vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, kourlis, goran, kkoumas

Twitter

OBS Crius (v3)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
OBS Crius (v3)
« στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 18:43 »
Σήμερα μου ηρθε το πρωτοχρονιατικο δωρο απο την fasttech (οχι, δεν μου το εκαναν δωρο, το πληρωσα).


Με μια πρωτη ματια, εμεινα ικανοποιημενος και απο την ποιοτητα κατασκευης και απο το οτι ειναι απο τους πιο καθαρους ατμοποιητες που εχω ανοιξει.


Τα + και - ειναι γραμμενα κατω κατω.



  • Υλικο: Ατσαλι 304 + Τζαμι
  • Μεγεθος: 22 χιλ. διαμετρος  και 65 χιλ. υψος
  • Βαρος: 53 γρ.
  • Χωρητικοτητα: 4.2ml


Θα ξεκινησω με την εξωτερικη συσκευασια, η οποια μαλλον πρεπει να κανει θραυση στην κινα, καθως τα περισσοτερα που μου εχουν ερθει απο εκει, ειναι σε τετοια συσκευασια. Τιποτα ιδιαιτερο. Ισως το οτι εχει χαρτονι απ εξω και οχι αυτοκολλητο οπως π.χ. του Zephyrus v2.




---------------------------


Παντως, μπορω να πω οτι ειδα το πιο εκτενες manual ατμοποιητη. Δεν εχω δει ξανα τετοιο πραγμα! Οχι οτι το χρειαζεται κανεις αν εχει ασχοληθει με επισκευασιμους, αλλα τουλαχιστον δινει μια νοτα, ας το πουμε, ενδιαφεροντος απο την εταιρια για αυτους που δεν εχουν μαθει καλα ακομα!
Μεσα θα βρουμε, βαμβακι, 4 αντιστασεις, συρμα, 4 βιδες για τα post και 2 λαστιχα για το τανκ (πανω ή κατω), 2 λαστιχα για το εσωτερικο σπειρωμα της καμιναδας και 2 λαστιχα για το συστημα γεμισματος στο πανω μερος.
Η ποιοτητα τους δεν ειναι και η καλυτερη, οποτε θελει λιγο προσοχη, μην τα τραβατε πολυ, γιατι μπορει να κοπουν ευκολα




---------------------------


Ο ατμοποιητης, δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο σαν σχεδιαση. Κλασικο θα τον ελεγα. Το μονο που του δινει ισως λιγο στυλ, ειναι οι γραμμες επανω και το γυαλινο drip tip. Το οποιο, πρωτη φορα συναντω σε ατμοποιητη τετοιας κατηγοριας (χρηματικης). Σαν μεγεθος παντως, ειναι αρκετα μαζεμενος. Θα το δειτε και παρακατω.




---------------------------

Αφου επιστρατευσα μια πενσα και ενα πανακι, καταφερα και τον ανοιξα. Αυτο την πρωτη φορα. Αφου τον επλυνα, πλεον βιδωνει ευκολα. Απλα, πρεπει να τον κρατατε απο την βαση του για να τον βιδωσετε ή να τον ξεβιδωσετε πανω στο modακι σας. Αν τον πιασετε απο οπουδηποτε πιο πανω, απλα θα γυρνατε την ρυθμιση ροης υγρου και δεν θα ξεβιδωνει ποτε!




---------------------------


Και εδω, ολο το ζουμι της υποθεσης. Η velocity style βαση. Φαινεται αρκετα ευκολη στο στισημο, αλλα για αυτο, θα σας γραψω οταν στησω. Αναγκαστικα μονο διπλες αντιστασεις. Δεν υπαρχει επιλογη για μονη. Αυτο για μενα κακο δεν ειναι. Μπορεις αν θες, να βαλεις 2 αντιστασεις με συρμα 0.25 ή 0.28 και να μην χρειαζεται να εισαι στα 30W+.
Οι τρυπες εισαγωγης αερα φαινονται και αυτες αρκετα μεγαλες, οποτε προβλεπω αρκετα αερατο ατμοποιητη!




---------------------------

Ενα πραγμα να προσεχετε μονο στο στησιμο. Οταν σφιχνετε τις αντιστασεις, τις πιεσετε παρα πολυ γιατι πολυ πιθανο να κοπουν. Αν δειτε στην παρακατω φωτογραφια, το σπειρωμα για τις βιδες των post ειναι διαμπερες. Οποτε αν η βιδα πιασει στην πισω μερια, θα κοπει το συρμα και θα μεινετε με την αντισταση στο χερι!




---------------------------


Στην πανω μερια του τανκ, ειναι η εισαγωγη για το υγρο. Ανοιγει πολυ ευκολα και ειναι και πολυ μεγαλη. Οποτε οσοι εχετε χοντρα dripper, να χαρειτε! Δεν θα βλαστηματε επειδη χυθηκε υγρο απ εξω. Επισης, οταν κλεινει, κλεινει καλα, δεν σηκωνεται ευκολα. Στην κατω μερια, φαινονται οι τρυπες εισαγωγης υγρου στην αντισταση, οι οποιες ειναι 4 και ειναι και ρυθμιζομενες. Γυρνας γυρω γυρω το τανκ ενω ειναι βιδωμενο πανω στον ατμοποιητη και γυρναει το βαρελακι γυρω απο το deck. Ετσι ρυθμιζεις ποσο υγρο θα περναει μεσα.
Απο μια προχειρη ματια που του εριξα, στο δικο μου ατμοποιητη τουλαχιστον, γυρναει σχετικα ευκολα. Οποτε με προσοχη, μην το γυρισετε κατα λαθος και ξαφνικα τραβηξετε καμια τζουρα και αντι για ατμο βγαζετε καπνο.




---------------------------

Σε σχεση με αλλους ατμοποιητες, ειναι αρκετα μαζεμενος. Ελαχιστα πιο ψηλος απο τον Bellus (χωρις driptip). Οποτε για οσους δεν θελουν τερατακι, οπως ο Triton ή ο TFV4, θα ικανοποιηθουν με το μεγεθος. Αυτο που ξεχασα να αναφερω πριν, ο πολος του δεν ειναι ρυθμιζομενος.




---------------------------


Και τελος, πανω σε ενα VTC mini. Επειδη ο πολος του δεν ειναι τεραστιος, οπως στον Subtank mini π.χ., βιδωνει και καθεται καλα πανω στο VTC. Δεν κουνιεται καθολου.





Σαν γευση, μου φαινεται καλυτερος απο Subtank mini αλλα χειροτερος απο Bellus και Zephyrus v2. Ιδια επιπεδα με τον TFV4 με την 2πλη επισκευασιμη. Εννοειται πως δεν ειναι κακια η γευση του, αλλα δεν ειναι κατι το εξαιρετικο. Αυτο που τον κανει εξαιρετικο ειναι γενικα η φιλοσοφια στισηματος και γεμισματος. Οποτε ειναι ενας all-rounder ατμοποιητης. Σιγουρα παντως θα τον χρησιμοποιω καθε μερα.




Το στησιμο παρα παρα πολυ ευκολο. Απλα προσοχη οπως ειπα και πιο πανω, μην σφιξετε πολυ τις βιδες. Το γεμισμα, απο την στιμη που κλεινεις την εισαγωγη υγρου στην αντισταση, ειναι παιχνιδακι. Δεν υπαρχει διαρροη ουτε για πλακα! Οσο για το βαμβακι, θελει λιγακι, ισα ισα να μπει μεσα στις 4 τρυπες. Μην το στουμπωσετε, πραγμα το οποιο δεν ειναι καθολου δυσκολο γιατι ειναι μικρος ο χωρος. Σαν αντιστασεις, χωραει μεγαλυτερες και απο τον Bellus και απο τον Zephyrus v2.






Παμε λοιπον στα + και -


+ Μεγεθος
+ Χωρητικοτητα
+ Ευκολο γεμισμα
+ Πανευκολο στησιμο
+ Ρυθμιση ροης υγρου
+ Καθολου διαρροες και κατα το γεμισμα
+ Γυαλινο driptip (αλλη αισθηση..)
+ Πολυ αερατος (πιο αερατος και απο TFV4, Subtank mini, κλπ) εως αρκετα σφιχτος (μπορεις να κανεις και τσιγαρισιες)
+ Πολυ καλη ρυθμιση του αερα
+ Γινεται κομματακια, οποτε καθαριζεται πολυ ευκολα
+ Χωραει και αλλου τυπους συρματων (twisted 0.25 με 2.5Ø μου χωρεσε ανετα)


- Η ποιοτητα κατασκευης θα μπορουσε να ειναι καλυτερη (οχι οτι δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και KFL+)
- Για οσους τους ενοχλει, το driptip κουνιεται ελαχιστα (οχι, δεν φευγει απο την θεση του)
- Η ρυθμιση του υγρου μπορει να γινει καταλαθος αν δεν ειστε προσεκτικοι και να κλεισει (dry hit)
- Πολυ δυσκολος στο ανοιγμα την πρωτη φορα
- Υγροποιει λίγο στην βάση, πανω στο mod (όσο και άλλοι ατμοποιητές)






« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 18:29 από Shadowjump »

Αποσυνδεδεμένος kape

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 21:15 »
Χρόνια πολλά σε όλους. Η παρουσίαση σου ήταν πολύ καλή και με βρίσκει σύμφωνο σε όλα αφού έχω και εγώ τον CRIUS εδώ και δύο μέρες. Στο θέμα της γεύσης θα έλεγα μετά από δύο μόνο στήσιματα ότι είναι πιο κάτω από τον subtank mini βέβαια ίσως φταίει το στήσιμο μου.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 21:41 »
Εχω στην κατοχη μου τον μαυρο εδω και κατι εβδομαδες(αγορασμενος απο Ελλαδα).

Το drip tip ειναι βραχος και η ρυθμιση υγρου γυρναει μπορω να πω με δυσκολια.

Γευση παρα πολυ καλη, κλασσικο στησιματακι με 40ρι kanthal σε 2.5ρι αξονακι...αλλά και με 316l που δοκιμασα

Ευκολος στο στησιμο(εχει το δαχτυλιδακι που βοηθαει πολυ), διαρροες ουτε για αστειο και το top fill εξαιρετικο

Απο εμενα  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος emankov

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 21:50 »
Για ψαξτε λιγο top rta's 2015 στο youtube και θα δειτε οτι τον βγαζουν  Νο 1
Το μονο που με χαλαει ειναι οτι ειναι τρελλο καταπιονι στα χαμηλα αλλα τι να κανουμε λογικο ειναι. :bye:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 22:18 »
Καλορίζικος!  :)  Τον έχω βάλει στο μάτι τον συγκεκριμένο για να αντικαταστήσω τον subtank mini....από γεύση πως τα πάει συγκριτικά με άλλους του είδους?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 22:23 »
Τον έχει κι ο αδερφός μου. Τον καλοψήνω κι εγώ είναι η αλήθεια. Και σε ΑΣΠΡΟ συγκεκριμένα για το (τα) VTC μου.
Με χαλάει όμως λιγάκι (ΠΟΛΥ δηλ.) που ντε και καλά είναι μόνο για dual. Αν είχε ή έδινε το κολπάκι με τη λαστιχένια τάπα που φράζει κανάλια και άερα σαν τους Bellus/Zephyrus/ Goliath όπως η UD, θα τον είχα ΗΔΗ πάρει...


Αλλά...  :-\

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 22:59 »
Τον έχω 18 μέρες ...καθημερινή χρήση 8-12 ώρες με το rdna40


..εδώ στα πρώτα ατμισματα..











Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 01:17 »
Χρόνια σας πολλά!

Είμαι στο 2ο τανκ τώρα και otrivin, οπότε έχω λίγη γεύση. Πολυ καλύτερη απο του Subtank για μένα. Όταν πάω σπίτι θέλω να δοκιμάσω και σε σχέση με τον Zephyrus v2.
Η ροη δεν μου γυρνάει εύκολα, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο σφιχτή όσο θα την ήθελα για να είμαι πιο σίγουρος.

Σίγουρα όμως, με στήσιμο 0.40, 7 σπείρες, 2.5 διάμετρο, στα 28W, δεν καταπίνει πολυ υγρό.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 02:03 »
Εγώ τον περίμενα σήμερα, αλλά δεν μου έκανε την χάρη η gls.
Βλέπω που τον συγκρίνετε όμως στη γεύση με τον subtank και η ψυχολογία έχει πάει 65 ορόφους κάτω από τη γη...!
Αν έχει λιγότερη γεύση και από τον subtank, ε δεν μένει και τίποτα από γεύση στην τελική :laugh1:

Anyway, θα δείξει η νεκροψία :D
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 02:16 »
Οχι ρε συ. Πολυ καλύτερα απο Subtank!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 06:48 »
Ναι, λες και δεν έχει γεύση ο Subtank. Τι να πω, με τι στήσιμο λες φίλε;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 13:18 »
Τίποτα να μην πεις φίλε mindtrapper.
Όλα έχουν ένα μέτρο σύγκρισης και πάντα σε συνάντηση με υποκειμενικά κριτήρια :)
Για μένα δεν κάνει ο subtank όπως και το 99,99% των subohm tank.
Anyway, αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι η απόδοση του crius ;)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 14:56 »
Να αν δεν σου κάνει ο subtank και το 99.99% τότε δεν θα σου αρέσει καθόλου ο Crius!
Εμένα πάντως, ό,τι ατμοποιητή έχω δοκιμάσει, μου αρέσει πιο πολύ από τον Subtank. Οτιδήποτε στισημο. Είτε είναι ανοιχτές σπείρες, κλειστές, χοντρό σύρμα, λεπτό σύρμα, κλπ. Μόνο η επισκευασιμη του Triton είναι χειρότερη.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 19:49 »
Τίποτα να μην πεις φίλε mindtrapper.
Όλα έχουν ένα μέτρο σύγκρισης και πάντα σε συνάντηση με υποκειμενικά κριτήρια :)
Για μένα δεν κάνει ο subtank όπως και το 99,99% των subohm tank.
Anyway, αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι η απόδοση του crius ;)

Εντάξει, δεν λέω τίποτα φίλε Νίκο. Απλά εμένα ο Subtank με έχει αφήσει ικανοποιημένο με τα στησίματα που έχω δοκιμάσει και η δική μου σύγκριση σε θέμα γεύσης είναι πάντα με dripper που όσο και να το κάνεις όποιον γευσάτο ατμοποιητή και να σκέφτεσαι τον πατάνε κάτω. Είπα μήπως σε βοηθούσα, γιατί μπορεί να έστηνες με τρόπο που δεν ταιριάζει στον ατμοποιητή. Δεν λέω ότι έχει τοπ γεύση, αλλά ότι είναι πολύ καλός all-rounder σε θέματα γεύσης, ευκολίας, ντουμανιού κτλ.

Και για να είμαι on topic, με τον Crius αι τα κεραμικά insulators τι έγινε; Έχει ακόμα πρόβλημα με σπασίματα; Μπορεί να τσεκάρει κανείς τον δικό του να μας πει μήπως βλέπει ραγίσματα στο insulator:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Crius (v3)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 20:03 »
Δεν υπάρχει θέμα στησίματος φίλε μου. Απλά δεν μου αρέσει η γεύση του :)
Κι εγώ ( δυστυχώς ) έχω κακομαθει με drippers όλων των ειδών, γι'αυτό και ελάχιστοι τανκατοι μου αρέσουν.
Όπως και να χει, δεν καίγομαι ιδιαίτερα. Αν μου κάτσει ο crius, έστω σε κανα δυο υγρά, δεν θα με χαλάσει καθόλου. Αλλιώς τον κρατάω για βάση και τέλος :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 152580 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566448 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241895 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 940 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502412 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 490 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis