vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, Επιτέλους το έκοψα, maprix, djfloor

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #225 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:30 »
Ποιανου κλωνος ειναι??? γιατι ειμαι κατοχος και θελω να μαθω  :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #226 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:33 »
Ελπίζω να μη  φτάσουμε στο σημείο να ξεκινήσουμε και τα blind test μεταξύ γνησιων και κλώνων γιατί πολλοί θα αναθεωρήσετε όπως αναθεωρησαν και μετρ του ήχου που δεν πίστευαν ότι διάλεξαν σαν πηγή cd player των carrefour και όχι το επώνυμο των χιλιάδων ευρώ με σασί από κέρατο μονοκερου και πηνία φτιαγμένα από τα χέρια του Tesla (πραγματική ιστορία προ 6ετιας).


Συμφωνώ απόλυτα.
Επιλέγεις να αγοράσεις ένα αυθεντικό προϊόν για να ενισχύσεις τον κατασκευαστή, να τον επιβραβευσεις με τον τρόπο σου και να τον παρακινησεις να συνεχίσει την καλή δουλειά και να σχεδιάσει και το αναβαθμισμενο v2 την επόμενη χρονιά και όχι γιατί "ατμιζει καλύτερα απτον κλώνο".
Ένας σωστά κατασκευασμενος κλώνος, στη νοοτροπία του "1:1" και απο κατάλληλα υλικά, δεν έχει καμία ατμιστικη διαφορά απτό πρωτότυπο.
Κομμάτια ατσάλι είναι παιδιά, δεν έχουν ψυχή μέσα τους. Αν μπορεί να τα κόψει σωστά ο Γερμανός, μπορεί κι ο Κινέζος, μπορεί κι ο Αμερικανός.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #227 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:42 »
Αυτος εδώ http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_271524.htmlείναι κλωνος κανενος?
Eγω το βλεπω σαν άλλη μια από τις παμπολες παραλλαγες ενός kayfun αλλα κλωνο δεν τον λες με τιποτα ,αν είναι να το πει κανεις κλωνο τοτε θα μπορουσε να πει κλωνους   και κατι Ελληνικους ατμοποιητες!
Στα σχολια κατω ολοι λενε:
Amazing price
Very good build quality
easy to coil and wick
Και ουτε 10 ευρω,βγαλτο ρε Ελληνα made in GREECE και ναι θα σου δοσω τα διπλασια+ λεφτα γιατι δεν είμαι παραλογος και καταλαβαινω ότι δεν μπορει να κοντραρει ο Ελληνας τον Κινεζο στο κοστος παραγωγης,ετσι  δικαιολογο τα παραπανησια γ@μησιατικα ενός made in GREECE ,όπως ΦΠΑ,ΤΕΒΕ,τελος επιτηδευματος,ΙΚΑ κ.τ.λ ,διπλασια+ ειπα ,δηλ. 10 ευρω στην Κινα αντε 20-25 Ελλαδα,αλλα ελεος με τιποτα κατι 100σταρικα και 130ρικα!!!!!!!!!
Τελικα για πειτε μου ρε παιδια ειμαι πολύ παραλογος   που θελω ενας τέτοιος ατμοποιητης που αν ηταν  made in GREECE  να κοστιζε εδώ Ελλαδα μαξ. 25 ευρω ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:50 από valsam »

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #228 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:48 »
θα  μπορουσε  ανετα  ο  ελληνας  κατασκευστης  να  εχει  βγαλει  εναν  φτηνο  επισκευασιμο  απλο  ...αυτο  ειναι  αληθεια 

ας  ηταν και  πιο  πανω  στην  τιμη λιγο  δεν  θα  με  πειραζε  ελληνας  ειναι  ,

θα  μου  πεις  βλεπουν   την  παγκοσμια  αγορα  και  καλα  κανουν  ,αλλα  και  το  χαρτι  που  θα  μαζευαν  απο  ελλαδα  δεν  θα  ηταν  ασχημο 

γιατι  να  το  παιρνει  ο  κινεζος  ?

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #229 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:55 »
Φαντάσου ο Imeo να προλάβαινε να βγάλει στην αγορά πρώτος την made in China συσκευή TC που ετοίμαζε. Ευτυχώς τον πρόλαβαν οι ξένοι και αποφύγαμε τα εγκεφαλικά με τις made in Greece τιμές.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #230 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:04 »
του  imeo  του βγαζω  το  καπελο  ...εχτισε  παναξια  στην  παγκοσμια  αγορα  ενα δυνατο  ονομα 

[ εκτος  θεματος  σορυ  ] 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #231 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:10 »
Αυτος εδώ http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_271524.htmlείναι κλωνος κανενος?
Eγω το βλεπω σαν άλλη μια από τις παμπολες παραλλαγες ενός kayfun αλλα κλωνο δεν τον λες με τιποτα ,αν είναι να το πει κανεις κλωνο τοτε θα μπορουσε να πει κλωνους   και κατι Ελληνικους ατμοποιητες!
Στα σχολια κατω ολοι λενε:
Amazing price
Very good build quality
easy to coil and wick
Και ουτε 10 ευρω,βγαλτο ρε Ελληνα made in GREECE και ναι θα σου δοσω τα διπλασια+ λεφτα γιατι δεν είμαι παραλογος και καταλαβαινω ότι δεν μπορει να κοντραρει ο Ελληνας τον Κινεζο στο κοστος παραγωγης,ετσι  δικαιολογο τα παραπανησια γ@μησιατικα ενός made in GREECE ,όπως ΦΠΑ,ΤΕΒΕ,τελος επιτηδευματος,ΙΚΑ κ.τ.λ ,διπλασια+ ειπα ,δηλ. 10 ευρω στην Κινα αντε 20-25 Ελλαδα,αλλα ελεος με τιποτα κατι 100σταρικα και 130ρικα!!!!!!!!!
Τελικα για πειτε μου ρε παιδια ειμαι πολύ παραλογος   που θελω ενας τέτοιος ατμοποιητης που αν ηταν  made in GREECE  να κοστιζε εδώ Ελλαδα μαξ. 25 ευρω ?

Για να παραγεις φθηνους ατμοποιητες (και οχι μονο επισκευασιμους αλλα και τυπου c5 γιατι οχι;) πρεπει να παραγεις μεγαλη ποσοτητα για να εχεις ενα αξιολογο κερδος. Ετσι μιλαμε λοιπον για βιοτεχνια/βιομηχανια ατμοποιητων. Κατι τετοιο δεν υπαρχει στην ελλαδα (ακομα). Για να γινει, πρεπει να επενδυθει κεφαλαιο (χλωμο σε καιρους που ζουμε) και το κυριοτερο να ειναι ανταγωνιστικο με τις κινεζιες (αδυνατο). Το οτι ο Ελληνας θα προτιμησει σε διπλασια τιμη τον ελληνικο, το κοβω ακομη χλωμοτερο, αλλα και ανευ σημασιας αφου η μαζικη παραγωγη απαιτει και παγκοσμια αγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:17 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #232 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:13 »
Που κολλάτε στις τιμές των Ελλήνων κατασκευαστών; Δεν τους φτιάχνουν για μαζική παραγωγή. Για ποιότητα και υπεραξία τους φτιάχνουν. Boutique/premium ατμοποιητές που λένε οι ξένοι. Δεν είναι ότι θα δουλεύουν τόσο καλύτερα από τους φτηνιάρικους που θα αξίζει η τιμή τους.


Σκεφτείτε το σαν Mercedes Α class και Kia Rio πχ. 14000 το Rio full extra κάνει την ίδια δουλειά με την Mercedes μέσα στην Αθήνα και με παρόμοιες επιδόσεις. 10-20% πίσω δε σου λέει κάτι όταν η Mercedes κάνει 20000 και πάνω.


Και καλά κάνουν κιόλας. Τι το περάσαμε που θα μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους κινέζους ή τους γερμανο-αμερικάνους στο παιχνίδι της μαζικής παραγωγής σε καλή τιμή;

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #233 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:22 »
Νέμεσις με αυτή τη λογική μπορώ να σου πω και γω όπως και πολλοί ακόμα οτι αγοράζοντας τον κλώνο επιβραβεύουν τον κλωνοποιό να φτιάξει τη βερσιον 2 ακόμα καλύτερη σε σχέση με το ορίτζιναλ.
Είμαι και γω της άποψης να δώσω στον Έλληνα τα 28ευρώ αντί να πάρω ενα κλώνο και να περιμένω ενα μηνα να έρθει απο Κίνα, αλλα ποιος Έλληνας δίνει ατμο με 28 ευρώ; Αν θέλει ο Έλληνας μαζική παραγωγή με φθηνό κόστος να το δώσει στη Τουρκία για παραγωγή η στη Βουλγαρία, δλδ το οτι παίρνουμε τούρκικα έπιπλα δεν μας χαλάει; Coca cola Απο Βουλγαρία δεν πίνουμε;
Για τα υγρά ξέρουν να φτιάξουν εργαστήριο;
Εγώ πιστεύω πως βολεύεται να έχει μεγάλο κόστος γιατί πουλάει λιγότερα βγάζει Περισσότερα και δεν έχει βιομηχανία (αυτό είναι καθαρά άποψη μου χωρίς να γνωρίζω κάτι, εξηγούμε για να μη παρεξηγηθούμε.)
Και ναι να συναγωνιστεί ο Έλληνας το γερμανό! ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΗ ΦΑΠΑ ΘΑ ΖΟΥΜΕ;

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #234 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:25 »
δεν  συμφωνω  φιλε  Atrum   :)

ο  atmoslab  αρχισε  να  πουλα  αρωματα  απο  το  μαγαζακι του  zerobacco  [  δεν  το  λεω  υποτιμιτικα  προς  θεου ,σχημα λογου για μην  παρεξηγηθω  ειμαι  πελατης  ετσι  και  αλλιως  στην νεα σμυρνη που  ειναι  ενα  φανταστικο  μαγαζι  ]

και  τωρα  ειναι  ενας  πολυ  δυνατος  παιχτης  σε  ευρωπαικο  επιπεδο 

ειναι  μαγκας  η  δεν ειναι  , για  μενα  μεγαλος  μαγκας 

θα  μου  πεις  στα  υγρα  οκ  ,   σαν  παραδειγμα  το  λεω 

δεν  νομιζω  να  μην  θελει καποιος  ελληνας  κατασκευαστης  να  πουλησει  παραπανω 

πιστευω  οτι  και στα  σιδερα  θα  μπορουσαμε  να ειχαμε  πιο  δυνατη  παρουσια   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:38 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #235 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:28 »
Εγώ πάντως εάν έβγαζε Έλληνας κατασκευαστής έναν απλό ατμοποιητή με kayfun deck, όλος τζάμι, topfill και ένα airflow που δέν θα χορεύει στα 55-65 ευρώ θα τον τσιμπούσα.
Καποιοι  αμερικάνοι κατασκευαστές πώς παίζουν σε αυτές τις τιμές και χαμηλότερα δηλαδή? πιστεύετε τα περισσότερα εκεί βγαίνουν απο βιομηχανίες ?
Το να έχεις βιοτεχνία είναι το βασικό για να μπορείς να λέγεσαι κατασκευαστής  ;D

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #236 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 21:48 »
Εμένα πάντως, η καταναλωτική μου συμπεριφορά δεν επηρεάζεται από εθνικοπατριωτικά συναισθήματα, αλλά λειτουργεί καθαρά στη βάση τού «αγοράζω ό,τι κι απ' όποιον με συμφέρει».

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #237 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 22:12 »
Έτσι μπράβο. Άρα το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούν πλέον οι πιο πολλοί κλώνοι το λογότυπο τους κάνει μη κλώνους ή παρόμοιο προϊόν; Το ίδιο πράγμα δεν είναι κάτι expromizer και russian που κακά τα ψέματα είναι mix & match κομματιών των κανονικών kayfun; Τα κινέζικα των 10/20 γιατί τα λέμε κλώνους και αυτά original; Το 0.5 χιλιοστά μεγαλύτερο κανάλι και το 0.2cm μεγαλύτερο εξωτερικό σκαλοπάτι δεν κάνει ένα προϊόν νέο, κακά τα ψέμματα.

Για πες ρε συ BigSur πως επηρεάζει την λειτουργία το να έχει τα σκαλάκια ο kayfun αντί για το bellcap που έγινε της μόδας, ή το five pawns ή η θέση του διάφανου μέρους του τανκ;

Το μόνο που την αλλάζει είναι η καμπάνα, τα κανάλια και ο αέρας και αυτό ακριβώς είναι που αλλάξαν οι άλλοι κλώνοι ή και τα αυθεντικά από άλλους κατασκευαστές και γι'αυτό προέκυψαν κάποιοι κλώνοι/αυθεντικοί που είναι καλύτεροι του αυθεντικού.

Εγώ δεν νιώθω καλύτερα να πω ότι είναι νόμιμο και ηθικό. Απλά ποτέ δεν αναφέρεται το γεγονός ότι και αυτά τα αυθεντικά, με την λογική που χρησιμοποιούμε σε αυτό το νήμα, κλώνοι λέγονται.
Την λογική την έχουμε κουβεντιάσει άλλες 10 φορές. Δεν είναι αυτή που λες. Μπορείς να πας πίσω και να την ξαναδιαβάσεις αν θες.
Αλλά μην βάζεις στο στόμα κανενός που έχει κριτικάρει τους κλώνους πράγματα που δεν είπε.
Το τι κάνει στο δικό σου μυαλό ένα προϊόν νέο και πού βρίσκεται το όριο είναι υπό συζήτηση. Οι κλώνοι είναι κλώνοι.
ΚΛΩΝΟΙ: δεν έχουν στοιχεία παρόμοια, είναι φτυστά η απομίμηση της δουλειάς κάποιου άλλου.
Σε μια εβδομάδα πάλι αυτά θα λέμε επειδή εξυπηρετεί πολλούς να μην το θυμούνται και να μην το καταλαβαίνουν.  :)

Ο Εβίβα (που τον ξέρω) έχει συγκεκριμένη καμπάνα και μια οπή αέρα. Αν είχε άλλη καμπάνα και δυό τρύπες θα άτμιζε αλλιώς. Αλλά ο κλώνος του έχει τέτοια καμπάνα και μία τρύπα. Κατά σύμπτωση. Αυτό σημαίνει πως "η εμφάνιση επηρεάζει σε κάποιο βαθμό και την λειτουργία".Το έγραψα έτσι με την ελπίδα πως μιλάμε σοβαρά και δεν θα μου πει κάποιος για σκαλάκια. Που, τελικά, κι αυτά τα κόπιαραν άπειροι. Και οι τρομεροί και φοβεροί κλωνοποιοί που έκαναν ατμοποιητές με βελτιώσεις είναι το 1% του συνόλου. Θα ξανακούσω για τον Ρώσσο; Ας ξανακούσω, δεν βαριέσαι!  :(

------------------------------------------------------------------

Και το γιατί είναι παράνομη η κλωνοποίηση έχει αναφερθεί πολύ συγκεκριμένα πολλές φορές, και το γιατί δεν μπορούν να βγουν πατέντες, και το γιατί δεν γίνονται μηνύσεις, και το γιατί δεν μπορεί να ελεγχθεί το κοπυράϊτ, και γιατί δεν είναι ποτέ δυνατόν να υπάρξει μαζική παραγωγή εδώ, και όλα όσα αναρωτιούνται πολλοί παθιασμένοι συνατμιστές.
Αλλά κάτι πολύ παράξενο συμβαίνει σε αυτό το νήμα και οι πληροφορίες φεύγουν από την μνήμη ή χάλασε το search ή είναι πολύτιμος ο χρόνος ή δεν θέλουμε απαντήσεις που μας ξεβολεύουν.
Και ξανά-μανά οι ίδιες παρομοιώσεις (που έχουν μια χαρά απαντηθεί με άλλες παρομοιώσεις).
[Τουλάχιστον τελειώσαμε με το Βάμο και τον τύπο που έπαθε εγκεφαλικό που στην Κίνα ήταν φθηνό, οι παλιότεροι θυμούνται.]
Κουβέντα να γίνεται.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #238 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 23:33 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Σας διαβάζω με προσοχή κι αυτό που κατάλαβα είναι: Κλώνος = καλύτερος, τέλος.
Διάβασα παραδείγματα για αεροπλάνα μέχρι συστήματα ήχου, για ορισμό της λέξης κλώνος και ταυτόσημη αναπαραγωγή 1:1. 

 
Πιστεύετε πραγματικά πως η ποιότητα δεν έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά; το πιστεύετε αλήθεια;
Όλα είναι μέταλλα και τέλος;

 
Θα μπορούσα να φέρω ως παράδειγμα και τις μοτοσυκλέτες που το κατέχω λίγο το άθλημα αλλά τελικά δεν θα το κάνω γιατί η απάντηση θα ήταν: καλύτερα ρε μάστορη το παπί, πάω παντού και συμφέρει.

 
Κι εγώ δεν μπορώ να πάρω Φαινόμενα και τους 12 θεούς του Ολύμπου, στην τελική δεν θέλω κιόλας. Δεν θα στάξω ζουμιά με 1 ευρώ τη σταγόνα, δεν θα πάρω μοντάκι να ταιριάζει με τη γραβάτα μου. Σε τελική ανάλυση, προσωπικά δεν βλέπω και τον λόγο, δεν μπορώ και δεν θέλω να διαθέσω χρήματα που εγώ θεωρώ πως με ξεπερνούν. Όμως δεν θα πάρω και κλώνο να ονειρεύομαι πως είμαι πονηρός και τους κορόιδεψα όλους.

 
Ατμιστικά δεν ξέρω κάτι παραπάνω πέρα από kfl+ και 2, 3 εταιρίες η.τ., όμως μην λέμε τρελά πράγματα. Χαίρω πολύ, ένα ρολογάκι quartz Q&Q χάνει 1sec/d μήνα, ένα ελβετικό αυτόματο ρολογάκι χάνει πολύ περισσότερο. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 23:54 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #239 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 00:08 »
Από ότι βλέπω στην απάντηση σου, δεν έβαλα κάτι στο στόμα σου. Απλά σε ρώτησα πως επηρεάζουν τα εμφανισιακά τη λειτουργία ενός ατμοποιητή.

Απάντησες χρησιμοποιόντας τον Eviva για παράδειγμα. Ο Eviva έχει κάποια διακοσμητικά στοιχεία πάνω του. Αν έβγαινε ένας ατμοποιητής που δεν τα είχε αυτά και ήταν ένας μονοκόμματος κύλινδρος, με ίδια οπή αέρα, ίδια εσωτερική μορφή καμπάνας και γενικότερα ίδια τα πάντα μέσα του και λεγόταν "Cheers", εγώ κλώνο του εβίβα θα τον θεωρούσα, καθώς παρόλο που άλλαξε εμφανισιακά, θα λειτουργεί ακριβώς το ίδιο. (Αυτό εννοώ εγώ εμφανισιακά, και όχι τον αριθμό οπών και τη θέση τους.)

Αν πάλι μεγάλωνε λίγο την τρύπα και έκανε την καμπάνα λίγο πιο μικρή και καμπυλωτή, θα ήταν παράγωγο του εβίβα. Και πάλι χωρίς να το κουράσει πολύ ο τύπος έφτιαξε κάτι βασισμένο στη δουλειά του άλλου, αλλά δεν το λέμε κλώνο, αλλά παράγωγο του πρώτου.

Τα πρώτα τα έχουν βαφτίσει οι κινέζοι "Eviva 1:1" (ή Eviva clone) και "Eviva Style". Στα Eviva Style περιλαμβάνονται ατμοποιητές με διάφορες μικροαλλαγές, από μέγεθος οπής μέχρι και μέγεθος ατμοποιητή, που ας πούμε φτάνει να είναι για 26άρια mods. Για εμάς παραμένει κλώνος και λογικό είναι. Εκεί όμως μπορεί να κάτσει να βγει κάτι καλύτερο από τον αυθεντικό.

Όλα αυτά εγώ τα θεωρώ φτηνοδουλειές προσωπικά.  Άλλα επίπεδα κόπιας το καθένα, αλλά σε έναν όμορφο κόσμο, όλα τους θα όφειλαν στα παιδιά του atmistique κάποια royalties για την χρήση της πατέντας τους. Γι'αυτό μιλάω για "νομιμότητα και ηθική" εντός εισαγωγικών και όχι εκτός στο κάτω κάτω.

Η Κίνα δεν έχει πατέντες, οι πατέντες παίρνουν μήνες και λεφτά κτλ κτλ. 

TL:DR Δε με νοιάζει αν μοιάζει εμφανισιακά ή όχι. Αν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, αντέγραψε τη δουλειά κάποιου άλλου χωρίς να του αποδίδει τις τιμές και τα οφέλη που του αρμόζουν και άρα είναι το ίδιο ανήθικο. Δεν υποστηρίζω τους κλώνους, ούτε τα βάζω με τους κατασκευαστές των αυθεντικών. Δε με νοιάζει τι θα πει ο καθένας που θα με δει με αυθεντικό/κλώνο στα χέρια ή που θα μάθει ότι τον χρησιμοποιώ σε ένα φόρουμ.

Α και συγγνώμη που δε διάβασα όλο το νήμα από την αρχή. Νόμιζα ήταν το ίδιο που είχε ξεκινήσει ο AlexMach πριν χρόνια. Δεν πρόσεξα ότι είναι του 15 αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6211 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117239 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508476 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763387 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog