vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #675 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:23 »
υπαρχουν πολλα petitions στο avazz
αν θελετε να τα βαλουμε καπου να ψηφιζει ο κοσμος
δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να συνταξει κατι εκει
μιας και δεν εχω δει καμοια κινηση απο ελληνες
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 00:37 από rezwalker »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #676 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:50 »
Καταστηματαρχης τις προάλλες μου είπε πως ο φόρος των 0.10€/ml θα αφορά μόνο τα εισαγομενα υγρά κι όχι αυτά που παρασκευαζονται στην Ελλάδα.
Το έχει ακούσει αυτό κάνεις σας; Γιατί εγώ δεν το έχω δει κάπου γραμμένο ενώ αυτός υποστήριζε ότι το διάβασε στο προς ψήφιση νομοσχέδιο. :dontknow:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #677 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:45 »
Δεν φαινεται λογικο αυτο. Αν ειναι ετσι να μην φορολογουνται και τα Ελληνικα τσιγαρα μονο τα εισαγωγης. Αν ειναι να βαλουν φορο θα βγαλουνε ξυγκι απο τη μυγα - ολα θα τα φορολογησουνε. Στην Ιταλια ηδη τρεχει φορος αποτι ξερω.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #678 στις: Μαΐου 26, 2016, 02:06 »
 Ομως εγω προσωπικά βλέπω και ένα άλλο θέμα: Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να κινηθώ ημι-παράνομα? Κανω κάτι κακό? Ζω σε μια (υποτιθέμενη) δημοκρατία και δεν θελω με τίποτε να νιώθω σαν κλέφτης ή κατι τετοιο όταν δεν είμαι. Η κατάσταση είναι παραπάνω απο γελοία.

τα ομορφα μπουμερανγκ ομως ομορφα επιστρεφονται και καρφωνονται στο κουτελο αυτουνου που τα πεταει...
Νομιζω πως ολοι συμφωνουμε πως το κοινο που θα "σεβαστει" αυτο το ηλιθιουργημα ειναι μετρημενο στ δαχτυλα, και με βαση αυτο και λιγη γνωση ψυχολογιας επιπεδου νηπιαγωγιου καταλαβαινουμε πως οταν ολοι ξεθαρεψουν και νοιωθουν "παρανομοι" που "εξαπατουν το κρατος" (και την εε βεβαια) να δεις πως θα αρχισουν να το εφαρμοζουν και σε πολυ περισσοτερα πραγματα και αυτο θα χει ΤΟ γελιο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #679 στις: Μαΐου 26, 2016, 04:07 »
Στο μεταξύ βγήκε το προσχέδιο για τους κανόνες που αφορούν τα υγρά στην Αγγλία.
Απαγορεύονται διάφορες ουσίες όπως μέταλλα, ακεταλδεϋδη, φορμαλδεϋδη, ακρολεϊνη, καφεϊνη και διακετύλιο. Φαίνεται πως και τα αμερικάνικα υγρά δεν θα είναι ευπρόσδεκτα στην Αγγλία αν δεν αλλάξουν συνταγές!
https://vaping.com/news/diacetyl-now-officially-banned-uk/

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #680 στις: Μαΐου 26, 2016, 10:29 »
Γεια χαρά σε όλους.
 Σεβόμενος τον κανόνα του forum που δεν επιτρέπει στους εμπόρους να γράφουν οπουδήποτε αλλού εκτός του δικού τους νήματος, δεν το έπραξα μέχρι τώρα. Ωστόσο αισθάνομαι την ανάγκη να ξεκαθαρίσω την δική μου θέση, για πολλά από αυτά που γράφτηκαν από τα μέλη κυρίως λόγω του γεγονότος πως θεωρώ τον εαυτό μου πρώτα ατμιστή (που έχει περάσει τα πεντέμιση χρόνια στον ατμό) και τα τελευταία σχεδόν δυόμιση έμπορο. Βεβαίως και θα κατανοήσω πλήρως έαν ο συντονισμός δεν επιτρέψει το παρόν.

Αρχικά να γράψω πως καλό θα ήταν τα μέλη (ιδιαίτερα τα νεώτερα) να διαβάσουν το
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20697.0.html
από τις σελίδες 7 μέχρι και 17 όπου από την εποχή της ψήφισης της TPD είχα πλήρως διαφωνήσει αλλά και διαχωρίσει την θέση μου από τις θέσεις του ΣΕΗΤ ο οποίος δεν με εκπροσωπεί επ' ουδενί.

Οφείλουμε βέβαια όλοι μας να κατανοήσουμε πως η εθνική νομοθεσία δεν μπορεί να παρέμβει σε όσα ρυθμίζει η Ευρωπαϊκή οδηγία. Μπορεί να κάνει παρεμβάσεις μόνο σε όσα δεν ρυθμίζει. Επομένως όλα όσα γράφονται και είναι σωστά για τις πιθανές συνέπειες και επιπτώσεις της ευρωπαϊκής οδηγίας θα πρέπει να δωθεί μάχη να αλλάξουν σε ευρωπαϊκό επίπεδο κυρίως μέσω της ανάδειξης της μη εφαρμοσιμότητάς τους στην πράξη.

Πραγματικά δεν γνωρίζω, εαν μετά από ένα χρόνο όπου η οδηγία θα εφαρμόζεται πλήρως, θα συνεχίζω να είμαι έμπορος, εφόσον η οδηγία αυτή, κυρίως πλήτει τα μικρά και ανεξάρτητα καταστήματα πώλησης που δεν βρίσκονται υπό την ομπρέλα μιας αλυσίδας ή εταιρίας (που ο ΣΕΕΗΤ εκπροσωπεί).
Επέλεξα να δημιουργήσω φυσικό κατάστημα (και επικουρικά διαδικτυακό) διότι βαθύτατα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω, πως η ανάπτυξη του ατμισμού, περνάει κυρίως μέσα από τα φυσικά καταστήματα και την σωστή πληροφόρηση και καθοδήγηση.
 Εκτιμώ πως η μέχρι τώρα ανάπτυξη του ατμισμού δεν θα ήταν αυτή που είναι, αν δεν υπήρχαν τα φυσικά καταστήματα και παραμέναμε στο καθεστώς της πρώτης περιόδου με τα ελάχιστα διαδικτυακά. Επακόλουθα, δεν με ενόχλησε ούτε και θα με ενοχλούσε η συνέχιση των διαδικτυακών πωλήσεων.
 Είναι προφανές πως κανένας από εμάς (τους μικρούς), δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ούτε τον Κινέζο, ούτε και άλλα καταστήματα σε άλλες χώρες, εφόσον πια είναι γνωστό πως η υπερφορολόγηση στην χώρα μας δεν επιτρέπει ούτε καν να το σκέφτεσαι.
 Η ανάπτυξη δεν θα έρθει μέσα από περιορισμούς τέτοιου είδους, αλλά κυρίως μέσα από την σωστή πληροφόρηση ώστε να αφαιρούνται όλο και περισσότεροι από το δοχείο του καπνίσματος μπαίνοντας μέσα στο δοχείο του ατμίσματος. Η αύξηση των ατμιστών θα μας ωφελήσει αλλά και θα επιτρέψει την αύξηση της ανταγωνιστικότητας με την προσφορά καλύτερων τιμών και όχι οι κουτοπόνηρες σκέψεις.

Στο φλέγον θέμα της διαφήμισης, υπάρχει μεν επί του άρθρου 20 της TPD (άρθρο 21 σε εμάς) οι παράγραφοι που αναφέρονται και ενσωματώνονται αυτούσια, αλλά υπάρχει και η παράγραφος


(48)        Επιπλέον, η παρούσα οδηγία δεν εναρμονίζει τους κανόνες για τους χώρους στους οποίους απαγορεύεται το κάπνισμα ή για τις εγχώριες διευθετήσεις σχετικά με τις πωλήσεις ή την εγχώρια διαφήμιση ή το τέντωμα της μάρκας, ούτε εισάγει όριο ηλικίας για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ή τους περιέκτες επαναπλήρωσης. Σε κάθε περίπτωση, η παρουσίαση και η διαφήμιση των εν λόγω προϊόντων δεν θα πρέπει να οδηγεί στην προώθηση της κατανάλωσης καπνού ή να προκαλεί σύγχυση με τα προϊόντα καπνού. Τα κράτη μέλη είναι ελεύθερα και προτρέπονται να ρυθμίζουν τα θέματα αυτά στην εθνική τους δικαιοδοσία.


η οποία κατά την άποψή μου παρουσιάζει μια αντίφαση. Δεν ξέρω τι υπερισχύει τελικά. Αυτό που πρέπει να παλαίψουμε (αν μπορούμε), είναι στο άρθρο 21 που απαγορεύει ουσιαστικά την διαφήμιση, να υπάρξει μια διατύπωση που να διαχωρίζει την διαφήμιση από την πληροφόρηση.

Επίσης πρέπει να παλαίψουμε την μη εξίσωση του ατμισμού με το κάπνισμα ως προς το που θα επιτρέπεται και που όχι.

Στο θέμα της φορολόγησης, είμαι κάθετα αντίθετος, αλλά ως μέτρο δημοσιονομικού χαρακτήρα, οι όποιες πιθανότητες είναι σχεδόν μηδενικές. Το βασικό ζήτημα δεν είναι βέβαια τα 10 λεπτά ανά ml αλλά κυρίως το ότι κάθε λίγο και λιγάκι, θα γίνεται αύξηση του φόρου αυτού (το ξέρουμε πολύ καλά πια).

Δεν θα αναφερθώ στις άλλες πτυχές της TPD διότι το έχω ήδη κάνει από παλαιότερα στο θέμα του οποίου τον σύνδεσμο παρέθεσα στην αρχή, συμπεριλαμβανομένων αντιπροτάσεων για το πως θα μπορούσαν να υλοποιηθούν.

Το δυστύχημα σε αυτή τη χώρα, είναι ότι οι "μεγάλοι" βρίσκουν τρόπους να συνασπιστούν ώστε να προασπίσουν τα συμφέροντά τους. Οι λοιποί μένουμε στις ατομικές μας αντιδράσεις, συνήθως αναποτελεσματικές, εκτονώνοντας την οργή και τον θυμό μας, γράφοντας και διαβάζοντας μεταξύ μας.

Τέλος, χαίρομαι που οι περισσότεροι αλλά και η διαχείριση του Forum, συμφωνεί πλέον και το έχει στο πρόγραμμα, με μια πρόταση που είχα κάνει πριν από σχεδόν 5 χρόνια (νέος ατμιστής τότε) εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1671.0.html
Δεν λέω βέβαια πως δεν θα συνέβαιναν όλα αυτά που συμβαίνουν, αλλά σκέφτομαι πως παγκόσμια αν υπήρχε αυτή η αποστασιοποίηση, σε κάποιους νομοθέτες (που δεν έχουν ιδιοτελείς προθέσεις) να μην εξίσωναν με τόσο ελαφρά την καρδία το άτμισμα με το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #681 στις: Μαΐου 26, 2016, 12:19 »
Έχω την εντύπωση -συγνώμη, δεν θυμάμαι την πηγή και δεν προλαβαίνω τώρα να ψάξω- πως το κόστος στην Ελλάδα δεν θα είναι παράλογο και πως αν ανοίξει φάκελος προϊόντος μπορεί να ισχύει για όλη την ΕΕ.
Σε τέτοια περίπτωση τα κόστη είναι πολύ μικρότερα.
Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα μπορεί να μας το διευκρινήσει;

[Επίσης, στο παρόν νήμα μπορούν να γράψουν και έμποροι; Θα ήταν χρήσιμο.]

ΥΓ: Χαίρομαι που παλιά μέλη δίνουν το παρόν!

Έτσι θα έπρεπε να είναι. Αλλά αν γινόταν αυτό, τότε δεν θα μπορούσε να απαγορευτεί το διασυνοριακό εμπόριο εντός ΕΕ...

Καταστηματαρχης τις προάλλες μου είπε πως ο φόρος των 0.10€/ml θα αφορά μόνο τα εισαγομενα υγρά κι όχι αυτά που παρασκευαζονται στην Ελλάδα.
Το έχει ακούσει αυτό κάνεις σας; Γιατί εγώ δεν το έχω δει κάπου γραμμένο ενώ αυτός υποστήριζε ότι το διάβασε στο προς ψήφιση νομοσχέδιο. :dontknow:

Ο καταστηματάρχης που το είπε αυτό, μάλλον μπερδεύτηκε επειδή το Νομοσχέδιο γράφει για τον φόρο υπό το άρθρο των Τελωνειακών Διατάξεων. Όλοι οι φόροι που πληρώνονται από κατασκευαστές και εισαγωγείς, αποδίδονται στο Τελωνείο και όχι σε κάποια ΔΟΥ. ΕΦΚ καπνού και αλκοόλ για παράδειγμα. Αν έκανε τη σύνδεση Τελωνείο=εισαγόμενο, τότε έβγαλε αυτό το συμπέρασμα. Στην πραγματικότητα, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Προσοχή, ακολουθεί ελαφρά οικονομική θεωρία:
Ένα έξυπνο κράτος, θα αύξανε τις τιμές μέσω ΕΦΚ σε α) εισαγόμενα προϊόντα, β) προϊόντα που αποδεδειγμένα έχουν επιπτώσεις σε υγεία και/ή περιβάλλον (και δεν είναι πρώτης ανάγκης), και γ) προϊόντα με ανελαστικότητα ζήτησης. Το β) και το γ) περιλαμβάνουν φυσικά τα προϊόντα καπνού. Στο β) σκόπιμα εξαιρώ τα καύσιμα ως είδος πρώτης ανάγκης. Το α) παρόλο που μου φαίνεται αντιδημοκρατικό, είναι σχετικά έξυπνο γιατί δίνει κίνητρο στον καταναλωτή να επιλέξει μη εισαγόμενο προϊόν. Δύσκολο να εφαρμοστεί όμως στα υγρά αναπλήρωσης, και καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Ένα τέτοιο έξυπνο κράτος, είναι η Μ. Βρετανία, όπου οι τιμές των τσιγάρων είναι απίστευτες. Ανελαστικότητα ζήτησης σου λέει, θες να καπνίσεις? Θα το πληρώσεις. Ένα έξυπνο κράτος λοιπόν, θα έστελνε τα τσιγάρα στα €10/πακέτο. Στα καπνιστικά μου χρόνια, μια τέτοια πρόταση θα ήταν ικανή να ξεκινήσει τρομοκρατικές ενέργειες από μέρους μου. Αλλά λεφτά δεν ψάχνουν?

Τώρα που με ξαναδιαβάζω, παρατηρώ ατόπημα: το κείμενό μου, με τη χρήση του "Έξυπνο Κράτος", υποννοεί ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είναι αληθές για την Ελλάδα... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #682 στις: Μαΐου 26, 2016, 15:09 »
Τρύφωνα, μη τους δίνει ιδέες :)

Στην Ελλάδα του σήμερα, δεν ενδιαφέρεται κανένας στο κράτος για την υγεία του πολίτη. Δεν θα κρίνουμε από το η.τ, αλλά μια ματιά στο πως λειτουργεί το Εθνικό Σύστημα Υγείας τα λέει όλα. Κράτος πρόνοιας κατά τα άλλα... :thumpdown:
Το μόνο που ενδιαφέρει είναι το τι φόρο θα πληρώσεις.

Τραγικό το γεγονός ότι ο φόρος είναι ανά ml και όχι ποσοστό % επί της αξίας του προιόντος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 15:14 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #683 στις: Μαΐου 26, 2016, 18:16 »
Ιδέες έχω να τους δώσω πολύ καλύτερες, μην φοβάσαι. Είχα μια ελπίδα με τον τελευταίο ΥφΥπΟικ, αλλά τελικά μέντες. Μισές δουλειές κάνουνε την τύχη μου μέσα: Ναι μεν είναι Τρύφωνας ο ΥφΥπΟικ, αλλά όχι εγώ!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #684 στις: Μαΐου 26, 2016, 18:23 »
Τρύφωνα, μη τους δίνει ιδέες :)

Στην Ελλάδα του σήμερα, δεν ενδιαφέρεται κανένας στο κράτος για την υγεία του πολίτη. Δεν θα κρίνουμε από το η.τ, αλλά μια ματιά στο πως λειτουργεί το Εθνικό Σύστημα Υγείας τα λέει όλα. Κράτος πρόνοιας κατά τα άλλα... :thumpdown:
Το μόνο που ενδιαφέρει είναι το τι φόρο θα πληρώσεις.

Τραγικό το γεγονός ότι ο φόρος είναι ανά ml και όχι ποσοστό % επί της αξίας του προιόντος.

Εδώ και μέρες δεν θεωρούμαστε κράτος.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #685 στις: Μαΐου 26, 2016, 19:08 »

Προσοχή, ακολουθεί ελαφρά οικονομική θεωρία:
Ένα έξυπνο κράτος, θα αύξανε τις τιμές μέσω ΕΦΚ σε α) εισαγόμενα προϊόντα, β) προϊόντα που αποδεδειγμένα έχουν επιπτώσεις σε υγεία και/ή περιβάλλον (και δεν είναι πρώτης ανάγκης), και γ) προϊόντα με ανελαστικότητα ζήτησης. Το β) και το γ) περιλαμβάνουν φυσικά τα προϊόντα καπνού. Στο β) σκόπιμα εξαιρώ τα καύσιμα ως είδος πρώτης ανάγκης. Το α) παρόλο που μου φαίνεται αντιδημοκρατικό, είναι σχετικά έξυπνο γιατί δίνει κίνητρο στον καταναλωτή να επιλέξει μη εισαγόμενο προϊόν. Δύσκολο να εφαρμοστεί όμως στα υγρά αναπλήρωσης, και καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Ένα τέτοιο έξυπνο κράτος, είναι η Μ. Βρετανία, όπου οι τιμές των τσιγάρων είναι απίστευτες. Ανελαστικότητα ζήτησης σου λέει, θες να καπνίσεις? Θα το πληρώσεις. Ένα έξυπνο κράτος λοιπόν, θα έστελνε τα τσιγάρα στα €10/πακέτο. Στα καπνιστικά μου χρόνια, μια τέτοια πρόταση θα ήταν ικανή να ξεκινήσει τρομοκρατικές ενέργειες από μέρους μου. Αλλά λεφτά δεν ψάχνουν?


Προσοχή ακολουθεί παραλήρημα οικονομολόγου:  ;D  Γενικά είμαι κατά της επίκλησης "των ειδικών" ή της αυθεντίας άλλα οι απόψεις τείνουν να φέρουν μεγαλύτερη βαρύτητα αν αποτελούν προϊόν πληροφόρησης και σκέψης.

Η σύντομη απάντηση είναι πως για να κάνει κάτι τέτοιο ένα "έξυπνο" κράτος πρέπει συνάμα να έχει και τα μεγαλύτερα κανόνια. Οι όροι των εμπορικών σχέσεων είναι παράγωγο της σχετικής ισχύος του κάθε κράτους.

Στην γενικότητα του, δεν χρειάζεται μεγάλη φαντασία για να υποθέσει κανείς ότι αν εσύ ο "έξυπνος" βάλεις φόρο στα προιόντα των άλλων, θα είναι και αυτοί αρκετά έξυπνοι, να βάλουν φόρο στα δικά σου. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το κλασσικό  δίπολο: Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα από τους δασμούς ή να κάνει ο καθένας ότι καλύτερο μπορεί; (προστατευτισμός vs ελέυθερο εμπόριο). Η οικονομική ιστορία βρίθει αστείων και διδακτικών ιστοριών πάνω στο θέμα.

Η ελαστικότητα είναι σχετική και όχι απόλυτη έννοια.

Τα καύσιμα και τα τσιγάρα μάλλον ανήκουν και στις τρεις κατηγορίες αν και δεν εντοπίζω την χρησιμότητα/λογική του διαχωρισμού.

Σίγουρα πάντως, ένα σημείο του φίλου Cruiser δεν επιδέχεται αμφισβήτησης: Λεφτά Θέλουν. Και είναι λογικό, καθώς ιστορικά αυτή ήταν η χρησιμότητα των αποικιών. Πιο το νόημα να σε έχει υπόδουλο και σκλάβο κάποιος αν δεν σε εκμεταλλεύεται και δεν απομυζεί το βίος σου;

Edit: Να προσθέσω πως για μένα το ελληνικό κράτος για να γίνει έξυπνο θα έπρεπε να:

α)Φορολογήσει τον πλούτο και να κάνει ανεδιανεμητική πολιτική με στόχο την μείωση της οικονομικής ανισότητας ώστε να μπορεί να υπάρξει οικονομική ζωή.

β)Ενεργοποιήσει τους συντελεστές παραγωγής σε συγκεκριμένους κλάδους με στόχο την εξάλειψη της ανεργίας και την παραγωγή αξίας.

γ)Πολιτικό σύστημα που να επιτρέπει τον έλεγχο και περιορισμό της εξουσίας απο τους εντολείς της - τον λαο.

δ)Μοντέρνο, λειτουργικό και δίκαιο νομικό σύστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 19:15 από sertikos »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #686 στις: Μαΐου 26, 2016, 19:14 »
Πάντως το evolutionvaping.co.uk κατάφερε και πήρε πιστοποίηση για να στέλνει και πάλι σε ολόκληρη την Ευρώπη. 
Οπότε ΣΕΕΗΤ, περαστικά γιατί έρχονται και οι υπόλοιποι. 
Καρναβάλια της ελληνικής πραγματικότητας. 

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #687 στις: Μαΐου 26, 2016, 19:19 »
οπως βεβαια και αλλες εταιριες αμερικανικες
για να δουμε μηπως καταφερουν κι αυτες να στελνουν εδω
γιατι ποιος θα φερει υγρο σε κανονικα μπουκαλακια εδω
ειμαι περιεργος

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #688 στις: Μαΐου 26, 2016, 21:57 »
Πάντως το evolutionvaping.co.uk κατάφερε και πήρε πιστοποίηση για να στέλνει και πάλι σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Ρε παιδιά, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά θα μπορεί να στέλνει μόνο σε χώρες που ΔΕΝ έχουν απαγορεύσει τις διασυνοριακές πωλήσεις.
Αν η Ελλάδα τις απαγορεύσει, δεν θα μπορούν να στέλνουν εδώ.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #689 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:55 »
πρεπει να αλλαξουμε εμεις οι ελληνες και νομιζω  πρεπει επιτελους να το καταλαβουμε ..  ενας φιλος μου απο σουηδια μου εστηλε ενα email  εχθες και μου ειπε ... εσεις οι Ελληνες ειχατε ενα παραδεισο και τον διαλύσατε και  μίλαγε για ολα τα πραγματα .,.. .. και εννοουσε οτι εχουμε  το καλυτερο σημειο στον πλανητη για  διακοπες για λιμανια για πολιτισμο και τα καναμε μανταρα επειδη απλα δες μας ενδιαφερει .. .. δεν ηξερα τι να του απαντησω ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597283 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios