vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #180 στις: Οκτωβρίου 06, 2017, 23:41 »
 :respect_hat: :respect_hat: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #181 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 00:08 »
@ jbt, σέυχαριστουμε πολυ για την παρουσιαση !

Για αλλη μια φορα  :respect_hat: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #182 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 00:32 »
Joe παιζεις μεγαλη μπαλα,χατζηπαναγης και πανω :yes:

Αν θελεις βαλε αριστα το 100,μηπως βοηθησει να φανουν μικροδιαφορες μεταξυ των ατμο και να εχει και λιγο ιντριγκα το πραγμα  σαν το Breaking Bad :))

Bεβαια και το 10 μου αρεσει προσωπικα,
γιατι εχω ακομα αποθημενο τους βαθμους απο την σχολη :tomatos_01:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #183 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 09:34 »
Aπίθανο συγκριτικό....για μια φορά ακόμα.
Μπράβο JoeBarTeam :respect_hat: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #184 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 09:58 »
Και η ερώτηση μετά από αυτό το υπέροχο και αναλυτικό VS...
Ένας κάτοχος του Lite και επίσης του V3 μπαίνει σε σκέψεις για αγορά του Prime?
Αξίζει η προσθήκη του συγκεκριμένου στη συλλογή μας;

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk
Aφού είναι σε όλα καλύτερος, να μπει σε σκέψεις. Θέλει και ερώτημα;

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #185 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 10:12 »
Μπραβο βρε Joe, σ ευχαριστουμε για ακομη μια φορα, πολυ χρησιμο συγκριτικο, ειδικα για μας τους νεους

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #186 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 13:56 »
Εύγε Joe. Ένα συγκριτικό που σε συγκινεί αν είσαι πιο παλιός. Έβγαλα απο το ντουλάπι τον KFL+, τον κοίταξα, του χαμογέλασα και τον έβαλα πάλι μέσα, με την υπόσχεση οτι δεν θα τον ξεχάσω ποτέ. :nope:

Αποσυνδεδεμένος J1mmys13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #187 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 15:26 »
Aφού είναι σε όλα καλύτερος, να μπει σε σκέψεις. Θέλει και ερώτημα;
Ίσως με μια απορία μέσα σε όλα αυτά να μας γλιτώσει κανένα φράγκο... Αλλά.. Μάλλον θα τιμήσουμε την παρουσία του στη συλλογή μας.

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Hurricane v1.3 (by E-Phoenix) vs Skyline – SkyDrop kit (by ESG)
« Απάντηση #188 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 20:15 »
Hurricane v1.3 (by E-Phoenix) vs Skyline – SkyDrop kit (by ESG)

 



[justify]Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά![/justify]
[justify]Σήμερα τι θα πούμε; χα, λίγα και καλά, αλλά και στην ουσία δεν θα πω τίποτα πέρα από μία απλή γνώμη, δεν θα αναφέρω κάτι νέο, όλα τα χρήσιμα θα έρθουν με τον καιρό, και ασφαλώς θα αναφερθούν στα σχετικά νήματα. Εδώ θα πούμε για την επιστροφή... στο μέλλον, και δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερο ατμιστικό Χριστουγεννιάτικο δώρο. Κωδική ονομασία: SkyDrop Kit, ή απλά, ο λιλιπούτειος Skyline. Ο μάγος με τα δώρα ήρθε, και το όνομα αυτού ESG, όπου το μόνο που μένει πλέον να δούμε στο μέλλον είναι καμία περιορισμένη έκδοση σε στιλ: “Skyline, the Titanium Limited Edition by ESG”. Τρέλα; ή μήπως υπάρχει καμία αμφιβολία πως δεν θα εξαφανιστούν κι αυτά; χεχε, Ω, Ναι![/justify]

[justify]Ήταν 19 Νοεμβρίου, 2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:00. Ένας χρόνος ήδη κλεισμένος από την ημέρα διάθεσης του Skyline. Ήταν η μέρα όπου τη συζητούσαμε στο φόρουμ και την περιμέναμε πώς και πώς, και ασφαλώς οι φήμες περί ενός κορυφαίου επισκευάσιμου όπου θα σκέπαζε πολλούς φτασμένους, high end ατμοποιητές, ήδη μας έκαναν να θέλουμε να κατασκηνώσουμε έξω από τον ESG. Πολλοί δε από εμάς, είχαμε σπεύσει να καπαρώσουμε τηλεφωνικά το δικό μας σειριακό αριθμό, μάλιστα είχαμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε και σαν μικρά παιδιά, όπως τότε που ανταλλάσαμε κάρτες με σούπερ αυτοκίνητα, “έχω το 34, ψάχνω το 33”, “ήθελα το 015 αλλά ήδη τα πρώτα νούμερα είχαν φύγει. Αδικία...”, “καλησπέρα..., θα ήθελα το 46. Τι, δεν είναι διαθέσιμο; κρίμα, γμτ. Καλά, αφού υπάρχει το 44, το 44 θα πάρω”. [/justify]


[justify]Οι μέρες ήρθαν κι έφυγαν σε μήνες, κουβέντες και κόντρα κουβέντες. Πρώτα στησίματα, πρώτες παρουσιάσεις, αποθέωση στο εξωτερικό, από γνωστούς παρουσιαστές αλλά και από απλούς ατμιστές, εδώ στην Ελλάδα μία από τα ίδια, κι αν σκεφτούμε πως κι εδώ έχουμε γίγαντες κατασκευαστές, τότε το έργο του νέου και πρωτοεμφανιζόμενου Skyline, μόνο εύκολο δεν ήταν. Ε, αυτός βάδισε με απόλυτο θράσος, όπου αν είχε φωνή θα έλεγε κάτι από “φέρτε μου ό,τι καλύτερο μπορείτε. Απλώς θα ισοπεδώσω τον ανταγωνισμό”. / Προσπάθησα να βρω ένα πολύ σύντομο βίντεο, όπου ο κατασκευαστής μάς έδειχνε τις πρώτες εικόνες του Skyline, όπου κατά το άτμισμα, ανέβαινε από 25 σε 45 και 50 βατ, και ξανά κάτω, και άντε πάλι πάνω, δίχως να επηρεάζεται η απόδοσή του, ούτε από ενοχλητικές θερμοκρασίες στο επιστόμιο, ούτε από οποιαδήποτε άλλη αλλοίωση στο άτμισμα, και μάλιστα να συζητάμε για μέγιστες επιδόσεις παντού (γεύση, ανάλυση, ντουμάνι), Δυστυχώς δεν βρήκα το μικρό αυτό βίντεο, ήταν μία εικόνα όπου πραγματικά με ψάρωσε, δεν μπορούσα να καταλάβω πώς θα το έκανα αυτό στο δικό μου άτμισμα, και χωρίς μάλιστα να δω αρνητικές επιπτώσεις. Ε, κι όμως, είδα εκπληκτικά πράγματα και μία ακλόνητη σταθερότητα σε κορυφαίο άτμισμα, και σε γεύση και σε ντουμάνι και παντού. Και ήταν πέρα για πέρα αληθινά. / Έτσι είσαι; θα σε τσακίσω, σκέφτηκα πονηρά. Κατέβασα τον Hurricane (v1.3 by E-Phoenix) και του αφαίρεσα φίμωτρο και αλυσίδες, “τώρα θρασύτατε Sky, τώρα θα δεις τι εστί βερίκοκο”. [/justify]

[justify]Στην πρώτη μου τότε επαφή, λοιπόν, με Skyline, ήταν μέσα στο εκρηκτικό συγκριτικό (Hurricane v1.3 by E-Phoenix vs Skyline by ESG). Ένα συγκριτικό όπου κατέρριψε πάρα πολλά μέσα μου, ομολογώ ξανά, και μετά από ένα χρόνο, πως ακόμα έχω την εικόνα της χαζής φάτσας μου όταν τράβηξα τις πρώτες μου τζούρες με τον Skyline. Καταπληκτικό ντουμάνι και το σαγόνι καρφωμένο ήδη στο ταβάνι από μία απρόσμενα εξαιρετική, ατμιστική, εμπειρία. Τότε από τα πρώτα σύρματα που είχα επιλέξει ήταν σύρμα Kanthal 0.4mm (με πυρήνα 2.5mm, 6 σπείρες, 0.75Ω) καθώς και υγρό αναπλήρωσης, Odin 101 by Baker White. Τότε, λοιπόν, ο Skyline, όχι μόνο κοίταξε με θράσος στα μάτια τον μονάκριβο Hurricane μου, αλλά τον ξεπέρασε, και σε ντουμάνι, και σε χτύπημα, ενώ γευστικά και αναλυτικά είχαν μεγάλη κόντρα και σε πολλά σημεία ήταν ισοπαλία σαν δύο αδελφάκια που απλώς μαλώνουν για ένα μήλο. Θυμάμαι επίσης, πόσο απολαυστικά γεμάτες εισπνοές έκανα, όπως όταν περιγράφουμε με την κατάλληλη ατάκα, “να κόβεις τον ατμό με μαχαίρι, αυτό δεν είναι άτμισμα είναι βελούδο...”. Για να μην κουράζω περισσότερο με τα χαζά μου, στον μεγάλο Skyline, μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, παραμετροποιήσεις και κόντρα παραμετροποιήσεις, κι ενοχλητική θερμοκρασία δεν θα βρεις πουθενά. Όμως, όμως, στον μικρό Sky τα πράγματα είναι διαφορετικά, ίσως να πρέπει να πω πιο μικρομετρικά, διαφορετικά θα έρθει ανεπιθύμητη θερμότητα από κει που δεν το περιμένεις.   [/justify]

[justify]Κάπως έτσι, λοιπόν, έφτασα και στο εορταστικό σήμερα, 24 Δεκεμβρίου, 2017, ημέρα Κυριακή, (ρε Joe, ξύπνα, αυτά τα έγραφες εχθές, σήμερα είναι 25.12.2017 μ.Χ., ημέρα Δευτέρα...). Η επίσημη διάθεση του μικρού Sky (SkyDrop Kit) ήρθε στις 21 Δεκεμβρίου, 2017, ημέρα Τετάρτη Πέμπτη, και ώρα 15:00. Με 12 διαφορετικά υπέροχα κουστούμια, και γι’ ακόμα μία φορά, κορυφαία ποιότητα υλικών, κατασκευής, και υπέροχου φινιρίσματος, μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια. Βέβαια, κι εδώ πάλι έχουμε υψηλό κόστος αγοράς, κι εδώ πάλι έχουμε αρκετές και ίσως δικαιολογημένες γκρίνιες. Όμως, μην τα ξαναλέμε, ο Skyline ποτέ δεν κρύφτηκε, αγοράζεις ό,τι κορυφαίο υπάρχει αυτή τη στιγμή απ’ τον ανταγωνισμό, δεν το κρύβει πως στοχεύει ψηλά, και πως θα παραμείνει εκεί, ήρθε για να γράψει τη δική του χρυσή σελίδα στο άτμισμα, και ασφαλώς τα κατάφερε με χαρακτηριστική άνεση, και μάλιστα ανάμεσα σε γίγαντες. Παραμετροποιήσιμος μέχρι εκεί που δεν πάει, (το είπαμε αλλά ας το ξαναπούμε), αλλαγή αμέτρητων ατμιστικών χαρακτήρων, κορυφαία απόδοση και μπλα μπλα μπλα. Στοπ.
[/justify]





[justify]Από την άλλη, Hurricane v1.3 by E-Phoenix. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω. Στο συγκριτικό τώρα. Θα είμαι σύντομος στο κλείσιμο: για μένα είναι αδερφάκια, τουλάχιστον έτσι όπως επέλεξα να τους συγκρίνω, και εξηγούμαι. Ήθελα να βάλω δύσκολα στον θρασύτατο μικρό Sky, κι όχι μόνο δύσκολα αλλά αν μπορούσα και ύπουλη τρικλοποδιά. O Hurricane έχει ζήσει δόξες και δόξες, έχει γευτεί λαμπρές νίκες, πώς έρχεσαι βρε μπόμπιρα να σταθείς μπροστά του όπως ο μεγάλος Skyline! Αλητάμπουρα! Έτσι έστησα ενέδρα στον μικρό Sky, με χοντρό σύρμα Nichrome-80 0.5mm και 30 ...ολόκληρα βατ, (έκανα κάμποσες δοκιμές στα βατ, πάνω κάτω και είδα τα πρώτα “δεν πρέπει”. Ήθελα να κάψω καρδιές αλλά και χειλάκια, αν τα κατάφερνα θα ήμουν ο τέλειος κακός. Να πω ακόμα κάτι, δεν επέλεξα το ντεκ με δισκάκια κεντρικής εισαγωγής, δεν ήθελα να αδικήσω τον Hurricane, το αντίθετο, ήθελα να δω πώς θα τα πάει ο μικρός στα δύσκολα: και ισχυρό αντίπαλο και αντίστοιχο ντεκ ως προς την κεντρική εισαγωγή, έτσι λοιπόν τοποθέτησα το πρώτο ντεκ του Skyline με το σταθερά ανοικτό/αεράτο χαρακτήρα με τις 3 κεντρικές οπές των 2mm.[/justify]



[justify]Επιλογή: Nichrome – 80 0.5mm, 3mm πυρήνας, 7 σπείρες, 0,55Ω, 30W. / Kanthal 0.4mm, 2.5mm πυρήνας, 7 σπείρες, 0.9Ω, 20W (κι έφτασα μέχρι τα 12W). Στον δε Hurricane, δεν κατάλαβε τίποτα, έριξα σύρμα και απόλαυσα κορυφαίο άτμισμα σε κάθε σημείο ισχύος. Υγρό αναπλήρωσης, χμ, μεγάλη κουβέντα, [άργησα χαρακτηριστικά να οργανωθώ και ντρέπομαι που το λέω. Δεν ήξερα τι να κάνω, ενώ έχω κάποιο στοκ, δεν ήξερα πώς και τι να εφαρμόσω στο τόσο γρήγορο συγκριτικό. Από την άλλη, ήθελα σαν τρελός να δοκιμάσω το Blackrock (mix shot by Cruiser79), νέο καπνικό από τον αγαπητό Cruiser79, γλυκό καπνικό για πολλά βατ και ντουμανάτους επισκευάσιμους, ένα υγρό χαμαιλέοντας και μπλα μπλα μπλα, όπου ήθελα σαν παλαβός να το δω, όμως άργησα κι έμεινα τελικά με την όρεξη. Έτσι, έμεινα χωρίς οργάνωση σε διάφορα υγρά αναπλήρωσης, πέρα από high VG, λίγα γλυκά γκουρμεδάκια και λίγα SnV με κρέμες και σοκολάτες]. Ελπίζω να επανέλθω.[/justify]

[justify]Hurricane v1.3: 1) Γεύση: 10/10 2) Χτύπημα: 9/10 3) Ντουμάνι: 9/10 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.[/justify]
[justify]Skyline – (SkyDrop Kit): 1) Γεύση: 10/10 2) Χτύπημα: 9/10 3) Ντουμάνι: 9/10 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.[/justify]

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Έχουμε και λέμε. Στον μεγάλο Skyline απολαμβάνεις αμέτρητες συγκινήσεις. Θες ντουμάνια; έχει, θες γεύση στα ταβάνια; έχει, θες ανάλυση; έχει κι από αυτό, θες σφικτές καταστάσεις; αμέ, θες αέρηδες; το μόνο σίγουρο. Στον μικρό Skyline, τα έχει όλα, αυτό που δεν έχει είναι η ευελιξία σε ισχύ και πάχη συρμάτων, αν κι εδώ έχουμε εξαιρετικά πυκνό και χορταστικό ντουμάνι, παρ’ όλα αυτά δεν έχει τα υπέροχα σύννεφα του μπαμπά του, δεν είναι παραμετροποιήσιμος στα πάντα του, πρώτα απ’ όλα έχει σταθερό επιστόμιο όπου με αυτό ρυθμίζουμε και την εισαγωγή των υγρών, δεν έχει τις καταπληκτικές ανοχές σε θερμοκρασίες και σκαμπανεβάσματα από τον χρήστη σε βατ, με το ίδιο στήσιμο. Τουλάχιστον όσα μπόρεσα εγώ να καταλάβω, δεν συμπαθεί τα χοντρά σύρματα, αν ανέβεις από 0.4mm και άνω, θα έχεις ζεστά χειλάκια, ίσως ακόμα και αρκετά ενοχλητική θερμότητα όπου θα πρέπει να χαμηλώσεις τις όποιες προσδοκίες σου. Με kanthal 0.4mm, 2.5mm πυρήνα, 7 σπείρες, 0.9Ω, 20 βατ, είχα ακόμα ενοχλητική θερμοκρασία στο επιστόμιο, έπρεπε να κατέβω πάλι σε ισχύ, έφτασα ακόμα και στα 15 ή και 12 βατ ώστε να απολαύσω όσα ήθελα, (κι όλα αυτά με τέρμα ανοιχτά τα πάντα, εισαγωγές αέρα, εισαγωγές υγρών). Άρα, εδώ πρέπει να κινηθείς έξυπνα και με ύφος αρχοντικό, σκέφτηκα. Σε πιο λεπτά σύρματα θα σε καλύψει και με το παραπάνω, και σε κάθε τομέα. Γεύση και ανάλυση στην κορυφή, ντουμάνι πυκνό και πλούσιο. Το δε επιστόμιο είναι κι αυτό μικρό, κοντό αλλά εύκολα το συνηθίζεις. Όλα τα μέρη του είναι άριστα, είτε σε δεσίματα είτε σε υλικά, είτε σε οτιδήποτε μπορεί να σκεφτείς για να το συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό. Όμως ξαναλέω, προσωπικά τον μικρό Sky, τον περιορίζω και τον προορίζω για λεπτά σύρματα και χαμηλή ισχύ, οποσδήποτε θα πρέπει να επιστρέψω στο τελευταίο του ντεκ όπου θα έχω αμέτρητες επιλογές στη ρύθμιση της κεντρικής εισαγωγή αέρα. Πάντως, μία πρόχειρη πρόταση του όμορφου Joe; ε, π.χ. κάπου σε 0.35mm σύρμα, και άντε, 12, 15 βατ, κάπως έτσι έφτασα στα δικά μου γούστα, βέβαια να τονίσω πως όσα λέω παραπάνω είναι μία πρώτη ματιά, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να είμαι λάθος σε βασικά σημεία. Κάτι ακόμα. Όλα του τα μέρη είναι με κορυφαία ποιότητα υλικών. Όσο δεν ήθελα τα πλαστικά κομμάτια άλλο τόσο υποχώρησα σε άποψη όταν τα έπιασα στο χέρι. Καταπληκτική ποιότητα, άριστος σχεδιασμός, πανέμορφα και τα 12 κουστούμια. Το PC1000, το ultem, το SS316L, τα o-rings, παντού, όλα άριστα. Στα μείον, θα έλεγα τη μεγάλη κατανάλωση κι εδώ, όπως και στον μεγάλο Skyline, εδώ όμως φαίνεται με το πρώτο άτμισμα, (2.2ml 2.5ml και 2.5 2.2ml για σκέτη πλαστική δεξαμενή και ss+pc ή ultem αντίστοιχα). [/justify]


[justify]Όσο αφορά την όποια αύξηση της θερμοκρασίας στο επιστόμιο, αυτό το έβαλα στα φυσιολογικά δεδομένα του SkyDrop, είναι μικρός, μικρή καμπάνα/καμινάδα, μικρότερος χώρος, πιο κοντά το στόμα στην αντίσταση, αξίζει να αναφέρω εδώ πως ακόμα δεν έκανα επιτόπου σύγκριση με τα κοντά κουστούμια π.χ. του Hussar, όμως σαν πρώτη εκτίμηση, απ’ όσα γνωρίζω ως κάτοχος, είναι στα ίδια φυσιολογικά όρια, έτσι γνωρίζεις πού και πώς θα φτάσεις σε ισχύ ή πάχη συρμάτων κ.ο.κ. Γενικότερα όμως, ως ατμιστικό αποτέλεσμα; Χε χε και ξανά χε χε, αν έχεις Sky, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Καλό σας βράδυ, χρόνια πολλά, υγεία και αγάπη παντού. Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]


[justify][Σημ. ήθελα να προλάβω την εορταστική ημέρα ώστε να μείνει αυτό το θέμα ως ένα υπέροχο δώρο από τον ESG, έτσι όμως έτρεξα βιαστικός και οι εικόνες δεν είναι αυτές που θα ήθελα, και όσες θα ήθελα. Δεν πρόλαβα να μετρήσω τίποτα, και σας ζητάω συγγνώμη για την όποια βιασύνη μου. Πάλι δεν πρόλαβα σημαντικά πράγματα να δω. Δεν είδα συμπεριφορά σε έλεγχο θερμοκρασίας, δεν είδα βασικά σύρματα, πάχη, στησίματα, ρυθμίσεις. Δεν έχω ατμίσει πάνω από 5, 6 βασικά στησίματα που εγώ ήθελα να δω σαν πρώτη μου επαφή με τον μικρό Sky.][/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2017, 19:39 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #189 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 20:48 »
Άσε μας ρε Τζο χριστουγεννιάτικα, άντε άλλαξε τις φωτο, χάλια μαύρα είναι :tongue_smilie:
Πέρα απ' την πλάκα πάντως ένα δίκιο το 'χεις για τις θερμοκρασίες. Τώρα που πέταξα τη διπλή παράλληλη στα 0,35Ω που είχα στα 28w κι έστριψα άλλη διπλή με 0,32mm σύρμα στα 0,46Ω και 20w, είναι καλύτερα από θερμοκρασία και τσιμπάει και παραπάνω γεύση, χωρίς να μειώνεται το ντουμάνι. Όπως και να 'χει πάντως και με το skydrop έχουμε πολλές παραμέτρους να παίξουμε και να δοκιμάσουμε.
Και τώρα που είδα την άλλη χάλια φωτό σου με το παλιό ντεκ, σκέφτομαι ότι μια βάση μου λείπει για να έχω δύο skyline, έναν ψηλό κι ένα κοντό. Λες να πάω απ' το Βασίλη και ν' αρχίσω την κλάψα μπας και μου τη βρει κι αυτή? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #190 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 21:51 »
εμενα αυτο που μου εμεινε απο την συγκριση ,ειναι οτι τοσα χρονια ατμιστης δεν εχω δοκιμασει hurricane  :))

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #191 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 22:12 »
Κακώς.Ο πρώτος hurricane (του εν λόγο συγκριτικού) είναι ατμοποιηταρα.

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #192 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 22:37 »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ο Hurricane 1.3 (Είχα και κλώνο 1.2 με μοναδική διαφορά στο drip tip) είναι καταπληκτικός.
Αυτό όμως που έμεινε σ' εμένα, τόσα χρόνια ατμιστής  :)) είναι πως
δεν έχω δοκιμάσει αυτόν τον Skyline.
Παραγγέλνω κλώνο να δω περι τίνος πρόκειται, κόβεται στο τελωνείο.
Μπαίνω σε λίστα αναμονής για γνήσιο και κάπου εκεί αρχές οκτώβρη λαμβάνω mail (όντας ρέστος) ότι είναι διαθέσιμος και δυστυχώς προσπερνάω.
Ξαναμπαίνω στη λίστα και άκρα του τάφου σιωπή εδώ και κάνα δίμηνο.
Ελληνικός ξελληνικός δεν είναι εποχές να παρακαλάω να δώσω 200 Ευρώ.
Άντε γειά. Καλώς ήρθες Squape.
Αυτό θα ήθελα να δω.
vs squape e-motion με skyline.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #193 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 09:31 »
@ jbt καλημερα και χρονια πολλα. Σ΄ευχαριστουμε πολυ για το star-wars του skydrop.
Για αλλη μια φορα  :respect_hat: :bow:.

Δοκιμασα στησιμο με το inowire 26 awg. Αν το εχεις δοκιμασετο και θα εκπλαγεις ευχαριστα.

Καλοατμιστο σε οσους το πηραν και καλους πειραματισμους.

@ ribot, χρονια πολλα και σε σενα. Σκεπτομαι να κανω και γω το ιδιο με το Βασιλη, οποτε μαζευουμε χαρτομαντηλα και παμε .  :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Mazarin (by Volute Modz) vs Le Supersonic (by Vaponaute)
« Απάντηση #194 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 14:19 »
Mazarin (by Volute Modz) vs Le Supersonic (by Vaponaute)

 


[justify]Η πρώτη Κυριακή του 2018, ωραιότατα, ευκαιρία για μία ιδιαίτερη κόντρα, δύο επισκευάσιμοι όπου νωρίς νωρίς χωρίζουν οι δρόμοι τους, όμως το ίδιο σύντομα σμίγουν, θα έλεγα μάλιστα και στο ίδιο ακριβώς σημείο. Περίεργο ναι, ιδιαίτερο ή σπάνιο, όχι. Ο ένας ήδη παλιός και καταξιωμένος, κι ο άλλος, νέος νεότατος και με δυναμική τόση όσο χρειάζεται για να γίνουν σχετικές απορρίψεις ή αποθεώσεις. Περίεργο ναι, ιδιαίτερο ή σπάνιο; όχι. Μα, για στάσου, ο ένας 22άρης ντρίπερ με μία σπουδαία βάση, -λέγε με Richelieu, κι ο άλλος, 24άρης ντρίπερ με μικρές εισαγωγές των 1.5mm όπου όμως δεν κάνει για κλασικές mtl καταστάσεις. Σωστά μέχρι εδώ, έλα όμως που η υπογραφή και στις δύο περιπτώσεις είναι συγκεκριμένη και ευρωπαϊκή, και ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι ν’ ακολουθήσει αυτά που προηγούνται, καλώς ή κακώς. Εδώ τώρα πρέπει και ν’ απολογηθώ. Έσπασα έναν δικό μου σταθερό κανόνα που έλεγε πως: καμία επιλογή σε διάμετρο άνω των 23mm και κάτω των 22mm, όμως δεν άντεχα τόση ζήλια να με κατατρώει, με τον Supersonic λύγισα. Όσα είδα ήταν εκπληκτικά, ήθελα να βρω το οτιδήποτε αδύνατο σημείο του ώστε να επανέλθει η ηρεμία. Αμ δε.[/justify]


[justify]Έχουμε και λέμε. Mazarin (by Volute Modz) vs Le Supersonic (by Vaponaute). Χμμ και γκούχου γκούχου. Θα μπορούσα άνετα να γράψω και σε αυτό το συγκριτικό μόνο μισή γραμμή, “δοκίμασε, αγαπητέ φίλε, κι έλα για σχόλιο”. Όμως όχι, θα σαχλαμαρίσω λίγο και θα γράψω μερικές αράδες παραπάνω. Λοιπόν. Γαλλική μάχη και θα ξεκινήσω πρώτα με τον Supersonic. H Vaponaute είναι γνωστή εδώ και αρκετό καιρό, ταπεινή μου γνώμη πως, πλέον δεν αμφισβητείται εύκολα η ποιότητα στο άτμισμα που προσφέρει απλόχερα στον χρήστη. Ιδιαίτερος σχεδιασμός και μάλιστα σε όποιες παρουσιάσεις έχει κάνει μέχρι σήμερα, ξεχωρίζεις εύκολα τον χαρακτήρα που θέλει να δώσει, ξέρεις πως αυτό είναι από Vaponaute. Στον Supersonic ακολουθήθηκε το πρόσταγμα των 24mm. Η επίσημη παρουσίαση έγινε στις 20 Δεκεμβρίου, 2017, ημέρα Τετάρτη, και λίγο πριν τα Χριστούγεννα, ελάχιστες ημέρες πριν την αλλαγή του χρόνου. Ξανά η γνωστή διαδικασία περί συλλεκτικότητας/σπανιότητας με συγκεκριμένα κομμάτια (1500). Το ύψος ιδανικό στα 21mm, γι’ ακόμα μία φορά δεν θα βρούμε συνοδευτικό επιστόμιο μέσα στο κουτί του, βασικό φάουλ της εταιρείας, για μένα πάντα, “δώσε κάτι, δώσε ένα σημείο επαφής, δείξε ένα επιστόμιο κι ας είναι από χαρτόνι”. Επίσης, φορεμένο το bf pin, αλλά και επιλογή ως κλασικός ντρίπερ με κλειστό 510, υπέροχο ματ φινίρισμα, SS316L, μονωτικό PEEK, και μπλα μπλα μπλα. Όμορφα μέχρι εδώ. Στα παρακάτω τώρα, δεν θα κάνω καμία ιδιαίτερη αναφορά περί Le Concorde, δεν έχει νόημα κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι για να κρυφτεί τίποτα κάτω απ’ το χαλάκι, απλώς είναι άδικο απ’ όλες τις απόψεις, όπως κι αν προσπάθησα να το δω. Στον 22άρη Le Concorde, είχες μία πλευρά με 3 οπές των 1.8mm, σωστό ή λάθος δεν ξέρω, όμως είχε έρθει και με mtl σφραγίδα ως σφικτός ντρίπερ με στόχο γεύση και ανάλυση, με μία πλευρά εισαγωγής για 1, 2 ή 3 οπές ανοικτές. Στο παρασύνθημα τώρα. Αέρας. Δεν θα έλεγα επανασχεδιασμένος, θα έλεγα, “ένας σφικτός δοκιμαστής, από τους καλύτερους που έχω δει σε αυτή την κατηγορία, σαν ποιότητα αέρα, από τα καλύτερα που μπορεί να βρεις”. Δεν θυμίζει Γάλλο, όχι βέβαια πως είναι κακός, απλώς εδώ θυμίζει Γερμανική εμμονή. 3+3 οπές των 1.5mm με επιλογές σε 2, 4, 6, μονή ή διπλή αντίσταση, μικρός εσωτερικός χώρος με έξυπνο σχεδιασμό και τίποτα στην τύχη ή στο περίπου, 4 οι βίδες συγκράτησης αντιστάσεων, λίγα κομμάτια, όμορφος σχεδιασμός ακόμα και στην τοποθέτηση των μονωτικών κι ως πλευρική μόνωση που μου θύμισε ιταλική σχεδίαση. Ε, το αποτέλεσμα μαγικό, όχι απλά εξαιρετικό. Ίσως το καλύτερο/απαλότερο άτμισμα στην κατηγορία, το είπα και θα το ξαναπώ. Και δεν μένει η ιστορία εδώ και τέλος, έχει και συνέχεια, λαμπρή συνέχεια. [/justify]

[justify]Le Supersonic λοιπόν. Όχι μόνο εντυπωσιάστηκα, όχι μόνο ξεπέρασα τα όρια της όποιας μου αντικειμενικότητας χωρίς ντροπές, αλλά έφτασα στο σημείο να βάζω πρώτα τα δεκάρια του και μετά να βλέπω τα επιμέρους στοιχεία του. [/justify]




[justify]Ας σημειώσουμε τώρα μόνο τα απλά απλούστατα. Έχουμε: Le Concorde ως πιο σφικτός (3, 1.8mm), Le Supersonic ως πιο ανοικτός (3+3, 1.5mm). Ωραία μέχρι εδώ. Επίσης. Σφικτοί και οι δύο, δεν είναι για αμερικλανιές, κάνουν πνευμονικές/ημιπνευμονικές/σχετικά σφικτές εισπνοές (όχι mtl καταστάσεις), όμως δεν περνάνε ούτε γι’ αστείο τον Ατλαντικό και δεν έχουν καμία δουλειά εκεί. Ωραία κι εδώ. Επόμενο. Περιορισμένος χώρος, μελετημένη εισαγωγή, μονή ή διπλή, δυνατότητα κι επιβολή για σφικτό επιστόμιο, συγκεκριμένος σχεδιασμός. Όσο αφορά τον Supersonic, προσωπικά, δεν θα έκανα σύγκριση ούτε με Le Mirage. Διαφορετική φιλοσοφία, μεγάλη διαφορά σε παραμετροποίηση, άλλοι δρόμοι, άσχετα αν κάπου συμπίπτουν κι αυτοί, γενικότερα όμως θα έλεγα πως όσο αφορά τον αέρα, ο Le Supersonic είναι βασιλιάς και κάνει περίπατο και απέναντί του. [/justify]

[justify]Στην ουσία του θέματος; όχι μόνο μπορεί ο χρήστης να επιλέξει λεπτά σύρματα, αλλά επιβάλλεται κιόλας. Ναι και ξανά ναι, μπορείς να πειραματιστείς και με περίτεχνα τάχα χοντρά σύρματα, μπορείς ελεύθερα να ανακαλύψεις τις όποιες του δυνατότητες με λεπτές τρελοκοτσίδες, με μονό, διπλό, τριπλό, τετραπλό κοτσίδι, με πλεξούδες πολύχρωμες και φωτιζόμενες ή πατημένες με σφυρί, κανείς δεν θα σου πει όχι, θα δεις σπουδαία πράγματα είναι σχεδόν βέβαιο. Όμως, μην διαβάζουμε και παλαβά πράγματα. Το απλό 0.4mm, 0.5mm, είναι κι αυτό απόλαυση με εξαιρετική γεύση και ανάλυση, με ήσυχη απόδοση αυτών χωρίς υπερβολές και στρακαστρούκες, με καταπληκτική ποιότητα ροής, κορυφαία ροή αέρα, και ναι το είπαμε, είναι από την εδώ πλευρά του Ατλαντικού. [/justify]

[justify]Από την άλλη πλευρά τώρα. Mazarin (by Volute Modz). Χα και χο. Αν ο Le Concorde κι ο Le Supersonic είναι αεράτοι, από τους σφικτούς γευστικούς ντρίπερ, ε, εδώ απλώς κρύβονται από ντροπή και διασυρμό. Ο Mazarin είναι αεράτος, πολύ αεράτος, πιο αεράτος θα ήταν ξεκάθαρη υπερβολή. Εδώ φτιάχνεις σύννεφα με ευρωπαϊκό τρόπο. Δύο μεγάλες εισαγωγές αέρα, σχετικά υπερυψωμένες όπου η ροή αέρα ακολουθεί καθοδική πορεία προς το κέντρο βάσης. Όσο κι αν κλείσουμε τις εισαγωγές, όσο κι αν θέλουμε σφικτή εισπνοή, δεν θα τη βρούμε ούτε στον ύπνο μας. Το μακρύ μαύρο επιστόμιο (black delrin driptop) είναι με σπείρωμα όπου και εφαρμόζει στο ss θάλαμο. Δεν μπορούμε να επέμβουμε, δεν μπορούμε να θέσουμε εμείς τους κανόνες επιστομίου. Αυτό είναι και τέλος, (βέβαια, υπάρχει και η πιο κοντή έκδοση, driptop shorty, όμως το φουγάρο παραμένει). Άνοιγμα στα 12mm (!), δεν ανοίγεις τίποτα, δεν αφαιρείς τίποτα, δεν στάζεις καν, απλώς από πάνω ρίχνεις ολόκληρο το μπουκάλι... / Με απλά ξεκάθαρα λόγια, εδώ κάνεις πνευμονικές και μόνο πνευμονικές, βάλε και την καταπληκτική γεύση, βάλε και το εξασφαλισμένο ντουμάνι, βάλε και την απίστευτη βάση του, βάλε και τις απροβλημάτιστες επιλογές σε λεπτά σύρματα, ε, δεν θέλεις κάτι άλλο. Παραμένεις στην εδώ πλευρά του Ατλαντικού μέχρι να γεράσεις.[/justify]

[justify]Επιλογή:[/justify]
[justify]1α) Mazarin: Kanthal 0.4mm, διπλή/κάθετη, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 0.4Ω, 25 – 35W.[/justify]
[justify]1β) Le Supersonic: Kanthal 0.4mm, διπλή/ανάποδη, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 0.4Ω, 25 – 35W.[/justify]

[justify]2α) Mazarin: Ni80 0.5mm, διπλή/κάθετη, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 0.20Ω, 25 – 40W.[/justify]
[justify]2β) Le Supersonic: Ni80 0.5mm, διπλή/ανάποδη, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 0.20Ω, 25 – 40W.[/justify]

[justify]Mazarin (by Volute Modz) : 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10. [/justify]
[justify]Le Supersonic (by Vaponaute) : 1) Γεύση: 10/10, 2) Χτύπημα: 10/10, 3) Ντουμάνι: 10/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10. [/justify]

[justify]Υγρό αναπλήρωσης. Χα, ούτε εδώ θα πω τίποτα από προσωπικές επιλογές, πέρα από: είναι δοκιμαστές και οι 2, σοβαροί δοκιμαστές.[/justify]

 

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Ο ένας παλιός, ο άλλος νέος. Ο ένας αεράτος στα όρια υπερβολής για την κατηγορία, ο άλλος άνετος ως σφικτός, που αποδίδει άνετες εισπνοές με καλορυθμισμένες εισαγωγές. Και στους δύο, δεν θα δεις mtl καταστάσεις, και στους δύο δεν θα πάρεις ημίμετρα ή ψευτοπαλικαριές. Αρκετές επιλογές σε σύρματα που όμως παραμένουν σε μικρά νούμερα, ακόμα και με πλεξούδες ή παρδαλά πατημένα κοτσιδάκια. Συγκεκριμένη κατηγορία επισκευάσιμων, τους επιλέγεις για επίσης συγκεκριμένα πράγματα, διαφορετικά χάνεις νόημα και χρήμα. Προσωπικά, θα το ξαναπώ. Δεν είναι τίποτα απλησίαστο, δεν είναι τίποτα ως το απόλυτο μυστικό, απλώς μία μας επιλογή, κάτι που ή το δέχεσαι ή το απορρίπτεις/προσπερνάς και πας στο καλό. Τι είναι ακριβό, τι φθηνό, τι καλό ή κακό, τι σωστό ή λάθος, τι υπερεκτιμημένο και τι όχι, χίλια δύο πράγματα μπορούμε να πούμε. Αυτό που κατά τη γνώμη μου δεν είναι άποψη είναι τα λόγια τού κουβά και της ξερολίασης, “άμα είχα ανθρακικό θα ήμουν η γιαγιά μου η γκαζόζα”. Όπως κι αν έχει, για να μην ξεφεύγω παραπάνω, στη συγκεκριμένη κόντρα, αδιαμφισβήτητος νικητής, ασφαλώς για μένα πάντα μιλάω, είναι ο Le Supersonic. Εξαιρετικός σε όλα του. Γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, εκπληκτική η ποιότητα αέρα, εξαιρετικές εισπνοές, πολλές επιλογές σε προσωπικό γούστο χρήστη ως προς το “σφικτό” επιστόμιο, (εξαιρετική επιλογή ακόμα και σε μεγάλα ως προς το ύψος επιστόμια). Απόδοση γεύσεων σε εξαιρετικό επίπεδο, ήσυχη απόδοση τόσο όπου με τον τρόπο του σε απομακρύνει από τούρτες και μπακλαβάδες της Άγριας Δύσης και αναζητάς όλο και πιο πολύπλοκα κι ανεξερεύνητα υγρά, εξαιρετική η μεσαία τάξη πραγμάτων, ακόμα και σε ισχύ (π.χ. 20 – 35 βατ). Απλά απλούστατα σύρματα, αλλά και αρκετούς πειραματισμούς σε περίτεχνα συρματάκια ή και στησίματα αυτών. Εδώ πρέπει να πω μία μου ακόμα αμαρτία, πως δεν πρόλαβα να δω τίποτα από έλεγχο θερμοκρασίας, (οπωσδήποτε θα δω, και άμεσα μάλιστα). Δεν θα σημειώσω κάτι άλλο, τα δεκάρια ήρθαν με την πρώτη κιόλας τζούρα, όπου ανυποψίαστος είχα ατμίσει. Νικητής είναι ο εξαιρετικός Le Supersonic, πραγματικά εξαιρετικός![/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem