vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, lounik, camber, manoslykos, gfilip, bloodlessz

Twitter

ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton και οσους παιρνουν τις ιδιες

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
 :)) ναι, θέλει λίγο παραπάνω δύναμη! το έχω κάνει πάντως και στο προτείνω

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
η διαμετρος του pin της Eleaf Melo ECR - RBA ειναι 6,03mm
η διαμετρος του pin της TRITON 2 1,8Ω ειναι 6,60mm και δεν κανει. Ειναι μεγαλο και καταστρεφει το O-ring

Καλο ειναι το pin της cCell vaporesso και χωραει μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας

Καλο ειναι το pin της cCell vaporesso και χωραει μια χαρα!
Ποια από όλες ???? :WhatHeMeans:

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Αυτες με λευκο ή θαλασσι ή κοκκινο λαστιχακι. Το pin ειναι ιδιο σε ολες.

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, αλλά είναι αεράτο και αυτό. Ποιο πολύ απο το μαμίσιο.

Αποσυνδεδεμένος demmkalos

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Την διαμετρο του pin της Eleaf Melo ECR, οταν κάποιος προτιμα πιο σφικτη-τσιγαρισια τζούρα, μπορεί να την μειώσει με χρηση αλουμινόχαρτου, απο αυτό που χρησιμοποιούμε στην κουζινα. Τυλιγουμε γυρω απο ένα πυρηνα με την επιθυμήτη σε μας διαμετρο (οδοντογλυφιδα, τρυπανακι, κατσαβιδάκι), και οταν πλησιασει περιπου την διαμετρο του pin....την σφηνωνουμε στο pin. την διαδικασία αυτή την είχα διαβάσει στο σιτε, και ξαναχρησιμοποιώ εκτοτε  τον Melo 2, που είχα θέσει σε αναγκαστική αποστρατεια, καθώς ειμαι υπερ της τσιγαρισιας τζουρας....

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα πώς είναι ?
Ευχαριστώ....

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2017, 02:13 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Εγω αντιστοιχα, βρηκα ενα inox σωληνακι που ειχα, Φεσ.3mm Φεξ. 5,κατι mm, το εκοψα και το σφηνωσα στην τρυπα του pin. Σφιχτη τζουριτσα ακομα και στον IJust S
Στον melo που εχει και ρυθμιση κανονικα και τσιγαρισια. 

Αποσυνδεδεμένος demmkalos

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
δυστυχως δεν μπορω βα αναρτησω φωτο,....ειμαι και μιας ηλικιας....

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις δοκίμασα στήσιμο με κάθετο coil όπως μας πρότεινε ο papoys από εδώ 
 
3,5 mm άξονα, 8-9 σπείρες, ss 0.4mm σύρμα και είμαι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα.

Μην πω και πως μου φάνηκε και πιο εύκολο το στήσιμο (εάν κάτσει το βαμβάκι με την μια) καθώς δεν υπάρχει το άγχος μην ακουμπήσει το σύρμα στο κέλυφος ή εάν το βαμβάκι είναι μπόλικο στις τρύπες εισόδου.

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Μετά από αρκετές δοκιμές αντιστάσεων στον melo 3 mini δοκίμασα τελικά και αυτήν και μάλλον βρήκα αυτήν που έψαχνα. Κούμπωσε τέλεια και χρησιμοποίησα την έτοιμη αντίσταση και την βρήκε το pico στα 0.94, όλα μια χαρά.

Μόνο πρόβλημα ότι είναι κάπως αεράτη για τα γούστα μου. Δεν θέλω να γίνει σαν του triton την 1.8, να σφίξει λίγο θέλω και να γίνει κάτι σαν ημι πνευμονική. Διάβασα τα προηγούμενα posts, έχω μία ccell θα δοκιμάσω τον πόλο της κάποια στιγμή γιατί τουλάχιστον εγώ θυμάμαι ότι δεν ήταν τόσο αεράτη όπως αυτή.

Για τα αλουμινόχαρτα να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να κάνω. Έχει κανείς καμιά άλλη πατέντα ή ακόμη καλύτερα κάποια άλλη αντίσταση που να μην είναι τόσο αεράτη και να ταιριάζει σωστά ο πόλος της ώστε να την κουμπώσω πάνω της και να τελειώνω μια και καλή;

Επίσης μία άλλη ερώτηση αν δοκιμάσω τον πόλο της ccell ή κάποιας άλλης αντίστασης  να δω πως είναι, πρέπει να προσέξω και να την δουλέψω σε άλλα watt ή δεν έχει καμία σχέση;

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Καμία σχεση δεν εχει ο πολος με τα watt

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Έβαλα τον πόλο από ccell 0.9, είναι όντως λίγο πιο σφιχτή τώρα, φυσικά καμία σχέση με mtl αλλά όχι full αεράτη. Μέχρι εδώ τέλεια αλλά πιστεύω ότι άμα πάω με λίγο μεγαλύτερη σε oHm αντίσταση ώστε να παίξω και με λίγο χαμηλότερα watts (την έχω στα 20 τώρα) θα την φέρω ακριβώς στα μέτρα μου.

Το θέμα είναι ότι είμαι παντελώς άσχετος στο τι σύρμα να πάρω, πόσες σπείρες να κάνω, τι διάμετρο να έχουν, τι απόσταση να έχουν μεταξύ τους και όλα αυτά τα ωραία.

Βλέπω κάτι videos στο YT, διαβάζω και εδώ στο forum να βρω έναν μπούσουλα, κάτι κατάλαβα αλλά οι πιο βασικές απορίες μου αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος είναι οι εξής (θέλω να φτιάξω αντίσταση στα 1.6 oHms περίπου και να δουλεύει στα 14-16 watts)

1) Θα πάω σε Kanthal σύρμα αλλά δεν ξέρω τι πάχος να πάρω για την αντίσταση που θέλω να φτιάξω και πόσεις σπείρες να κάνω. Επίσης βλέπω διαφορετικά Kanthals όπως A1, D, AF. Ποιο να πάρω από όλα αυτά;

2) Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να τα υπολογίζει όλα αυτά ώστε να διευκολυνθώ περισσότερο ειδικά μελλοντικά αν θέλω να πειραματιστώ περαιτέρω;

3) Είδα αυτό το videaki http://youtube.com/watch?v=EXjC0EXCsCw

που βρήκα εδώ στο forum για αυτό το στήσιμο. Να δοκίμαζα με αυτόν τον τρόπο, είναι καλύτερος;

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
αν εχεις κινητο android υπαρχει μια εφαρμογη που στα υπολογιζει ολα ....."Vape tool"

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα γιατί με τον πόλο της  ccel μου έγινε ποιο αεράτος? Και να καταφέρναμε να τον κάνουμε ποιο σφιχτό, πάλι δεν θα είχε καλή γεύση λόγο καμπάνας.Αν θέλετε τσιγαρίσιο κοιτάξτε αλλού (στο επισκευάσιμο κομμάτι).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos