vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #645 στις: Μαΐου 24, 2016, 13:51 »
Τι σχέση εχουν τα ΕΛΤΑ με το τελωνείο; Τα ταχυδρομεία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ανοίξουν δέμα, από όπου και να έρχεται, αυτό ειναι δουλειά του τελωνείου.
Η μόνη περίπτωση να ελέγξει δέμα το ταχυδρομείο ειναι ΠΡΙΝ κλειστεί ο φάκελος. Από κει και πέρα αν ειναι εντός Ε.Ε λογίζεται σαν να ταξιδευει τοπικά. Αν ειναι εκτός Ε.Ε περνάει από έλεγχο τελωνείου, και ελέγχονται, μην νομίζετε ότι περνάνε τα πάντα. Δεν χρειάζεται να τα ανοίξουν για να ξέρουν τι περιέχουν.
Μην πιστεψει κανένας ότι στο τελωνείο ειναι ηλίθιοι και αραχτοί όλη μέρα. Απλά δεν ασχολούνται με δέματα χαμηλού κόστους, μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #646 στις: Μαΐου 24, 2016, 14:38 »
Ο λόγος που αναφέρθηκαν τα ΕΛΤΑ είναι γιατί αυτα διανέμουν τον μεγαλύτερο όγκο δεμάτων που έρχονται από την Κίνα.Δεν είπε κανείς ότι μπορούν να τα ανοίξουν.

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #647 στις: Μαΐου 24, 2016, 15:18 »
οσον αφορα τα ελτα
εστειλα σε φιλη δεμα προσφατα, βιβλια και σιντι μεσα
και το ανοιξαν στο ταχυδρομειο οπου εφτασε
κι οταν τους ρωτησε η κοπελα γιατι το ανοιξαν
τις ειπαν οτι αυτο γινεται που και που, τα ανοιγουν τυχαια
και τσεκαρουν. οχι απλα απο υπαλληλο αλλα απο υπευθυνο
διευθυντη

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #648 στις: Μαΐου 24, 2016, 15:20 »
 :Whaaat: :Whaaat:

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #649 στις: Μαΐου 24, 2016, 18:02 »
Την ελεύθερη διακινηση των αγορών δεν μπορει να την εμποδίση κανείς

Που διακινούνται οι αγορές ελεύθερα ρε παιδιά; Να πάω να πάρω μερικές δηλαδίς...  :laugh1:

Αν μιλάς για ελεύθερη διακίνηση των αγαθών...  προφανώς κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Αυτός είναι ο λόγος που πληρώνεις μια σειρά απο φόρους σε όλα τα αγαθά που μπορείς να αγοράσεις. Φυσικά υπάρχει και μια σειρά αγαθών που δεν μπορείς να αγοράσεις καθόλου ή μόνο σε ειδικές περιπτώσεις/συνθήκες.  :nope:


Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #650 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:16 »
Τελικά όπως το κόβω, κι εδω  θα ισχύσει η γενικότερη στάση του ΣΥΡΙΖΑ για όλα τα θέματα:
"Σας πετάω ενα μάτσο μ@#&κίες για να φωνάξετε, μετά να πάρω πίσω κάποια απο αυτά και έτσι θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι"
Περιμένε και θα δείτε, θα επιτρέψουν τη διαφημιση, "μετά απο εξαντλητικές ενέργειες του ΣΕΗΗΤ και της ατμιστικής κοινότητας (Γειά σου μεγάλε Πετρόπουλε!)", θα διαχωριστεί απο το τσιγάρο, θα επιτρέπεται το ατμισμα γενικότερα, αλλά πάρτε ενα φόρο (ο οποίος σιγα σιγά θα αυξάνεται), και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι!!!
Κλασική περίπτωση ΣΥΡΙΖΑ
(και μη μου πείτε οτι κανω πολιτική, - το θέμα πολιτικό είναι!)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #651 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:25 »
Καλά θα 'ταν να ισχύσει αυτό (τουλάχιστον στην αρχή), αλλά δεν το πολυβλέπω...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #652 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:26 »
Για να μη το γυρίσουμε στα πολιτικά, γράψε καλύτερα "κλασσική περίπτωση ελληνικών κυβερνήσεων", γιατί το ίδιο έργο το έχουμε δει απ' όλους.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #653 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:36 »
Εγώ επειδή έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τα νέα ελληνικά, ευρωπαϊκά και αμερικάνικα δεδομένα που έπεσαν μαζεμένα. Η διαφήμιση ή το γενικότερο δημόσιο "μπλα μπλα" και το "δέσιμο" του ατμού με τον καπνό είναι των ελληνικών τζιμανίων ή της ηπειράρας που πήγαμε και χωθήκαμε;
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το κακό είναι γενικότερο. Και σε αυτήν την περίπτωση όχι, ούτε ο πρωθυπουργάρας μας θα το σώσει ούτε  ο κύριος ΣΕΗΗΤ.. :D

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #654 στις: Μαΐου 24, 2016, 23:52 »
Όπως ειπώθηκε και στην συνέντευξη, η Ε.Ε. απαγορεύει την διαφήμιση και το sponsoring διασυνοριακών γεγονότων.
Τοπικά επιτρέπεται το sponsoring. Αυτά όσον αφορά την διαφήμιση.
Τα υπόλοιπα, περί απαγόρευσης της "ενημέρωσης" και άλλα τέτοια γλαφυρά είναι ελληνική πατέντα
και μένει να δούμε στην πράξη πως θα εφαρμοστούν.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #655 στις: Μαΐου 25, 2016, 00:05 »
Όπως είπα και εδώ, κάνω μια πρόβλεψη.. Επειδή ξέρω τον τρόπο που σκέφτονται , τύποι σαν κι αυτόν.. Το 24 δεν θα ψηφιστεί.. Θα αποσυρθεί..
Αυτός προφανώς έχει την πληροφόρηση και έτσι το λέει και το ξαναλέει και επιμένει, ώστε μόλις αποσυρθεί, να βγει και να πει τα κατάφερα, είμαι γαμάτος, δοξάστε με..
Κρατήστε το αυτό..

Ξαναλέω πως δεν ξέρω κάτι .. Για να μην μπερδευτούμε.. πρόβλεψη κάνω με βάση την παρατήρηση της συμπεριφοράς του Πετρόπουλου..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #656 στις: Μαΐου 25, 2016, 00:51 »
Έχεις την εντύπωση ότι έφτιαξαν το άρθρο 24 για να βγει ο Πετρόπουλος και να πανηγυρίζει ότι κατόρθωσε να αποσυρθεί το άρθρο;

Στο αντίπαλο στρατόπεδο βρίσκονται πολύ ισχυρότεροι αντίπαλοι, βλέπε Μπεχράκης & ΣΙΑ. Έχουν και την επιρροή και τις διασυνδέσεις και τα συμφέροντα να δημιουργήσουν άρθρα 24 και να τα περάσουν από τη βουλή.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #657 στις: Μαΐου 25, 2016, 00:59 »
Όχι δεν έχω καμιά τέτοια εντύπωση.. Ξέρω σίγουρα πως συζητήσεις γίνονται, και απ ότι μου λένε οι γνωστοί μου , δεν έχει κλειδώσει ακόμα..
Και από εμπειρία ξέρω πως αν ήξερε ο Πετρόπουλος πως δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει δεν θα φώναζε γι αυτό συνέχεια, με αποτέλεσμα να κριθεί ως "άχρηστος", από τα μέλη του Συνδέσμου μετά και να μην επανεκλεγεί.. Συνεπώς μου έρχεται στο μυαλό αυτό που έγραψα ακριβώς.. Πως έχει συμφωνήσει ήδη ή είναι κοντά στο να συμφωνήσει να αποσυρθεί, γι αυτό δίνει όλο το βάρος της καμπάνιας του εκεί, ωστε να το πιστωθεί μετά.. Αλλιώς δεν εξηγείται να το λέει 3 φορές το λεπτό .. Δεν είναι παιδάκι που του φαγαν το μπιφτέκι του.. Εχει πράγματα από πίσω..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #658 στις: Μαΐου 25, 2016, 01:03 »
3 φορές το λεπτό το έλεγε στο βίντεο που ήταν η συζήτηση για τα μέλη του e-kapnisma.
Δες την τοποθέτησή του στο SKAI. Ούτε νύξη δεν έκανε για το άρθρο 24. Απλά πανηγύριζε που μπήκε φόρος στο η.τ. λες και ήταν βουλευτής της κυβέρνησης.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #659 στις: Μαΐου 25, 2016, 01:32 »
Μηπως πανηγυριζε γιατι το ντιλ  ηταν "ναι να μπει φορος αλλα κατι και για μας" ,δηλ. "αποκλεισμος αγορων απ'εξω",αλλα τοσο μυαλο εχουν ,δεν ξερουν με ποιους εχουν να κανουν !
Ειμαστε ηλιθιοι,παει και τελειωσε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206489 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541438 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50174 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357767 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193064 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1305 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios