vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

166 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Joyetech TRON

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #375 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:08 »
Για αρχή να ξέρεις πως δεν σε κατηγορώ ότι είπες κάτι αντίθετο, για τη CLR-Ti υπάρχει και ξέρω ότι είναι επισκευάσιμη και επίσης την προτείνω επειδή έχει δοκιμαστεί σε θερμοκρασίες, Η CLR 1.0 ohm είναι με nichrome το έχουμε ψάξει χίλιες φορές με τον Μάκη, μπορεί να το επιβεβαιώσει όταν μπει.

Να προσέξει τι; Αφού και επισκευή να μη κάνει τη CLR και πάει σε εργοστασιακές από το ίδιο σιλικονάκι θα ατμίζει.

Έχω περιέργεια να δω τι εννοείς 20ρι και μάλιστα πως έβγαλες 1.2 ohm.

Καμία διαφορά δεν έχει η μαμίσια με τη δικιά μας όσο αφορά τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα, η μόνη διαφορά είναι ότι αντί να είναι οριζόντια είναι κάθετα και το βαμβάκι είναι απ έξω αυτό δεν αλλάζει τα ohm τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα που δέχεται, έξαλλου και η μαμίσια CLR-Ti, CLR με οριζόντιο κοιλ έρχεται και περασμένο βαμβάκι εγώ που την δούλεψα δεν είδα κανένα έγκαυμα.

Μίπως είδες μαυρίλα από τα υγρά; Γιατί μαυρίλα σίγουρα αφήνει.

Το 40ρι nichrome που λέει ο φίλος με 6 σπείρες σε πυρήνα 2.5-3 βγαίνει στα 0.50-0.62 και χωράει ανετότατα, και ούτε ρεύματα παραπάνω από το kanthal 0.5 θα δώσει.

Θοδωρή όπως ακριβώς τα λες είναι, συμφωνώ σε όλα, επιφυλλάσομαι μόνο στην τελευταία παράγραφο που όπως προείπα το 0,40mm σύρμα είναι κομματάκι χοντρό και ίσως "πληγώσει" σε βάθος χρόνου το σιλικονάκι.


Θα τον ηθελα σε ανοιξειδωτο..(ειναι επινικελωμενος και με ηλεκτροστατικη..στο μπανακι υπερηχων εχει θεμα γιατι φευγουν κομματακια χρωματος..)
Ισως και παλι λεω ισως πινει ενα με δυο κλικ παραπανω απο εργοστασιακους..
Στην επισκευασιμη στα πρωτα 2-3 στησιματα ειχα υπερτροφοδοσια και μπουρμπουλιασμα ειτε εστηνα με βαμβακι ειτε με fiberfreaks..
Τωρα οσων αφορα την υπερτροφοδοσια εκανα τα εξης και το προβλημα τελειωσε..
Το πρωτο οπως εστησα την επισκευασιμη περασα γυρω γυρω ενα λεπτο στρωμα βαμβακι (στις εισοδους του υγρου)
Και το δευτερο σε στησιμο με freaks αφου εστησα την αντισταση νορμαλ πριν κουμπωσω το πανω μερος της κεφαλης περασα ενα λεπτο οring ακριβως πανω απο το φυτιλι και μετα βιδωσα το πανω μερος..
Ολα τα στησιματα μου ειναι 0,3 Kanthal A1 UD 2.4 πυρηνας 7 σπειρες ~1,4Ωμ και απο ρευματα γυρω στα 9W ειναι μια χαρα.

Γιατί τον κάνεις μπάνιο σε υπερήχους. Ένα απλό μπανάκι με χλιαρό νερό και σαπούνι είναι αρκετό. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
Πίνει όσο πιο πολύ ρουφάς. Φυσικό και επόμενο.
Η υπερτροφοδοσία οφείλεται είτε σε λεπτόρευστα υγρά, είτε σε μη σωστό ρεγουλάρισμα του δαχτυλιδιού ρύθμισης υγρού είτε σε χαμηλά Watt, είτε σε λίγο βαμβάκι.
Το πρόβλημα της υπερτροφοδοσίας λύνεται εύκολα  προσέχοντας το στήσιμο, να έχει σωστό βαμβάκι, κλείσιμο λίγο της ροής του υγρού, ανέβασμα τα Watt από 9 στα 12.
Δεν είναι λύση να βάζουμε βαμβάκι ή πρόσθετο ορινγκ, γύρω από την κεφαλή. Αν ήταν σωστό θα το έκανε και η Joyetech.



Κατ΄αρχήν για το 0,20 Κανθαλ, στις δοκιμές που έκανα, με 3 σπείρες με 3 μμ πυρήνα.
Ήταν ξεκάθαρο κάψιμο. δεν ήταν από υγρό. Λίγο φαγωμένο μαυρισμένο και ξερό. Φυσικά έφαγε πέταμα.
Για το nichrome, δεν θυμάμαι αν είναι 40άρι ή 50άρι αυτό που είχα: Ήθελε τα ρευματάκια του για να δουλέψει σωστά κάπου στα 0,55 Ωμ.

Φίλε μου Βαγγέλη με 3 σπείρες φυσικό είναι να πάρεις καμμένο.
Δεν είδες ότι η μανίσια CLR έχει 6 σπείρες σε 2,5mm διάμετρο πυρήνα και σύρμα 0,28mm;
Κάνε τουλάχιστον 6 ή 7 με σύρμα 0,28 σε 2,5mm πυρήνα.
Δεν είναι σωστό να κάνουμε του κεφαλιού μας και μετά να φταίει ο ατμοποιητής. Δεν το λέω για σένα, γενικά το λέω. :)



Κατ' αρχήν αναφερόμουν σε Νικέλιο.
Όσο για το 0,20, τόσο βγήκε για δοκιμές με έναν ξεχασμένο Vamo. Ούτε καν - φυσικά το χρησιμοποίησα. Απλά ήθελα να δω πόσο κάτω μπορεί να πάει και με λιγα ρεύματα. Και αυτό έγινε στις πρώτες δοκιμές με τις συγκεκριμένες κεφαλές.
Και επιμένω πως ήταν κάψιμο. Τώρα μπορεί να είχε γίνει πιο πριν και απλά να μη το πρόσεξα.
(Επανέλαβα ποστ που περιέργως πριν χάθηκε).


Γράφεις ότι αναφερόσουν σε Νικέλιο.
Τελικά Κanthal ήταν το 0,20mm σύρμα ή νικέλιο; :))
Μας μπέρδεψες. :dontknow:
Ρε βαγγέλη χρησιμοποίησες 0,20mm Ni200 σε Power mode;
Αν ναι, τί περίμενες να πάθεις; Αυτό το σύρμα δουλεύει ΜΟΝΟ σε έλεγχο θερμοκρασίας και φυσικά σε ανάλογο μοντ.
Μερικά πραγματάκια πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας.
Αυτό το λέω για όλους μας γενικά. ;)
Είναι θέμα πρώτα απ' όλα υγείας. :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #376 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:14 »
@stentor

Αν παίξεις με τον αέρα θα σου έρθει καλύτερη γεύση.
Με kanthal 32 5-7 σπείρες δεν θα πέσεις ποτέ κάτω του 1 ωμ.

@Μάκη

Μετά απο 2 μήνες αν πληγωθεί (που είμαι και λίγο θετικός πως δεν θα νιώσει τίποτα) την πετάει, δεν είναι το κόστος μεγάλο, εξάλλου στο 2μηνο θέλοντας και μη θα έχει πάει σε άλλη αντίσταση, μη βλέπεις εμάς που παίζουμε τους mythbusters να δούμε τις αντοχές της.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #377 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:14 »
Θα προτιμούσα 6 με 7 σπείρες. 5 είναι οριακά λίγες.

Ρε παιδακια, εβαλα σημερα την CLR μετα την μαμισια CL, στο 1Ω αμφοτερες. Τραβαω τζουρα και μου πεταξε τα ματια εξω! Οκ εφτιαξα το υγρο 60/40PG/VG σε σχεση με το 50/50 , αλλα τοση διαφορα στο χτυπημα;;
Δουλευα την CL στα 12.5w, και την CLR την εριξα στα 11 και ακομα με βρονταει.
Σε γευση παντως δεν ξετρελαθηκα. Ειναι σιγουρα κατωτερη του Ijust με Aspire κεφαλη. Περιμενω να δοκιμασω να την στησω και με Kanthal.

Η CLR με την εργοστασιακή CL είναι μέρα με τη νύχτα.
Η CL απλά είναι για πέταμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #378 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:16 »
Για να τελειώνει το θέμα, το κάψιμο το είδα με Νικέλιο.
Και όχι Μάκη δεν ήταν σε vw.
Από την αρχή ανέφερα για Νικέλιο. Με το Κανθαλ απλά έγινε αναφορά ότι δοκίμασα το 0,20 σύρμα για να δω που πάει ο Vamo.
Και επειδή ποστ ανεβάζω και ποστ δεν φαίνονται και αναγκαστικά τα ξαναγράφω (κάτι πρέπει να γίνεται με την συνδεσή μου) χάνεται ο ειρμός.
Θα αναζητήσω πάντως ποστ συγκεκριμένου ατόμου, που επέμενε ότι απαραίτητο είναι να χρησιμοποιούμε NRN σύρμα. Με την μία φορά εμένα που μου έτυχε πάντως, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.
Εξι μήνες χρησιμοποιώ αυτές τις κεφαλές και δεν είχα ποτέ ανάλογο πρόβλημα. Και μάλιστα, πιπίλα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #379 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:18 »
Για να πάρεις κάψιμο σε Νικέλιο και TC σίγουρα 1000% κάτι έκανες λάθος. ;)

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #380 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:20 »
Μάκη είπα σε χαμένο ποστ, πως ίσως είχε γίνει άλλη φορά, και απλά δεν το είχα προσέξει. Και αυτό ήταν πριν καιρό. εδώ και έξι μήνες και σε clr που στήνω σε τρεις φίλες που έχω μυήσει, δεν έχω ξαναδεί κατι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #381 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:32 »
Χα Χα Χα ο δαίμονας του φόρουμ  :))

Άρα λοιπόν μάλλον έτυχε από ατυχές στήσιμο. :))

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #382 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:36 »
Οι 5 σπείρες ΟΠΩΣ τις φτιάχνω εγώ διαβάζονται 1.04 με 1.07 στις 6 σπείρες ΟΠΩΣ στρίβω εγώ βγαίνει 1.12-1.19 στις 7 σπείρες όπως (εδώ δεν έχει κεφαλαία βαριέμαι να πατήσω το καπς) 1.40-1.49.
Τονίζω το όπως γιατί χέρι με χέρι αλλάζει, ο πυρήνας πάντα σε 2.5 κουροεργαλείο.
 
Και ένα βιογραφικό, πριν λίγο καιρό είχα φάει τον τόπο για να βρω το καλύτερο στήσιμο και να παίζω ακριβώς σε 1+ ωμ και καλή γεύση, μετά από πολλές συζητήσεις ο Μάκης πρότεινε να δοκιμάσω το 28awg Kanthal 0.32mm και πιστεύω είναι το τοπ πάχος για να κάνεις παπάδες μέσα στην CLR
 
merci monsieur Makis :bow:

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #383 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:48 »

Εδώ υπάρχει αναφορά για τους προβληματισμούς για μη χρήση NRN.


Και αυτή είναι η επίσημη απάντηση της Joytech σε εμαιλ που έστειλε το μέλος KikasQ
Dear joyetech,
do i have to use NR-R-NR wire in order to rebuild ego one CLR heads?
I'm asking this because the leg of the coil is hold by a silicone cap and i'm wondering if this can melt by using a normal kanthal wire.
Regards,Dear Valued Customer,
Thank you for your email.
It's OK with a normal wire provided the resistance is higher than 0.5ohm and using it under normal condition.Actually the cap can resist temperature up to around 200℃.
Hope this can help you.
Have a nice day.

Best regards.
Kermit
Marketing Department



Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #384 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:54 »
Mιας και πηρατε φορα τωρα,να ρωτησω κατι ..την αντισταση με kanthal την στηνετε και ατμιζετε η την καιτε κλπ που εχω διαβασει στο φορουμ?
Εγω αυτο το kanthal που ειχα παρει απο vapespot δεν μπορω να το ατμισω το ατιμο στην clr .δεν μου παει και λεω μη κανω κατι λαθος γτ εχει μεγαλη διαφορα απο το ni200 και απτο ss316l σε ολα ,απο ατμο,γευση,κλπ

Eπισης και εγω δεν χω δει καμια αλλοιωση στα σιλικονακια και με ni200 συρμα στα 0.11 ωμ με 18w ;)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #385 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:55 »
Θοδωρή έχεις δίκιο στις 6 σπείρες είναι μια χαρά με 0,32mm Kanthal.
Tο θέμα με την τιμή της αντίστασης δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το να έχει την απαιτούμενη επιφάνεια ατμοποίησης που μπορεί "να χωρέσει" μέσα στην CLR.
Άρα προσωπικά έχω καταλήξει στις 6 ή 7 σπείρες λίγο ανοιχτές με διάμετρο 2,5mm σύρμα 0,32mm. :)

Θωμά Kanthal A1 και εγώ από τον Μιχάλη παίρνω (Vapespot) και μια χαρά είναι η γεύση και το σύρμα είναι καθαρό.
Το σύρμα δεν το πυρώνω ποτέ και εξάλλου δεν χρειάζεται από την στιγμή που έχεις ίσες αποστάσεις μεταξύ των σπειρών. ;)

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #386 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 13:33 »
Μακη εχω στησει τουλαχιστον 15 φορες με το συγκεκριμενο kanthal και τσιτσιριζε και εβγαζε μεταλιλα  :o δεν εχω δοκιμασει αλλο kanthal να σου πω γτ την ειχα καταβρει με το ni200 απο το vapespot που μου χες πει να παρω και ειναι μερα την νυχτα.

Οποτε σκεφτομαι τι κανω τοσο λαθος στο kanthal και δεν το κανω στο ni200 η και στο ss που βγαζουν πολυ ωραιο ατμο και ωραια γευση? ??? :dontknow:

Bεβαια το νικελιο σε tc δουλευει απροβληματιστα σε σχεση με το ud ss316l ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα  και πονεμενη ιστορια  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 19:04 από thomasprevere »

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #387 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 13:37 »
@stentor

Αν παίξεις με τον αέρα θα σου έρθει καλύτερη γεύση.
Με kanthal 32 5-7 σπείρες δεν θα πέσεις ποτέ κάτω του 1 ωμ.


Εχω στριψει ηδη μερικες να τις εχω ετοιμες με 28awg (0,32) καποιες 5 καποιες 6 σπειρες σε 2.5χιλ διαμετρο (λογικα θα ειναι λιγο πανω απο 1 και 1.2Ω αντιστοιχα. Οψωμεθα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kotsarilas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #388 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 03:59 »
Καλησπερα παιδια επειδη ειμαι νεος στο παιχνιδι και ενδιαφερομαι να αγορασω καποιον ατμοποιητη μαζι με vtc mini, εχω καταληξει σε 2 αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι καλυτερος και γιατι..
cubis VS tron  υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει και τους 2 να με βοηθησει στον ποιο θα επιλεξω ή να πει απλα την γνωμη του και να μου εξηγησει ?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #389 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 08:34 »
Θα στα πω εγώ μπας και ξυπνήσω σιγά σιγά λοιπόν έχουμε και λέμε σε κατηγορίες
Θετικά Tron:
Έχει κρυφή εισαγωγή αέρα.
Παίρνει επισκευασιμες κεφαλές (CLR)
Παίρνει τιτανίου, νικελίου, και SS στην CLR
Χωράει 4ml
Αρνητικά Tron:
Ξεφλουδίζει
Έχει διαρροές
Έχει πλαστικό drip tip
Ο ρυθμιστής αέρα μετά από λίγο παίζει γιατί παίρνει κενό στο εσωτερικό o-ring που δεν έχεις πρόσβαση να επιδιορθώσεις, έχει και διαρροές απο εκει.
Γεμίζει από κάτω πράγμα που χρειάζεται να βγει από το μοντακι
Μικρό τζαμάκι για να υπολογίζεις το υγρό (αν και με λίγο κούνημα βλέπεις τα πάντα)

Θετικά cubis
Έχει μεταλλικό drip tip (edit: στον ασημένιο)
Έρχεται με 2ο drip tip
Ατμοποιεί μέχρι και την τελευταία σταγόνα πριν αδειάσει.
Γεμίζει από πάνω
0 διαρροές
Βγαίνει και σε ασημί
Ρύθμιση αέρα από πάνω
Δουλεύει και σαν dripper (όλοι βέβαια δουλεύουν αλλά αυτός έχει και κούπα υγρού)
Έχει εργοστασιακές κεφαλές SS και Clapton
Αρνητικά Cubis
Μετά που το διάβασα εννοώντας δεν παίρνει εννοώ δεν υπάρχουν διαθέσιμες και μετά την παρατήρηση του Θωμά στο αμέσως επόμενο ποστ
Δεν παίρνει υπάρχουν διαθέσιμες επισκευασιμες κεφαλές
Δεν παίρνει υπάρχουν διαθέσιμες τιτανίου νικελίου
τα χρωματιστά ξεφλουδίζουν
Έχει 3.5ml (πραγματικά)
Πολλά κομμάτια και πολύπλοκο δέσιμο, αν φας το πάσο της αντίστασης πάει για πέταμα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 09:00 από Alxhmisths »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115820 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507319 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8925 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154745 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243843 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294155 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1745 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762739 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1112 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem