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #177 στις: Οκτωβρίου 06, 2017, 23:15 »
A ρε Joe...Απίστευτη παρουσίαση άλλη μια φορά  :bow:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #178 στις: Οκτωβρίου 06, 2017, 23:24 »
Μπράβο joe,το περίμενα πολύ αυτό το συγκριτικό και να σε καλά.:thumpup:
Ήθελα να ήξερα πόσα πιόνια έχεις ακόμα?:hmmm::)) 

Αποσυνδεδεμένος J1mmys13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #179 στις: Οκτωβρίου 06, 2017, 23:33 »
Και η ερώτηση μετά από αυτό το υπέροχο και αναλυτικό VS...
Ένας κάτοχος του Lite και επίσης του V3 μπαίνει σε σκέψεις για αγορά του Prime?
Αξίζει η προσθήκη του συγκεκριμένου στη συλλογή μας;

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824446 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507445 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568828 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294240 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1772 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762810 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4027 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem