vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Milarepa, Blackwolf, John K

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  Η υπόθεση "εθισμός" υφίσταται αλλά δεν είναι σκέτο νικοτίνη(για αυτό αποτυγχάνουν και τα τσιρότα νικοτίνης,αντιμετωπίζουν το θέμα σε λάθος διάσταση,στην βάση της αντικα προπαγάνδας,πως η όλη ιστορία είναι απλά νικοτινομανία.Εκεί τον εθισμό τον θεωρώ αστείο, για τον λόγο πως έχω κόψει το τσιγάρο μαχαίρι(ούτε καν τράκα) σε μια μέρα, όταν με έπιασε και εμένα η οικονομική κρίση για τα καλά. Σκοπό να το κόψω δεν είχα ποτέ,το γούσταρα ρε παιδί μου και δεν είμαι και από τους ενοχικούς χαρακτήρες, το αντίθετο έχω ηδονιστική αντίληψη της ζωής, απλά έκρινα πως δεν μπορώ να σκάω 200 ευρώ το μήνα για να ικανοποιώ το γούστο μου.
 Τέλος πάντων αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η ευκολία που το έκοψα, ενός ανθρώπου που κάπνιζε από τα 13 και είχε περάσει 20 χρόνια με πολύ τσιγάρο. Από τότε όταν ακούω κάτι τύπους να καπνιζουν το ένα πίσω από το άλλο και να κλαψουρίζουν πως θέλουν να το κόψουν,αλλά δεν μπορούν, τους κράζω ανελέητα. Τον εαυτό τους κοροιδεύουν ή τους άλλους. Προσωπικά δεν ένιωσα τίποτα, μόνο την 5η μέρα της διακοπής με έπιασε μια τρελή επιθυμία, πήγα μέχρι το φαρμακείο να πάρω Νικορετ,αλλά πριν την ζητήσω μου έφυγε. Το μυστικό  ήταν ψυχολογικό. Αυτό που δεν χωρά ο εγκέφαλος του καπνιστή είναι το "δεν θα καπνίσω ξανά ποτέ", γιατί για τους περισσότερους η κατάσταση είναι αγάπης-μίσους, ναι μεν το απολαμβάνουν και πολύ μάλιστα, αλλά από την άλλη αδειάζει η τσέπη τους και πολλούς τους χαλάει και οργανικά στην καθημερινότητα τους. Εγώ στον εαυτό μου έλεγα το αντίθετο : μόλις τα πράγματα στρώσουν θα επιστρέψεις,διάλειμμα κάνεις, υπομονή. Και τα πράγματα έστρωσαν μετά από καμιά 2ετία, οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη γύρισα στο τσιγάρο, σε χαμηλότερες ποσότητες,δεν μπορούσα να καπνίσω πλεον πολύ, αλλά υπαρκτες. Στο η.τ. έδωσα μια ευκαιρία, λόγο των μελετών που το έβγαζαν σχεδόν αθώο. Δεν είμαι αυτοκαταστροφικός τύπος, μου αρέσει πολύ η ζωή, όχι με την φοβική ψυχολογία που βλέπουμε σε γραφικες κρατικές διαφημίσεις με κάτι τύπους που λένε "απαιτώ έναν κόσμο χώρις τσιγάρο/αλκόολ/χοληστερίνη"(σιγά ρε φασίστα,κάνε την φάση σου και άσε τους άλλους) και μετά η κάμερα τους κάνει κοντινό πλάνο να τρέχουν στο βουνό. Αυτό  δεν είναι αγάπη για την ζωή, αλλά φόβος για τον θάνατο και αν περνάς τις μέρες σου έτσι, συρρικνώνεσαι, μαραζώνεις και τελικά χαλάει όντως και η υγεία σου, το βλέπω γύρω μου να συμβαίνει ξανα και ξανά. Για να μην τα πολυλογώ, δοκίμασα η.τ. , διαπίστωσα πως μου αρέσει πολύ περισσότερο από το άλλο, άρα η χρήση του δεν είναι περιορισμός για εμένα και από την στιγμή εκείνη δεν ξανάβαλα τσιγάρο στο στόμα μου, δεν συνέτρεχε λόγος.
 Για να επανέρθω στο αρχικό ερώτημα, δεν θα προέτρεπα ποτέ κανένα να κάνει ή να μην κάνει το οτιδήποτε*. Εφόσον μου έλεγε ο ίδιος πως αν και μη καπνιστής σκοπεύει να πειραματιστεί με το σπορ, η πιθανότερη απάντηση μου θα ήταν να αποφύγει τα starter kits, ειδικά το άθλιο ego aio και να πάει στα pico. :)

 Υπαρξιακά το γράφω: στην ηλικία που είμαι σήμερα, στα 40 παρά κάτι ψηλά, δεν μπορώ να πω πως μετάνιωσα καθόλου για τις εμπειρίες που απέκτησα.Δεν θα άλλαζα τίποτα από αυτές, Όταν κάνω την αναπόληση περισσότερο οικτίρω τον εαυτό μου για τις φορές που κώλωσα να κάνω αυτά που ήθελα, παρά για αυτά που ΄εκανα.

* Εξαιρώ όλους όσους κλαίγονται πως κάποιο πάθος τους τσακίζει την ζωή, αλλά είναι δέσμιοι του, θέλουν αλλά δεν μπορούν. Αυτούς τους κράζω ανελέητα. Θεωρώ πως δουλεύουν και εμένα σαν συνομιλητή και πιθανόν και τους εαυτούς τους.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
"Να το κοιτάξεις αυτό!" :)
Σαν τι άλλο να του έλεγα δηλαδή; Αφού χρειάζεται βοήθεια (για να έχει φτάσει σ' αυτό το σημείο ψυχολογικής "υποχώρησης").

Σε κάμποσα χρόνια το άτμισμα ή το όποιο άλλο είδος του (που θα υιοθετήσουν οι βιομηχανίες, γιατί δεν θα εγκαταλείψουν ποτέ το άρμεγμα κέρδους), θα είναι για τους "άκαπνους" νέους ό,τι ήταν το τσιγάρο τις προηγούμενες δεκαετίες. Ελπίζω μέχρι τότε να έχουν κατανοήσει ότι πασιφανώς πρόκειται για εκδήλωση ψυχολογικής "εξάντλησης". Και να ψάξουν για την κατάλληλη βοήθεια, γιατί πίσω από αυτήν την κατάσταση κρύβονται άλλα θεματάκια, βαθύτερα και ευρύτερα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το καλό με το άτμισμα ειναι ότι δεν "βγάζει" μαγκια, αντριλικι, γκομενιλικι, μεράκι, νταλκαδακι και όλες τις ανατολίτικες π@π@ριές που συνδέθηκαν με το τσιγάρο για να δικαιολογουν την εξάρτηση απο αυτό, δεν θα ακουστεί ποτέ σε λαϊκα άσματα ή νεο-ρεμπέτικα ή ροκ τραγουδια (ποσοι δεν ξεκινησαν το τσιγάρο με αφορμη την "παραφιλολογία" του), περισσότερο με ... "φυτουλες" μοιάζουμε ιδιαίτερα όσοι κουβαλάνε μαζί τους και το... σπιτι τους απο συνεργα στις καφετέριες και στις ταβέρνες (εγω το έκοψα το..."σπορ" κυκλοφορω μονο με ένα ναυτίλο και ένα μικρό mod των 1100 mAH εξω, με τα 2ml που χωράει και όσο με φτάσει) οπότε δεν πολυπιστεύω οτι θα έχει ιδιαίτερη διάδοση στους άκαπνους νέους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 11:52 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
δεν θα ακουστεί ποτέ σε λαϊκα άσματα ή νεο-ρεμπέτικα
Είδα να βάζεις το ντριπ τιπ, 
στο στόμα σου με γλύκα.
Τέτοια ντουμάνια στη ζωή, 
ποτέ ξανά δεν είδα.

Πνίγηκα μέσα στον ατμό, 
και στα πολλά τα βατ σου,
και οι φίλοι με ρωτάγανε, 
πως είμαι γω κοντά σου.

αλαααα..... γιασαν ρε μάγκαμ ναουμ  :tongue_smilie:

(Εξαιρετικά αφιερωμένο στην ατμιστική κοινότητα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 13:44 από Red Led »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Οντως το ατμισμα δεν βγαζει αντριλικι και μαγκια, ειναι ομως γκατζεταδικο, εχει τεχνολογια και εφφε (ντουμανια).
Ολα τα παραπανω οι πιτσιρικαδες τα γουσταρουν.
Επιπροσθετως ειναι και αποενοχοποιημενο σε σχεση με σοβαρες βλαβες στην υγεια.
Προσωπικα πιστευω οτι με την διαδοση του ατμισματος, ειναι απλως θεμα χρονου να διαδοθει και στους νεους που δεν θα αρχιζαν το τσιγαρο, απο φοβο για την υγεια τους και μετα απο τις πολυχρονες και  εντονες αντικαπνιστικες εκστρατειες παγκοσμιως.
Καποιες μελετες που βγηκαν δεν το υποστηριζουν το παραπανω που λεω, αλλα νομιζω οτι απλα ειναι ακομα νωρις.
Θα δειξει.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Για το θέμα της διάδοσης στους νεους, που είπε ο φίλος πιο πάνω, εξαρτάται την χώρα. Στην Ελλάδα είναι σπάνιο, άκαπνος να πάει στο ηλεκτρονικο,αν και έχω ακούσει περιπτώσεις. Στις ΗΠΑ που ήμουν πρόσφατα για ένα διάστημα, είναι πολύ σύνηθες, όχι μόνο σε νέους, αλλά και μεγαλύτερους. Γνώρισα ας πούμε έναν τύπο,που δεν ήταν καν πιτσιρικάς,45-50 η ηλικία του και είχε μαζί του 3 πνευμονικούς, γιατί εκεί τέτοια γουστάρουν,είναι στην αμερικάνικη κουλτούρα η λατρεία του μεγάλου. Άτμιζε μανιωδώς.  Του λέω πρέπει να υπήρξες μανιώδεις καπνιστής έτσι; Μου απαντά πως τσιγάρο δεν κάπνισε ποτε,δεν αντέχει καν την μυρωδιά του, μόνο κάποιες ελάχιστες φορές ναργιλέ σε ταξίδια,αλλά του αρέσει το ηλεκτρονικό το οποιο το κάνει χωρίς νικοτίνη με μη καπνικές γεύσεις(νίκησε λέει και την βουλιμία του με αυτό!)και αυτή η περίπτωση είναι συνηθισμένη για την εκεί κοινωνία, με το πάθος που έχουν οι άνθρωποι αυτοί για τις ηλεκτρονικές συσκευες και τις νέες εμπειρίες. Η βασική άλλωστε ένσταση που  ακούγεται στην Αμερική, είναι μήπως όλοι αυτοί οι άνθρωποι γίνουν καπνιστές και το προιον λειτουργήσει ως στάδιο. Να διευκρινίσω βέβαια πως πολλοί χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό εκει και ως εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης παρανόμων ουσιών.
  Αυτά, από εμένα. Στο θέμα το οποίο το κατατάσσω στα φιλοσοφικά, δεν θα επανέρθω. Πιστεύω κατέθεσα την άποψη μου σαφώς, χωρίς να έχω διάθεση να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με άλλους συνομιλητές. Νομίζω είναι χρήσιμο και υγιές, να μην είναι κατατεθειμένη μόνο η μια γνώμη και φυσικά όλες οι οπτικές είναι σεβαστές. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Το καλό με το άτμισμα ειναι ότι δεν "βγάζει" μαγκια, αντριλικι, γκομενιλικι, μεράκι, νταλκαδακι και όλες τις ανατολίτικες π@π@ριές που συνδέθηκαν με το τσιγάρο για να δικαιολογουν την εξάρτηση απο αυτό, δεν θα ακουστεί ποτέ σε λαϊκα άσματα ή νεο-ρεμπέτικα ή ροκ τραγουδια (ποσοι δεν ξεκινησαν το τσιγάρο με αφορμη την "παραφιλολογία" του), περισσότερο με ... "φυτουλες" μοιάζουμε ιδιαίτερα όσοι κουβαλάνε μαζί τους και το... σπιτι τους απο συνεργα στις καφετέριες και στις ταβέρνες (εγω το έκοψα το..."σπορ" κυκλοφορω μονο με ένα ναυτίλο και ένα μικρό mod των 1100 mAH εξω, με τα 2ml που χωράει και όσο με φτάσει) οπότε δεν πολυπιστεύω οτι θα έχει ιδιαίτερη διάδοση στους άκαπνους νέους...
Και όμως το άτμισμα έχει ήδη αναφερθεί στο forum ως "γκομενοπαγίδα" :laugh1:
σαν μέθοδος υποψιάζομαι εντυπωσιασμού. Δεν θα σχολιάσω περισσότερο. ;D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Γκομενοπαγίδα? Κυριε ελέησον!

Παντως, εγω αν δεν ήμουν καπνιστής σε απολύτως καμμια περιπτωση δεν θα σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω ηλ. τσιγάρο.
Απο την άλλη, κατανοώ και το σκεπτικό των Αμερικανων (και ας διαφωνω με αυτό).

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
όταν ξεκίνησα να καπνίζω στα 16 μου, μου άρεσαν τα τσιγάρα μέντας και αυτά με το κεράσι, αυτά με ώθησαν στο τσιγάρο. Τώρα με τόσες γεύσεις στο  ηλεκτρονικό σίγουρα θα ξεκινούσα το vaping μόνο και μόνο για τις γεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;
« Απάντηση #234 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 00:32 »
Κάποτε γκόμενο παγίδα ήταν το s3. Τώρα είναι ο tsunami? Γ...ω την κρίση μου.
Η έναρξη του ατμισματος από μη καπνιστές και δη από ανήλικους είναι το ίδιο απεχθής  όσο και η έναρξη του καπνίσματος. Ίσως και απο τα λίγα κοινά τους σημεία. Όσοι βάζουμε κάτι στα πνευμονία μας εκτός από αέρα μειώνουμε μέρες από τη ζωή μας. Ίσως με το ατμισμα λιγότερες. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν είναι hobby αλλά μέθοδος αυτοχειρίας όπως και το κάπνισμα.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Θα του έλεγα να βρεί ένα καλό ψυχίατρο :D

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Πιάσαμε συζήτηση με ένα φίλο προ ημερών και του είπα ότι έκοψα το κάπνισμα και ξεκίνησα το ΗΤ. Του είπα τις διαφορές και τα οφέλη... και πάνω απο όλα (αφου τον έβλεπα να μου κάνει αρκετές ερωτήσεις) του είπα να ΜΗΝ του μπαίνουν ιδέες και να κάτσει στα αυγά του. :) 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Δεν μπορω να αλλαξω γνωμη σε εναν ανθρωπο που ΞΕΡΩ ΟΤΙ  εχει αποφασισει να κανει κατι.....Ομως?
Θα του πω αφου το θελει τοσο? Να το κανει σωστα !! :)


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Όμορφα κ δημοκρατικά πάνω από όλα, θα του έλεγα : άσε το γμτσιγαρο ρε μλκα, μη σου γμσω τίποτα σήμερα.  :-[ (λέμε) 

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Και αυτός γεμάτος απορία θα σου έλεγε: "αφού δεν καπνιζω ρε μλκα που να το βρω το γμτσιγαρο???"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4697 503677 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 22:54
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153285 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567201 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292444 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1223 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761369 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13334 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis