vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
grag, polydimi5

Twitter

Vaporesso Gemini RTA

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Vaporesso Gemini RTA
« στις: Απριλίου 24, 2016, 00:51 »
Υστερα απο αρκετη αναμονη, εφμανιστηκε στην πορτα μου ο Vaporesso Gemini RTA. Ημουν ενθουσιασμενος, γιατι περιμενα να εχω στα χερια μου εναν δυνατο ανταγωνιστη του Griffin RTA και του OBS Crius v3
 
Παμε λοιπον να δουμε τι αντικρυσα.

Η Συσκευασια

Δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημη. Βεβαια, μεσα, το κλασικο πλαστικο που εχουμε συνηθισει απο ολους τους κινεζικους ατμοποιητες.




 

Τα περιεχομενα

Μεσα βρισκουμε, εξτρα ανταλλακτικο τζαμι, ενα συνοπτικο οδηγο χρησης, ολα τα λαστιχακια, πλην αυτο της καμιναδας (ενα μικρο), 3 βιδες για το deck, ενα κλειδι αλεν για τις βιδες, 2 ετοιμα Clapton coil ,εναν ανταπτορα για να μπορουμε να βαλουμε το δικο μας 510 drip tip και ενα drip tip 510.






Τα μερη του ατμοποιητη

Ο ατμοποιητης αποτελειται απο τα κλασικα μερη των περισσοτερων RTA. Ειναι αρκετα καλης κατασκευης, αλλα το πλυσιματακι του το θελει καθως υπαρχει η μυρωδια απο τα λαδια του εργοστασιου. Για να τον ανοιξω βεβαια μου εφυγε ο τακος. Το ποιο δυσκολο ηταν να ξεβιδωσω το πανω μερος απο το κατω της καμιναδας. Αυτο που κραταει το γυαλι. Για να τα καταφερω, επιστρατευσα γαντια πλαστικα κουζινας και μια μικρη πενσο-τσιμπιδα. Δεν ανοιγε με τιποτα! Ουφ..
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το ποσο ιδιος ειναι με τον Griffin. Πολυ λιγο αλλαζει η εμφανιση. Θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι ιδιοι.




 

To deck

Κλασικο velocity deck, με 2 εξτρα εισαγωγες αερα απο τον κεντρικο πυλωνα αναμεσα στα 2 ποστ. Τωρα γιατι την κατω εισαγωγη αερα την κανανε να εχει 2 τρυπες ανα πλευρα, δεν ξερω. Δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα. Ισως να παραηταν αερατος αν ηταν μια η τρυπα. Παντως ειναι αρκετες μεγαλες, οποτε να περιμενετε να ειναι πολυ αερατος.
Σαν στησιμο, πολυ ευκολος, οπως ολοι αλλοι με velocity deck. Αν θελετε, μπορειτε να βγαλετε το δαχτυλιδι στις τρυπες εισαγωγης υγρου και να το βαλετε αφου βαλετε το βαμβακι, για πιο ευκολη τοποθετηση του βαμβακιου.

 




Πανω σε VTC mini και Reuleaux DNA200

Ο πολος του δυστυχως ειναι αρκετα μεγαλος και ο πυρηνας του προεξεχει πολυ. Ειναι οτι πρεπει για hybrid mods οπως το Noisy Cricket, αλλα στα περισσοτερα αλλα, θα εχετε προβλημα. Κοιταξτε ποσο κενο αφηνει. Και αυτο, με τον πυρηνα βιδωμενο οσο παει. Εννοειται πως κουνιεται και δεν ειναι σταθερος. Και στο Cuboid τα ιδια.
Στο Reuleaux καθεται καλυτερα χωρις να κουνιεται, αλλα αυτο γιατι εχει καλυτερη βαση.






 

Πως ατμιζει

Τις 3 μερες που τον ατμιζω τωρα, με 0.51 συρμα, 3 χιλιοστα Ø, 8 σπειρες, 0.39Ω στα 40W, μου φαινεται ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τον Griffin RTA. Οταν ανοιγεις τις πανω εισαγωγες αερα, δεν αλλαζει σχεδον τιποτα. Γινεται ελαχιστα πιο αερατος (σε σημειο που δεν το καταλαβαινεις σχεδον καθολου) και η γευση τα ιδια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τον κανανε ετσι.
Καταναλωση τα ιδια με τον Griffin. Η ρυθμιση υγρου τα ιδια με τον Griffin, παρ ολο που εχει μεγαλυτερες τρυπες. Ο Griffin δεν ειχε προβλημα με 100% VG, οποτε ουτε ο Gemini εχει.
Εννοειται πολυ ντουμανι και πολυ πλουσια γευση.
 

Τα συν και τα πλην
+ Φυσιολογικο μεγεθος
+ Γευση
+ Ντουμανι (για οσους θελουνε)
+ Ευκολο στησιμο
+ Αλλαγη αντιστασης/βαμβακιου και με γεματο ατμοποιητη
+ 100% VG ανετα
+ Πολυ αερατος (για οσους θελουνε)
+ Το δαχτυλιδι ρυθμισης αερα εχει στοπ, οποτε δεν γυρναει γυρω γυρω
+ Γεμιζει απο επανω
+ Δυο διαφορετικα drip tip
+ Ανταλλακτικα παρελκομενα
+ Καλη ποιοτητα κατασκευης
+ Ελαφρυς
 
- Την πρωτη φορα ανοιγει δυσκολα
- Και τις εποεμενες φορες ανοιγει σχετικα δυσκολα
- Επειδη ειναι πολυ λεπτο το πανω μερος που μπορεις να πιασεις, ειναι και αυτο δυσκολο να το ανοιξεις για να βαλεις υγρο
- Μακρυς πολος με πυρηνα που προεξεχει αρκετα
 
 
Αν εχετε τον Griffin, δεν βλεπω κανενα νοημα να παρετε τον Gemini. Αν τωρα ειστε αναμεσα στους δυο, παρτε οποιον θελετε. Το ιδιο ειναι σχεδον. Ο Griffin (χωρις το top airflow) ειναι πιο ευκολος στο ανοιγμα απο πανω .

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 24, 2016, 02:50 »
Καλησπέρα φίλε Shadowjump!
Πολύ ωραία παρουσίαση, και ευτυχώς που την έκανες γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι να κάνω εγώ μια..
Όντας κάτοχος αυτού του "κανονιού" από την Τρίτη και μην έχοντας εμπειρία από άλλα RTA μπορώ να πω ότι είμαι υπέρευχαριστημένος..
Ήθελα έναν αεράτο για να κάνω τα παιχνίδια μου όταν μπουχτίζω απ'τον Kayfun και πιστεύω ότι με κάλυψε πλήρως.
Πάνω σε αυτά που είπες τώρα. Να συμφωνήσω απόλυτα ότι το πρώτο ξεβίδωμα της καμπάνας είναι επιεικώς ακατόρθωτο.. Αρχικά δοκίμασα με τα χέρια σε σημείο που νόμιζα ότι θα ξεκολλήσουν τα δαχτυλικά μου αποτυπώματα.. έπειτα επιστράτευσα λαστιχένια γάντια.. τίποτα.. Τον έβαλα στην κατάψηξη για κανά 10λεπτο.. τίποτα..
Κάπου πάνω στο μισάωρο και μετά από υπερπροσπάθειες με τα χέρια και με τα λαστιχένια γάντια ένιωσα να ξεσφίγγει.. Προσοχή σε αυτήν την διαδικασία, πάνω στο ζόρι και σε περίπτωση που ιδρώσουν τα χέρια σας μην σας γλυστρίσει όλος ο Gemini κάτω.. Επίσης μην βάλετε πένσα γιατί θα κάνετε το SS ολογρατσούνιστο.. Απλά υπομονή!
Επίσης να συμφωνήσω ότι και τις επόμενες 1-2 φορές που επιχείρησα να τον λύσω όλο πάλι με ζόρισε άσχημα αλλά όχι όπως την πρώτη φορά.
Το στύσιμο του όντως πανεύκολο, αν και εμένα η μία από τις βιδούλες του velocity είχε ένα θέμα και ενώ τερμάτιζα το βίδωμα αυτή γύριζε κι άλλο σαν να ήταν φαγωμένη..
Έβαλα μια από τις ανταλλακτικές και λύθηκε το θέμα.
Από γεύση δεν περίμενα να είναι τόσο καλός, γιατί γενικά δεν φημίζονται για την γεύση τους οι αεράτοι.. Εξεπλάγην!
Ντουμάνια 'ντάξει δεν χρείαζεται να πώ κάτι, δείτε στο youtube reviews και θα καταλάβετε.
Σε reviews που είχα δεί πριν τον αγοράσω όλοι αναφέρουν το ίδιο πράγμα.. οτί δεν έχει διαφορές με τον Griffin (με το extra top airflow), απλά είναι ένα κλικ πιο πάνω από τον Griffin.. ή όπως ανέφερε o Rip Trippers "Gemini is a Griffin on steroids" (αναφερόταν στον Griffin χωρίς το extra top airflow)
Εμφάνιση.. προσωπικά μου αρέσει καλύτερα από τον Griffin. (ήμουν ανάμεσα σε αυτούς τους 2)

Τώρα στο 1 και μοναδικό του μειονέκτημα που ανέφερε και ο φίλος Shadow, το θέμα του πόλου.
Αν και το είχα διαβάσει από πριν τον παραγγείλω ότι με τα mods της Joyetech και κάποιων άλλων εταιριών, είχε θέμα λόγω ύψους του πόλου δεν με 'κανε ν'αλλάξω γνώμη, γιατί υπάρχει λύση.
Από fasttech ή όπου αλλού βρείτε πάρτε (πουλιούνται 5αδες ή 10αδες) τέτοιο πλαστικού τύπου πατούρα.
Ανεβάζω φωτογραφίες να δείτε..

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2016, 11:37 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 24, 2016, 10:54 »
Καλος δεν λεω αλλα αν και ειχαν αφθονο χρονο να τον στησουν σωστα μαλλον δεν το εκαναν.
Γνωριζει καποιος πως ανοιγει η βαση; Αν ανοιγει δηλ διαφορετικα σκουπιδια  :angry_orange:
Και ειναι κριμα, ουτε 5 στησιματα δεν προλαβα να του κανω  :'(
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11607.msg993185.html#msg993185

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:05 »
Φίλε VRS5 καλημέρα..
Τι ακριβώς έπαθε ο δικός σου?
Για ποιο λογο θες ν ανοιξεις την βάση?

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:17 »
Καλημερα φιλε μου.
Προσεξε την φωτο να δεις τι μου εμεινε στο χερι. Και μπαινει μονο εαν χωρισει η βαση, δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:21 »
Παιδιά ο αεραγωγός στον μεσαίο πόλο δεν κάνει καμία διαφορά σε σχέση με τον Griffin ;


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:23 »
σου εμεινε ο ενας πολος στο χερι η μου φενεται?κυριε ελεησον

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:24 »
Ακριβως  :'(
Και το μονο που με κρατα να μην τον πεταξω στα σκουπιδια ειναι μηπως βρω καποια στιγμη την βαση.
Αποκτησε και καποια σημαδια με την ''τεχνικη'' ανοιγματος που εφαρμοσα πανω του οποτε δεν λεει για επιστροφη.
Ας προσεχα ποιος μου φταιει.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:28 »
πρωτη φορα το βλεπω αυτο ρε παιδια..λες και απλα τον κουμπωσαν..μαλλον το φρεζοδρεπανο ανοιξε λιγο μεγαλυτερη την τρυπα και μπενοβγαινει αερατο..τεσπα.ελπιζω να τα καταφερεις και να τον φτιαξεις γτ οντως επειδη τον δοκιμασα ειναι ενας πολυ αξιος υπερντουμανατος ατμο!!

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:28 »
Αυτο το ασπρο κομματι που ακριβως μπαινει? Στο κεντρικο post? Ή κάτω απο τον ένα πόλο
Αν το σπρωξεις και συγχρονως βιδωνεις το 510 δεν καθεται μεσα?
Λογικα αυτό το πράγμα θα ήθελε και ζόρι για να βγει εφόσον δεν μπαίνει.. πως τα καταφερες? :(

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:37 »
Απο τις τρυπες εισοδου του αερα φαινεται ενα μικρο παξιμαδι που βιδωνει πανω του ο πολος που εχω στο χερι μου.
Τωρα ''κυκλοφορει ελευθερα'' μεσα στην βαση.

Πιστευω οτι απλα δεν το ειχαν σφιξει καλα γιατι μου ''εκαναν νερα'' οι αντιστασεις, εως που μου εμεινε στο χερι.
Αν δεν ανοιξει η βαση δεν μπορεις να βαλεις το παξιμαδακι ωστε να στερεωθει ο πολος.

Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:41 »


Τώρα στο 1 και μοναδικό του μειονέκτημα που ανέφερε και ο φίλος Shadow, το θέμα του πόλου.
Αν και το είχα διαβάσει από πριν τον παραγγείλω ότι με τα mods της Joyetech και κάποιων άλλων εταιριών, είχε θέμα λόγω ύψους του πόλου δεν με 'κανε ν'αλλάξω γνώμη, γιατί υπάρχει λύση.
Από fasttech ή όπου αλλού βρείτε πάρτε (πουλιούνται 5αδες ή 10αδες) τέτοιο πλαστικού τύπου πατούρα.
Ανεβάζω φωτογραφίες να δείτε..

δωσε κανα λινκ μην ψαχνουμε ωρες!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 24, 2016, 11:45 »
Παιδιά ο αεραγωγός στον μεσαίο πόλο δεν κάνει καμία διαφορά σε σχέση με τον Griffin ;

Λένε οτι αποδίδει καλύτερα στην κατανομη του αέρα μέσα στην καμπάνα.. τώρα αυτό για να το αντιληφθει κάποιος θα πρέπει να τους έχει λιώσει και τους 2 ατμοποιητες.. δεν ξερω.
Αυτο το κεντρικο post ίσως είναι μείων μόνο σε αυτούς που στήνουν Chimney coils (κάθετα) και θέλουν χώρο για τυλιχτά βαμβάκια (γύρω απο το coil). Για τους υπολοιπους δεν υπαρχει καποιο θεμα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
δωσε κανα λινκ μην ψαχνουμε ωρες!!!!!!!!!!!!!!!!

Φίλε Αντώνη με συγχωρείς, έχεις δίκιο!
Κι εγώ από φίλο το πήρα γι'αυτό δεν είχα έτοιμο link.
Εδω είσαι.. https://www.fasttech.com/p/2173201
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2016, 11:53 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 24, 2016, 12:09 »
@Vrs5

Πολυς κοσμος πηρε τον πολο στο χερι προσπαθωντας να τον σφυξει επειδη ειναι μακρυς. Δυστυχως η βαση δεν λυνει. Ριξε μια ματια εδω μηπως καταφερεις και κανεις τιποτα https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/465pzi/so_does_anyone_actually_own_both_the_gemini_rta/d0hsbxh

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Vaporesso Gemini RTA
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 24, 2016, 12:09 »
Απο τις τρυπες εισοδου του αερα φαινεται ενα μικρο παξιμαδι που βιδωνει πανω του ο πολος που εχω στο χερι μου.
Τωρα ''κυκλοφορει ελευθερα'' μεσα στην βαση.

Πιστευω οτι απλα δεν το ειχαν σφιξει καλα γιατι μου ''εκαναν νερα'' οι αντιστασεις, εως που μου εμεινε στο χερι.
Αν δεν ανοιξει η βαση δεν μπορεις να βαλεις το παξιμαδακι ωστε να στερεωθει ο πολος.

Αουτς, τωρα καταλαβα τι επαθες.. Ναι πραγματικα αυτο ειναι πακετο.. και μεγαλη βλακεια της Vaporesso που δεν σου δινει δυνατοτητα να λυσεις την βαση.. Στείλε τους mail φιλε μου να δεις τι θα σου πουν αυτοι.. Μην σου πουμε τπτ εμεις και γινει χειροτερα η κατασταση..

Να συμφωνησω με τον φιλο προλαλησαντα.. μην επιχειρησετε να σφιξετε τον πολο παιδια.. πιο μεγαλη θα ειναι η ζημια παρα το οφελος..
Όσοι έχετε θεμα με το υψος παρτε μια πατουρα σαν αυτη που ανεφερα και ειστε μια χαρα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116712 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824911 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507940 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9042 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155062 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569149 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244201 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294547 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1224 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4111 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem