vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

445 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:34 »
Για αυτο και εγω εμμενω στις δικες μου.
2 λιτρα μηδενικη
100ml 100αρα νικοτινη
1 μπουκαλι.
Ανακατευουμε και ετοιμη η βαση στα 4,75mg/ml χωρις αρωμα

Οταν ερθει η ωρα μοιραζουμε βαση σε μπουκαλια 100/200/500ml και προσθετουμε τα αναλογα ml αρωματος.

Βεβαια η τακτικη μου δεν κανει για αλλους. Ο καθενας το κανει με τον τροπο που του αρεσει. 
Σημασια εχει στο τελος να ειμαστε ευχαριστημενοι με το αποτελεσμα και να μην πηγαινει νεροχυτη (δεν μου εχει συμβει ποτε ευτυχως)

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:55 »
Η τακτική σου άναψε όλα τα λαμπάκια των OCD μου. Όλα όμως  :))

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #137 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:13 »
Μα γιατι ?
Ειναι απλη και γρηγορη.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #138 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:29 »
Πρώτον, αυτό βγάζει 4,76mg/ml.
Δεύτερον η γλυκερίνη πωλείται με το κιλό. Τι κάνεις, συμπληρώνεις 158,60ml; Και δηλαδή έχεις μόνιμα ένα δοχείο μισογεμάτο-μισοάδειο με γλυκερίνη;
Τρίτον, το κάθε άρωμα θέλει άλλες αναλογίες. Πόση τελικά είναι η νικοτίνη στο τελικό προϊόν; 
Τέταρτον, τι πα να πει «4,75mg/ml»; Στρογγύλεψέ το λίγο.
Πέμπτον, να ρωτήσω σε τι αναλογία είναι οι VG/PG στο τελικό ή θα βγει κανά δεκαδικό κι αυτό;
Έκτον, είμαι σίγουρη ότι τα μοιράζεις σε μπουκαλάκια με το μάτι και δεν είναι στην πραγματικότητα 100/200/500ml.
Έβδομον, ξαναγυρνάμε στην αρχή: και πόσο άρωμα θα βάλεις σε μια βάση που είναι με το μάτι 100ml;
κ.ο.κ.

Πάω να ξαπλώσω λίγο, δεν αισθάνομαι καλά  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #139 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 15:08 »
Λοιπον.
Εχω μονιμα γλυκερινη που περισσευει.
Πιο παλια φροντιζα να βγαινει το τελικο αποτελεσμα με 5mg/ml αλλα το βρηκα αρκετα κουραστικο και ανουσιο. Ηθελα να μειωσω και την νικοτινη σιγα σιγα οποτε τωρα παιρνω ενα μεγαλο γυαλινο μπουκαλι εναν δοσομετρητη μισου λιτρου (αυτον εχω) και βαζω τα 2 λιτρα γλυκερινης. Μετα ριχνω και την νικοτινη οποτε αυτο λυθηκε ευκολα.
PG ειναι μονο τα 100ml τις νικοτινης οποτε κανε την πραξη για την αναλογια.
Στο εκτον κανεις μεγαλο λαθος. Εκτος απο τον δοσομετρητη εχω και μπουκαλακια με δοσομετρητη (αν και ειναι πλαστικα) 100 και 200ml.
Τωρα οσο αφορα το αρωμα εκει ειναι το θεμα. Κυριως χρησιμοποιω αρωματα που θελουν μικρη αραιωση. Δηλαδη παιζω απο 2 εως 7%. Συνήθως ειναι μικρη η διαφορα. Μερικες φορες (σπανια) που θελω να κανω αρωματα που θελουν 15-20% τοτε προσθετω λιγη νικοτινη αν και προτιμω να το αφησω οπως ειναι. Με 20% βγαινει περιπου 3mg/ml.

Οπως καταλαβαινεις δεν κολλαω σε ακέραια και ακριβη νουμερα στην νικοτινη αλλα τα υπολοιπα τα θελω ακριβως

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #140 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 15:20 »
Ήμουν και σίγουρη για το έκτον  :))

Αποσυνδεδεμένος amorphia

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #141 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 10:43 »
Τα έχουμε πει ξανά αλλά θα τα θυμίσω:

Βασικά διαφωνώ μαζί σου περισσότερο στο θέμα "ακρίβεια" αν και το θέμα "ταχύτητας" δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις.
Είναι φως φανάρι ότι δεν ισχύει, εφόσον οι περισσότερες συνταγές αναφέρονται σε ποσοστά ml και όχι σε βάρος (gr).

Και εξηγούμε περιληπτικά:

Όλες οι συσκευασίες των υγρών βάσεων - αρωμάτων αναγράφουν το περιεχόμενό τους σε ml (δηλαδή σε μονάδα όγκου), άρα για να κάνεις ακριβή μέτρηση θα πρέπει να μετρήσεις τα ποσοστά της συνταγής σε μονάδα μέτρησης όγκου.
Οι περισσότερες συνταγές αν όχι όλες, αναφέρονται σε ml.
Αρα το θέμα "ταχύτητας" αν μετρήσεις σε gr πάει περίπατο, γιατί θα πρέπει να κάνεις μετατροπές και υπολογισμούς εφόσον βέβαια ξέρεις το ειδικό βάρος κάθε υγρού που σίγουρα διαφέρει ανάλογα με την σύστασή του.
Βέβαια αν δεν λάβεις υπόψη σου το ακριβές ειδικό βάρος του κάθε υγρού αλλά στο περίπου τότε δεν υπάρχει  ακρίβειας στη συνταγή σου.
Το πρόβλημα βέβαια εντοπίζεται στο ότι οι εταιρείες δεν δίνουν το ειδικό βάρος του κάθε αρώματος που παρασκευάζουν γιατί απλά δεν χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο μέτρησης ούτε κατά την παρασκευή των υγρών τους αλλά ούτε και κατά την συσκευασία τους. Όλα γίνονται ογκομετρικά.
Αλλά και να βρεις το ειδικό βάρος του κάθε υγρού πράγμα κομματάκι δύσκολο, θέλεις χρόνο για να κάνεις την μετατροπή και να βρείς π.χ. πόσα gr είναι τα 7,6 ml ένός αρώματος που έχεις σε ένα μπουκαλάκι.
Εξαιρούνται οι μηδενικές βάσεις του κιλού VG και PG που πωλούνται στα φαρμακεία από δύο συγκεκριμένες φαρμακοβιομηχανίες.
Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου διαπιστώσεις μιας και ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με DIY για πάνω από 1 χρόνο και αφού χρησιμοποίησα και τους δύο τρόπους μέτρησης κατέληξα να μετράω σε ml.

Δεν υπάρχει βέβαια κανένας λόγος αντιπαράθεσης και τα ανωτέρω τα γράφω αιτιολογημένα βάσει δικών μου εμπειριών, γεγονότων και συμπερασμάτων. :D

Διαχωρισμός από εδώ
 

θα σου απαντήσω σε όλα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1::

με την μάζα με την προϋπόθεση πως γνωρίζεις πολύ καλά τα υλικά σου μπορείς να βγάλεις με ακρίβεια οποιαδήποτε ποσότητα... αν δεν τα ξέρεις κλάφτα Χαράλαμπε... αν υπάρχει κάτι που μειώνει την "ταχύτητα" όπως λες είναι η μπουγάδα στο τέλος... π.χ. ένα υγρό αναπλήρωσης με 10 αρώματα έχεις στο τέλος να πλύνεις πόσες διαφορετικές σύριγγες, βελόνες κλπ αυτό μειώνει ίσως τον χρόνο....  τώρα σε γενικές γραμμές υπάρχουν κάποιες φιξ μονάδες μέτρησεις που χρησιμοποιούν όλοι  π.χ.

PG 1ml = 1g 
VG 1ml = 1.25g 
και τα αρώματα ως PG ή VG αν αυτά προσφέρονται σε VG μορφή (Real Flavors για παράδειγμα) αν θέλεις να τα βάλεις σε έναν γενικό κανόνα...  (σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά λειτουργεί γενικώς για τους περισσότερους) 
προσωπικά μετράω σε όγκο.... είναι πιο εύκολο... και μπορείς να έχεις όση ακρίβεια όση μπορείς να έχεις όταν μπορείς να τα κάνεις όλα μέσα σε ΕΝΑ δοχείο και μόνο με καλή διαβάθμιση για να μετρήσεις... σύριγγα με σύριγγα έχουν διαφορές στην διαβάθμιση όπως και ογκομετρικός σωλήνας με σωλήνα όπως συμβαίνει και με τα ποτήρια ζέστης αλλιώς και εκεί δουλεύεις ουσιαστικά κατα προσέγγιση... ο λόγος που λέω κατα προσέγγιση είναι γιατί σε μεγάλες ποσότητες υγρών δεν θα δούμε διαφορές.... όμως από δοχείο σε δοχείο αν υπάρχει διαφορά έστω και 0,2ml  στα 100ml μπορεί να είναι 0,2% και ΔΕΝ είναι σοβαρή... όμως στο δεκαμελάκι που θέλει κάποιος να φτιάξει για να δοκιμάσει ένα άρωμα σκέτο πως είναι ή να κάνει ένα πείραμα για μια νέα συνταγούλα... αυτό το ταπεινό 0,2% γίνεται 2% :( 



να μην μιλήσουμε φυσικά για το μαρτύριο της σταγόνας... που θυμάμαι κάποτε τα μετρούσαν με σταγόνες (κάποιοι το κάνουν ακόμα δυστυχώς...) ... 28-32 σταγόνες είναι ένα ml (πολύ αξιόπιστο μέγεθος) για να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου όπως και εσύ 7,6ml που έχουν ξεμείνει σε ένα μπουκαλάκι πόσες σταγόνες ακριβώς είναι? :P :P :P :P :P 

όσο για της εταιρίες είναι λογικό να χρησιμοποιούν τα ml ως σημείο αναφοράς... ειδικά όταν τα μπουκάλια κυκλοφορούσαν σε διάφορες συσκευασίες... φαντάζεσαι για παράδειγμα όπως το Tribeca που έβγαινε σε 50/50 αλλά και σε High VG έκδοση... να μπαίνει πελάτης μέσα και να ζητάει "για σας, ένα τριμπέκα θα ήθελα 12,73 γραμμάρια?"  το να πας να ζητήσεις ένα 10μελο Χ υγρό, ένα 30μελο ή τεσπα όποια ποσότητα είναι καλύτερο σημείο αναφοράς και για το καταναλωτικό κοινό.... όσο για τις εταιρίες εσωτερικά είμαι βέβαιος πως οι περισσότερες έχουν γενικώς δικές τους φόρμουλες μέτρησης, και σίγουρα δεν χρησιμοποιούν όλοι Zarbis και Chemco κλπ :P 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #142 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 11:22 »
[member=21054]anarxaki[/member]
Άσχετο με το θέμα, αλλά με αφορμή αυτό που λες (... αν υπάρχει κάτι που μειώνει την "ταχύτητα" όπως λες είναι η μπουγάδα στο τέλος... π.χ. ένα υγρό αναπλήρωσης με 10 αρώματα έχεις στο τέλος να πλύνεις πόσες διαφορετικές σύριγγες, βελόνες κλπ αυτό μειώνει ίσως τον χρόνο...) εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ γυάλινες σύριγγες και πλήρως μεταλλικές βελόνες. Είναι σαφώς ακριβότερες και σχετικά εύθραυστες, αλλά αν τις προσέξεις να μην σπάσουν δεν κρατάνε άρωμα με απλό πλύσιμο, μπαίνουν σε U/S και οι γραμμές τους δεν σβήνουν. Έτσι σε βάθος χρόνου δεν είναι και τόσο ακριβότερες.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #143 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 11:55 »
Ε... δεν το είπα εγώ  :D

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #144 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 11:57 »
Sorry :wall: όποιος το είπε να εμφανιστεί ΤΩΡΑ :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος amorphia

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #145 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 12:15 »
εγώ, εγώ... :P :P :P  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #146 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 13:03 »
[justify]Γιατρέ, επειδής είμαι συχνός σου πελάτης (μοτοσικλετιστής), κι επειδής σ’ αγαπώ και σ’ εκτιμάω για τις τόσες φορές που μ’ επισκεύασες, θα σου πω τον σωστό τρόπο, (που μόνο για σένα γράφω 1η φορά στο νήμα τούτο). Λοιπόν. Όπως είσαι τώρα στο γραφείο, βουτάς το κοντόχοντρο βάζο με τις βουκαμβίλιες. Το αδειάζεις. Ύστερα, πετάγεσαι στον ξινό ΩΡΛ ή στέλνεις την νεαρά που κάνει την πρακτική της, να σου φέρει ένα ξυλάκι εξέτασης (του ΩΡΛ) ή στην τελική, ένα παγωτό ξυλάκι, απ’ τον Θανάση του ισογείου με τους βαπορίσιους καφέδες των 2 ευρώ. Ρίχνεις μέσα στο βάζο το δίλιτρο βιτζζί, ρίχνεις με τις γυάλινες σύριγγες τα εμέλ αρώματος, (όπου είναι μαζικά γραμμάρια καμουφλαρισμένα σε ύπουλες υποδιαιρέσεις όγκου). Ανακατεύεις ρυθμικά ράθυμα κι όχι παλμικά μπουρμπουλιστά, σαν να κωπηλατεί ένα στρουμφάκι ένα πράμα. Ε, σε 3 λεπτά της ώρας θα έχεις επαγγελματικό αποτέλεσμα σε ιδανική θερμοκρασία ιατρικού δωματίου. (θεούλης ο Joe;). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #147 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 13:22 »
Γλωσσοπίεστρο.
Ας μιλούμε με επιστημονικούς όρους για να μην έχουμε παρεξηγήσεις  :victory:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #148 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 13:33 »
Τι έγινε ρε παιδιά?? Έχουμε και αναρχική γιατρίνα στη παρέα?? Ή έστω νοσοκόμα??  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #149 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 13:43 »
Βρεφοκόμος.
Πολύ πιο χρήσιμο, πιστεύω, για το φόρουμ μας.  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem