vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« στις: Απριλίου 03, 2016, 02:16 »

BALROG BOX MOD 70W TC with BALROG TANK
 


 

 
Ιδού η πρώτη προσπάθεια της UD στο χώρο των μοντ.
Ένα συμπαγές 18650 μοντάκι, με αποσπώμενη μπαταρία, 70 βατ και πλήρες TC πακέτο.
Ni200, Ti 1, SS316L και TCR στην νέα έκδοση (που δεν έχω, δεν μπορώ να βρω αν αναβαθμίζεται και η εταιρία δεν απάντησε στο email μου)
 
Τεχνικά χαρακτηριστικά
78X38X23mm
5-70W, 1.0-8.5V
Power mode 0.2-3 ohm, Ni200/Ti 0.1-1.0 ohm, SS316L 0.2-3.0 ohm.
95-315ο κελσίου, 200-600ο φαρενάιτ.
Υλικά κατασκευής SS-Zinc Alloy-Brass.                                                                        
Με προστασίες υπερθέρμανσης, χαμηλής αντίστασης, ανάποδης μπαταρίας.
SS αυτορυθμιζόμενος πόλος
 
Μαζί ένας νέος εργοστασιακός ατμοποιητής, που θυμίζει έντονα τον νέο mini goblin κι έχει παραπλήσιες διαστάσεις. Δίνεται με 3 αντιστάσεις: 0.5 και 1.8 ομ σε Κάνθαλ και 0.15 σε Νι200. Με πυρέξ τανκ.
 
Στη συσκευασία υπάρχει το μοντ, ο ατμοποιητής, οι 3 αντιστάσεις, ανταλλακτικό πυρέξ τανκ, ίδιο με του mini goblin Και goliath V2, λουράκι για να το κρεμάμε από το λαιμό, μάνουαλ, σακουλάκι με ορινγκς και βιδούλες και … χα…. Αυτό κι αν είναι πατέντα από την UD. Το μοντ έχει περιμετρικά του πόλου ένα (με ανάποδη φορά) περιστρεφόμενο δαχτυλίδι με ενσωματωμένο βαμβάκι περισυλλογής υγρών. Στο σακουλάκι περιλαμβάνεται ανταλλακτικό βαμβάκι. Τη δεύτερη αλλαγή κάντε την με δικό σας, που θα φτιάξετε.
 


 
 
Το μοντ:
Μου θυμίζει αρκετά το IPV D2 στο σχήμα (και το βάρος). Αν και κατά τι μικρότερο. Boλικό το λουράκι λαιμού.
Το μενού του περιλαμβάνει τις λειτουργίες TC Και Power mode, ρύθμιση οθόνης stealth, αριστερά, δεξιά και νορμάλ (;;) που δεν κατάλαβα καν αν λειτουργεί. Όταν το ρυθμίζω στη νορμάλ, η οθόνη παραμένει στη ρύθμιση αριστερά (left).
Εχει μια νέα λειτουργία, την ευαισθησία- sensitivity, με ρυθμίσεις 1-20. Οσο μικρότερο το νούμερο, τόσο λιγότερη η ευαισθησία του μοντ στην λειτουργία του TC. Συμπαθητικό κολπάκι αν κάποιος ατμοποιητής υπολειτουργεί και βγάζει πολύ σύντομα το temp protection. Το ρύθμισα στο πολύ χαμηλό και με αντίσταση νικελίου πήρα σχεδόν καμμένο. Όταν ρύθμισα την ευαισθησία το 20, το «καμμένο» εξαφανίστηκε (σε τι κίνδυνο μπαίνω για να κάνω το πειραματόζωο!)
 
Εχει μετρητή τζούρας και χρόνου, μαζί με υπομενού μηδενισμού του … κοντέρ (CLR)
Για το TCR τα είπαμε.
Ένα πολύ περίεργο που κάνει και όχι καλό: κρατώντας πατημένα τα +, - εμφανίζεται η μέτρηση της αντίστασης και ταυτόχρονα κλειδώνει. Κάποιες φορές όμως, κρατάει την τιμή της αντίστασης ακόμη κι όταν αλλάξουμε ατμοποιητή, σύρμα και Mode. Ετσι λοιπόν, πήρα χτες ένα ωραιότατο καμμένο, όταν έβαλα τον ατμοποιητή του πακέτο πάνω στο μοντ, με μισό ομ αντίσταση και 18 βατ, με το μοντ να έχει κρατημένη την αντίσταση 0.19 από τον καυφούν που είχα προηγουμένως πάνω με νικέλιο.
Με fire & - κλειδώνουν τα κουμπιά.
Τα βατ στη λειτουργία TC ρυθμίζονται ανά 1.
 
Η θερμοκρασία που ρυθμίζουμε σε οποιοδήποτε TC mode, διατηρείται κι όταν αλλάξουμε σύρμα και mode, πχ πάμε από νικέλιο σε τιτάνιο.
Κάτι ακόμη που δε μου άρεσε: η μέτρηση των ομ γίνεται με 2 δεκαδικά στο μενού +,- που κλειδώνει την αντίσταση. Μόλις γυρίσουμε στο tc mode, η οθόνη εμφανίζει μόνο το πρώτο δεκαδικό και μάλιστα χωρίς να είναι στο πλησιέστερο νούμερο. Την 0.19 αντίσταση νικελίου, μου την εμφανίζει ως 0.1, όχι ως 0.2. Δεν επηρεάζει τη λειτουργία αυτό, ευτυχώς.   
 
 


 
Πώς λειτουργεί το μοντ;
Θα έλεγα  ότι θέλει ακόμη δουλίτσα κι αναβαθμίσεις.
Power mode: μια χαρά σε ψηλά και χαμηλά βατ.
SS mode: πολύ καλά, αν και το ss δε λειτουργία power αποδίδει 1/9 του κλικ καλύτερα
Ti mode: αξιοπρεπώς, όχι όμως πολύ καλά. Μου έκανε κάτι σκαλώματα όταν ζεσταινόταν με απανωτές το σύρμα και άτμιζε υποτονικά, όσο κι αν έπαιζα με θερμοκρασίες και βατ.  Αν κρύωνε ο ατμοποιητής, μια χαρά. Αν τον ξανάβαζα, πότε έτσι, πότε αλλιώς.
Ni200: κι εδώ δουλεύει συμπαθητικά, όχι εξαιρετικά.
Παρατήρησα ότι η αυτονομία της μπαταρίας στο balrog δεν είναι η καλύτερη. 550 τζούρες μου έβγαλε σε περίπου 15 βατ η κίτρινη MXJO 2500 με 1.8 ομ, γύρω στις 480/850’’ η ναυαρχίδα καφέ LG 3000 στα 25 βατ με μισό ομ. Στο vtc τα νούμερα αυτά ήταν περίπου 20-30% καλύτερα.
Το καπάκι της μπαταρίας έχει 4 μαγνήτες και ο πόλος SS αυτορυθμιζόμενος
 

 
 
Το κουμπί του μοντ είναι πολύ φαρδύ και πατιέται και από το πλάι
H Ποιότητα κατασκευής μου άρεσε. Τα κουμπιά σταθερά και χωρίς κουδούνισμα.
Η UD είναι μια κινέζικη εταιρία που ΔΕΝ αρέσκεται στις αντιγραφές, αλλά θέλει να έχει τα δικά της μοντέλα, με δικά της μάλιστα στοιχεία μέσα. Το balrog είναι αυτής της φιλοσοφίας, με κάποια ιδιαίτερα στοιχεία που ανέφερα πιο πάνω, αλλά θέλει ακόμη δουλειά η πλακέτα.
]
 
Ο ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ BALROG
Ο ατμοποιητής μου άρεσε και θα μπορούσε να είναι αστέρι αν είχε επισκευάσιμες κεφαλές. Από τις εργοστασιακές, μου άρεσε πολύ η 1.8 ohm, έτσι κι έτσι η 0.5 και πέταξα στα σκουπίδια την νικελίου.
Αρχικά… είναι μικρός, με διαστάσεις μόλις  45X22mm μαζί με το ντριπ τιπ και 3 μλ χωρητικότητα
Ο σχεδιασμός του ατμοποιητή: κάτω βάση, τανκ που στερεώνεται με φαρδιά ο ρινγκς και σταθεροποιείται χάρη στο κουμπωτό καπάκι, που εδώ αποτελείται από δυο μέρη, με το πάνω να αφαιρείται για να γεμίζει από πάνω. 3 μλ χωρητικότητα, με το γέμισμα να γίνεται εύκολα, αν και περίεργα, λόγω των πλαινών ανοιγμάτων του κάτω μέρους του καπακιού. Το ντριπ τιπ της συσκευασίας είναι στενό εσωτερικά, για τσιγαρίσιες  και το εξτρά κομμάτι του έχει ψύκτρες.
 


 
Στο κάτω μέρος υπάρχει δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα. Εσωτερικά η βάση έχει δυο σχισμές και το δαχτυλίδι είναι διάτρητο στα σημεία που καλύπτουν τις σχισμές. Δυο κουκίδες στο δαχτυλίδι και τη βάση βοηθούν στον έλεγχο της ρύθμισης. Όταν συμπίπτουν, ο αέρας είναι τέρμα ανοιχτός.
Φιλοσοφία του ατμοποιητή: τσιγαρίσιος και ήπια ως μέτρια πνευμονικός, χωρίς ανάγκη για υπερβολικά βατ, αλλά ούτε και λίγα. Πάνω από τα 15 (20 λέει ο κατασκευαστής) για την 1.8. Πάνω από 20 για την 0.5.
Μην ανεβάσετε πολύ τα βατ στην 0.5 ο ατμοποιητής ζεματάει από κάτω και ζεσταίνει και το μοντ. Υπάρχει εξτρά εξάρτημα που μπαίνει ανάμεσα στο καπάκι και το ντριπ τιπ για ψύξη, αλλά πριν ανάψει το ντριπ τιπ, θα έχει ανάψει η βάση.
 

 
Η κεφαλή νικελίου πετάχτηκε μετά από 1 τανκ. Ατμιζε υποτονικά. Αν ανέβαζα πολύ θερμοκρασίες και βατ, ένιωθα ένα καμμένο, χωρίς το ενδιάμεσο sweet spot. Με νικέλιο δεν θέλησα να πειραματιστώ περισσότερο. Ενισχύεται η προσωπική κι ίσως όχι σωστή άποψη, ότι αν θέλουμε να ατμίσουμε με νικέλιο, καλύτερα να φτιάξουμε μόνοι μας αντιστάσεις σε επισκευάσιμες κεφαλές.
Η 0.5 συμπαθητική, όχι κάτι ιδιαίτερο, σε τσιγαρίσιες με λίγα βατ δακρύζει από τις σχισμές αέρα ο ατμοποιητής, στα πολλά βατ καίει χωρίς να δίνει απολαυστικό άτμισμα.
 

 
Αντίθετα η 1.8 μου βγήκε εξαιρετική για τσιγαρίσιες και κάνει και πνευμονικές. Μην ανεβάσετε όμως πολύ τα βατ, έχει 4 τρύπες τροφοδοσίας, που όμως δεν είναι για πάνω από 25 βατ και πνευμονικές. Με αυτή την κεφαλή δεν είδα διαρροές ή δακρύσματα.
Δεν ξέρω αν η UD θεωρεί το τανκ αυτό ως τον επισκευάσιμο αδερφό του Mini goblin. Ελπίζω όχι, αν βγάλει επισκευάσιμες αντιστάσεις (στο στιλ των CLR της Joyetech) ο ατμοποιητής αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί από χρήστες επισκευάσιμων και θα αρέσει σε πολλούς που θέλουν πιο τσιγαρίσιο προφίλ και δε βρίσκουν κάτι μικρό και φτηνό.
 

 
ΣΕΤ:
Το balrog πωλείται πλέον και μόνο του, αλλά και σε κόκκινο ή λευκό χρώμα. Η νέα έκδοση firmware υπάρχει σε κάποια καταστήματα. Το συγκεκριμένο το πήρα από την Gearbest. Η τιμή του είναι 51.75$
 

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 03, 2016, 11:11 »
H παρουσιαση πολη καλη αναλυτικη οπως παντα οταν κανει παρουσιασεις η Petra 
αν καταλαβα καλα το μοντακι ειναι μια χρυση μετριοτητα προς το κακο αν αναβαθμισθει
και γινει καλλιτερο θα σκεφθω μια ενδεχομενη αγορα  του αλλα προς το παρον .....  :nope:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 03, 2016, 16:04 »
Μια χρυσή μετριότητα, ένα generic mod ναι. Προς το κακό δεν θα το έλεγα, με το σκεπτικό ότι και δημοφιλή μοντάκια, όπως το vtc έχουν επίσης θεματάκια στη λειτουργία του TC, είτε από πλακέτα, είτε από πόλο. 
Από την άλλη, οι τιμές έχουν πέσει, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να έχουν τόσες πολλές λειτουργίες τα φτηνά μοντ. Διότι θα επισημανθεί η παραμικρή δυσλειτουργία κι αυτό θα παραμείνει ως κακή κριτική. πχ το μίνι βολτ θα έπαιρνε καλές κριτικές αν είχε λειτουργίες TC; Αντικειμενικά, είναι ακριβότερο και κάνει λιγότερα. Οταν πιάσει στα χέρια του το pico κάποιος που θα του βγάλει το λάδι με 4 διαφορετικά σύρματα, πόσο σταθερή κι αξιόπιστη θα χαρακτηρίσει τη λειτουργία TC του;
Κακά μοντάκια θεωρώ κάτι αγνώστων εταιριών που βλέπω στη ΦΤ με 20, 20 κάτι δολάρια κι από κάτω παράπονα ότι του ενός του κράτησε μια ώρα, του άλλου μια βδομάδα. 
Το συγκεκριμένο έχει να κάνει καθαρά με τις απαιτήσεις που έχει κάποιος από αυτό. 
Πλέον αποφεύγω να ατμίζω με TC, έστησα 4 διαφορετικά σύρματα για τις ανάγκες της παρουσίασης μόνο. Οταν αλλάξω αντιστάσεις και το δουλεύω πλέον μόνο σε power mode, νομίζω ότι θα με βολέψει το μοντάκι, έστω με τα λίγο συχνότερα πηγαινέλα στον φορτιστή. Αντικειμενικό γεγονός που μετράει για μένα είναι ότι πρόκειται για ένα από τα μικρότερα (και οικονομικά) μοντ της αγοράς που δέχονται 18650. Αν όχι το μικρότερο, τότε ανάμεσα στα 3 πρώτα (διότι το πίκο κοντό κοντό μεν, φαρδύ φαρδύ δε)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 03, 2016, 17:22 »
Ειμαι της γνωμης οτι οταν δεν χρησιμοποιουμε ελεγχο θερμοκρασιας καλλιτεραειναι να παιρνουμε απλα 
μοντακια διοτι ετσι και χρημα γλυτωνουμε και επιπλεον φασαρια εγωβλεπω σιγα σιγα οτι κατασταλαζω 
στα στησιματα μου σε κλαπτον οποτε ποιος ο λογος να αγορασω ελεχγο θερμοκρασιας οταν δεν τον χρησιμοποιω?/
Ειμαι αλλωστε κατοχος 5 μοντακιων με ελεγχο οποτε σταματω τις αγορες μου εδω και αργοτερα βλεπω 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 03, 2016, 17:47 »
Αφού έχεις, μάλλον δε χρειάζεσαι άλλα. 
Τα απλά μοντ που προτείνεις με βρίσκουν σύμφωνη. 
Ελα όμως που τα απλά μοντ τείνουν να εξαφανιστούν (δοκίμασε να βρες istick30 για αγορά!) ή βγαίνουν τα νέα μοντέλα με tc στην ίδια τιμή με τα παλαιότερα χωρίς tc. Οπότε, μεγάλες πιθανότητες υπάρχουν να αγοράσεις νέο μοντ για απλό κλασσικό VW άτμισμα και να έχει και TC λειτουργίες που ίσως ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσεις. 
ή να κατασταλάξεις σε ένα είδος σύρματος για TC και να ψάξεις να βρεις το μοντάκι εκείνο που αποδίδει καλύτερα στο συγκεκριμένο σύρμα. 


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:57 »
Το εχω ξαναπει και αλλη φορα νομιζω,  αλλα η ud  προσπαθει να βγαλει δικα της μοντελα ή αυτο ειναι ατμοποιητης ή μοντακι οπως τωρα και δεν παταει πουθενα για να το κατασκευασει δηλαδη να αντιγράψει καποιον και να κανει τις δικες της μετα με λιγες τροποποιήσεις και εκει χανει την μπαλα .. δηλαδη ξεχναει την ετοιμη τεχνογνωσια που εχουν δωσει καποιες εταιρειες με τα δικα τους μοντακια που με το καιρο εχουν τροποποιήσει αλλάξει διορθώσει και αντι να βλεπει αυτους και να πατησει σε αυτους και απλα να κανει μια με 2 τροποποιήσεις για να το διαφοροποιήσει καπως παει και κανει ασπουμε την διαφορα με κατι τελειως αλλη φιλοσοφια βλεπε bellus , goblin  κτλ και εκει κανει το λαθος που λιγο παραπερα εμφανιζονται τα προβληματα και δωστου να δημιουργει νεο μοντελο χωρις να διορθωνει το προηγούμενο παρολο που οι τεστερς της το λενε  και οπως ειδαμε με το goblin 2 mini  εφτοιαξε καποια θεματακια αλλα ακομα μενουν ακομα σαν προβληματα και μας βαζει εμας να προσαρμοστούμε με τα προβληματα και να δινουμε λυσεις που ουσιαστικα ειναι λυσεις που μπορουσαν να αποφευχθουν εν μερη αν απο εξαρχης τα ειχε διορθωσει ή εβλεπε τους αλλους (εταιρειες)  τι εκαναν αυτοι με τα δικα τους προϊόντα ...
τεσπα  το μοντακι οσο να θελω να το αγαπησω αλλο τοσο θελω να μην το δουλέψω .. και ολα αυτα βαση με την κατα τα αλλα εξαιρετική παρουσίαση της Βουλας που ουσιαστικα μου μετεδωσε ολη της αγωνια της για το μοντ και ουσιαστικά με απέτρεψε να το αγοράσω, αν ηθελα να κανω μια τετοια κινηση ... και φυσικα καλα εκανε .. και εγω στην θεση της το ιδιο θα εκανα .. και οπως το κανω και γινομαι και κακος .. :tongue_smilie:
Τωρα περιμένω να δω αν επιτελους η εταιρεια ακουσει τις παρακλήσεις των τεστερς και γενικα των ατμιστων να βγαλει προϊόντα που επιτελους να ειναι plug and play  και οχι plug and maybe play ...

αυτα σορρυ αν καταχραστηκα χωρο στο νημα να τα πω αλλα  απο την πειρα μου αλλων προϊόντων ud  πηρα το θαρρος να  γραψω χωρις να γνωριζω το συγκεκριμενο μοντ απο κοντα που τοτε θα ελεγα περισσοτερα γιαυτο

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 03, 2016, 22:23 »
Ωραία παρουσίαση !! Η πατέντα με το βαμβάκι περισυλλογής υγρων αξίζει τιποτα ή απλα μαζεύει υγρο που θα το σκουπίζαμε ευκολα υποχρεώνοντας σε συχνή αλλαγη?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 03, 2016, 22:43 »
Μόλις έπλυνα το βαμβάκι, το στέγνωσα και το ξανάβαλα. Κάνει δουλειά. Ηταν λούτσα μετά από μια βδομάδα χρήσης. Το μοντ από την άλλη, δεν ήταν. 

---------------

Καλά κάνεις, Κώστα...
πριν λίγο διάβαζα στο ecf μια πολύ σωστά τεκμηριωμένη άποψη, άρθρο θα το έλεγα καλύτερα, για το πού βαδίζει η ατμιστική κοινότητα. 
Ο αρθρογράφος αναθεμάτιζε εταιρίες, καταστήματα και celebrity reviewers, όπως τους αποκαλούσε. Εχουν ρίξει τον κόσμο στο subohm και κάποιοι μάλιστα ειρωνικά ρωτάνε "μα καλά, ακόμη υπάρχουν ατμιστές που κάνουν MTL;" Ελεγε μάλιστα ότι ως ατμιστής 5 ετών, βλέπει παλιούς ατμιστές στα 1.5-2 ομ και 10-15 βατ και νέους σχεδόν όλους με κάτω από μισό ομ, πάνω από 50 βατ. 
Πριν προλάβει ο πολύ συμπαθής μου Zarko να με "φάει" θα πρέπει να διευκρινίσω ότι άλλο ατμιστές σαν αυτόν, που έχουν δώσει σεβαστά ποσά για εξαιρετικό εξοπλισμό, ώστε να κάνουν τα πάντα με ασφάλεια και μάλιστα, αφού γνώρισαν το παραδοσιακό άτμισμα και τους κάλυψε κι άλλο άτομα άσχετα, που παίζουν με το βραχυκύκλωμα και απορρίπτουν λόγω μόδας ή άγνοιας ο,τι δεν είναι κάτω από μισό ομ και 50 βατ.  
Οι εταιρίες λοιπόν βγάζουν. Από τους σωλήνες στα κουτάκια κι από κει στα βατ και στα subohM, μαζί με εξωτικούς ελέγχους θερμοκρασίας. Οι παρουσιαστές που είναι διάσημοι - κατά τον αρθρογράφο του ecf - έπεσαν θύματα της δημοτικότητάς τους. Τους ζητάνε συνεχώς ριβιού, αλλά ο χρόνος τους πλέον δεν επαρκεί για εμπεριστατωμένα τεστ, αφήνονται στο τέλος να πάνε με το ρεύμα. Με τα καινούρια δλδ μοντέλα. 

Πού κολλάει η UD με το balrog? Οτι είναι κι αυτή μια από τις εταιρίες που προσπαθεί από τη μια να κάνει τη διαφορά, από την άλλη όμως πέφτει θύμα της μοδός. Το Mini goblin παρά τα όποια του προβλήματα, δεν παύει να είναι επανάσταση, λόγω μεγέθους και του μοχλού ρύθμισης αέρα - είτε μας αρέσει ο μοχλός της, είτε όχι. Αλλά οι μεγάλοι της πνευμονικοί ατμοποιητές είναι ουσιαστικά ένα μοντέλο με μικρές παραλλαγές. 

Ο ατμοποιητής του σετ, με την 1.8 κεφαλή είναι προτεινόμενος από μένα. Μου άρεσε πολύ! Είναι ο mini goblin των κουλοχέρηδων (aka προτιμώ εργοστασιακούς) Μικρός και με πολύ καλή απόδοση σε τσιγαρίσιες και ήπιες πνευμονικές. Ατμοποιητές για καλές τσιγαρίσιες σε κοντό μέγεθος υπάρχουν πολλοί λίγοι. Ακόμη λιγότεροι κάνουν και ήπιες πνευμονικές και δεν έχουν διαρροές. Πρόσεξα πολύ τη διατύπωσή μου για τις ni200 κεφαλές, αναφέροντας ότι αυτή που δοκίμασα ήταν για πέταμα. Μπορεί κάποιες άλλες να είναι καλές, αλλά η γνώμη μου ότι όποιος ενδιαφέρεται για TC πρέπει να μην είναι αρχάριος και να φτιάχνει δικές του κεφαλές, παραμένει. 

Με το μοντ ήμουν πολύ αυστηρή και μετά τα σχόλια του Νίκου (Δερεκόπουλου) το κατάλαβα. Και λέω ήμουν αυστηρή, διότι δεν έκανα τα "κακά" μου σχόλια συγκριτικά με άλλα δημοφιλή μοντ. Αν τα έκανα, θα έβγαινε πιο "μαλακή" η παρουσίαση. 
Πχ ότι η μπαταρία του δεν κρατάει πολύ, όσο πχ του vtc mini, αλλά ούτε και λιγότερο από του istick40. ή ότι το TC του δεν είναι άψογο, όπως δεν είναι ούτε του vtc mini. 

Εψαξα μετά την παρουσίαση να δω τι γράφουν τα ξένα φόρουμ και είδα ότι δεν έχω την πρώτη βερσιόν, αλλά τη δεύτερη. Η πρώτη ούτε καν SS TC είχε. Το μοντάκι λοιπόν, που για VW καταστάσεις είναι καλό και μικρό και λάτρεψα το lanyard με το compensation ring (συλλογής υγρών γύρω από τον πόλο) βγήκε βιαστικά για να προλάβει η UD και χωρίς να αντιγράψει έτοιμες τεχνολογίες πηγαίνοντάς τις ένα βήμα παραπέρα. Εχει παιδικές ασθένειες, που διορθώνονται σταδιακά και που στα ξένα φόρουμ είδα να τις έχουν εν μέρει παραβλέψει, επειδή είναι μικρό και φτηνό. Ωστόσο, κρατώντας το, χαίρομαι που βρίσκεται πίσω του μια εταιρία που επενδύει στην καινοτομία κι έχει χτίσει ένα όνομα. Ατμίζοντας περιστασιακά πλέον σε TC, θα το χαρώ. Αλλά αν κάποιος ψάχνεται για πολύ καλό TC με όλα τα σύρματα, όχι, ούτε αυτό είναι το Αγιο Δισκοπότηρό του

Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:37 »
petra ήθελα να σε ρωτήσω εαν ο ατμοποιητής είναι συγκρίσιμος με nautilus mini σε τσιγαρίσια(σφιχτή/mtl τζούρα) και γεύση.Btw, μόνο σε ένα site βρήκα να τον πουλάνε ξεχωριστά και τα coils του(1.8Ω) είναι ακόμα πιο δυσεύρετα.Σκέφτομαι να "χτυπήσω" για τσιγαρίσιο το καινούριο smok micro tfv4 γιατί διαθέτει coils 1.2Ω και 1.8Ω για mtl και απο γεύση διαβάζω εξαιρετικά reviews για την ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 14:43 από Empire1924 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:42 »
Είναι στο στιλ του Ναυτίλου, ναι. 
Ακριβέστερη σε ποσοστά προσομείωσης ατμίσματος δεν μπορώ να γίνω, διότι έχει καιρό που άτμισα τον Ναυτίλο. 
Εχω συνεργάτη που ατμίζει με Ναυτίλο μόνο. Σκεφτομουν να του δώσω 1-2 μερούλες τον balrog με την 1.8 να μου πει τη δικιά του γνώμη. Οπότε, για πιο ακριβείς απαντήσεις πρέπει να περιμένεις λιγο. Αντιστάσεις θα κυκλοφορήσουν σύντομα αισιοδοξω, σε περισσότερα σάιτ, διότι είναι ένα θέμα αυτό που λες. 

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 04, 2016, 19:12 »
Και πολυ καλα εκανες και ησουν αυστηρη στην παρουσιαση σου Petra γιατι ετσι απετρεψες 
απο την αγορα του πολλους πιθανους αγοραστες μεταξυ των οποιων και εμενα αλλωστε σκοπος 
των παρουσιασεων αυτος ειναι και οχι η δημιουργια καλων σχεσεων με τον κατασκευαστη  :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 04, 2016, 20:09 »
Μήπως πρόσεξες Βούλα αν οι κεφαλές του ταιριάζουν με αυτές κάποιου άλλου ατμο;
Από το βίνδεο δε μπορώ να συμπεράνω κάτι τέτοιο (έχω και μια πρεσβυωπία να διαχειριστώ...)  ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 04, 2016, 20:20 »
ναι, μοιάζουν με του ego one/tron, αλλά είναι πιο ψηλές και δεν κουμπώνουν στη βάση του τρον. Οπότε, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι CL/CLR αν αυτό εννοείς. Εξάλλου, το καπάκι του balrog κουμπώνει βιδωτά στην κεφαλή, οπότε μόνο οι δικές του κάνουν. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 04, 2016, 21:29 »
Δεν με νοιάζει αν αυτές κουμπώνουν στον Tron
αλλά αν του Tron?Ego One η CLR κουμπώνει στον Balrog.

Έτσι που το έγραψες ψιλομπερδεύτηκα (είμαι και λίγο γκάγκας...)  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: UD BALROG 70W boxMod TC with Balrog Tank
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 04, 2016, 22:12 »
το top cap του ατμοποιητή κουμπώνει πάνω στην κεφαλή για να συγκρατήσει το τανκ. Η κεφαλή του balrog έχει σπείρωμα στο πάνω μέρος της. Η ego one όχι. Είναι και πιο κοντή. Αρα, μηδέν εις το πηλίκον

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1870 247109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 27, 2024, 21:07
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572517 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2067 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122571 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 476 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327201 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512347 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios