vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

186 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Milarepa

Twitter

Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 28, 2016, 21:54 »
Ma το istick 40 TC το αγοραζουν επειδή εχει και έλεγχο θερμοκρασίας , γιατι να φταίει το μοντακι?
Βεβαια με τις κεφαλές Νi 200(0.15ohm)για ton triton mini ,που όπως λένε ,είναι συμβατές και για τον ναυτίλο να ληfθεί υπ οψιν ότι θελουν αρκετα wat...
Το αν θέλουν αρκετά watt ή όχι δεν έχει σημασία στο Istick 40 γιατί τα ρυθμίζει μόνο του-δεν μπορείς να επέμβεις.  Θέλω να υποθέτω ότι έχει θέμα το μοντάκι γιατί αλλιώς θα αρχίσω να αναθεωρώ για το επίπεδο ευφυίας μου :laugh1:. Δεν έχω καταφέρει να ατμίσω ικανοποιητικά σε TC.  Δυο-τρεις τζούρες καλές και μετά ίσα που βγαίνει ατμός.  Αυτό που με απασχολεί είναι εάν αξίζει να το ψάξει παραπέρα κάποιος που ατμίζει σε λογικά πλαίσια με VW.  Μιλάμε πάντα για εργοστασιακούς οπότε εσείς οι "παλιοί" αράξτε με τα σύρματα και τα τοιαύτα :)). Το θέμα είναι "Απορία ΝΕΟΥ περί ελέγχου θερμοκρασίας".

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 28, 2016, 22:07 »
Να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία και τις σκέψεις μου:

Καθως ήμουν ατμιστής και παλιά, οταν φέτος έκανα την λυτρωτική κίνηση να το ξαναρχίσω, μπήκα να δω τις εξελίξεις. Έλεγχος θερμοκρασίας σου λέει. Μου ακούστηκε ιδιαίτερα καλό, καθώς μια απο τις μεγαλύτερες έννοιες που είχα παλιά ήταν τα διακετύλια και η ακρολείνη.

Πρώτη απόπειρα με ένα Kangourtech 75watt kbox mini. Το συγκεκριμένο δεν έχει ρυθμιση watt σε TC και δεν κατάφερα να έχω καλή λειτουργία. Το διάστημα αυτό ρώταγα τους μαγαζάτορες τι συρμα δουλευουν και όλοι λέγαν με μιά φωνή: Kanthal το καλύτερο.

Για ένα διάστημα δούλευα αποκλειστικά Kanthal. Όταν πήρα το Pico έκανα άλλη μια απόπειρα στο TC. Πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Το χειρότερο; Κάνοντας δοκιμές, παρατήρησα ότι το Kanthal άρχισε να μου βγάζει μια περίεργη γεύση. Να τολμήσω να πω υποψία καμμένου; Με τα πολλά πήρα την απόφαση να ατμίζω φουλ TC.

Μου φαίνεται λογικότερο ένα σύστημα που ο χρήστης ρυθμίζει την θερμοκρασία και το μοντ προσπαθει να την παράξει, παρά ένα σύστημα που ο χρήστης ορίζει και αυτό παράγει σταθερή τάση ή έργο. Άκομα δεν βλέπω τον λόγο να βασίζομαι στην "καλή τροφοδοσία" και στην ικανότητα που έχω ή δεν έχω να ανιχνεύω το καμένο. Ας έχει και η συσκευή μου ένα έστω ατελές σύστημα που επιβλέπει εμμέσως την θερμοκρασία της αντίστασής μου. Γιατί όχι;

Αυτό που περιπλέκει τα πράγματα είναι η έννοια του θερμικού φορτίου και του χρόνου της τζούρας άλλα δεν νομίζω ότι μπορώ να τα εξηγήσω καλά. Με kanthal πάντως όση περισσότερο χρόνο κρατάει η τζούρα, τόσο νιώθω να ανεβαίνει η θερμοκρασία του ατμού. Στο TC την νιώθω σχεδόν σταθερή.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα σύρματα του TC.  Τα δύο που έχουν μεγάλη θερμική μεταβολή (υψηλό TCR) Τιτάνιο και Νίκελ και δουλεύουν καλύτερα/πιο εύκολα σε TC έχουν στο μυαλό μου υποσημειώσεις για την καταλληλότητα τους. Το τιτάνιο λόγο του οξειδίου του Τιτανίου και το Νίκελ ε.... είναι Νίκελ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι χαίρομαι που άφησα το τσιγάρο και την καταστροφή του πίσω μου. Απο την άλλη, δεν βλέπω τον λόγο να μην προσπαθούμε να κάνουμε το ατμισμά μας όσο πιο ασφαλές γίνεται. Σίγουρα πάντως χρειαζόμαστε περισσότερα δεδομένα και πειράματα για να ξέρουμε τι μας γίνετε. Μέχρι τότε, μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας κάνει τις επιλογές του...  8)

Φιλικά,

 


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 28, 2016, 22:21 »
Μιλάμε πάντα για εργοστασιακούς οπότε εσείς οι "παλιοί" αράξτε με τα σύρματα και τα τοιαύτα :)). Το θέμα είναι "Απορία ΝΕΟΥ περί ελέγχου θερμοκρασίας".

Σύρματα έχουν μέσα και οι εργοστασιακοί, όχι θεία μετάληψη. Το ενδεχόμενο να μην ξέρεις τι σύρμα χρησιμοποιεί η εργοστασιακή κεφαλή που αγοράζεις, μπορεί να είναι επικίνδυνο αν δεν την χρησιμοποιήσεις σωστά. Σόρρυ δεν αράζω.


Αυτό που με προβληματίζει είναι τα σύρματα του TC.  Τα δύο που έχουν μεγάλη θερμική μεταβολή (υψηλό TCR) Τιτάνιο και Νίκελ και δουλεύουν καλύτερα/πιο εύκολα σε TC έχουν στο μυαλό μου υποσημειώσεις για την καταλληλότητα τους. Το τιτάνιο λόγο του οξειδίου του Τιτανίου και το Νίκελ ε.... είναι Νίκελ.

Και με SS μπορείς να χρησιμοποιήσεις έλεγχο. (SS, Ti και Ni)

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 28, 2016, 22:51 »
Κατ εμε και ως κάτοχος το isick 40 παρότι μπορεί θεωρητικά να λειτουργήσει σε tc είναι σχεδόν άχρηστο σε αυτη την λειτουργία απο την στιγμή που δεν μπορείς να ορίσεις watt.
 Μόνο σε στήσιμο δικό σου σε  επισκευασιμο ατμοποιητη μπορεί να παίξει εφόσον αυτό επιβαλλει 40 watt για να δουλεψει.
Άρα αν θες εργοστασιακό ατμο με tc οπως πχ nautilus με την 0.15 νικελιου πας σε mod που ρυθμίζει watt σε tc γιατί η συγκεκριμένη κεφαλή πάνω από 20 w ψήνεται. Θα τραβάς 2 τζούρες σε κρύο άτμο και μετά ολο κόφτης και ας ανεβαζεις και 270 βαθμους κελσιου.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 28, 2016, 22:59 »
Άρα εάν θες TC με εργοστασιασκό πρέπει να δοκιμάσεις σε μοντάκι όπου μπορείς να ρυθμίσεις τα watt.  Ευχαριστώ sertiko & mfk....κατατοπιστικότατοι!!! Καλό Πάσχα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 28, 2016, 23:04 »
τα βατ στο tc ρυθμιζουν το ποσο γρηγορα θα φτασεις στη επιθυμητη θερμοκρασια.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 28, 2016, 23:40 »
Δεν  χρησιμοποιουν TC οι περισσοτροι που ατμιζουν με επισκευασιμους, που ουσιαστικα για να βοηθησει αυτους βγήκε....
Δεν  τους  κανει...δεν το πιστεύουν...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 28, 2016, 23:45 »
συμφωνω..προσωπικη μου αποψη κ χωρις να θελω να παρασυρω κανεναν ειναι οτι το κανθαλ ειναι αξεπεραστο..αν ξερεις σε τι βατ δουλευουν καλα οι αντιστασεις σου και βρεις το στησιμο που γουσταρεις τα tc πανε περιπατο γτ γευση σαν το κανθαλ εγω σε σσ δεν την βρηκα

Αποσυνδεδεμένος Tazz

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 28, 2016, 23:48 »
Μια απο τα ιδια με τον απο πανω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:25 »
Πάντως όσοι φίλοι έχουν το Istick το 40TC μπορούν να δοκιμάσουν τις κεραμικές κεφαλές N200 cCell του Vaporesso Target οι οποίες κανουν σε Melo 3 mini και πολλους άλλους ατμοποιητές.
Χρησιμοποιώ μια τέτοια τώρα στα 36watt TC  κλειδωμένα στα 0,17ohm με 230C και είναι εξαιρετική.
Την είχα δοκιμάσει στο αιστικ και βρήκα ότι παίζει αρκετά καλά. Βέβαια την μπαταρία την γονάτιζε...  ;)

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:29 »
36 wat!!! πολύ ψηλά ... και δεν ξερουμε και τις επιπτωσεις στην υγεια , που ενδεχομενα να υπάρχουν :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:48 »
Απο όσο έχω καταλάβει το αν κάποια watt είναι ψηλά η χαμήλα έχει να κάνει με την:

Αντίσταση: ohm αλλα και υλικό και διατομή σύρματός και γενικότερη κατασκευή (πυρήνας, αποσταση σπειρών)

Τροφοδοσία-αποροφητικό υλικό

Ροή αέρα.

Απο δώ που κάθομαι τα 36w σε αυτή την κεφαλή που ατμίζω είναι just right. Τουλάχιστον σαν γεύση.  0,17 κεραμικη αντίσταση λογικό μου φαίνεται το 36αρι.  Τώρα για τις επιπτώσεις στην υγεία το ψάχνω άλλα σίγουρα είμαι καλύτερα σε σχέση με μερικούς μήνες πριν που κάπνιζα έναν μεγάλο καπνο καθε μερα  ;D 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:22 »
[...] Για κάποιον που δεν θέλει/μπορεί να πάρει διδακτορικό στο άτμισμα και...
1) Ατμίζει με έτοιμες κεφαλές 1,5 - 1,8 Ω (όπως οι BVC του Ναυτίλου)
2) Σε χαμηλά Watt, ας πούμε 9 - 11 W
3) Ετοιμα υγρά 50-50 ως και 20-80
Θα πρόσφερε τίποτα/κάτι/πολλά η ενασχόληση με έλεγχο θερμοκρασίας (εφ' όσον βέβαια το modάκι του έχει τέτοια δυνατότητα), ή κάτι τέτοιο δεν είναι κάν δυνατό με τις εν λόγω κεφαλές; Αν θα πρόσφερε κάτι, αυτό το κάτι με τι ακριβώς έχει να κάνει;
Και επειδή λίγη παραπάνω γνώση είναι πάντα χρήσιμη, σε ποιές περιπτώσεις προσφέρει πραγματικά το TC ?
Αν η ερώτηση καλύπτεται από κάποιο νήμα που δεν είδα, θα ήμουν υποχρεωμένος αν με καθοδηγούσατε με ένα link.
Θα σου απαντήσω εμπειρικά, όχι επιστημονικά.
Είχα κι εγώ τα ίδια ερωτήματα (και τον ίδιο περίπου εξοπλισμό) μ' εσένα κι είπα να δοκιμάσω και τον έλεγχο θερμοκρασίας για τους ίδιους λόγους που αναφέρθηκαν κι από άλλους (περισσότερη ασφάλεια). Το αισθητήριο της γεύσης μού έδειξε ότι έχω γευτεί ελαφρά καμένο λόγω κακής τροφοδοσίας π.χ. στον Cubiss 1.0 Ohm SS coil και με TC ακόμα και με Wismec Reuleaux DNA 200 που υποτίθεται ότι είναι από τα κορυφαία και μάλιστα σε συντηρητικές ρυθμίσεις: 17 βατ και 220 βαθμούς. Επίσης με άλλα μοντάκια όπως VTC mini στους 220 βαθμούς, ο ατμός είναι πιο ζεστός από όταν ατμίζω σε Power με τον Ναυτίλο στα 11 Watt.

Νομίζω ότι η αίσθηση της θερμότητας στο στόμα μας είναι πιο αξιόπιστη από τον αλγόριθμο υπολογισμού θερμοκρασίας των TC mod. Εγώ (προσωπικά και για μένα) διαπίστωσα ότι το TC δε με σώνει από κακή τροφοδοσία του ατμοποιητή. Θα προλάβω να γευτώ το ελαφρώς καμένο πριν με προλάβει το TC.

Το συμπέρασμά μου (για μένα και πάλι) είναι ότι με αντιστάσεις 1,5 και 1,8, όπως του Ναυτίλου και στα 9 με 11 Watt, μόνο όταν ξεχαστώ και αδειάσει σχεδόν το τανκ θα πάρω ελαφρώς καμένο. Τα σύρματα νικελίου και τιτανίου σε πολύ χαμηλές αντιστάσεις (δοκίμασα κι απ' αυτά) αρπάζουν πολύ πιο γρήγορα και είναι πιο δύστροπα, κι εκεί η γεύση του καμένου έρχεται πιο απότομα και είναι πιο έντονη αν δεν τροφοδοτηθεί σωστά η αντίσταση με υγρό. Με τον SS γύρω στο 1.0 Ohm τα πράγματα είναι καλύτερα και λιγότερο δύστροπα.

Στο δεύτερο ερώτημά σου "πού εξυπηρετεί ο έλεγχος θερμοκρασίας;" νομίζω ότι είναι περισσότερο για τις πολύ χαμηλές αντιστάσεις οι οποίες όμως θέλουν και ατμοποιητές με πολλή τροφοδοσία σε υγρό δηλ. τεράστιες έτοιμες κεφαλές ή επισκευάσιμες. Σε συνδυασμό με τα μεγάλα ντουμάνια, εκεί μπορεί να σε προστατεύσει από το γερό καψούλι το TC.

Δηλ. εν ολίγοις - για την ώρα τουλάχιστον - δεν νιώθω ότι χάνω κάτι εφόσον με ικανοποιεί η απόδοση των αντιστάσεων 1,5 - 1,8 στα 9-12 Watt σε Power mode. Αν θελήσω παραπάνω ντουμάνια, θα το σκεφτώ το TC. Πάντως, εκτός από τον Ναυτίλο ατμίζω και τον τον Cubis με TC αλλά με την 1 Ohm SS αντίσταση.

Υπάρχει κάποιος αλήθεια, με ό,τι TC θέλει και σε όποια αντίσταση και Watt θέλει, που δεν γεύτηκε έστω και λίγο το καμένο (δε μιλάω για "καψούλι") πριν επέμβει το TC για να κόψει το ρεύμα όταν ο ατμοποιητής του δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ή ξέμεινε από υγρό;

Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Ρωτάω αλήθεια.

EDIT: Για το τελευταίο ερώτημα άνοιξα μια ψηφοφορία εδώ:
Έχω mod με έλεγχο θερμοκρασίας και ο ατμοποιητής στέγνωσε. Αποτέλεσμα:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2022, 03:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:25 »
Εγώ το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με ss316l ud 28ga(TCR 88). ίδια ίσως και καλύτερη απόδοση με το kanthal πιο εύκολο στήσιμο, δουλεύει και με έλεγχο και με watt και τέλος είναι το μόνο σύρμα που δουλεύει τον ελέγχο απροβληματιστα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:31 »
Καμένο παίρνω πάντα όταν δεν έχω καλή τροφοδοσία το θέμα είναι πως όσο καιρό παίζω με TC και είμαι μόνο με ατσάλι και φανατισμένος κιόλας μπορώ να πω πως έχω καλύτερη γεύση όσο για το θέμα καμένο και χρώμα στο βαμβάκι, διαβεβαιώνω πως σε κάθε αλλαγή βαμβακιού πάντα στη μέση είναι μαυρισμένο.
Ο λόγος που είναι μαυρισμένο είναι οτι εκεί πιάνει την κλασική καρβούνα απο το σύρμα.
Οπότε το TC για μένα είναι μόνο για γεύση άντε και στην καλύτερη για κανένα ασφαλές ντουμάνι επειδή αν δεν έχω καλή τροφοδοσία θα με σταματήσει να φάω καψούλι.
Οπότε όπως και να το δούμε το TC δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο απο ασφάλεια αφού φας το πρώτο καμένο άντε και ίσως καλύτερη γεύση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115731 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824218 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154695 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3994 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem