vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, MyzhPRfring

Twitter

Joyetech TRON

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:40 »
Εγώ θα έλεγα να το αποφύγεις. Σε επισκευάσιμο, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αλλά το σιλικονάκι φοβάμαι ότι θα καεί. Και αυτό γιατί θέλει πολλά ρεύματα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 02:55 »
To σιλικονάκι δεν παθαίνει τίποτα από πλευράς θερμοκρασίας σε λογικά Watt.

Έχει δοκιμαστεί το ίδιο σιλικονάκι πάνω σε ego one mega για ένα δίμηνο με σύρματα kanthal A1 διαστάσεων από 0,25 έως 0,40mm και από 8 έως 15 watt και αντέχει ακόμη. :o
Περιμένω να δω πότε θα φθαρεί για να το αλλάξω.
Δεν περίμενα πραγματικά τέτοια αντοχή.

Όπως όμως είπε και ο φίλος συνατμιστής Βαγγέλης καλό είναι να το αποφύγεις όχι τόσο από πλευράς καψίματος (αντέχει ) αλλά από πλευράς ζορίσματος λόγω πάχους του σύρματος.
Μέχρι 0,32mm είναι καλά για τις CLR

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 08:57 »
Εκτός οτι είμαι και γω με μια CLR στους δυο μήνες (τα έχουμε ξανά αναφέρει με το Μάκη) και είναι σκυλί, να επιβεβαιώσω ότι το σιλικονάκι ΔΕΝ παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Το σιλικονάκι πέρα απο προσωπικές μου δοκιμές (ήμουν και γω δύσπιστος) έχει δοκιμαστεί και απο την εταιρία σε όλες τις εργοστασιακές Ni και Ti αλήθεια δεν έχετε δει τις εργοστασιακές;;;; Έχουν άλλο σιλικονάκι;;
Τώρα αν όντως μας-σας-σε εχει πιάσει φόβος ότι θα καεί και θα το φάμε στα πνευμόνια, ας πάρει το πιν και το σιλικονάκι απο τη μαμά κεφαλή (αυτή έχει δοκιμαστεί απο εταιρία γι αυτό το σκοπό) ή να πάρει την CLR-Ti που είναι δοκιμασμένη απο εταιρία μέχρι τα 60 βατ και να της βάλει νικέλιο με τη μια ή οτι άλλο σύρμα, και το nichrome που θέλει.

Επίσης η CLR nichrome δεν έχει; Κάνω κάποιο λάθος;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 09:09 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 10:12 »
@Alxhmisths έχω και εγώ αναφέρει σχετικά με τις συγκεκριμένες κεφαλές, ότι έχω διαβάσει εμαιλ από την εταιρεία που αναφέρει σαφέστατα ότι δεν χρειάζεται σύρμα ΝRN για να δουλέψουν.
Όχι κεφαλές με nichrome δεν υπάρχουν. Θα χρησιμοποιήσει μια clr (επισκευάσιμη) με αυτό το σύρμα.
CLR -TI δεν υπάρχουν. Και αυτή είναι επισκευάσιμη.
Φοβία προσωπικά δεν με έχει πιάσει. Απλά λίγο προσοχή δεν βλάπτει.
Εκτός αυτού, έχω δει "εγκαυματάκι" στο σιλικονάκι (σε όλες είναι το ίδιο ακριβώς) όταν χρησιμοποίησα την κεφαλή με σύρμα 0,20 στα 1,2 ωμ. Και φυσικά την πέταξα αμέσως.
Διαφορετικά κατασκευάζονται οι μαμίσιες κεφαλές και διαφορετικά τις φτιάχνουμε εμείς.
Το χοντρό σύρμα, αν χωρέσει, αν είναι στα 0,50 Ωμ, σίγουρα απαιτεί πολλά ρεύματα. Και εκεί είναι η άρνησή - τουλάχιστον - εμένα να το χρησιμοποιήσω. Προτιμώ Κανθάλ στα 1,2 έως 1,6 με αυτόν, και για sub, υπάρχουν τόσοι...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #364 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 10:38 »
Για αρχή να ξέρεις πως δεν σε κατηγορώ ότι είπες κάτι αντίθετο, για τη CLR-Ti υπάρχει και ξέρω ότι είναι επισκευάσιμη και επίσης την προτείνω επειδή έχει δοκιμαστεί σε θερμοκρασίες, Η CLR 1.0 ohm είναι με nichrome το έχουμε ψάξει χίλιες φορές με τον Μάκη, μπορεί να το επιβεβαιώσει όταν μπει.

Να προσέξει τι; Αφού και επισκευή να μη κάνει τη CLR και πάει σε εργοστασιακές από το ίδιο σιλικονάκι θα ατμίζει.

Έχω περιέργεια να δω τι εννοείς 20ρι και μάλιστα πως έβγαλες 1.2 ohm.

Καμία διαφορά δεν έχει η μαμίσια με τη δικιά μας όσο αφορά τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα, η μόνη διαφορά είναι ότι αντί να είναι οριζόντια είναι κάθετα και το βαμβάκι είναι απ έξω αυτό δεν αλλάζει τα ohm τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα που δέχεται, έξαλλου και η μαμίσια CLR-Ti, CLR με οριζόντιο κοιλ έρχεται και περασμένο βαμβάκι εγώ που την δούλεψα δεν είδα κανένα έγκαυμα.

Μίπως είδες μαυρίλα από τα υγρά; Γιατί μαυρίλα σίγουρα αφήνει.

Το 40ρι nichrome που λέει ο φίλος με 6 σπείρες σε πυρήνα 2.5-3 βγαίνει στα 0.50-0.62 και χωράει ανετότατα, και ούτε ρεύματα παραπάνω από το kanthal 0.5 θα δώσει.

Αποσυνδεδεμένος trian12

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #365 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 10:51 »
Καλημερα σε ολους,


Αγορασα τον ΤΡΟΝ πριν μια βδομαδα γιατι εψαχνα κατι επισκευασιμο τσιγαρισιο..(ο sub που εχω μετα απο μιση μερα χρησης με επνιγε και ο ρωσσος ηταν αποτυχια..)
Τον δοκιμασα σε μαγαζι εδω στην περιοχη μου σε δοκιμη υγρων κλπ και μου αρεσε πολυ...
Τωρα μετα απο μια βδομαδα χρησης εχω να πω τα εξης...
Θα τον ηθελα σε ανοιξειδωτο..(ειναι επινικελωμενος και με ηλεκτροστατικη..στο μπανακι υπερηχων εχει θεμα γιατι φευγουν κομματακια χρωματος..)
Ισως και παλι λεω ισως πινει ενα με δυο κλικ παραπανω απο εργοστασιακους..
Στην επισκευασιμη στα πρωτα 2-3 στησιματα ειχα υπερτροφοδοσια και μπουρμπουλιασμα ειτε εστηνα με βαμβακι ειτε με fiberfreaks..
Γευση χτυπημα ντουμανια πιστευω οτι ειναι σε μετρια προς ικανοποιητικα επιπεδα..(Αυτο αλλωστε εψαχνα κατι απλο και καθημερινο)..
Τωρα οσων αφορα την υπερτροφοδοσια εκανα τα εξης και το προβλημα τελειωσε..
Το πρωτο οπως εστησα την επισκευασιμη περασα γυρω γυρω ενα λεπτο στρωμα βαμβακι (στις εισοδους του υγρου)
Και το δευτερο σε στησιμο με freaks αφου εστησα την αντισταση νορμαλ πριν κουμπωσω το πανω μερος της κεφαλης περασα ενα λεπτο οring ακριβως πανω απο το φυτιλι και μετα βιδωσα το πανω μερος..
Ολα τα στησιματα μου ειναι 0,3 Kanthal A1 UD 2.4 πυρηνας 7 σπειρες ~1,4Ωμ και απο ρευματα γυρω στα 9W ειναι μια χαρα..



Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #366 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:01 »

Έχω περιέργεια να δω τι εννοείς 20ρι και μάλιστα πως έβγαλες 1.2 ohm.

Μίπως είδες μαυρίλα από τα υγρά; Γιατί μαυρίλα σίγουρα αφήνει.



Κατ΄αρχήν για το 0,20 Κανθαλ, στις δοκιμές που έκανα, με 3 σπείρες με 3 μμ πυρήνα.
Ήταν ξεκάθαρο κάψιμο. δεν ήταν από υγρό. Λίγο φαγωμένο μαυρισμένο και ξερό. Φυσικά έφαγε πέταμα.
Για το nichrome, δεν θυμάμαι αν είναι 40άρι ή 50άρι αυτό που είχα: Ήθελε τα ρευματάκια του για να δουλέψει σωστά κάπου στα 0,55 Ωμ.
Δεν διαφώνησα μαζί σου σε κάτι. Απλά εξέφρασα την άποψή μου και τις ενστάσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #367 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:08 »
@trian12
Το o-ring δεν σου έλιωσε; :confused1:
Έβαλες o-ring για να κρατάς κάτω το φυτίλι;
Αφού η CLR έχει ρύθμιση υγρού… Γιατί απλά δεν ανέβαζες το ring πάνω για να κλείσει λίγο η παροχή υγρού;

Ούτε βαμβάκι εξωτερικά χρειάζεται αν έχεις διαρροές ή βάλε λίγο παραπάνω βαμβάκι ή κλείσε λίγο τη ρύθμιση.
 
@vaggos59

Με τρεις μόνο σπείρες πέρα που αν το καθιέρωνες η γλώσσα σου θα ήταν στόχος για το υγρό που θα έσκαγε, ευτυχώς που δεν σου άρπαξε και φωτιά, εσύ δεν είχες αντίσταση, αναπτήρα είχες, λογικό να σου κάψει το σιλικονάκι αφού πύρωνε αμέσως.

Επίσης 3 σπείρες σε 3mm πυρήνα βγαίνει 1.75 στο steam, κάπου μπερδευόμαστε.

Καλά κάνεις και εκφράζεις την άποψη σου, εμένα μου αρέσει ο καθένας να έχει την άποψη του, αλλά ίσως να μην είναι και καλή πληροφόρηση για όσους τα διαβάσουν.
Σεβαστές οι ενστάσεις σου αλλά πάνω σε αυτές πρέπει να πατήσω για να τονίσω το λάθος που βλέπω εγώ και να εκφέρω τη δική μου γνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:13 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος trian12

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #368 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:13 »
Ρε συ αλχημιστη δεν ηξερα οτι εχει ρυθμιση υγρου σηκωνεται το κατω μερος?(θα το δω στο επομενο refill)
Το oring δεν λιωνει γιατι να λιωσει ειναι εξωτερικα της αντιστασης..και ουσιαστικα μεσα στο υγρο..
Απο θεμα γευσης καταναλωσης εσεις πως τον κοβετε?

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #369 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:38 »
Πάντως εγώ πρέπει να βάζω πιο πολυ βαμβάκι γιατί σε 2,5 mm αξονάκι και με λεπτόρευστα υγρά δεν εχω υπερτροφοδοσία. Επίσεις με πιο πολύ βαμβάκι δεν έχω και σκασίματα.

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #370 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:39 »
Ένα σιλικονάκι είχε ίχνος από κάψιμο όταν το χρησιμοποίησα με Νικέλιο. Κανθάλ στο 1,2-1,4 και δεν υπάρχει θέμα. Θεωρητικά τουλάχιστον.  Για πιο κάτω, υπάρχουν άλλοι ατμοποιητές.


Κατ' αρχήν αναφερόμουν σε Νικέλιο.
Όσο για το 0,20, τόσο βγήκε για δοκιμές με έναν ξεχασμένο Vamo. Ούτε καν - φυσικά το χρησιμοποίησα. Απλά ήθελα να δω πόσο κάτω μπορεί να πάει και με λιγα ρεύματα. Και αυτό έγινε στις πρώτες δοκιμές με τις συγκεκριμένες κεφαλές.
Και επιμένω πως ήταν κάψιμο. Τώρα μπορεί να είχε γίνει πιο πριν και απλά να μη το πρόσεξα.
(Επανέλαβα ποστ που περιέργως πριν χάθηκε).

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #371 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:53 »
 Καταρχάς στα έχω τονίσει όλα με κόκκινο για να τα διαβάσεις και συ να μου πεις τι καταλαβαίνεις;
 
Εκτός αυτού, έχω δει "εγκαυματάκι" στο σιλικονάκι (σε όλες είναι το ίδιο ακριβώς) όταν χρησιμοποίησα την κεφαλή με σύρμα 0,20 στα 1,2 ωμ. Και φυσικά την πέταξα αμέσως.

Διάβασε το και πες μου εσύ τι σύρμα καταλαβαίνεις ότι χρησιμοποίησες;
Εδώ μιλάς ξεκάθαρα για Kanthal 20ρι..

Τουτέστιν Kanthal A1 - 0.21mm (32AWG, 210micron) σωστά;


Κατ' αρχήν αναφερόμουν σε Νικέλιο.
Όσο για το 0,20, τόσο βγήκε για δοκιμές με έναν ξεχασμένο Vamo. Ούτε καν - φυσικά το χρησιμοποίησα. Απλά ήθελα να δω πόσο κάτω μπορεί να πάει και με λιγα ρεύματα. Και αυτό έγινε στις πρώτες δοκιμές με τις συγκεκριμένες κεφαλές.
Και επιμένω πως ήταν κάψιμο. Τώρα μπορεί να είχε γίνει πιο πριν και απλά να μη το πρόσεξα.

Τελικά αποφάσισε, με νικέλιο στο έκαψε ή με Kanthal;
Αν όντως μιλάς για νικέλιο πραγματικά πες μου πως έβγαλες 1.2 ohm;
Μήπως όντως το έκαψες σε κάποιο άλλο σου πείραμα και του καταλογίζεις ευθύνες;

@trian12 Έχει πολύ μεγάλες...

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #372 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:54 »
Ρε παιδακια, εβαλα σημερα την CLR μετα την μαμισια CL, στο 1Ω αμφοτερες. Τραβαω τζουρα και μου πεταξε τα ματια εξω! Οκ εφτιαξα το υγρο 60/40PG/VG σε σχεση με το 50/50 , αλλα τοση διαφορα στο χτυπημα;;
Δουλευα την CL στα 12.5w, και την CLR την εριξα στα 11 και ακομα με βρονταει.
Σε γευση παντως δεν ξετρελαθηκα. Ειναι σιγουρα κατωτερη του Ijust με Aspire κεφαλη. Περιμενω να δοκιμασω να την στησω και με Kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #373 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:00 »
Ναι αλλά τι νικοτίνη κάνεις;

Το κανονικό χτύπημα φαίνεται με τη CLR η CL Απλά ήταν και είναι για τα σκουπίδια, όσοι τις έχουμε είναι μόνο για ανταλλακτικά για πιν και σιλικονάκι.
Άμα την επισκευάσεις και βάλεις Kanthal εκεί να θα δεις πόσο νορμάλ νικοτίνη κάνεις ή πρέπει να τη μειώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #374 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:03 »
6mg τωρα. Μονο στα 0.3-0.5Ω με τον Ιjust την εριξα πιο χαμηλα, αλλα δεν θελω να παιζω πολυ sub για διαφορους λογους. Τιμιος δειχνει παντως, σιγουρα οχι για "γευστικες περιπλανησεις"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824231 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507266 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154705 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294120 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem