vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

46 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, maprix, Buliwyf, Lazy Dog, camber, tibolaso, JohnDag, Milarepa

Twitter

Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)

Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #210 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 02:45 »
Να παρακατω μια εξηγηση που μου εδωσε ενας αμερικανος που μιλαμε αυτη τη στιγμη"if it was a under drained battery in a series set up, or a bad battery wrap then no saftys will fix this.  the "stacked" voltage of the other 2 good batts would   trick the system into thinking all 3 were good but in fact the  1 battery is over drained and vents."
Κατι θα ειδε ο χρηστης ρε παιδια για να βγαλει το καπακι,γιατι μολις το εβγαλε εγινε το μπαμ.κανα καπνο,κατι θα ειδε δεν μπορει...και αυτο που λεει ο αμερικανος εχει μια σωστη βαση για μενα.

Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #211 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 02:56 »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι για το συγκεκριμένο μοντ, το οποίο νόμιζα ότι κοστίζει πάνω από 100 ευρώ.
Σήμερα μου ήρθε mail διαφημιστικό από Gearbest και το δίνει 45 ευρώ.
Έπεσε τόσο πολύ η τιμή του; :dontknow:
Το λινκ:

http://www.gearbest.com/temperature-control-mods/pp_268746.html

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #212 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 02:57 »
Άντε πάλι... Άλλο το Releaux με το DNA200 και άλλο το Releaux RX200 με την πλακέτα Joyetech/Wismec.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #213 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 03:04 »
Συγνώμη φίλε μου τώρα διάβασα το νήμα απ' την αρχή και το κατάλαβα. :yes:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #214 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 03:14 »
Another friend picked up the mod, went to remove the cover and it blew.
Σύμφωνα μ' αυτό που παραθέτεις zarko το mod δεν λειτουργούσε. Ο φίλος του φίλου πήγε να αφαιρέσει το καπάκι κι έσκασαν οι μπαταρίες. Από τι να σε προστατέψει το mod σ' αυτή την περίπτωση; Αφού δεν πατούσε καν το κουμπί. Προφανώς κάτι έπαιξε με την τοποθέτηση ή την ποιότητα ή τη μόνωση των μπαταριών.
Παρόμοιο συμβάν έχει γίνει παλιά και με το Vaporflask DNA40 αν δεν απατώμαι. Ο χρήστης είχε βάλει ανάποδα τις μπαταρίες και βραχυκύκλωσαν μεταξύ τους. Σ' αυτές τις περιπτώσεις το mod δεν μπορεί να σε προστατέψει αφού το βραχυκύκλωμα γίνεται πριν την πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #215 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 03:18 »
Στα εν-σειρά mod (Sigelei 150W, IPV3, IPV4, RX200 κλπ) δεν γίνεται βραχυκύκλωμα με λάθος τοποθέτηση μπαταρίας. Στα mod που έχουν τις μπαταρίες παράλληλα γίνεται βραχυκύκλωμα εκτός και αν η πλακέτα έχει έξτρα κύκλωμα προστασίας (όπως το iStick 100W).

Εγώ πιστεύω πως λένε π#@αριές για να καλύψουν τη μ@##κία που κάνανε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #216 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 12:12 »
Μ'αυτά και μ'αυτά τώρα να υποθέσω ότι δεν είναι κι ότι καλύτερο να φορτίζουν οι μπαταρίες μέσα στο mod σωστά; Έστω και με την εναλλαγή της θέσης της καθεμιάς από αυτές σε κάθε φόρτιση για να φορτίζουν σε "κύκλο" ας πούμε..

Δεν με βλέπω να τον γλυτώνω τον τετραπλό φορτιστή στο τέλος..

Έτσι κι αλλιώς, είναι καλή ιδέα ένα καλός φορτιστής. Οι μπαταρίες είναι το καύσιμο των εργαλείων μας και πρέπει να φροντίζουμε να είναι σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται. Ας κρατάμε τον ενσωματωμένο φορτιστή στα μοντ για περιπτώσεις ανάγκης. Και σε μοντ με 3 μπαταρίες, τέτοια ανάγκη σπάνια θα παρουσιαστεί.

Η εναλλαγή της θέσης των μπαταριών είναι μύθος από τα παλιά. Κατά τ'άλλα, δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτό το συμβάν είχε να κάνει το mod (μάλλον ελάχιστα η καθόλου). 99% ήταν θέμα ακατάλληλης μπαταρίας. Επίσης, έκρηξη όπως φένεται στις φωτογραφίες δύσκολο να γίνει με σύγχρονες μπαταρίες ασφαλής χημείας, οπότε και κάτι άλλο παίζει.

Να σου πω την αλήθεια, επίσημα στοιχεία δεν έχω βρει που να υποστηρίζουν ή να καταδικάζουν την εναλλαγή θέσης. Μπορώ να σου πω όμως από προσωπική μου εμπειρία ότι μια διαφορά στο τελικό φορτίο της μπαταρίας, υπάρχει. Διαθέτω δύο μοντ με δυο μπαταρίες και ένα με τρεις. Οι μπαταρίες που τα δουλεύω, χρησιμοποιούνται αποκλειστικά σε ζευγάρια ή σε τριάδα, το καθένα για το σκοπό του. Οι μπαταρίες φορτίζονται πάντα μαζί και πάντα με τον ίδιο ρυθμό, όταν τις πάω για φόρτιση πρώτα τις αποφορτίζω. Επίσης, είναι ίδιας παρτίδας. Σε όλες τις εναλλαγές θέσεων, πάντα μία συγκεκριμένη θέση της μπαταριοθήκης έχει τελικό φορτίο 0.04-0.10V λιγότερο στο μοντ με τις τρεις μπαταρίες και 0.02-0.06 λιγότερο και στα δύο μοντ με τις δυο μπαταρίες.

Είναι δεν είναι μύθος, εμένα αυτό μου είναι αρκετό για να συνεχίσω την εναλλαγή. Δεν κοστίζει κάτι και θεωρώ ότι βοηθά στην ισομερή καταπόνηση των μπαταριών σε βάθος χρόνου. Υπ' όψιν ότι ατμίζω με ανθρώπινες αντιστάσεις κοντά στα 2Ω οπότε δεν θεωρώ ότι καταπονώ ιδιαίτερα τις μπαταρίες μου!

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #217 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 12:22 »
Στα εν σειρά mod δεν νοείται αλλαγή θέσεων των μπαταριών καθώς το ρεύμα ακολουθεί μόνο ένα "δρόμο" περνώντας από πολλές τις μπαταρίες. Το γιατί μια θέση σου έχει χαμηλότερη τάση δεν μπορώ να στο πώ, η μόνο εξηγηση είναι ότι χάνεται πολύ ισχύς στην επαφή μεταξύ των μπαταριών (ο μόνος τρόπος να απόφορτιστούν μπαταρίες εν σειρά ανόμοια). Αν το mod μου είχε τέτοιο θέμα θα το έστελναν για επισκευή (ή σκουπίδια αν ήταν θέμα ποιότητας κατασκευής), αν και τρία διαφορετικά σειριακά mod μου αδειάζουν τις μπαταρίες όμοια.

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #218 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 12:53 »
Κάθεστε και διυλιζετε τον κωνοπα, και μάλιστα παρασυρετε και τα υπόλοιπα παιδιά που διαβάζουν εδώ μέσα.

Α: Το σφάλμα είναι του τύπου που έβαλε μπαταρίες ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.

Β: Δεν είναι η πρώτη φορά που σκάνε μπαταρίες σε Μοντ. Είχε γίνει και παλαιότερα με το Cloupor mini.

Γ: Οι μπαταρίες ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΑΝ, έλιωσαν.

Δ: Μπορείς να τις φορτίσεις ΚΑΙ μέσα σε αυτό ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ μιας και έχει ενσωματωμένο balance charging.

That comment was sent from far far away...


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #219 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:11 »
Το (Δ) δηλαδή είναι επιβεβαιωμένο? Δεν είμαι σίγουρος ότι διαθέτει balance charging :dontknow:

Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #220 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:58 »
Διαθετει σιγουρα το dna.για το rx..το ψαχνω.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #221 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:10 »
Μακάρι να έχει γιατί για πρώτη φορά σχεδιάζω να φορτίζω μοντάκι μόνο από το usb. Μέχρι τώρα πάντα σε εξωτερικό φορτιστή αλλά μ' αυτό θέλω να έχω την ευκολία να του βάλω 3 καινούριες μπαταρίες πάνω, φόρτιση από usb και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #222 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:13 »
Σε συζήτηση πάντως σχετικά με αυτό το θέμα στο φόρουμ του fasttech βρήκα την εξής παράθεση:

Hello Olivia,
Could you also tell me what charge rate the usb port provides for charging the cells.
Is it a standard 1A input or can we use higher to speed up charging?
Thank you
Sting
 
(Reply)
Dear friend,
1A input is the biggest current of our USB charger.
Even we use the bigger current to charge the device, the charging time cannot be shortened.
So we highly recommend to charge the batteries with specialized battery charger, that means, to take out the batteries and put them on the battery charger on the condition that the batteries could be separated from the whole body.
Have a nice day.
 
Olivia
Marketing Department, WISMEC

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #223 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:17 »
Μάλιστα! Δεν γλιτώνουμε την εξωτερική φόρτιση λοιπόν :(

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux rx200 joyetech (Προεπισκοπηση)
« Απάντηση #224 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:19 »
Έτσι φαίνεται... Και για να πω την αλήθεια αυτό προσθέτει επιπλέον κόστος.
Προσωπικά μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα έναν nitecore 2 θέσεων, αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε 4-θέσεων.
Επίσης αφού θα πρέπει να φορτίζονται εξωτερικά, ενδεχομένως να χρειάζονται 2 3-άδες καινούριων μπαταριών!
Το πήραμε για φθηνό και θα μας βγεί πανάκριβο στο τέλος  :wall: :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 66 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 248 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2341 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123490 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 980 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99