vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #225 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:28 »
Εγώ έγραψα σχόλιο από χθες το μεσημέρι και τίποτα.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #226 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:30 »
Μόλις έκλεισε η διαβούλευση.
Τα μηνύματα είναι πολύ περι9σσότερα από αυτά που φαίνονται. Είναι πολλά μέλη εδώ μέσα που δεν είδαν το σχόλιό τους δημοσιευμένο, όπως και το δικό μου. Εγώ πιστεύω ότι ήταν για τους τύπους και μόνο. Ο μόνος που τα διάβασε θα είναι πιθανώς ο διαχειριστής.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #227 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:32 »
 Γενικό Χημείο του Κράτους
 Μόνιμος Σύνδεσμος
Το βλέπω Θετικά/Αρνητικά:  
Άρθρο 21 «Ηλεκτρονικά τσιγάρα»
 Για λόγους σαφήνειας και διαφάνειας:
 5.1) Στην παράγραφο 1 να προστεθεί εδάφιο όπου θα αναφέρεται ποια ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, όπως ακριβώς προβλέπεται στο κείμενο της οδηγίας και στο σχέδιο που παρέδωσε η επιτροπή για την ενσωμάτωση της οδηγίας, ως εξής:
 « Ο παρών νόμος δεν εφαρμόζεται στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και στους περιέκτες επαναπλήρωσης που υπόκεινται σε απαίτηση αδειοδότησης βάσει της ΚΥΑ αριθμ. 31637/2004 «Εναρμόνιση της Εθνικής νομοθεσίας προς την οδηγία 2003/63/ΕΚ για την τροποποίηση της οδηγίας 2001/83/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου «περί κώδικος για τα φάρμακα που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση» (ΦΕΚ Β` 1176 2.8.2004) ή στις απαιτήσεις της αριθμ. ΔΥ7/οικ. 2480/1994 ΚΥΑ «Εναρμόνιση της Ελληνικής Νομοθεσίας προς την οδηγία 93/42/ΕΟΚ/ 14-6-93 του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης που αφορά στα ιατροτεχνολογικά προϊόντα (ΦΕΚ Β` 679/1994 (Διορθ. Σφαλμ. ΦΕΚ Β` 755/7.10.1994 και ΦΕΚ Β` 757/10.10.1994) ».
 5.2) Στην παράγραφο 2 να προστεθεί η εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2015/2183 της Ε. Επιτροπής
 που αφορά στον κοινό μορφότυπο ως εξής:
 « 2. Οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης υποβάλλουν κοινοποίηση στο Τμήμα Παραγόντων Κινδύνου, Κοινωνικών Παραγόντων για την Υγεία και Εξαρτήσεων της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας για τυχόν σχετικά προϊόντα που προτίθενται να θέσουν στην αγορά. Η κοινοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έξι μήνες πριν από την προβλεπόμενη διάθεση στην αγορά σε κοινό μορφότυπο όπως καθορίζεται με την υπ’ αρ. 2015/2183 εκτελεστική απόφαση της Ε. Επιτροπής της 24ης Νοεμβρίου 2015, η οποία τίθεται σε ισχύ στις 20.5.2016.
 Όσον αφορά στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τους περιέκτες επαναπλήρωσης που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά στις 20 Μαΐου 2016 η κοινοποίηση υποβάλλεται εντός έξι μηνών από την εν λόγω ημερομηνία. Υποβάλλεται νέα κοινοποίηση για κάθε ουσιαστική τροποποίηση του προϊόντος ».

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #228 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:33 »
Εντωμεταξύ δεν μας φτάνουν όλα τ' άλλα, μας τρολλάρουν κι από πάνω:


(μαζί το γράφαμε Αντώνη...)  :laugh1: :laugh1:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #229 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:36 »
να μαζευτουμε να στειλουμε τους ατμο που εχουμε για να παρουμε πιστοποιηση απο το Χημειο :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9615
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #230 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:36 »
Η  "δημόσια διαβούλευση"  έφτασε στο τέλος. Μετά από την ολοκλήρωση των τυπικών διαδικασιών το σχέδιο θα είναι νόμος της μπανανίας-αποικίας. Χωρίς τροποποιήσεις. Άσχετα από το περιεχόμενο και το πλήθος των σχολίων. Σε αναμονή λοιπόν για την εφαρμογή.....

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #231 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:39 »
Άμα "λαδώσουμε" 3 βουλευτές να μην το ψηφίσουν;;;

(και πέσει και η κυβέρνηση, και ξαναπάμε σε εκλογές, δημοψηφίσματα, Μένουμε Ευρώπη, Μένουμε Πατήσια, κλπ.)
Πλάκα δεν θα 'χει;  :laugh1: :lotpot: :yoloyeah:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #232 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:42 »
Είναι πολλά μέλη εδώ μέσα που δεν είδαν το σχόλιό τους δημοσιευμένο, όπως και το δικό μου. Εγώ πιστεύω ότι ήταν για τους τύπους και μόνο.
Ούτε και το δικό μου σχόλιο δημοσιεύθηκε.
Συμφωνώ ότι δεν αλλάζει κάτι αλλά όταν με πηδάνε θέλω να ακούγεται η φωνή μου: ΒΙΑΣΜΟΣ. Δεν μας έδωσαν ούτε καν αυτό το δικαίωμα.


Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #233 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:42 »
Στατιστικα αν το παρουμε καποι και απο την βουλη θα ατμιζουν.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #234 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:43 »
Ναι. Ληγμένα.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #235 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:45 »
“Κάπνιζα επί 18 συναπτά έτη και δεν είχα καταφέρει να το διακόψω. Χρησιμοποίησα Ηλεκτρονικό Τσιγάρο για να αντικαταστήσω το κάπνισμα και τα κατάφερα από την πρώτη ημέρα. Μετά από 18 μήνες διέκοψα και αυτό. Πλέον δεν καπνίζω ούτε χρησιμοποιώ Ηλεκτρονικό Τσιγάρο. Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχτώ απαγόρευση στην διακίνηση της πληροφορίας (η διαφήμιση είναι κάτι διαφορετικό). Δεν είναι δυνατόν σε μια δημοκρατική χώρα να απαγορεύεται να υπάρχουν δημόσιες συζητήσεις ή αναφορές σε οτιδήποτε υπό τον φόβο της «έμμεσης διαφήμισης». Με τον νόμο αυτόν καταλαβαίνω ότι απαγορεύεται να βγω να διαλαλήσω την επιτυχία μου να διακόψω το τσιγάρο χρησιμοποιώντας το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο, γιατί έτσι μπορεί να είμαι παράνομος «για διαφήμιση».
Η σχετική Ευρωπαϊκή οδηγία δεν απαγορεύει την διακίνηση της πληροφορίας όπως τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Προτείνω να επιτραπεί η διακίνηση της πληροφορίας (όχι η διαφήμιση), ώστε να μπορώ να μιλάω ελεύθερα (στα ΜΜΕ, στο διαδίκτυο ή οπουδήποτε αλλού) για το πώς το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο μου έσωσε τη ζωή, χωρίς να είμαι παράνομος.

Ευχαριστώ”

Το παραπάνω κείμενο δεν είναι δικό μου. Υποψιάζομαι (τι υποψιάζομαι; σίγουρος είμαι!)  πως ο σχολιαστής είναι ο φίλος domaze (δεν παραθέτω το όνομα που αναγράφεται στο σχόλιο γιατί ίσως ο ίδιος να μην το επιθυμεί). Θέλω λοιπόν δημόσια να τον συγχαρώ γιατί παρόλο που λίγο πια τον αφορά το επίμαχο νομοσχέδιο (μιας και έχει κόψει και τον ατμό εδώ και καιρό), εν τούτοις ενώνει την φωνή του με την δική μας για χάρη δική μας αλλά και των μελλοντικών ατμιστών.

Μπράβο domazε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #236 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:47 »
Ναι, το ίδιο υποψιάστηκα κι εγώ μόλις το διάβασα  ;)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #237 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:49 »
Ναι. Ληγμένα.
Μαλλον τα υγρα Three hundred Pawns

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #238 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:51 »
και τωρα στα σχολια βγαζει να ψηφισουμε θετικα ή αρνητικα για καποιο σχολιο
ολοι να βρουμε αυτο το μηνυμα του παπαρα που ελεγε για το παιδι του κλπ να του δωσουμε αρνητικη ψηφο χεχχε

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #239 στις: Μαΐου 12, 2016, 14:55 »
“Κάπνιζα επί 18 συναπτά έτη και δεν είχα καταφέρει να το διακόψω. Χρησιμοποίησα Ηλεκτρονικό Τσιγάρο για να αντικαταστήσω το κάπνισμα και τα κατάφερα από την πρώτη ημέρα. Μετά από 18 μήνες διέκοψα και αυτό. Πλέον δεν καπνίζω ούτε χρησιμοποιώ Ηλεκτρονικό Τσιγάρο. Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχτώ απαγόρευση στην διακίνηση της πληροφορίας (η διαφήμιση είναι κάτι διαφορετικό). Δεν είναι δυνατόν σε μια δημοκρατική χώρα να απαγορεύεται να υπάρχουν δημόσιες συζητήσεις ή αναφορές σε οτιδήποτε υπό τον φόβο της «έμμεσης διαφήμισης». Με τον νόμο αυτόν καταλαβαίνω ότι απαγορεύεται να βγω να διαλαλήσω την επιτυχία μου να διακόψω το τσιγάρο χρησιμοποιώντας το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο, γιατί έτσι μπορεί να είμαι παράνομος «για διαφήμιση». Η σχετική Ευρωπαϊκή οδηγία δεν απαγορεύει την διακίνηση της πληροφορίας όπως τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Προτείνω να επιτραπεί η διακίνηση της πληροφορίας (όχι η διαφήμιση), ώστε να μπορώ να μιλάω ελεύθερα (στα ΜΜΕ, στο διαδίκτυο ή οπουδήποτε αλλού) για το πώς το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο μου έσωσε τη ζωή, χωρίς να είμαι παράνομος. Ευχαριστώ” Το παραπάνω κείμενο δεν είναι δικό μου. Υποψιάζομαι (τι υποψιάζομαι; σίγουρος είμαι!) πως ο σχολιαστής είναι ο φίλος domaze (δεν παραθέτω το όνομα που αναγράφεται στο σχόλιο γιατί ίσως ο ίδιος να μην το επιθυμεί). Θέλω λοιπόν δημόσια να τον συγχαρώ γιατί παρόλο που λίγο πια τον αφορά το επίμαχο νομοσχέδιο (μιας και έχει κόψει και τον ατμό εδώ και καιρό), εν τούτοις ενώνει την φωνή του με την δική μας για χάρη δική μας αλλά και των μελλοντικών ατμιστών. Μπράβο domazε. :thumpup:

Busted!
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και για την μη παράθεση του ονόματος ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 218045 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421478 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41761 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250394 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158970 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16097 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131621 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 324 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 342 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 344 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 508 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 313 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos