vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 10 χρήστες
Sergios, Makis1993, Mimhsdr, I.P, goran, Parolos, Jorge, tibolaso, Christos Z, Buliwyf

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
εμενα πολυ συχνα με κοβει το protection. τι κανουμε?

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Τίποτα. Αυτό το νόημα έχει ο έλεγχος θερμοκρασίας. Αν, πάλι, δεν βρίσκεις ικανοποιητικό το άτμισμα στη συγκεκριμένη θερμοκρασία μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο. Σε ποια θερμοκρασία και με ποιο τύπο σύρματος παίζεις;

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
ss316 29awg στους 220 βαθμους

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι αν είμαι πολύ fun του TC, βρίσκω τον τρόπο λειτουργίας ας πω συναρπαστικό, δεν έχω καταφέρει μέχρι τωρα να πάρω αυτή την "γεμάτη" τζούρα όπως σε watt mode.
ϊσως το pico που κατέχω μόνο αυτή τη στιγμή να μην ενδείκνυται για μια καλη εμπειρια ατμίσματος σε TC, ή ακόμα δεν έχω βρει την ιδανική θερμοκρασία σε συνδυασμό με watt.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εσύ έχεις πάρει επ΄ώμου τα σύρματα και δεν προλαβαίνεις να έρθεις για καμιά μπύρα στην ατμοσυνάντηση :P
Τι παιδεύεστε με tc, tcr, xtr, gsr? Αφού δεν υπάρχει έλεγχος θερμοκρασίας :)
Για άλλο λόγο δεν προλαβαίνω αλλά ντάξει τώρα... :tongue_smilie:
Υπάρχει δεν υπάρχει, εγώ μια χαρά την είχα καταβρεί με τα NiFe μου και είχα αράξει εκεί! ;)
Ανάλογα το σύρμα πάντως, εμένα μου δούλευε απροβλημάτιστα και σταθερά!

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
ss316 29awg στους 220 βαθμους
Δοκίμασε να ανεβάσεις τη θερμοκρασία...

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Αγαπητοι microcens & ChristosN


Λειτουργία που προστατεύεται από τη θερμοκρασία  (Temp protection)
 
Eίναι σχεδόν το ίδιο με την λειτουργία Power mode δεν είναι ρύθμιση θερμοκρασίας temperature control (TC)
Δίνουμε στον ατμοποιητη μας μια συγκεκριμένη ισχύ (ελέγχοντας την τάση), αλλά μετριέται η θερμοκρασία. Εάν επιτευχθεί μέγιστη θερμοκρασία, η ισχύς μειώνεται αναλόγως. Το αποτέλεσμα  είναι να ανεβούμε μόνο προς τη θερμοκρασία που έχουμε ρυθμίσει π.χ αν πετύχουμε ένα χτύπημα (λόγω υπερβολικής διάρκειας μιας ρουφηξιάς ή πολύ λίγο υγρού  η κακής τροφοδοσίας ροής) ο ατμοποιητης μας ζεσταίνεται  αποτομα.Με αυτό τον τρόπο, ο τρόπος προστασίας από τη θερμοκρασία είναι πολύ παρόμοιος με τον κανονικό με μοναδικό  πλεονέκτημα την προστασία και την ασφάλεια στο όριο θερμοκρασίας που έχουμε θεσει.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ss316 29awg στους 220 βαθμους
διαμετρος πυρηνα, ποσοτητα βαμβακιου. βασικοι παραγοντες σωστης λειτουργιας.
σε ελεγχο θερμοκρασιας το Α κ το Ω, ειναι το σωστο στησιμο.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητοι microcens & ChristosN


Λειτουργία που προστατεύεται από τη θερμοκρασία  (Temp protection)
 
Eίναι σχεδόν το ίδιο με την λειτουργία Power mode δεν είναι ρύθμιση θερμοκρασίας temperature control (TC)
Δίνουμε στον ατμοποιητη μας μια συγκεκριμένη ισχύ (ελέγχοντας την τάση), αλλά μετριέται η θερμοκρασία. Εάν επιτευχθεί μέγιστη θερμοκρασία, η ισχύς μειώνεται αναλόγως. Το αποτέλεσμα  είναι να ανεβούμε μόνο προς τη θερμοκρασία που έχουμε ρυθμίσει π.χ αν πετύχουμε ένα χτύπημα (λόγω υπερβολικής διάρκειας μιας ρουφηξιάς ή πολύ λίγο υγρού  η κακής τροφοδοσίας ροής) ο ατμοποιητης μας ζεσταίνεται  αποτομα.Με αυτό τον τρόπο, ο τρόπος προστασίας από τη θερμοκρασία είναι πολύ παρόμοιος με τον κανονικό με μοναδικό  πλεονέκτημα την προστασία και την ασφάλεια στο όριο θερμοκρασίας που έχουμε θεσει.
Έχουμε ξεκαθαρίσει πως δεν υπάρχει πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας. Το νόημα της ανάλυσης προσπαθώ να βρω και δεν μπορώ γιατί είναι κάτι που έχει ήδη αναλυθεί. Α, επίσης μπορώ να χτυπάω protection (που μπορεί να είναι το μήνυμα που βγάζει το mod όταν πιάσει την μέγιστη θερμοκρασία) στο 1 sec με την κατάλληλη ρύθμιση preheat.

Πάντως να το πω και αυτό: έχω βάλει το ArcticFox στο pico dual που έχω οπότε μπορώ να βλέπω στον υπολογιστή αυτά που καταγράφει το μοντάκι. Μπορώ, δηλαδή, να ατμίσω και να δω στην οθόνη πόσο ρεύμα τραβάω, στα πόσα volt, watt, θερμοκρασία κλπ. Όταν, λοιπόν, μου βγάζει μήνυμα protection το μοντάκι αυτό που βλέπω στον υπολογιστή είναι να ανεβοκατεβαίνουν τα watt έτσι ώστε να παραμένει σταθερή (κατά το δυνατόν) η θερμοκρασία. Δεν μου κόβει, δηλαδή, τελείως τα ρεύματα.

@drum: Σωστός!

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Σε pico δούλευα το ss316l 26 της UD σε 2.5 πυρήνα, 8 σπείρες, 0.51 230-250 και 22 watt. Δεν με ικανοποιούσε καθόλου, είτε μέτρια γεύση είτε ζεστός αρκετά ατμός.
Δοκίμασα με 6 σπείρες κ μου βγαίνει 0.39. Ίδια θερμοκρασία αλλά με 18watt. Σε τζούρα 4-5sec η θερμοκρασία παιζει μεταξύ 215-220 συνέχεια και (ω θεοί) είναι απολαυστικοτατο!
Φαντάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει με ενα DNA και τσεκαρω τον τραπεζικό μου λογαριασμό χαχα. 

Απλά να ρωτήσω, γενικά παρατηρείτε ότι το TC αποδίδει καλύτερα με λιγότερες σπείρες η απλά έτυχε, υποκειμενικά, σε μένα;

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Στο SS εάν οι σπείρες είναι πολύ πολύ κοντά υπάρχει η περίπτωση το ρεύμα να κάνει άλμα από σπείρα σε σπείρα αντί να ακολουθήσει όλη την διαδρομή, με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι σαν hotspots. Μπορεί δηλαδή με τις 8 σπείρες να είχες τις σπείρες σχεδόν κολλητά, πράγμα που δεν υφίσταται με τις 5 σπείρες. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, οι ανοικτές σπείρες μάλλον δίνουν κάπως καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Έχουμε ξεκαθαρίσει πως δεν υπάρχει πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας. Το νόημα της ανάλυσης προσπαθώ να βρω και δεν μπορώ γιατί είναι κάτι που έχει ήδη αναλυθεί. Α, επίσης μπορώ να χτυπάω protection (που μπορεί να είναι το μήνυμα που βγάζει το mod όταν πιάσει την μέγιστη θερμοκρασία) στο 1 sec με την κατάλληλη ρύθμιση preheat.

Αγάπητε ChristosN

Είναι τελείως διαφορετικό να φτάσεις σε μια προκαθορισμένη θερμοκρασία και να την κρατήσεις σταθερή ανεξάρτητα από την ρύθμιση του αέρα, την διάρκεια   της τζούρας  και την θερμοκρασία περιβάλλοντος (Temperature control)  από το να ατμιζεις σε Temp protect.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
και πια συσκευή κάνει "temperature control" ανεξάρτητα αν τις ανοίξεις την πόρτα στην σαχάρα i στον βόρειο polo?

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Καμία*. Νομίζω, όμως, ότι με TFR έχεις καλύτερη προσέγγιση, εφόσον πρώτα έχεις υπολογίσει με κάποιον τρόπο την πραγματική αντίσταση στους 20oC και κλειδώσεις την τιμή στη συσκευή.

*Μέχρι να βγει κάποια συσκευή που θα μετρά την πραγματική θερμοκρασία (υπολογίζω τουλάχιστον 500 ευρώ το κόστος της).

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
και πια συσκευή κάνει "temperature control" ανεξάρτητα αν τις ανοίξεις την πόρτα στην σαχάρα i στον βόρειο polo?
Κάμμια αλλα απο το τιποτα ειναι καλύτερα .

Η τιμή του TCR προσαρμόζεται από τα δεδομένα μέτρησης σε μια καθορισμένη πειραματική ρύθμιση που δεν πληρει απαραιτήτως τις συνθήκες που χρησιμοποιούνται σε μια συσκευή . Συνεπώς η TCR  εξαρτάται από την θερμοκρασία δωματίου (Το). Επειδη  η συσκευή δεν είναι εξοπλισμένη για τη μέτρηση αυτής της θερμοκρασίας, η TCR ορίζεται ως σταθερά από τον κατασκευαστή. Ετσι  αν ρυθμίσεις την συσκευή στους -20 ή 30 ° C, η ακρίβεια της σχέσης T: R θα διαφέρει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem