vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 2 χρήστες
mfk, manoslykos

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #255 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 16:58 »

Ή δεν τα γράφω καλά και δεν καταλαβαίνεις, ή δεν θέλεις να καταλάβεις τι λέω γιατί με θεωρείς υπερασπιστή των κλώνων. Εγώ κριτικάρω κλώνους και παράγωγα εξίσου και τα θεωρώ και τα δύο το ίδιο ανήθικα. Δεν το κάνω για να δικαιολογήσω κλώνους. Απλά το κάνω γιατί έτσι είναι.

Η πατέντα αφορά τον τρόπο λειτουργίας και θέλει χαρτούρα. Το copyright που λες αφορά την εμφάνιση και όντως γίνεται αυτόματα. Αφού τίποτα από τα δυο δεν αναγνωρίζεται στην Κίνα και έχουν το δικαίωμα να αναπαράγουν ότι θέλουν, θεωρείς παράλογο να λέω ότι είναι fair play να βγάζουν ότι θέλουν; Συνεχίζει να είναι ανήθικο, αλλά δεν είναι παράνομο. Όσο για τα παράγωγα, έχουν αρκετές αλλαγές ώστε το μόνο που να μένει ίδιο είναι ο τρόπος λειτουργίας, που δεν καλύπτεται από πατέντα. Άρα πάλι ανήθικο αλλά όχι παράνομο.

Στο κάτω κάτω, για να μιλάω για ανηθικότητα από το πρώτο μου ποστ, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι χρειάζεται να προσπαθήσεις να μου αλλάξεις το μυαλό;

Μήπως υπάρχει νόμος περί πωλήσεων αντιγράφων/μαϊμούδων κτλ και δεν το ξέρω ή δεν τηρείται (σε ρούχα και τσάντες κτλ) και γι'αυτό δεν τον έχω πάρει χαμπάρι;

Και φυσικά και αναφέρομαι στη λογική του νήματος, καθώς δεν περιλαμβάνει όσα ξανανέφερα μόλις τώρα, αλλά όχι για τον λόγο που νομίζεις. Δεν φορτώνω ευθύνη σε κανέναν, ούτε λόγια βάζω. Λέω ότι πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και αντιγραφές του τρόπου λειτουργίας στην  ανηθικότητα και όχι να βγαίνουν λάδι.

Το παιχνίδι των κατασκευαστών λέγεται ελεύθερη αγορά. Προσπαθείς να το ρίξεις στην ποιότητα και τηνπεριορισμένη παραγωγή, δικαιολογόντας έτσι τις αυξημένες τιμές χωρίς να προσφέρεις κάτι το ιδιαίτερα ανώτερο. Παράδειγμα τα προϊόντα Apple. Καλά κάνουν οι κατασκευαστές γιατί αλλιώς δε μπορούν να ανταγωνιστούν τη μαζική παραγωγή και στο κάτω κάτω, εφόσον υπάρχει ζήτηση στην όποια τιμή έχουν θέσει, καλά κάνουν και τα πουλάνε σε αυτή.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #256 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 17:02 »
Kαλά όλα αυτά, ίσως και να ισχύουν, αλλά δέν μου βγάζει απο το μυαλό ότι με έναν Ελληνικό ατμοποιητή με λίγα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνουμε όλοι, χωρίς κάποια ιδιαίτερη "νέα" πατέντα και ένα κόστος των 65-70 ευρώ θα γινότανε χαμός στην αγορά,.

Στο κάτω κάτω ο βασικός λόγος που θα ήθελα έναν ατμοποιητή κατασκευασμένο οχι συγκεκριμένα στην Ελλάδα αλλά εκτός Κίνας, θα ήτανε οι εγγυήσεις για το ατσάλι που χρησιμοποιεί και όχι για το εάν βάζω την αντίσταση 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα ή έχω 0,05% καλύτερη γεύση!

Και θα επαναλάβω οτι τετοια projects υπάρχουν εδώ και 4-5 μήνες απο Αμερικάνους κατασκευαστές, και δέν μιλάω για designed in California made in China πράγματα.
Ουσιαστικα ζητας Ελληνικο made in China και μρ κυρια διαχειρηση στη Βουλγαρια διαφορετικα αυτο που λες ειναι δυστυχως ΑΝΕΦΙΚΤΟ.
Εχεις υπ οψη σου που ζεις και τι ζηταει αυτο το κρατος για να σου κανει τη χαρη να υπαρχεις?
Σε προ-ευρω εποχη κατι γινοταν, τωρα απλα ξεχνα το.

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #257 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 17:11 »
Kαλά όλα αυτά, ίσως και να ισχύουν, αλλά δέν μου βγάζει απο το μυαλό ότι με έναν Ελληνικό ατμοποιητή με λίγα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνουμε όλοι, χωρίς κάποια ιδιαίτερη "νέα" πατέντα και ένα κόστος των 65-70 ευρώ θα γινότανε χαμός στην αγορά,.
Εγώ αυτό θα το ήθελα πολύ, δεν γουστάρω καθόλου το "κύρος" του να πληρώνω πανάκριβα.
Δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει η αγορά. Ίσως το ακριβό μας φαίνεται καλό, ο κλώνος του ακριβού σχεδόν το ίδιο καλός αλλά το απλά φτηνότερο να μας φαίνεται και χειρότερο και ακριβότερο από τον κλώνο του ακριβού! Παράλογο αλλά πιθανό.

Ο Urahara κάνει μερικά καλά σχόλια για το παιχνίδι αυτό. Αν θέλουμε να πάμε προς φθηνότερα γνήσια κάπως πρέπει να πιέσουμε. Οι κλώνοι δεν βοήθησαν προς τα εκεί, απλά ενίσχυσαν την πόλωση των τιμών προς δυο άκρα.
Δεν το βρίσκω ανέφικτο ακόμα και με την παραγωγή εδώ (δεν ξέρω και πια δεν με πολυνοιάζει πού θα είναι δηλωμένη η έδρα!). Φυσικά όχι τιμές Κίνας αλλά λογικότερες αυτών που βλέπουμε λέω πως γίνεται.
 :hmmm:


EDIT:
Αφού τίποτα από τα δυο δεν αναγνωρίζεται στην Κίνα και έχουν το δικαίωμα να αναπαράγουν ότι θέλουν, θεωρείς παράλογο να λέω ότι είναι fair play να βγάζουν ότι θέλουν; Συνεχίζει να είναι ανήθικο, αλλά δεν είναι παράνομο. Όσο για τα παράγωγα, έχουν αρκετές αλλαγές ώστε το μόνο που να μένει ίδιο είναι ο τρόπος λειτουργίας, που δεν καλύπτεται από πατέντα. Άρα πάλι ανήθικο αλλά όχι παράνομο.
Τα παράγωγα είναι φτηνιάρικα, ανήθικα (ανά περίπτωση) αλλά όχι παράνομα. Δεν τα λέω κλώνους και συνολικά εδώ δεν τα λέμε όλα κλώνους.

Το copyright αναγνωρίζεται και στην Κίνα και κανείς δεν έχει "δικαίωμα" να στο καταπατά. Λόγω προστατευτισμού και νοοτροπίας πρέπει να είσαι αρκετά ισχυρός για να το κυνηγήσεις. Είναι πρακτικά αδύνατο για μια νορμάλ εταιρία, καμιά φορά μπαίνουν στον κόπο κάποιες μεγάλες. Αυτό δεν το κάνει λιγότερο παράνομο. Συγνώμη αλλά γράφεις την μια ανακρίβεια μετά την άλλη σε αυτό το θέμα και μάλιστα με σιγουριά.
Έχεις πεισμώσει και δεν το παραδέχεσαι. Εγώ εγκαταλείπω την προσπάθεια. Αν θες να μιλάς με γνώση για το θέμα δεν είναι ευθύνη μου να τα γράφω δέκα φορές, είναι δική σου να τα μάθεις.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2016, 17:30 από BigSur »

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #258 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 17:14 »
 Μεγάλο  δίκιο  ο  επάνω  φίλος Nick74  στο  ότι  μας  κάνει  χάρη  το  κράτος  και  υπάρχουμε  ,,,,,άσχετα  το  τι  είσαι 
 
Δυστυχώς  …….
 
Κοινωνικοπολιτικό  σχόλιο  άλλα  είναι  όλη  η  αλήθεια
 

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #259 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:06 »
Τα παράγωγα είναι φτηνιάρικα, ανήθικα (ανά περίπτωση) αλλά όχι παράνομα. Δεν τα λέω κλώνους και συνολικά εδώ δεν τα λέμε όλα κλώνους.

Το copyright αναγνωρίζεται και στην Κίνα και κανείς δεν έχει "δικαίωμα" να στο καταπατά. Λόγω προστατευτισμού και νοοτροπίας πρέπει να είσαι αρκετά ισχυρός για να το κυνηγήσεις. Είναι πρακτικά αδύνατο για μια νορμάλ εταιρία, καμιά φορά μπαίνουν στον κόπο κάποιες μεγάλες. Αυτό δεν το κάνει λιγότερο παράνομο. Συγνώμη αλλά γράφεις την μια ανακρίβεια μετά την άλλη σε αυτό το θέμα και μάλιστα με σιγουριά.
Έχεις πεισμώσει και δεν το παραδέχεσαι. Εγώ εγκαταλείπω την προσπάθεια. Αν θες να μιλάς με γνώση για το θέμα δεν είναι ευθύνη μου να τα γράφω δέκα φορές, είναι δική σου να τα μάθεις.

Άρα είχα παρανοήσει ότι δεν υφίστανται πατέντες και copyrights στην Κίνα. Απλά υπάρχει ατιμωρησία πλην αν είναι ισχυρός. Άρα είναι ανήθικο και παράνομο, αλλά αφού γνωρίζουν ότι δεν υφίσταται τιμωρία κάνουν ότι θέλουν. Ανακρίβεια δηλαδή στο ότι υπάρχει νόμος που δεν εφαρμόζεται.

Λάθος μου και το δέχομαι.

Ίδιο αποτέλεσμα όμως και γι'αυτό η άποψη επί του θέματος, ότι όλα αυτά είναι ανήθικα και πρέπει να τα κατακρίνουμε το ίδιο, παρόλο που είναι fair play, παραμένει.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2016, 20:44 από Atrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #260 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 20:05 »
Τό' πιασες! Οι νόμοι είναι τέτοιοι που το βάρος πέφτει στον αδικημένο να βρει άκρη -αν βρει.
Είναι ήδη πολύ δύσκολο στην Δύση. Στην Ασία... την πάτησες.
[Οπότε σε λίγο καιρό θα κουνάς κι εσύ το κεφάλι όταν θα είναι λες και δεν γράφτηκαν ποτέ όλα αυτά.]

Προσωπικά κατακρίνω και τα φτηνιάρικα (υπερβολικά "πιστά") παράγωγα.
Αλλά εκεί τα όρια είναι πιο υποκειμενικά και δυσκολότερο να υπάρξει συμφωνία για το τι είναι τίμιο, τι σε κοροϊδεύει, τι είναι αρπαχτή και τι είναι εκδοχή με πραγματικές προσωπικές πινελιές. Όσοι ατμιστές τόσες και οι γνώμες.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #261 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 20:26 »
ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για κλώνους και αυθεντικά.
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το ποιός κατασκευαστής
έχει καλύτερα προϊόντα.
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το πιο βαμβάκι το μαζεύουν
τις πρωινές ώρες από τα βουνά του Θιβέτ οι περισσότερες παρθένες.
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το πιο
ατμιστικό υγρό φτιάχνεται από το νέκταρ των θεών
και πια ατμιστική βάση πριν συσκευαστή τις τραγουδάνε
γλυκά τραγούδια οι πιο όμορφοι άγγελοι.
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΤΣΙΓΑΡΑ
Για αυτόν τον λόγο λεγόμαστε ΑΤΜΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.
Γιατί οι κοινότητες δημιουργήθηκαν για να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
Καλή συνέχεια ατμιστικά μου αδέλφια και σας ευχαριστώ
για τους τελευταίους 28 μήνες που με βοηθάτε όλοι σας
χωρίς να με ξέρεται οι περισσότεροι προσωπικά στο να μην ξανακαπνίσω.
KEEP VAPING BROTHERS AND SISTERS
:thumpup:
Keep vaping until you don't need it anymore θα συμπληρώσω εγώ.
Όσο για κάτι "proud to vape" που βλέπω δεξιά κι αριστερά...αν εγώ δηλώνω υπερήφανος που ατμίζω, ο Χ ανώνυμος πρώην καπνιστής που το έκοψε "μαχαίρι" από τη μια μέρα στην άλλη θα έπρεπε να κάνει παρέλαση στην πλατεία Συντάγματος.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #262 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 20:40 »
Ας ειναι ο καθενας υπερηφανος με ο,τι θελει, ολοι δινουμε τον αγωνα μας, δεν καταλαβαινω γιατι σε χαλαει. Με την ιδια λογικη, υπερηφανοι θα πρεπει να δηλωνουν μονο ο Αϊνσταϊν και η Μητερα Τερεζα. Και ειμαστε και off topic...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #263 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:20 »
Αγωνα.?  Ναι... εμεις κι ο  Che
Σιγα μωρε, απλα αλλαξαμε μια συνηθεια/απολαυση /εξαρτηση με μια αλλη. Δε βλεπω λογο να παρουμε νομπελ ειρηνης :D
Ο τυπακος που τ ανακαλυψε ναι, οντως προσεφερε πολλα στο να σωθουμε απο μια βλαπτικη εξαρτηση, κατα τ αλλα εμεις δε λυσαμε κανενα προβλημα, το δημιουργησαμε (η οκ καναμε μια προσπαθεια να το διαιωνισουμε)

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #264 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:23 »
Ουσιαστικα ζητας Ελληνικο made in China και μρ κυρια διαχειρηση στη Βουλγαρια διαφορετικα αυτο που λες ειναι δυστυχως ΑΝΕΦΙΚΤΟ.
Εχεις υπ οψη σου που ζεις και τι ζηταει αυτο το κρατος για να σου κανει τη χαρη να υπαρχεις?
Σε προ-ευρω εποχη κατι γινοταν, τωρα απλα ξεχνα το.

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1ον το να είναι απλός και λειτουργικός ένας ατμοποιητής και να μήν έχει κάποια super πατέντα πάνω, δέν με κάνει να τον βλέπω σαν made in China, εάν αυτό εννοούσες.
2ον καμια κύρια διαχείρηση δέν χρειάζεσαι στην Βουλγαρία, 2 φορές πάς στην Βουλγαρία για υπογραφές, 500-600 ευρώ να στην ανοίξουνε και 150 ο λογιστής τον μήνα που σου ενοικιάζει και ένα τετραγωνικό μέτρο για να δηλώσει την έδρα σου.

Εντελώς τυχαία έχω μια βιοτεχνια και 90% του τζίρου μου είναι  εξαγωγική, οπότε μαύρο εμπόριο 0 δυστυχώς, το κράτος μου χρωστάει κάπου 50 χιλιάρικα σε επιστροφή ΦΠΑ και κυκλοφορώ στην καλύτερη με κανα 50αρικο στην τσέπη, πίστεψε ξέρω πολύ καλά τι ζητάει το Ελληνικό κράτος απλά για να υπάρχεις και απλά εάν συνεχίσουν να μου χρωστάνε αλλά και να μου ζητάνε 40% φόρο δέν θα υπάρχω για πολύ, αυτό ώμος δέν σημαίνει ότι λόγο καλής διαχείρησης της παραγωγής δέν κατάφερα να έχω συναγωνιστηκές τιμές με τους Τούρκους που έχουν απίστευτα λιγότερα έξοδα απο εμένα.

Και τώρα που το είπα και έτσι το κατάλαβα και εγώ προσωπικά καλύτερα, όπως έμμεσα κάποιο έχουν αναφέρει σε αυτό το Topic και δέν τους πίστευα, για μένα δυστυχώς, οι Έλληνες κατασκευαστές δέν είναι οτι δέν μπορών, είναι οτι δέν θέλουν να καταβάσουν τις τιμές τους!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:28 »
Αν και off topic, γιατί κάποιος να κατεβάσει τις τιμές του αν πουλάει αυτά που θέλει να πουλάει και βγάζει όσα θέλει να βγάλει? Επειδή εμείς δεν έχουμε αρκετά?


Αν η δυνατότητα ενός κατασκευαστή είναι Χ κομμάτια το μήνα και πουλάει Χ+1, δεν έχει κανένα λόγο να κατεβάσει τίποτα.



Δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή τη λογική και έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδώ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 21:55 »
Εκτός αν με άλλη τιμολόγηση πουλήσει 2Χ, αντλώντας από πιθανή πελατεία που καταφεύγει στους κλώνους λόγω ακρίβειας. Αυτό είναι το σενάριο, δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #267 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:00 »
Αν και off topic, γιατί κάποιος να κατεβάσει τις τιμές του αν πουλάει αυτά που θέλει να πουλάει και βγάζει όσα θέλει να βγάλει? Επειδή εμείς δεν έχουμε αρκετά?

Σωστά. Και ειδικά όταν έχει πρόσβαση σε κοινό με πελατειακή δυναμική. Αν βάλει και 2-3 κράχτες, δεν έχει κανέναν λόγο να μην πουλάει τον τσίγκο για χρυσάφι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #268 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:07 »
Εκτός αν με άλλη τιμολόγηση πουλήσει 2Χ, αντλώντας από πιθανή πελατεία που καταφεύγει στους κλώνους λόγω ακρίβειας. Αυτό είναι το σενάριο, δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει.


Μα γι' αυτό έγραψα


Αν η δυνατότητα ενός κατασκευαστή είναι Χ κομμάτια το μήνα


Οι Έλληνες κατασκευαστές δεν έχουν υπερφανταστικές γραμμές παραγωγής. Από όσο ξέρω δεν έχουν καν δικά τους CNC, παρά νοικίαζουν ώρες σε μηχανήματα άλλων. Αν ισχύει αυτό και η παραγωγή είναι περιορισμένη και εγώ θα φρόντιζα το κέρδος ανά τεμάχιο να είναι όσο πιο ψηλό γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #269 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:04 »
1ον το να είναι απλός και λειτουργικός ένας ατμοποιητής και να μήν έχει κάποια super πατέντα πάνω, δέν με κάνει να τον βλέπω σαν made in China, εάν αυτό εννοούσες.


Οτι πρεπει να τον κατασκευασεις στην Κινα εννωουσα, στεγνα, αλλιως το χασες το κορμι πατριωτη.
Δεν εχω ασχοληθει βεβαια με μελλετες ατμοποιητων αλλα χοντρα ψιλα ολα τα ιδια ειναι και η Ελλαδα δε συμφερει για ΤΙΠΟΤΑ.
Για να πουλησεις φθηνα πας σε βιομηχανικο προιον που δινεις τα σχεδια σε 2-3 εργοστασια (το σπας σε κομματια για να μη βγει ο κλωνος πριν το προιον σου) στα στελνουνε και τα μονταρεις.
Αν πας σε βιοτεχνικο προιον μαλλον θα την πατησεις και θα μπεις μεσα... (ουτε τα ικα μικα συκα τεβε κλεβε κτλ δε θα βγαλεις)
Παράθεση
2ον καμια κύρια διαχείρηση δέν χρειάζεσαι στην Βουλγαρία, 2 φορές πάς στην Βουλγαρία για υπογραφές, 500-600 ευρώ να στην ανοίξουνε και 150 ο λογιστής τον μήνα που σου ενοικιάζει και ένα τετραγωνικό μέτρο για να δηλώσει την έδρα σου.


ναι βρε ξερω πως φτιαχνεται εταιρια στη Βουλγαρια. Μια φορα πας για να κανονισεις τους τραπεζικους λογαριασμους, δε χρειαζεται δευτερη.
Απλα λεω να μη νομιζει κανεις πως θα ανοιξει Ελληνικη και θα την παλαιψει... Η διαχειριση πρεπει να ναι εκτος Ελλαδος με τους ηλιθιους φορους 
Btw εκτος τα εξοδα του λογιστη εχεις και την ασφαλιση τουλαχιστο ενος ατομου (70 ευρω ενω εδω εδινα 700!!!!! ) και κατι αλλα ψιλολογια που ειναι αστειο ποσο

Παράθεση
Εντελώς τυχαία έχω μια βιοτεχνια και 90% του τζίρου μου είναι  εξαγωγική, οπότε μαύρο εμπόριο 0 δυστυχώς, το κράτος μου χρωστάει κάπου 50 χιλιάρικα σε επιστροφή ΦΠΑ και κυκλοφορώ στην καλύτερη με κανα 50αρικο στην τσέπη, πίστεψε ξέρω πολύ καλά τι ζητάει το Ελληνικό κράτος απλά για να υπάρχεις και απλά εάν συνεχίσουν να μου χρωστάνε αλλά και να μου ζητάνε 40% φόρο δέν θα υπάρχω για πολύ, αυτό ώμος δέν σημαίνει ότι λόγο καλής διαχείρησης της παραγωγής δέν κατάφερα να έχω συναγωνιστηκές τιμές με τους Τούρκους που έχουν απίστευτα λιγότερα έξοδα απο εμένα.


Να μη σε απελπισω, μπορει να σαι τυχαιροτερος, αλλα μαλλον αυτα τα 50 χιλιαρικα θα τα ξεχασεις. Κι εγω στα ιδια ειμαι (μηδεν δουλειες εντος Ελλαδος) και οταν εκλεισα την Ελληνικη μου χρωστουσαν κι εμενα περιπου τοσα. Ειχα και μια χαρα οτι θα τα παρω και μου ειπαν να πουλησω τα παντα σε μενα -τον ιδιωτη με τιμολογιο- για να μηδενισω το ποσο!!! οταν τσινησα μου ειπαν στεγνα "αντεχεις σε ενα χοντρο ελεγχο?"
εκβιασμος σε ολο του το μεγαλειο δηλαδη... (ουτε νομπελιστας οικονομολογος δεν ειναι σε θεση να ξερει αν αντεχεις η οχι αφου ουσιαστικα ολο και καμια βλακεια θα βρουν) και τελικα τα μηδενισα.



Παράθεση
Και τώρα που το είπα και έτσι το κατάλαβα και εγώ προσωπικά καλύτερα, όπως έμμεσα κάποιο έχουν αναφέρει σε αυτό το Topic και δέν τους πίστευα, για μένα δυστυχώς, οι Έλληνες κατασκευαστές δέν είναι οτι δέν μπορών, είναι οτι δέν θέλουν να καταβάσουν τις τιμές τους!


Πιθανο να ναι κι ετσι, αλλα δε γνωριζω πως δουλευουν οι Ελληνες κατασκευαστες. Ειναι βιοτεχνες η φτιαχνουν στην Κινα?
Αν ειναι βιοτεχνες γιατι να χαλασουν το προιον τους?
Αν παλι φτιαχνουν σε εργοστασιο τοτε γιατι καποιος να δωσει τοσα λεφτα για βιομηχανικο προιον, οσο καλο και να ναι?




Οσον αφορα τα υλικα και το κοστος τους ειναι γελοιο να μιλαμε για κατι τετοιο, αλλου ειναι τα εξοδα.
Το ss δεν κοστιζει πανω απο 1400 usd ο τονος, το γυαλι παλι δεν κοστιζει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy