vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 2 χρήστες
Metzas, lagoudakis

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1155 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:05 »
Εφτιαξα μια αντιστασουλα με 0,20 ρε παιδια..και ενω μου εχουνε προτεινει διαφοροι 0,16(μια χαρα ειναι μου λενε) που εχω δοκιμασει μεν..βλεπω οτι με 0,20 εχω πιο πολυ ντουμανι...και γευση..γευση ακομα στρωνει το φυτιλι..(μολισ την εκανα)..αλλα την νοιωθω πιο γεματη την γευση του..και ρωταω..το 0,20 ειναι για πιο πολυ ντουμανι και πιο ενισχυμενη γευση??Ρωταω διοτι απλα ψαχνω γενικα το set up..που θα μου αρμοζει...για οποια βοηθεια γενικα με τα 0,16..0,17...0,20...κτλ ευπροσδεκτη!Ευχαριστω παιδεs..!
Εχω τον Α2Τ 15 ημέρες και έχω δοκιμάσει πάνω από 40 σεταρίσματα με διάφορα σύρματα και φυτίλια, όχι γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένος από κάποια αλλά για να βρώ πως ακριβώς εξαρτώνται όλες αυτές οι παράμετροι με το αποτέλεσμα. Όλα τα σεταπ έγιναν πάνω σε μπαταριές Ego, οπότε μιλάμε για σταθερή τάση.

Η πιο σημαντική παράμετρος είναι η αντίσταση του σύρματος. Η αντίσταση του σύρματος ορίζει την ισχύ που δίνουμε στην αντίσταση αφού η τάση είναι σχεδόν σταθερή (~3.5V λίγο μεγαλύτερη στις φορτισμένες μπαταρίες, λίγο μικρότερη σε αυτές που τελειώνουν). H ισχύς ορίζεται P = I*V = V*V/R, άρα όσο μικρότερη η αντίσταση τόσο μεγαλύτερη η ισχύς, αν και μια μικρή μεταβολή στην τάση, μεταβάλλει σημαντικά την ισχύ αφού η τάση μετράει στο τετράγωνο (αρα το VV είναι η μόνη λύση αν θέλουμε πραγματική ρύθμιση).

Στις μπαταρίες Ego το ιδανικό είναι να έχουμε αντίσταση 1.9Ω με 2.1Ω, οτιδήποτε μεγαλύτερο μειωνει σημαντικά την ισχύ με αποτέλεσμα χαμηλή απόδοση, ατμό, γεύση, οτιδήποτε μικρότερο μπορεί να μη δουλεύει γιατί ενεργοποιείται ο "κόφτης" των μπαταριών (μια noname που έχω κόβει στα 1.6Ω ενω μια Joyetech στα 1.8Ω). Αρα λοιπόν ο στόχος μας για την αντίσταση είναι κάτι κοντά στα 2Ω, ιδανικά κάπου στα 1.9Ω.
Κάθε σύρμα έχει μια χαρακτηριστική παράμετρο Ω/μ, στις ψιλές διατομές είναι μεγαλύτερη ενω στις χονδρές μικρότερη. Επίσης κάθε υλικό έχει διαφορετική παράμετρο, για παράδειγμα το 0.20 χρωμονικελίνης έχει συντελεστή περίπου 35 ενώ το ίδιο σύρμα σε Kanthal έχει σημαντικά μεγαλύτερο συντελεστή 45. Αρα αν κάποιος μιλάει για σύρμα θα πρέπει να λέει και τον τύπο, μόνο η διατομή δεν αρκεί, γενικά όμως συνηθως, μιλάμε για χρωμονικελίνη.
Η αντίσταση βγαίνει από το γινόμενου του συντελεστή του σύρματος επί το μήκος του σύρματος που ορίζει την αντίσταση. Αρα διαφορετικά σύρματα για να οδηγήσουν στην ίδια αντίσταση έχουν διαφορετικό μήκος. Το μήκος αφού η αντίσταση είναι τυλιγμένη σε σπείρες πάνω στο φυτίλι, καθορίζεται από την διάμετρο του φυτιλιού και τον αριθμό των σπειρών.
Θα μου πείτε αφού τελικά μπορώ να έχω τα 2Ω με διάφορα σύρματα, ποιός ο ρόλος των σπειρών και της διατομής του φυτιλιού στο τελικό αποτέλεσμα; Πολύ μεγάλος, γιατί αυτά τα γεωμετρικά μεγέθη ορίζουν ας πούμε την πυκνότητα ενέργειας που πέρνει το υγρό. Για να γίνει πιο κατανοητό, φανταστείτε ότι χρησιμοποιείται ένα σύρμα, που με μόνο μία σπείρα έχει αντίσταση 2Ω, τοτε όλη η ισχύς θα δινεται μόνο στο υγρό που βρίσκεται κοντά στην σπείρα με αποτέλεσμα να το υπερθερμαίνει υπερβολικά και να πέρνουμε καμένο αμέσως. Από την άλλη αν θεωρητικά, βάζαμε 20 σπείρες που επειδή θα είχαμε διαλέξει το σύρμα έτσι, θα είχε αντίσταση πάλι 2Ω τι θα είχαμε? Θα είχαμε πολύ περισσότερο όγκο υγρού να βρίσκεται κοντά στο σύρμα και να δέχεται την ίδια ισχύ οπως και πρίν, με αποτέλεσμα ενδεχομένως να ζεσταίνουμε απλώς το υγρό το οποίο μπορεί να μη φτάνει κάν στο σημείο βρασμού.
Ευτυχώς για μας αυτή η αναζήτηση ιδανικού σύρματος, σπειρών, διατομής φυτιλιού δεν είναι ατελείωτη γιατί πρακτικά η φυτιλοαντίσταση που θα φιάξουμε περιορίζεται από πολλά πράγματα. Το σημαντικότερο είναι πόσες σπείρες μπορούμε να στρίψουμε στον δεδομένο χώρο που έχουμε, ανάμεσα στα βιδάκια. Στόχος μας είναι να χωρέσουμε όσο γίνεται περισσότερες, ομαλές, ισαπέχουσες, σίγουρες σπείρες γίνεται. Πρακτικά, εκτός αν κάποιος είναι χρυσοδάκτυλος, άντε να πάμε μέχρι τις 5 ή τις 6 σπείρες. Για έναν μέσο χρήστη οι 5 σπείρες είναι ΟΚ (3 ολόκληρες+2 μίσες όπως λέτε-λάθος βέβαια γιατί στην πραγματικότητα 4.5 βρίσκονται σε επαφή με το φυτίλι).Άν κάποιος μπορεί να φιάχνει 4 μόνο σπείρες στα σίγουρα, τότε πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτό και να τροποποιησει τις άλλες παραμέτρους.  Άρα έχουμε το πρώτο νούμερο , από εκεί και πέρα ξεκινάμε με μια διατομή φυτιλιού πάνω στην οποία το δεδομένο σύρμα θα μας δώσει την αντίσταση που θέλουμε. Όσο πιο πολύ παχαίνει το φυτίλι τόσο πιο πολύ σύρμα πρέπει να στρίψουμε, αρα μεγαλύτερο μήκος, μεγαλύτερη αντίσταση.
Πρακτικά το setup του Cetin με 5Σx0.15mm και 4Φx1mm δίνει μια μεγαλούτσικη αντίσταση πάνω από 2.2Ω, καλή για μια μέση χρήση. Αν θέλουμε να ρίξουμε την αντίσταση έχουμε δύο τρόπους είτε μειώνουμε το μήκος του σύρματος είτε τον αριθμό των σπειρών, είτε την διατομή του σύρματος. Ιδανικά θα πρέπει να παίξουμε μόνο με τη διάμετρο του φυτιλιού ή με την διατομή του σύρματος.

Ως συμπέρασμα όλων των δοκιμών που έκανα και της θεωρητικής ανάλυσης (που θα κουράσω αν την παρουσιάσω εδώ) το ιδανικό setup έχει τόσες σπείρες όσες μπορεί κάποιος να φιάξει στον χώρο ανάμεσα στα βιδάκια, συνήθως 5 (3 ολόκληρες+2 μισές). Μια αρχική τιμή για το φυτίλι είναι 4Φx1mm ή 2Φx1.5mm (που είναι ισοδύναμα) και για το σύρμα 0.17. Το σετάπ αυτό δίνει κάτι λιγώτερο από 2Ω. Από εκεί και πέρα και πάντα μετρώντας το αποτέλεσμα με πολύμετρο, παίζουμε με τα Φ και το σύρμα ωστε να οδηγήσουμε τα Ω εκεί που θέλουμε. Παχύτερο σύρμα μικρότερη αντίσταση, περισσότερα/παχύτερα Φ μικρότερη αντίσταση. 
Το 0.20 για παράδειγμα εχει πολύ χαμηλό συντελεστή, οπότε θέλει πολύ μήκος, άρα πολύ χοντρό Φ ή περισσότερες σπείρες για να βγεί στα όρια.

Αποσυνδεδεμένος atmosvalve

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολα είναι ατμός!
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1156 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:23 »
Εγω στον Α2 classik βαζω φιτιλι 1mm 2φ και αντισταση χρωμιονικελινης 0,20 με 3 σπειρες ολοκληρες και 2 μισες (ακρα) και πετυχαινω μονιμα 1,7-1,9 Ωμ αντισταση παντα.Πολυ καλο setup με παρα πολυ καλη γευση ατμου και πολυ ντουμανι και παιζει τελεια σε e-go μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1157 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:28 »
Μια ερωτηση λιγο off topic , για να μην ανοιξω αλλο θεμα .

Ταλαιπωρουμαι με μια αλεργια  σε καποιο μεταλο και ψαχνομαι . Υπαρχει συρμα αντιστασης που να ειναι αλλο κραμα περα απο νικελιο-χρωμιο ... Ευχαριστω και συγνωμη

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1158 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:29 »
Είμαι σίγουρος ότι το 0.20 σύρμα σου, δεν είναι χρωμονικελίνης αλλά kanthal, που έχει πολύ μεγαλύτερο συντελεστή (~45 Ω/μ) και ισοδυναμεί περίπου με 0.17 χρωμονικελίνης. Φυσικά είναι προτιμότερο από το αντίστοιχο 0.17 χρωμονικελίνης γιατί είναι σαφώς πιο ανθεκτικό. Έχω και 0.20 χρωμονικελίνης, αλλά δεν υπάρχει με 5Σ να περάσει τα 1.2-1.3Ω με τίποτα.
Είμαι σίγουρος για το σύρμα, γιατί τελευταία χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο setup, αντε να περνάω άλλο ένα Φ για να τσιμπίσει λίγο η αντίσταση γιατί στο 1.7 η joyetech αρνείται να δουλέψει, και ΝΑΙ συμφωνώ ότι είναι το καλύτερο για Α2 σε Εgo  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Μια ερωτηση λιγο off topic , για να μην ανοιξω αλλο θεμα .

Ταλαιπωρουμαι με μια αλεργια  σε καποιο μεταλο και ψαχνομαι . Υπαρχει συρμα αντιστασης που να ειναι αλλο κραμα περα απο νικελιο-χρωμιο ... Ευχαριστω και συγνωμη
To kanthal Α-1 δεν έχει Νικέλιο. έχει όμως χρώμιο.
http://www.kanthal.com/products/material-datasheets/strip/kanthal-a-1/
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250996798063&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2012, 23:36 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1159 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:33 »
Παιδια επειδη κακαρωσε ο Α2 μου (βραχυκυλωχε,δε κανει επαφη καλωδιο)ποιος ξερει!
Ξερετε ποιος επισκευαζει περα απο craven?Δεν απαντησε σε μυνημα,ευχαριστω
καπου υπαρχει στο νημα καποιος που τον εκανε μονος του δεν θυμαμαι καλα αλλα γινεται τραβα το πολο κ μπορεις να το διορθωσεις εαν εχεις ελαχιστες γνωσεις μαστορικης φιλε μου αλλιως ψαξε σε νημα υαρχαν ακριβες οδηγιες απο ενα παιδι που το φτιαξε μονος του αλλα δεν θυμαμαι που. :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1160 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:35 »
Είμαι σίγουρος ότι το 0.20 σύρμα σου, δεν είναι χρωμονικελίνης αλλά kanthal, που έχει πολύ μεγαλύτερο συντελεστή (~45 Ω/μ) και ισοδυναμεί με 0.17 χρωμονικελίνης. Φυσικά είναι προτιμότερο από το αντίστοιχο 0.17 χρωμονικελίνης γιατί είναι σαφώς πιο ανθεκτικό. Έχω και 0.20 χρωμονικελίνης, αλλά δεν υπάρχει με 5Σ να περάσει τα 1.2-1.3Ω με τίποτα.
Είμαι σίγουρος για το σύρμα, γιατί τελευταία χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο setup, αντε να περνάω άλλο ένα Φ για να τσιμπίσει λίγο η αντίσταση γιατί στο 1.7 η joyetech αρνείται να δουλέψει.
To kanthal Α-1 δεν έχει Νικέλιο. έχει όμως χρώμιο.
http://www.kanthal.com/products/material-datasheets/strip/kanthal-a-1/
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250996798063&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

Kαι αλουμινιο απο οτι διαβασα ... :hmmm:  ευχαριστω !

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1161 στις: Απριλίου 13, 2012, 23:45 »
To κανες λίγο επιστήμη το θέμα φίλε μου.
Ειναι πιο απλό αποσο νομίζεις.
1)παίρνεις ενα πολύμετρο και το βάζεις να μετράει ωμ
2)Παίρνεις το σύρμα της αρεσκείας σου ότι τραβάει η ψυχή σου 0.20 γεύση 0.15 ντουμάνι
γενικοτερα το λεπτότερο σύρμα αρπάζει πιο έυκολα αποτι το παχυ.
3)παίρνεις τους ακροδέκτες και τους βάζει στο σύρμα σε αποσταση 1.5 εκατοστά και αρχίζεις να μετράς αντίσταση (αφου εχεις αφαιρέσει την αντισταση του πολυμέτρου).
την διαλέγεις και στραβώνεις με τα δαχτυλά σου την αντισταση που θέλεις κατι σαν |____|
4)παίρνεις το φυτίλι και ποσο χοντρό το θέλεις μεχρι 4φ καλά ειναι να μην στεγνώνει εύκολα.
5)τυλίγεις στο περιθώριο που έβγαλες την αντίσταση στο φυτίλι οσες σπείρες και να βγεί όσο μακρυά και αν ειναι οι σπείρες μεταξύ τους όσο κοντά και να είναι το αποτέλεσμα δεν αλλαζει απλα μην το σφίξεις βαλε καρφάκι η ότι αλλο για να εχεις καλλη τροφοδοσία υγρού
6)καις το συρμα μαζι με τη φυτιλοαντίσταση
7)Βιδώνεις επάνω στους πόλους και τέλος
αμα μετρήσεις θα δεις το ιδιο αποτέλεσμα είτε με 6φ είτε με 2φ.
Αυτά

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1162 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:06 »
Το έκανα επιστήμη, λόγω επαγγέλματος adiohosk.... και μου αρέσει.... που να δείς την πλήρη ανάλυση με υπολογισμό φαινομένου μεταφοράς θερμότητας στην επιφάνεια της σπείρας.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1163 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:10 »
Φίλοι...

Έχω ατμίσει πάνω από 25 ml με τον Α2-Τ μου (περίπου 2ml ανά ημέρα) με το αρχικό σετάρισμα που του είχα κάνει. Έχω κάνει 3-4 DB εώς τώρα.

Ερωτώ.
Θα πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξω φυτιλοαντίσταση για κάποιο λόγο, ή θα πρέπει να περιμένω να καεί η αντίσταση για να το πράξω αυτο? η απόδοση δεν έχει πέσει.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1164 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:13 »
Είναι τόσο "γαιδούρι" που ακόμα και με το 0.15 δεν χαλάει όσο  dryburn να κάνεις.... Δεν προκειται να καεί η αντίσταση, το πιο πιθανό είναι να χάσει το φυτιλάκι την απορροφητικότητα του.
Συνέχισε έτσι, θα το καταλάβεις πότε θα χρειαστεί νέα αντίσταση.... Σκέψου ότι οι έτοιμοι ατμο έχουν σύρμα 0.08 ή 0.10 και πάλι δύσκολα καίγονται...

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1165 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:16 »
Εχω τον Α2Τ 15 ημέρες και έχω δοκιμάσει πάνω από 40 σεταρίσματα με διάφορα σύρματα και φυτίλια, όχι γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένος από κάποια αλλά για να βρώ πως ακριβώς εξαρτώνται όλες αυτές οι παράμετροι με το αποτέλεσμα. Όλα τα σεταπ έγιναν πάνω σε μπαταριές Ego, οπότε μιλάμε για σταθερή τάση.

Η πιο σημαντική παράμετρος είναι η αντίσταση του σύρματος. Η αντίσταση του σύρματος ορίζει την ισχύ που δίνουμε στην αντίσταση αφού η τάση είναι σχεδόν σταθερή (~3.5V λίγο μεγαλύτερη στις φορτισμένες μπαταρίες, λίγο μικρότερη σε αυτές που τελειώνουν). H ισχύς ορίζεται P = I*V = V*V/R, άρα όσο μικρότερη η αντίσταση τόσο μεγαλύτερη η ισχύς, αν και μια μικρή μεταβολή στην τάση, μεταβάλλει σημαντικά την ισχύ αφού η τάση μετράει στο τετράγωνο (αρα το VV είναι η μόνη λύση αν θέλουμε πραγματική ρύθμιση).

Στις μπαταρίες Ego το ιδανικό είναι να έχουμε αντίσταση 1.9Ω με 2.1Ω, οτιδήποτε μεγαλύτερο μειωνει σημαντικά την ισχύ με αποτέλεσμα χαμηλή απόδοση, ατμό, γεύση, οτιδήποτε μικρότερο μπορεί να μη δουλεύει γιατί ενεργοποιείται ο "κόφτης" των μπαταριών (μια noname που έχω κόβει στα 1.6Ω ενω μια Joyetech στα 1.8Ω). Αρα λοιπόν ο στόχος μας για την αντίσταση είναι κάτι κοντά στα 2Ω, ιδανικά κάπου στα 1.9Ω.
Κάθε σύρμα έχει μια χαρακτηριστική παράμετρο Ω/μ, στις ψιλές διατομές είναι μεγαλύτερη ενω στις χονδρές μικρότερη. Επίσης κάθε υλικό έχει διαφορετική παράμετρο, για παράδειγμα το 0.20 χρωμονικελίνης έχει συντελεστή περίπου 35 ενώ το ίδιο σύρμα σε Kanthal έχει σημαντικά μεγαλύτερο συντελεστή 45. Αρα αν κάποιος μιλάει για σύρμα θα πρέπει να λέει και τον τύπο, μόνο η διατομή δεν αρκεί, γενικά όμως συνηθως, μιλάμε για χρωμονικελίνη.
Η αντίσταση βγαίνει από το γινόμενου του συντελεστή του σύρματος επί το μήκος του σύρματος που ορίζει την αντίσταση. Αρα διαφορετικά σύρματα για να οδηγήσουν στην ίδια αντίσταση έχουν διαφορετικό μήκος. Το μήκος αφού η αντίσταση είναι τυλιγμένη σε σπείρες πάνω στο φυτίλι, καθορίζεται από την διάμετρο του φυτιλιού και τον αριθμό των σπειρών.
Θα μου πείτε αφού τελικά μπορώ να έχω τα 2Ω με διάφορα σύρματα, ποιός ο ρόλος των σπειρών και της διατομής του φυτιλιού στο τελικό αποτέλεσμα; Πολύ μεγάλος, γιατί αυτά τα γεωμετρικά μεγέθη ορίζουν ας πούμε την πυκνότητα ενέργειας που πέρνει το υγρό. Για να γίνει πιο κατανοητό, φανταστείτε ότι χρησιμοποιείται ένα σύρμα, που με μόνο μία σπείρα έχει αντίσταση 2Ω, τοτε όλη η ισχύς θα δινεται μόνο στο υγρό που βρίσκεται κοντά στην σπείρα με αποτέλεσμα να το υπερθερμαίνει υπερβολικά και να πέρνουμε καμένο αμέσως. Από την άλλη αν θεωρητικά, βάζαμε 20 σπείρες που επειδή θα είχαμε διαλέξει το σύρμα έτσι, θα είχε αντίσταση πάλι 2Ω τι θα είχαμε? Θα είχαμε πολύ περισσότερο όγκο υγρού να βρίσκεται κοντά στο σύρμα και να δέχεται την ίδια ισχύ οπως και πρίν, με αποτέλεσμα ενδεχομένως να ζεσταίνουμε απλώς το υγρό το οποίο μπορεί να μη φτάνει κάν στο σημείο βρασμού.
Ευτυχώς για μας αυτή η αναζήτηση ιδανικού σύρματος, σπειρών, διατομής φυτιλιού δεν είναι ατελείωτη γιατί πρακτικά η φυτιλοαντίσταση που θα φιάξουμε περιορίζεται από πολλά πράγματα. Το σημαντικότερο είναι πόσες σπείρες μπορούμε να στρίψουμε στον δεδομένο χώρο που έχουμε, ανάμεσα στα βιδάκια. Στόχος μας είναι να χωρέσουμε όσο γίνεται περισσότερες, ομαλές, ισαπέχουσες, σίγουρες σπείρες γίνεται. Πρακτικά, εκτός αν κάποιος είναι χρυσοδάκτυλος, άντε να πάμε μέχρι τις 5 ή τις 6 σπείρες. Για έναν μέσο χρήστη οι 5 σπείρες είναι ΟΚ (3 ολόκληρες+2 μίσες όπως λέτε-λάθος βέβαια γιατί στην πραγματικότητα 4.5 βρίσκονται σε επαφή με το φυτίλι).Άν κάποιος μπορεί να φιάχνει 4 μόνο σπείρες στα σίγουρα, τότε πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτό και να τροποποιησει τις άλλες παραμέτρους.  Άρα έχουμε το πρώτο νούμερο 5Σ, από εκεί και πέρα ξεκινάμε με μια διατομή φυτιλιού πάνω στην οποία το δεδομένο σύρμα θα μας δώσει την αντίσταση που θέλουμε. Όσο πιο πολύ παχαίνει το φυτίλι τόσο πιο πολύ σύρμα πρέπει να στρίψουμε, αρα μεγαλύτερο μήκος, μεγαλύτερη αντίσταση.
Πρακτικά το setup του Cetin με 5Σx0.15mm και 4Φx1mm δίνει μια μεγαλούτσικη αντίσταση πάνω από 2.2Ω, καλή για μια μέση χρήση. Αν θέλουμε να ρίξουμε την αντίσταση έχουμε δύο τρόπους είτε μειώνουμε το μήκος του σύρματος είτε τον αριθμό των σπειρών, είτε την διατομή του σύρματος. Ιδανικά θα πρέπει να παίξουμε μόνο με τη διάμετρο του φυτιλιού ή με την διατομή του σύρματος.

Ως συμπέρασμα όλων των δοκιμών που έκανα και της θεωρητικής ανάλυσης (που θα κουράσω αν την παρουσιάσω εδώ) το ιδανικό setup έχει τόσες σπείρες όσες μπορεί κάποιος να φιάξει στον χώρο ανάμεσα στα βιδάκια, συνήθως 5 (3 ολόκληρες+2 μισές). Μια αρχική τιμή για το φυτίλι είναι 4Φx1mm ή 2Φx1.5mm (που είναι ισοδύναμα) και για το σύρμα 0.17. Το σετάπ αυτό δίνει κάτι λιγώτερο από 2Ω. Από εκεί και πέρα και πάντα μετρώντας το αποτέλεσμα με πολύμετρο, παίζουμε με τα Φ και το σύρμα ωστε να οδηγήσουμε τα Ω εκεί που θέλουμε. Παχύτερο σύρμα μικρότερη αντίσταση, περισσότερα/παχύτερα Φ μικρότερη αντίσταση.
Το 0.20 για παράδειγμα εχει πολύ χαμηλό συντελεστή, οπότε θέλει πολύ μήκος, άρα πολύ χοντρό Φ ή περισσότερες σπείρες για να βγεί στα όρια.
Εχω μεινει ΜΑΚΑΚΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1166 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:17 »
Αυτο είναι να γουστάρεις αυτο που κάνεις πανω απολλα :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1167 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:18 »
Slammer με εστειλεs αδιαβαστο φιλε!

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1168 στις: Απριλίου 14, 2012, 00:21 »
 :o

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #1169 στις: Απριλίου 15, 2012, 21:33 »
Ξερει κανεις κανα μαγαζι που να πουλαει τα ιδια τανκακια σαν του τουρκου;αυτα τα μπλε τυπου Α.
Ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506483 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8815 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154349 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568284 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243379 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1007 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem