vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 6 χρήστες
Barbapaidi, lounik, lagoudakis, skoubri, nightdream, Sergios

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος nozvi

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Οκ εγώ απλά ρωτάω γιατί από έρευνες βγάλανε ότι το ηλεκτρονικό είναι 95% πιο υγιεινο απο το κανονικό και υπέθεσα οτι το 5% ειναι λόγω της νικοτίνης αφου η προπυλενογλυκόλη είναι ασφαλής προς τον άνθρωπο

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Σε εναν μη καπνιστη που θελει να αρχισει το ατμισμα, θα του΄λεγα να κατσει εκει που ειναι !!!!
Να ασχοληθει με τον αθλητισμο ή με κατι αλλο που του γεμιζει  το χρονο ευχαριστα !!!

Αποσυνδεδεμένος Life

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape or Die
Ασε τον καρκινο κ ξεκινα ατμισμα!!!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Καπου βλεπω οτι φασκουμε και αντιφασκουμε... απ τη μια διεκδικουμε τα δικαιωματα μας για ατμισμα παντου με το επιχηρρημα οτι ειναι αβλαβες και απο την αλλη με το που θα πει καποιος ακαπνος πως θελει να δοκιμασει ατμο (χωρις νικοτινη, εννωειται) βγαζουν οι περισσοτεροι την ελενη λουκα που κρυβουν μεσα τους...
ΓΙΑΤΙ?

εγω παλι εχω αντιθετη αποψη, αν καποιος θελει να ρουφαει κατι φυσικα ειναι απειρες φορες προτιμοτερο να στραφει στον ατμο παρα στη μπιχλα και τις πισσες του εντελως αγευστου καπνου.
Τωρα οσον αφορα το βαθμο επικινδυνοτητας, μεχρι τωρα δειχνει εντελως ακινδυνο (αν εξαιρεσουμε την προσοχη που θελουν ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες που λειτουργουν με μπαταριες). Η λογικη επισεις λεει οτι δεν υπαρχουν κινδυνοι υγειας απο τα συστατικα...
Οποτε δε μπορω να καταλαβω το γιατι καποιος να μη το ξεκινησει αφου θελει?

Ας ξεκαθαρισουμε λοιπον τι ακριβως θεωρουμε εμεις οι ιδιοι κι ας παψουμε να κρθυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας:
θεωρουμε το ατμισμα ακινδυνο? Τοτε κανενα προβλημα να το προτεινουμε σε ΟΛΟ τον κοσμο εφ οσον το θελει!
Το θεωρουμε επικινδυνο? τοτε ας αφησουμε τις φαμφαρες και ας καλωσορισουμε τον πανηληθιο νομο που το εξισωνει με το καπνισμα και τελος!
Τοσο απλα...

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή ανάμεσα στο:
Αέρας. -  ατμός. -  καπνός
Να επιλέξουμε μεταξύ:
Αέρας. -  καπνός;
Το γκρι, έστω πολύ ανοιχτό, να κάνουμε οτι δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
 :hmmm: 
Χωρίς πολύ σκέψη θα έλεγα σε ένα υποψήφιο ατμιστή οποίος δεν είναι καπνιστής.
Φίλε μου
Κάπνιζα 37 χρόνια κανονικά τσιγάρο.
Σήμερα μετά από ένα χρόνο ατμίσματος το οποίο με βοήθησε να απαλλαγώ από αυτή την καταραμένη συνήθεια 37 χρόνων
είμαι και για 3 και 1/2 χρόνια μακριά και από το άτμισμα.

Νοιώθω υπέροχα δεν μου λείπει το άτμισμα τόχω ξεπεράσει τελείως  σε αντίθεση με το πρώτο που δεν ξεπερνιέται ποτέ αλλά 
και ποτέ πια δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. :nope: 

Οπότε απλά θα σου πω μακριά και από το δύο γιατί κανένα δεν σου χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Θα του 'λεγα να κάτσει στα αβγά του.

Αποσυνδεδεμένος nozvi

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα πραγματικά το τσιγάρο δεν μου έχει λείψει καθόλου!Το ατμισμα ναι θα το παραδεχθω είχε τόσες απίστευτες γεύσεις που προφανώς σε καμία των περιπτώσεων δεν συγκρίνεται με το τσιγαρο μην τρελαθουμε τώρα...Ναι θα συμφωνήσω με εσάς που λέτε ότι πέρα απο τον αέρα που αναπνεόυμε δεν είναι τίποτα άλλο φυσικό να βάζουμε στα πνευμόνια μας απλά αν δεν υπήρχε περίπτωση κινδύνου γιατι οχι?Θελω να πω και αυτο μια απολαυση ειναι οπως και τα φαγητα δεν μιλαω σε καμια περιπτωση να εχει νικοτινη μεσα γιατι τοτε παμε αλλου...Απλα επειδη στο διαδικτυο που εψαξα δεν βρήκα μια σαφη απαντηση απευθυνθηκα σε εσας

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ακομα και αν το ατμισμα ειναι απολυτα ασφαλες που δεν ειναι εστω και αν ειναι 1000000 φορες πιο καλο απτο τσιγαρο δεν πρεπει για μενα να ησελθει καποιος στο ατμισμα ανευ λογου και αιτιας..αν για καποιο λογο επιθυμει ιδιαιτερα να στραφει στο τσιγαρο ναι.τοτε να πιασει το συντιριτηκο ατμισμα διαφορετικα να μεινει ελευθερος και ωραιος.θα γλυτωσει εστω το ελαχιστο προβλημα που μπορει να αποκτησει απο κακη χρηση του η.τ και επισης θα γλυτωσει και χρηματα γτ κακα τα ψεμματα εγω προσωπικα ειμαι στο σταδιο του αγοραζω κατα ρυπας αρωματα και ατμο κ προσπαθω να το ελενξω!!!φιλικα ολα αυτα.δεν θελω να προσβαλω κανενα

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Θα του έλεγα... Δεν θα με άκουγε...Αν αντι για τσιγαρο παρει ατμο. Θα του ελεγα οτι και αυτο δεν ειναι αθωο, ειμαστε ακομα πειραματοζωα ολοι εμεις οι ατμιστες και αν μπορει να ασχοληθει με τον μοντελισμο ή καποιο άλλο χομπυ θα ηταν τελεια!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
αναρωτιεμαι, αν αντι "ηλεκτρονικο τσιγαρο" λεγοταν "ηλεκτρονικο μανταρινι" παλι τα ιδια θα λεγατε?

Μηπως τελικα οι συνηρμοι ειναι γενικοτερα ανθρωπινο προβλημα και οχι μονο του νομοθετη? (που εχει και το ελαφρυντικο οτι ειναι ασχετος, αφου ουτε την ορολογια δε γνωριζει).


Αν αυτη ειναι η γνωμη της ατμιστικης κοινοτητας τοτε καλως ερχονται οι ηλιθιοι νομοι που ερχονται !

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ίσως να μην προσέξατε ότι ο φίλος μας που ρωτάει
υπήρξε ήδη ΚΑΙ καπνιστής ΚΑΙ ατμιστής:
Ήμουν καπνιστής 3 χρόνια μετά ατμιστής 1 χρόνο και εδώ και 9 μήνες έχω κόψει και το ηλεκτρονικό.

Οπότε, λαμβάνοντας αυτό υπ' όψιν, και όχι πως δεν έχεις καπνίσει ή ατμίσει ποτέ στη ζωή σου, εγώ θα σου πω τα παρακάτω φίλε μου:
1) Έστω και σε 3 "μόλις" χρόνια τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος είτε τις ένιωσες, είτε τις πληροφορήθηκες. Άρα ενήμερος είσαι ήδη.
2) Έστω και για 1 "μόλις" χρόνο τις όποιες (ευεργετικές ή και άλλες) συνέπειες του ατμίσματος τις ένιωσες.
3) Έστω και 9 μήνες χωρίς κανένα από τα δύο τις όποιες συνέπειες (λογικά λυτρωτικές) τις νιώθεις και τις γνωρίζεις.

Άρα προς τί η ερώτηση;
Ειδικά από τη στιγμή που:
α) Γιατροί ΔΕΝ είμαστε, και
β) Ο καθένας εδώ μέσα θα σου πει το κοντό και το μακρύ του

Αν ήσουν μη καπνιστής (που δεν είσαι) η λογική και προφανής συμβουλή όλων (όπως είδες ήδη) είναι να μην το ξεκινήσεις.
Από τη στιγμή όμως που ΔΕΝ είσαι μη καπνιστής (όσο και να μην το παραδεχόμαστε είμαστε εν δυνάμει καπνιστές ακόμα)
μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου πώς να πράξεις.

Το φόρουμ ευτυχώς έχει δεκάδες επί δεκάδων έρευνες στις κατάλληλες σελίδες για θέματα υγείας,
ώστε να πάρεις όση πληροφόρηση επιστημονική υπάρχει.
Γι αυτήν που δεν υπάρχει, αλλά είναι έτοιμοι διάφοροι να σου δώσουν (μιας και στην Ελλάδα ανθίζει το σπορ του ξερολισμού)
θα έπρεπε να πάρεις τις αποφάσεις μόνος σου και όχι να βασίζεσαι στο τί νομίζει ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος ενας μη καπνιστης να αρχισει το η.τ.... μα κανενας ομως.

Τωρα αν θελει να το δοκιμασει, δικο του θεμα O0

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
μα δεν υπαρχει κανενας λογος να κανει καποιος οτιδηποτε εκτος απο το να τραφει, να πιει νερο, να κανει σεξ για λογους αναπαραγωγης, να κοιμηθει και να φροντισει να προφυλαχθει απο τυχον φυσικους εχθρους.
Ολα τα υπολοιπα προερχονται απο "περιεργεια" (δε λεω ανθρωπινη γιατι δεν εχουμε αποκλειστικοτητα στο θεμα των χομπυ)

Αποσυνδεδεμένος Gregoris

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα ρε ΠΑΟΚΑΡΑ!!!
Θα τον ρωτούσα πόσες.  :angel:




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6301 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569437 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294905 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763412 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog