vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, camber

Twitter

MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #90 στις: Μαρτίου 19, 2016, 13:30 »
Έκανε την εμφάνιση του στο fasttech και σε όλα τα χρώματα

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #91 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:45 »
Μια επισήμανση... Μάλλον τώρα το πρόσεξα (ή δεν το έκανε παλιότερα).
Το Pass through όταν σου βγάλει Low Battery δεν δουλεύει αμέσως καλά. Πρέπει να το αφήσεις να φορτίσει λίγο (1-2 λεπτά) αλλιώς σου βγάζει στο μισό δευτερόλεπτο Low Battery πάλι

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #92 στις: Μαρτίου 30, 2016, 23:03 »
Λογικό δεν είναι;
Το ρεύμα που τραβάει εκείνη τη στιγμή για να φορτίσει δεν είναι αρκετό για να τροφοδοτήσει και το κύκλωμα.
Πρέπει πρώτα να αποθηκεύσει λίγο ρεύμα και μετά να μπορείς να ατμίσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #93 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:15 »
Έχω την εντύπωση ότι η φάση "pass through" δεν είναι ακριβώς passthrough με τη στενή έννοια του όρου. Πιο πολύ μοιάζει για FiFo, όπου στην ουσία όταν έχεις φορτιστή πάνω και πατάς fire, σταματά η φόρτιση και τραβάει ρεύμα από τη μπαταρία...

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #94 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:40 »
off topic mode ON
fifo?? aka First In First Out?? :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #95 στις: Μαρτίου 31, 2016, 15:22 »
Ακριβώς αυτό!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #96 στις: Μαρτίου 31, 2016, 16:54 »
Συγγνώμη αλλά κάνετε λάθος. Είναι LIFO (last in first out) :tongue_smilie:
To κουμπί πατιέται αφού έχει μπει το βύσμα τροφοδοσίας αλλά παίρνει προτεραιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #97 στις: Μαρτίου 31, 2016, 17:17 »
Η αλήθεια είναι ότι οι γνώσεις μου για τη μπαταρία γενικά, δεν είναι αρκετές ώστε να γνωρίζω αν δουλεύει FIFO ή LIFO. Αυτό που ήθελα να πω στην ουσία, είναι ότι δεν ατμίζουμε passthrough αλλά από τη μπαταρία.

Το αντίθετο εννοείς όταν λες LIFO? Ότι όταν πατάμε fire σταματάει να παίρνει ρεύμα η μπαταρία και το ρεύμα από το κύκλωμα φόρτισης πάει στην πλακέτα, και αν δεν είναι αρκετό τραβάει και από τη μπαταρία? :hmmm:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #98 στις: Μαρτίου 31, 2016, 17:27 »
Όχι το ίδιο λέμε αλλά με άλλη προσέγγιση :))
Από τη μπαταρία παίρνει

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #99 στις: Μαρτίου 31, 2016, 18:58 »
Άντε βρε και ανησύχησα! Μέχρι που έβγαλα το βιβλίο με τα IFRS να δω αν θυμάμαι καλά την απογραφή αποθήκης με LIFO και FIFO!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 31, 2016, 22:40 »
Το ίδο δεν είπα κι εγώ αλλά λιγότερο επιστημονικά;  :idiot1:
(την εκλαϊκευσή μου μέσα...) 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #101 στις: Απριλίου 01, 2016, 00:48 »
Bάρος του μικρού αναφέραμε πουθενά;
90 γραμμάρια!

EDIT: όπως με ενημερώνει ο σύντροφος συνατμιστής johnM το νούμερο είναι λάθος, μόνο που δε δίνω τα νούμερα της COV (96γρ) αλλά το αποτέλεσμα της μέτρησης που έκανα σε ζυγαριά ακριβείας. Για οποιαδήποτε απόκλιση... η ευθύνη στις ζυγαριές. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 16:07 από petra »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #102 στις: Απριλίου 01, 2016, 01:04 »
90 γραμμάρια FOB ή CIF;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #103 στις: Απριλίου 01, 2016, 01:13 »
Άργησαν όμως και είναι σαν να κάηκε από την ηλιοθεραπεία  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #104 στις: Απριλίου 01, 2016, 01:23 »
Καλημέρα, Μάκη. Πλιζ, διάβαζε προσεκτικά πριν απαντήσεις για λογαριασμό τρίτου.

Κι επειδή η επιχειρηματολογία είναι η βάση για κάθε διάλογο, για το σχόλιο σου περι views:

Εχουμε ένα μέλος που δεν ποστάρει επί 1 χρόνο (10-12 ποστ). Και ξαφνικά αρχίζει τις παρουσιάσεις. Κάνει μια θαυμάσια παρουσίαση του coolfire πριν 20 μέρες, με πλήρες κείμενο και φωτογραφίες. Κι από κει και πέρα έχουμε στροφή 180ο και ξεκινά ένας καταιγισμός ξερών ποστ με λινκ βιντεοπαρουσιάσεων στο κανάλι του στο YT. 11 ποστ, 6 βιντεοπαρουσιάσεις, που με copy paste μπορούν να διανεμηθούν μέσα σε κάθε σχετική με τον ατμό σελίδα μέσα σε δευτερόλεπτα. Δεν προσφέρουν δηλαδή στο φόρουμ - αυτό ήταν το point μου - κάτι, μια και δεν είναι πρωτότυπα και προσαρμοσμένα στο φόρουμ. Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι ότι δεν κάνω παρατήρηση, όλοι όσοι κάνουν παρουσιάσεις εδώ, ή προσφέρουν ταυτόχρονα και βίντεο και φωτό (μην πάμε μακρυά, κοίτα το πρώτο ποστ του νήματος) ή στα ποστ με "ξερά" βίντεο αντιπαραθέτουν σε άλλα νήματα του φόρουμ αναλυτικότατα ποστ με περιεχόμενο αποκλειστικά γραμμένο για το φόρουμ. Υπήρξε στο παρελθόν περίπτωση reviewer που ερχόταν στο φόρουμ, πετούσε ένα ξερό βίντεο κι εξαφανιζόταν μέχρι το επόμενο. Οπως καταλαβαίνεις, του επισημάνθηκε - όχι από μένα - ότι η πρακτική αυτή δεν είναι σωστή και δεν έχουμε αυτό το φαινόμενο πια. Αν υπάρχουν μέλη που πετάνε ένα ξερό βίντεο, δεν ξανασχολούνται με το προιόν και δεν το έχω παρατηρήσει, σε παρακαλώ να αναφέρεις ποιος ή ποια είναι.

Λες ότι έχει υπερκαλυφτεί το νήμα. Είναι άποψή σου. Η δική μου δεν είναι. Από πότε θα απαγορεύσουμε σε κάποιον να κάνει μια παρουσίαση επειδή τον πρόλαβε άλλος; Επανειλημμένα έχουμε προτείνει σε άτομα που πήραν πιο αργά κάποιο προιόν να το παρουσιάσουν και δεν το έκαναν, ακριβώς επειδή φοβήθηκαν αντιδράσεις σαν τη δικιά σου. Αν αναλογιστείς ότι πολλές "έγκαιρες" παρουσιάσεις γίνονται με προιόντα demo, αυτό που λες είναι διπλά άκυρο, διότι αποτρέπει τους χρήστες που αγόρασαν κάποιο προιόν να το παρουσιάσουν. Κι αυτό στο λέω, έχοντας βρεθεί και στις δυο θέσεις, να παρουσιάζω δλδ προιόντα που μου έστειλαν και προιόντα που αγόρασα.

Κι εδώ θα σου απαντήσω ταυτόχρονα στα δυο point σου.

Σαφέστατα και δε χρειάζεται να διαβάσω 5 φορές για τις διαστάσεις ενός προιόντος, οπότε γι αυτό πρέπει οι παρουσιάσεις να έχουν "φορουμικό" χαρακτήρα και όχι να ποστάρονται carbon copy οι ίδιες σε κάθε ατμοσάιτ.

Οπως είδες, η δική μου παρουσίαση έπεται του Κώστα, οπότε την προσάρμοσα έτσι, ώστε να δώσω έμφαση στην συγκριτική παρουσίαση του μοντ με κάποια άλλα "ανταγωνιστικά" και σαφέστατα απέφυγα το βίντεο, μια και οι λειτουργίες του μοντ είναι εξαιρετικά λίγες και δε χρειάζονται "tutorial". Εδωσα περισσότερο βάση στο πώς ατμίζει το μοντ κατά τη δικιά μου άποψη. Αν είχαμε άλλες 20 τέτοιες απόψεις, το νήμα θα ήταν ακόμη πιο χρήσιμο. Είναι παρουσίαση λοιπον αποκλειστικά για το φόρουμ, που μόνη της δεν θα στεκόταν σε άλλη ατμοσελίδα ως ποστ εναρκτήριας παρουσίασης του μοντ.
Ναι, κατά καιρούς διάφορα μέλη ποστάρουν βάζουν λινκ από βίντεο παρουσιαστών για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες. Οι ίδιοι δεν έκαναν τα βίντεο. Οταν όμως έχουμε μέλος που μπορεί να κάνει καλές παρουσιάσεις με κείμενο και φωτογραφίες και σαφέστατα και βίντεο, ποιος ο λόγος να μην του ζητήσουμε να το κάνει, αλλά να παραμείνει στο βίντεο. Που εδώ, αν ο Σπύρος επιθυμεί μια αποψη, θα του πω ότι οι γραπτές παρουσιάσεις του είναι πολύ καλύτερες από τις βιντεοπαρουσιάσεις του. Υπάρχουν αρκετά τεχνικά θεματάκια που πρέπει να λύσει στα βίντεό του. zoom, net, macro λήψεις, σαρδάμ, κενά, cut, edit.... σε ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα.

Και μια παρατήρηση επί της ουσίας, μια και οι παρουσιάσεις γίνονται για να ανταλλάσσουμε απόψεις. Ο φίλος σου, Σπύρο, που με τον 0.5 ομ κάνει 5-6 ώρες άτμισμα με το μινι βολτ, φαντάζομαι δεν θα ατμίζει πολύ. Σύμφωνα με το steam-engine, αυτή η αντίσταση του 0.5 ομ, σε μόλις 15 βατ δίνει μόλις 126 τζούρες με την 1300ρα του μινι βολτ. Επειδή μ΄αρέσει να κάνω ενίοτε τα δικά μου πειράματα, με 0.7 ομ που το τέσταρα εγώ, έβγαζε με το ζόρι ένα τανκ των 2.5 μλ. στα ίδια βατ. Και με 2.5 ομ έβγαζε σχεδόν 2.5 τανκ των 2.5 μλ. Τεράτια διαφορά. Τώρα αν το κάθε τανκ μου κρατάει 2 ή 5 ώρες έχει να κάνει με μένα, όχι με απόλυτα νούμερα. Κάνε αν θέλεις το τεστ κι εσύ με διάφορες αντιστάσεις και πες μας τα αποτελέσματα.

Θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της αυτονομίας σ΄αυτό το μοντ, διότι έχει τη δυνατότητα να γίνει κύριο μοντ σε νέους ατμιστές ή κοπέλες, οπότε οποιοδήποτε τρικάκι αυξάνει την αυτονομία του είναι σημαντικό. Για παράδειγμα, εργοστασιακές αντιστάσεις κυκλοφορούν σε μισό ομ μέχρι 1.8. Σαφέστατα και θα συνιστούσα σε κάποιον που το έχει ως αποκλειστικό, να το δουλεύει μόνο με τις 1.8 αντιστάσεις ή ό,τι πιο κοντά σ΄αυτό το νούμερο υπάρχει για τον ατμοποιητή του.


πετρα και τα δικα σου ριβιου απαραδεκτα ειναι ..οσα εχω δει ενα τριλεπτο βιντεο μονο ηχο απο τον πολεμο των αστρων ειναι...αλλα πλεον ειμαι και ενα βημα πριν το μπλοκ χαχαχα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem