vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, Sergios, camber

Twitter

Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:45 »
Σιγα! Και το H-Priv εχει! Απλα πρεπει να μπεις στο μενου να το δεις  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος geopan

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 20, 2016, 15:06 »
Σαν gadget είναι καλό αλλά σαν ηλεκτρονικό τσιγάρο θεωρώ πως είναι λίγο υπερβολή (για εμένα τουλάχιστον)! :)

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 20, 2016, 15:11 »
200gr λέει μόνο. Είναι δυνατόν; Πολύ ελαφρύ μου φαίνεται για τις διαστάσεις του.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 20, 2016, 15:41 »
@geopan
ΔΕΝ είναι "ηλεκτρονικό τσιγάρο" φίλε μου.
Είναι mod (και αντίστοιχα τα υπόλοιπα είναι ατμοποιητές)
Ας σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε επιτέλους αυτόν τον όρο
και ειδικότερα τη λέξη "τσιγάρο" μπας και δούμε προκοπή καμιά μέρα...



@hippie.killer
Χωρίς τις μπαταρίες εννοείται.



Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 20, 2016, 16:00 »
Ναι, το κατάλαβα αλλά και πάλι πολύ ελαφρύ μου φαίνεται. Το νέο wismec 75 είναι 190γρ ας πούμε, χωρίς την μπαταρία που μου φαίνεται μια χαρά φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 20, 2016, 16:01 »
Δυστυχως οι συγκεκριμενοι οροι ηρθαν και εμειναν αγαπητε. Ακομη και ο καθ'ολα αξιοσεβαστος  κατα τα αλλα G,G, στα βιντεακια του "smoke" απο δω και "smoke" απο κει. :dontknow:
Για ξαναδες τον τιτλο του site που εισαι συντονιστης...
Σ.Σ.  Τουλαχιστον αν ειναι να το αλλαξουμε,... οχι mod ρε αδελφε (αλλο πως θα τα λεμε μεταξυ μας, ας το λεμε και Μπαμπη)  :)  

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 20, 2016, 23:36 »
@DIMTH:
Ο τίτλος του φόρουμ δημιουργήθηκε πριν από 7+ χρόνια όταν σχεδόν "δεν υπήρχε" άτμισμα.
Έχει ήδη ανακοινωθεί πως θα αλλάξει πολύ πολύ σύντομα.  ;)

Οι όροι μπορεί να ήρθαν, μπορεί και να έμειναν, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστοί.
Στο χέρι μας είναι να τους αλλάξουμε, ειδικά αν δεν θέλουμε η πολιτεία και οποιοσδήποτε άλλος να εξομοιώνει το άτμισμα με το κάπνισμα.

Την γνώμη μου για τον "καθ' όλα αξιοσέβαστο" GG ΔΕΝ θέλεις να την ακούσεις.  ;) 
Αξιοσέβαστα είναι τα προϊόντα του, όχι ο ίδιος.




@hippie.killer:
Eleaf iStick 200W TC (για 3 μπαταρίες) = 250γρ (χωρίς τις μπαταρίες)
Kangside 200W TC (για 3 μπαταρίες) = 150γρ (χωρίς τις μπαταρίες)
Όλα εξαρτώνται από το υλικό.
Αν ήταν από πλαστικό  :idiot1: θα ήταν ακόμα πιο ελαφρύ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 21, 2016, 02:06 »
Mod +μπαταρια+ατμοποιητής+αντισταση+
φιτιλοβαμβακουα+υγρο+fire bouton=Ατμισμα
Αναπτηρας(zipo ) +zip xrats η' σπιρτο + xssstt + κατακόρυφη φλόγα οδεύουσα προς
ακατονόμαστο ,παρκαρισμένο αναλόγως της μαγκιάς,από μέσον στόματος,έως άκρα δεξιά ψιλοπεσμένο προς τα κάτω =την έκατσα την βάρκα μπάρμπα και ψάρεψα 3 Βρογχοσκοπήσεις.Δεν κάπνισα ποτέ BIC αναπτήρα ούτε θα καπνίσω ποτέ κανένα απολύτως Modaki.Τα πετάω μόνο σε ξεροκέφαλα εδώ στο κατσικοχώρι που ζω ποτέ δε σε ζωντανά.Μόνο σε ζομποιδή.Κεσκεβουζα μιζαπλινζ .Την αγάπη μου σε όλους τους νοουντες
.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 31, 2016, 23:21 »
Yeti έχω την εντύπωση ότι κανένας φίλος συνατμιστής δεν ατμίζει σε τριψήφια watt. Ακόμα κι εγώ σε πάνω από 80w δεν ατμίζω ποτέ. Στα 80 όμως ντριπάρω σχετικά συχνά.
  ;D


οφ τόπικ όβερ.  :-[
Λάθος εντύπωση έχεις ;)

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 31, 2016, 23:28 »
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα δει κανέναν να γράφει για τριψήφια βατ στο φόρουμ μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή.  ::)  
Από τότε έχει γίνει μια συζητησούλα πάνω στον smok  :)) 

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 01, 2016, 10:40 »
Στην Αμερική, ένα πολύ μεγάλο μέρος των ατμιστών είναι φανατικά προσκολλημένο στο subohm άτμισμα, και ένα αρκετά μεγάλο μέρος από αυτούς ατμίζει σχεδόν αποκλειστικά super subohm, και δεν κουνιέται από κει με τίποτα. Εννοείται βέβαια, ότι θεωρώ τους διαγωνισμούς cloud chasing που διοργανώνονται στην Αμερική, με μηχανικά μοντάκια και αντιστάσεις κάτω από 0.1Ω, μια μέγιστη ηλιθιότητα, που μπορεί να κοστίσει πολύ ακριβά σε όσους το επιχειρούν.

Σίγουρα αυτοί που ατμίζουμε σε τριψήφια βατ είμαστε μια ελάχιστη μειοψηφία στο φόρουμ, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι' αυτό, δεν ισχύει όμως ότι δεν υπάρχουμε κιόλας. ;)

Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, αυτό οφείλεται περισσότερο σε προσκόλληση σε λανθασμένα στερεότυπα και φοβίες, παρά στο ότι δεν αρέσει ατμιστικά η εμπειρία του ατμίσματος σε πολύ ψηλά βατ στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων ατμιστών. Σε κάποιους φίλους μου ατμιστές που έχω δώσει να ατμίσουν στα 100+ βατ, κανένας δεν μου είπε ότι δεν του άρεσε το άτμισμα, το αντίθετο θα έλεγα, φάνηκαν να εντυπωσιάζονται από το πόσο έντονο είναι το άτμισμα σε αυτά τα βατ. Ταυτόχρονα όμως, μπορούσα να διακρίνω τη φοβία στα μάτια τους για το άγνωστο, που αντιπροσωπεύει γι' αυτούς η τοποθέτηση ενός θηριώδους μοντ με τρεις 18650 μπαταρίες και ενός ατμοποιητή με αντίσταση κάπου στα 0.1Ω, μπροστά ακριβώς από το πρόσωπό τους. ;D

Οι διαφορές στο γούστο μας πάνω στο άτμισμα από άτομο σε άτομο, είναι κάποιες φορές εντελώς ακραίες. Έχω δώσει σε γνωστό να ατμίσει έναν μεγάλο TFV4 με τη μονή επισκευάσιμη κεφαλή στα 30 βατάκια μόλις, και μου λέει: "Ποπό, τι ζεστός ατμός είναι αυτός, πώς μπορείς και ατμίζεις έτσι;" Και φυσικά έμεινα κάγκελο. :o Όταν έναν ατμός που εγώ τον θεωρώ σχεδόν παγωμένο, αυτός τον θεωρεί σχεδόν καυτό, είναι απολύτως σίγουρο ότι δεν βρισκόμαστε πουθενά.

Ενας άλλος γνωστός μου έρχεται στο σπίτι μου και άτμιζε σε ένα σετάκι με ένα 30άρι iStick (δεν θυμάμαι τον ατμοποιητή του και την αντίσταση), στα 5W μόλις. :o :o :o Πάω να ατμίσω με το σετάκι του, ρουφούσα και ξαναρουφούσα, φυσικά δεν μπορούσα να ατμίσω καθόλου. :)) Κοιτάζω στην οθόνη του iStick τα βολτ που έδινε το μοντάκι, και ήταν γελοιωδώς χαμηλά, νομίζω ήταν κάτω και από τα τρία βολτ! :o Του ανεβάζω τα βατ στα 8 μόλις, τραβάει μια τζούρα και έβηχε κανένα πεντάλεπτο για να συνέλθει!!!

Μου έχουν προξενήσει τρομερή εντύπωση αυτές οι αβυσσαλέες διαφορές που έχουμε σαν ατμιστές, ενώ σαν κανονικοί καπνιστές οι διαφορές μεταξύ μας ήταν σαφώς μικρότερες.

Σόρρυ για το μεγάλο offtopic σεντόνι, στο θέμα μας τώρα: προσωπικά, και το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές, για να ατμίσω στα 100+ βατ, πρέπει το ηλεκτρονικό μοντάκι να μου εμπνέει απόλυτη ασφάλεια κατά τη χρήση του. Τέτοια εμπιστοσύνη από τα μοντάκια που έχω χρησιμοποιήσει, μου εμπνέουν μόνο τα δύο DNA200άρια μου και ο μεγάλος Χιονόλυκος στην έκδοση 1.5. Και το πιο βασικό μου κριτήριο, είναι ότι το μοντάκι δεν πρέπει να ζεσταίνει τις μπαταρίες του στα 100+W, ακόμα και μετά από συνεχόμενες παρατεταμένες τζούρες. :)

Κάτω από αυτό το πρίσμα, δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ το Koopor Primus 300W σε πολύ ψηλά βατ, ακόμα κι αν μου το χάριζαν. Και μόνο ο ισχυρισμός για τα 300W είναι εντελώς γελοίος, το μοντάκι μετά βίας θα δίνει κάπου 160-180 πραγματικά βατ...

 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 01, 2016, 14:53 »
Συνεχίζω με ένα πολύ σύντομο off topic... 
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ατμίσω σε τριψήφια watt αλλά δεν έχω γνώσεις για να το δοκιμάσω.... TFV4 δεν έχω και δεν έχω καμία ιδέα αν είναι ασφαλές ή όχι να δοκιμάσω να ατμίσω ιδιόχειρα στριμμένα claptonάκια σε τόσα watt. Αν κάποιος από σας που γνωρίζουν, έχει κάτι να μου πει πάνω σε αυτό ένα pm δεν θα με στεναχωρούσε καθόλου (μη spamάρουμε το νήμα).  ;D 

Πολύ σωστός ο Zarko.  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 01, 2016, 21:21 »
@zarko
Δικαίωμα σου να θεωρείς ηλιθιότητα το cloud chasing, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι (ή ότι δεν είναι).
Είναι ένας πολύ εξειδικευμένος κλάδος του ατμίσματος που θέλει πολλές γνώσεις, ατέλειωτη προσπάθεια και δοκιμές επί δοκιμών με μοντ / τύπους αντιστάσεων, στησίματα βαμβακιού, μπαταρίες, ρύθμιση αέρα κτλ.
Στο τέλος όμως το λες και μόνος σου, "Μου έχουν προξενήσει τρομερή εντύπωση αυτές οι αβυσσαλέες διαφορές που έχουμε σαν ατμιστές, ενώ σαν κανονικοί καπνιστές οι διαφορές μεταξύ μας ήταν σαφώς μικρότερες. " Λογικό λοιπόν να μη σου αρεσει το cloud chasing ενώ σε άλλους είναι η ζωή τους :)


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:32 »
Φαντάζομαι τα (θεωρητικά) 300W με 0.25Ω αντίσταση...
Έλεος.
Εγώ είμαι στα 20 με 25 και μου είναι υπεραρκετά.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Smok Koopor Primus 300W TC (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:49 »
Συνήθεια από το MiniTurbo είναι.
Πάρε το Primus, ρίξτου ένα TFV8 πάνω να καταλάβεις πόσο ζόρικα έχουν γίνει τα πράματα τώρα.
Το 2009 όλοι γινόμασταν ατμιστές, άνετα χαλαρά και ωραία... 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1554 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325914 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296986 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156579 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi