vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 6 χρήστες
babis1993, Sergios, Jorge, Tem, Tol1as, gfilip

Twitter

eGo AIO by Joyetech

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #720 στις: Μαΐου 13, 2017, 13:51 »
....1.  ή η αντίσταση δεν ήταν της προκοπής.. (συμβαίνουν κι αυτά)
....2.  ή κακή τροφοδοσία .... όταν βιδώνεις το καπάκι, μόλις φτάσεις στο τέρμα, κάνε και μιση στροφή προς την αντίθετη φορά (δηλαδή σαν να ξεβιδώνεις) για ναεξασφαλίσεις ότι δεν έχουν μπλοκαριστεί οι τρύπες εισαγωγής του υγρού απο κάτω. Επίσης που και που, ρίχνε και καμιά ανάποδη τζούρα (δηλαδή προς τα μέσα αντί να τραβάς) για να εξασφαλίζεις ότι δεν έχει μπλοκάρει τις τρυπες της αντίστασης αέρας και δημιουργεί υποτροφοδοσία, με αποτέλεσμα...καμένο...

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #721 στις: Μαΐου 13, 2017, 13:57 »
....2.  ή κακή τροφοδοσία .... όταν βιδώνεις το καπάκι, μόλις φτάσεις στο τέρμα, κάνε και μιση στροφή προς την αντίθετη φορά (δηλαδή σαν να ξεβιδώνεις) για ναεξασφαλίσεις ότι δεν έχουν μπλοκαριστεί οι τρύπες εισαγωγής του υγρού απο κάτω. Επίσης που και που, ρίχνε και καμιά ανάποδη τζούρα (δηλαδή προς τα μέσα αντί να τραβάς) για να εξασφαλίζεις ότι δεν έχει μπλοκάρει τις τρυπες της αντίστασης αέρας και δημιουργεί υποτροφοδοσία, με αποτέλεσμα...καμένο...
Τη μισή στροφή προς την αντίθετη φορά δεν την έκανα επειδή, όπως είδα, το κάτω μέρος της κεφαλής, οι δυο τρύπες που έχει, είναι αδύνατον να φράξουν όσο και να σφίξεις το καπάκι.
Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε, μπορεί να κάνω και λάθος, θα το εξερευνήσω ενδελεχώς ;D.
Ανάποδη τζούρα δεν έκανα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2017, 14:13 από panoss1972 »

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #722 στις: Μαΐου 18, 2017, 10:09 »

Χτες μου κάηκε και η δεύτερη αντίσταση, έχοντας κάνει πολύ λίγα ml.
Εφάρμοζα τη μισή στροφή ξεβίδωτο το καπάκι, κάτι που το κάνει να αποδίδει όντως καλύτερα.
Λίγο πριν καεί, ένιωσα διαφορά στον τρόπο λειτουργίας (έβγαζε λίγο ατμό, δεν ακουγότανε ο συνήθης θόρυβος που κάνει), οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον υποτροφοδοτείται η κεφαλή από υγρό, οπότε του έκανα και ανάποδη τζούρα.
Παρόλα αυτά κάηκε. :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #723 στις: Μαΐου 18, 2017, 10:17 »
ελλατωματική αντίσταση λοιπόν...ενδέχεται και ολόκληρη παρτίδα να έχει ελλατωματικές.

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #724 στις: Μαΐου 18, 2017, 15:20 »
Προσπάθησα να επισκευάσω τη μία κεφαλή, αλλά έσπασα το μεταλλικό καπάκι (μπήκε στραβά γιατί μάλλον το βαμβάκι δεν το είχα πατήσει καλά και εμπόδιζε, προφανώς, το καπάκι να κάτσει σωστά).
Οπότε λέω να πάρω κεφαλή cubis, που απ' ότι βλέπω επισκευάζεται.
Ποια είναι η σωστή;
Αυτή μήπως;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #725 στις: Μαΐου 18, 2017, 17:02 »
Αυτή είναι αλλά είναι δύσκολη στο στήσιμο και στο ΑΙΟ δεν μπορείς να δεις πόσα ohm είναι ή αν κάνει βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #726 στις: Μαΐου 18, 2017, 17:13 »
Το ΑΙΟ έχει σύστημα που ελέγχει για βραχυκύκλωμα. Manual.
Παράθεση
1. Όταν η αντίσταση είναι πάνω από 0,5Ωμ, το φως αναβοσβήνει αργά όταν πατήσετε το κουμπί.
2. Όταν η αντίσταση είναι κάτω από 0,3Ωμ, το φως αναβοσβήνει γρήγορα 5 φορές, που σημαίνει τα Ωμ της αντίστασης είναι υπερβολικά χαμηλά ή υπάρχει βραχυκύκλωμα.

Το πόσα Ωμ είναι μπορώ να το ελέγξω και εκτός του ΑΙΟ με ωμόμετρο, δεν χρειάζεται να το ελέγξω πάνω στον ΑΙΟ.
Ευχαριστώ, θα τη δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #727 στις: Μαΐου 18, 2017, 17:35 »
Θα βιδώσεις την κεφαλή κατευθείαν στο ωμόμετρο?

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #728 στις: Μαΐου 18, 2017, 17:55 »
 :)) όχι βρε, τους ακροδέκτες του Ωμόμετρου θα τους βάλω τον ένα στο 'σώμα' της κεφαλής (όλη η μεταλλική κατασκευή της κεφαλής δηλαδή) και το άλλο στο στρογγυλό μεταλλικό δισκάκι που είναι μέσα στο μονωτικό δαχτυλίδι (ένα άσπρο λαστιχένιο στην κάτω μεριά της κεφαλής).
Στο Ωμόμετρο δεν βιδώνουμε γενικώς, πόσο δε μάλλον κεφαλές ατμοποιητών! :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #729 στις: Μαΐου 18, 2017, 19:11 »
Άρα μιλάς για πολύμετρο, οκ.

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #730 στις: Μαΐου 18, 2017, 19:28 »
Το πολύμετρο έχει και ωμόμετρο και πολλά άλλα, εξ ου και η ονομασία του.

Πήρα την κεφαλή του cubis την επισκευαζόμενη (BF RBA) και μάλιστα δωρεάν (!!!) επειδή καταλάθος την είχανε βάλει στο site τους ως διαθέσιμη ενώ δεν την είχανε (μου δώσανε μια που δεν ήταν για πούλημα).
Στο replacesmoke αυτό, χίλια ευχαριστώ παιδιά να 'στε καλά.
Θα πάρω κι άλλες, όταν φέρει, να 'χω ως ανταλλακτικά, έτσι κι αλλιώς τις έχουνε πολύ φτηνά, μόλις 2 ευρώ, πρέπει να 'ναι η καλύτερη τιμή παγκοσμίως αφού ακόμα κι η fasttech την έχει 2,97$!
Τη δοκίμασα, όντως έχει διαφορά από την κανονική, βγάζει λιγότερο ατμό και πιο έντονη γεύση, τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε από τη λίγη ώρα που έκανα. Υποθέτω έχει 0,5Ωμ αντίσταση (την είχε έτοιμη μέσα), όταν τη φτιάξω εγώ θα βάλω 0,6Ωμ και άλλες τιμές να δω τι διαφορά έχει.
Καλή φάση!
(άντε να βρω κατσαβιδάκι τόσο μικρό , ήτανε σκέτη η κεφαλή χωρίς τα παρελκόμενα)

Εξακολουθώ να δοκιμάζω την κεφαλή του cubis στο AIO και αναθεωρώ: δουλεύει μια χαρά σαν κανονική κεφαλή του ΑΙΟ, μην πω και καλύτερα! Μια χαρά ατμό βγάζει τελικά.
Ουσιαστικά, για μένα τουλάχιστον, είναι αδύνατον να ξεχωρίσω αν μέσα στο ΑΙΟ έχω την κανονική κεφαλή ή του cubis, οπότε όποιος θέλει να την δοκιμάσει ας το κάνει άφοβα.


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2017, 20:45 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #731 στις: Μαΐου 31, 2017, 14:18 »
Γειά σας. Εγώ έχω το eGo AIO Box. Ατμίζω ένα μήνα και το προσέχω (καθαρίζω την αντίσταση συχνά με χαρτί το γυρίζω και το βάζω μέσα στην αντίσταση) οπότε και μου κρατάει περίπου 7-10 μέρες και έχω σχεδόν πάντα τέλεια αίσθηση. Ευτυχώς ποτέ δεν εχω καπνίσει καμένο, και καταλαβαίνω οτι η αντίσταση "πεθαίνει" όταν οπι τζούρες γίνονται βαριές...

Μένω Αγγλία, και βρήκα αυτές τις αντιστάσεις απο Amazon. Θα τις έπαιρνα χωρίς να ρωτήσω γνώμη αλλα μου κάνει εντύπωση η τιμή... 7,30 λίρες ενώ στο επίσημο site της Joyetech κοστίζουν 12.90 ! Μιλάμε για 5,5 λίρες διαφορά! Τσέκαρα και τα reviews που οι περισσότεροι λένε καλά σχόλια και δεν είναι botakia που αφήνουν θετικά comments καθώς είχα λίγο χρόνο και τσέκαρα τα profil...

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01EQ4RBU2/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1DP9UWFG5XEIQ&psc=1

Εσείς που γνωρίζετε, τι γνώμη έχετε? Αν είναι όντως αυθεντικές, γιατί έχουν τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή?

Κάνω μία τροποποίηση...Βρήκα αυτό https://www.fasttech.com/products/3007/10013375/4499000-authentic-joyetech-ego-aio-316-stainless-steel  (οι ίδιες αντιστάσεις με 3,60 λίρες!!!!!!!!) Να χαρώ η είναι μούφα? :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2017, 02:03 από thomka »

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #732 στις: Ιουνίου 01, 2017, 10:12 »
Καλημέρα Thomka.
Έχω ΜΕΓΑΛΗ απορία για το πώς καθαρίζεις τις αντιστάσεις.
Αφού είναι τυλιγμένες, στουμπωμένες θα 'λεγα, με βαμβάκι.
ΒΓΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ από τη διαδικασία.

Από Fasttech αγόρασε άφοβα, απ' ότι έχω καταλάβει είναι το κορυφαίο μαγαζί στα ατμιστικά, και όχι μόνο.

Αλλά δοκίμασε και την επισκευαζόμενη κεφαλή του cubis (BF RBA), νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να μην δίνουμε περιουσίες σε κεφαλές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2017, 10:45 από panoss1972 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #733 στις: Ιουνίου 01, 2017, 10:56 »
Οι αντιστάσεις αυτές από fasttech ειναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #734 στις: Ιουνίου 01, 2017, 14:40 »
Στη fasttech αν λέει authentic, είναι αυθεντικό.
Γενικά σε αυτά τα sites καλό είναι να διαβάζεις και τα reviews και τα discussions στη σελίδα κάθε προϊόντος. Εκεί θα δεις πιο εύκολα αν αξίζει η όχι τον κόπο.
Απ' την άλλη, με την τιμή που έχουν δεν έχεις να χάσεις και πολλά :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241395 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 814 152249 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:57
από Tem
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 832 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566110 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760581 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502032 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3338 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis