vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, vasim, zalaros, Blackwolf, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #210 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:59 »
Atrum καταρχήν να διευκρινήσω πως είμαι υπέρμαχος των κλώνων κυρίως γιατί το κόστος των αυθεντικών είναι απλησίαστο για 'μένα. Αλλά ακόμη και να τα είχα να τα δώσω, πάλι δε θα έδινα τα λεφτά μου σε κάτι τόσο εξωφρενικά ακριβό όπως είναι κάποιοι από αυτούς τους άτμο. Έτσι και αλλιώς βάση ατμίζω. Δυστυχώς δε μπορώ να μπω στη θέση όσων ατμίζουν υγρά με αρώματα οπότε δεν κρίνω τις επιλογές τους.

Παρόλα αυτά, το να αλλάξει κάποιος τα λειτουργικά μέρη ενός άτμο (καμπάνα, κανάλια κτλ) αυτομάτως φεύγει από τους κλώνους. Είναι η ίδια λογική με τα αεροπλάνα. Όλα έχουν μακρόστενο ρύγχος, δυο φτερά μια ουρά κτλ κτλ. Δεν είναι κλώνοι.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #211 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:02 »
Και το κεφάλαιο να έχω, 100 και 150 ευρώ για ένα σκατουλάκι που ατμίζει όπως και τα άλλα, ΔΕΝ τα δίνω κι ας έχω ξοδέψει του κόσμου τα λεφτά σε ατμιστικά είδη. Γιατί «κλοπή» μπορεί να μην είναι, είναι όμως καραμπινάτη κοροϊδία. Και δεν με νοιάζει αν είναι Έλληνας ή Κογκολέζος. Το χρήμα δεν έχει πατρίδα. Χίλιες φορές κλώνο των 5-10 €. Θα βγει τελείως μάπα; Στα παπάκια μου, δεν χάλασε ο κόσμος, θα εξακολουθώ να ατμίζω κι ας μην είναι τόσο «απίστευτη η γεύση» κι «απίστευτο το ντουμάνι». Λεπτομέρειες, όπως «οι βίδες δεν είναι ατσάλινες» (λες κοστίζει καμμιά περιουσία να πάρεις 2 βίδες), ή «το φινίρισμα είναι μάπα», απασχολούν τους χομπίστες ή και τους reviewers, που ενίοτε αποθεώνουν και το τίποτα.

Και μην το ρίχνουμε στις ηθικολογίες, γιατί οι κλώνοι πωλούνται ΝΟΜΙΜΑ από καταστήματα που πωλούν και αυθεντικά. Εν τέλει, αυτός που θέλει να δει τη διαφορά, θα τη δει ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #212 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:13 »
Προσωπικά στο θέμα των κλώνων το μόνο που με ενοχλεί και θεωρώ "ανήθικο" είναι να χρησιμοποιούνται τα λογότυπα και λοιπά διακριτικά των κατασκευαστών. Κατά τα λοιπά, αντίγραφα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν όχι μόνο στα ατμιστικά προϊόντα αλλά σχεδόν στα πάντα.
Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του ελεύθερα αλλά και σεβόμενος τις επιλογές του άλλου κι ας μην είναι ίδιες.
Όσον αφορά ποιότητες, αποδόσεις, συγκρίσεις κλπ μεταξύ αυθεντικών και κλώνων, όλοι έχουμε διαφορετικά κριτήρια και ψάχνουμε να βρούμε την ατμιστική απόλαυση με τον δικό μας ξεχωριστό τρόπο. Άλλος μόνο με κλώνους, άλλος μόνο με αυθεντικά, άλλος και με τα δύο..........δεν βλέπω τίποτε κακό σε αυτό.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #213 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:14 »
 Θα  με πείτε  ακρόπολη  άλλα  η  χρήση  και  το  λιώσιμο     που  έχει  φάει   ο   steam /m - by atmomixani   αγορασμενος  το  2012 και ακόμα  τρωει  χωρίς  να χαλασω  ένα  εύρο  κάτι λέει , δεν  μπορεί  το  μονό  κόστος  ήταν  η  καμπανα να  γίνει  σοκολατακι   και  να  τον  κάνω  driper 
 
Θα  μου  πεις  αυτό  μπορεί  να  γίνει  και  σε  ένα  κλώνο  …..ναι  δεν διαφωνώ  άλλα  μήπως  αν  είσαι  τυχερός  ;
 
Τυχαιο  παράδειγμα  ο  s/m    είναι  και  ο  driper  Λέο  κλπ  κλπ 
 
Τώρα  στους  τανκατους   που  παίζει  πολύ  η  πιεση  του  αέρα  για  παίξει  καλά  [ τουλάχιστον  εγώ  αυτό  πιστεύω ]   έχω  δει  στα  καιφουνοειδες   κλώνους   ότι   δεν  έχουν  την  ιδία  συμπεριφορά  με τον  γνησιο  μετά  από  ένα  8μηνο  στο  θέμα  μηχανικης  [  αν  το  λέω  καλά  ]    στο  θέμα    λειτούργεια  πιεσης  μέσα  στον  ατμο 
 
Οι  κλωνοι  έχουν  ένα  προβαδισμα  επιλογής  αγοράς  στους  ντριπερ  [  στηνω  βρεχω  ατμιζω]…..η  tobeco  πχ   βγάζει  καλά  κομμάτια  ένα  παράδειγμα
 
Είμαι  60%/40%  υπέρ  του  γνησιου  ………για  εμένα  μόνοι  λογοι  οικονομικοι  με  οδηγουν   καμία   φόρα  σε  κλώνο 
 
 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #214 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:16 »
Και'γω και θεωρώ απαραδεκτο και "ανήθικο"  να χρησιμοποιούνται τα λογότυπα και λοιπά διακριτικά των κατασκευαστών και θα επρεπε εστω και λιγο να διαφερουν εμφανισιακος οι "κλωνοι"(που τοτε δεν θα επρεπε να λεγονται και κλωνοι) από τους γνησιους!
Με λιγα λογια χεστηκα αν γραφει επανω ενας ατμοποιητης taifun,kayfun,erlkonigin κ.τ.λ και δεν γουστάρω να είναι 1:1  αντιγραφη ,και ουτε με νοιαζει που είναι made in ,με νοιαζει ο ατμοποιητης να είναι φθηνος και καλος και φθανει πια ορισμένοι να επιμενουν ότι φθηνος και καλος δεν γινεται,δυστηχος γινεται και παραγινεται!!!!!!!!
Το εχω ξαναγραψει εδώ στο φορουμ,εχω φιλο που είναι χρονια στην Κινα και η δουλεια του είναι να φερνει εις περας παραγωγες γνησιων  επωνυμων ετοιμων ενδυματων ,σε συζητηση που είχαμε μου εχει πει απειρεςς φορες ότι το επωνυμο ρουχο θα βγει καλο  καποιοι  όμως που και που βγαζουν σχεδόν "Κλωνους" (ψιλοπαραλλαγη δηλ. του επωνυμου ρούχου) που είναι ακομη καλυτερα ποιοτικος και από το γνησιο(λιγο καλυτερα υφασμα λιγο καλυτερα κουμπια  φερμουάρ κ.τ.λ),και που στην τελικη θα φτασουν  κατω και από την μιση τιμη σε εμενα εδώ στην Ελλαδα,πως γινεται αυτό ρωτησα ?
Ετσι όπως μου τα εξησγησε το επωνυμο εχει ένα καρο λεφτα εξοδα για διαφημισεις προμοτιον,διανομη ,σχεδιασμο  και αλλα χιλιαδυο και φυσικα ο επωνυμος θελει και να πουληση τηην φιρμα του ακριβα, και να βαλει μπολικα $$$$$$$$,ο ψιλοκαλυτεροκλωνος εχει μονο το ελαχιστα αυξημενο κοστος υλικων που θα λειτουργησουν από μονα τους ως διαφημιση  του προιοντος!
Τελικα ισχυει το "ότι πληρωνεις παιρνεις"?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:45 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #215 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:29 »
Για μενα παλι ουτε απαραδεκτο, ουτε ανηθικο ειναι, γι΄αυτο αλλωστε οπως πολυ σωστα ειπες, ονομαζονται και κλωνοι. Το απαραδεκτο και ανηθικο ειναι οταν προσπαθει καποιος να πουλησει ενα κλωνο ως αυθεντικο. Οταν ομως ο κλωνος πωλειται ως κλωνος δεν συντρεχει τετοιο θεμα, ας ειναι πιστο αντιγραφο σε ολα.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #216 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:43 »
Atrum καταρχήν να διευκρινήσω πως είμαι υπέρμαχος των κλώνων κυρίως γιατί το κόστος των αυθεντικών είναι απλησίαστο για 'μένα. Αλλά ακόμη και να τα είχα να τα δώσω, πάλι δε θα έδινα τα λεφτά μου σε κάτι τόσο εξωφρενικά ακριβό όπως είναι κάποιοι από αυτούς τους άτμο. Έτσι και αλλιώς βάση ατμίζω. Δυστυχώς δε μπορώ να μπω στη θέση όσων ατμίζουν υγρά με αρώματα οπότε δεν κρίνω τις επιλογές τους.

Παρόλα αυτά, το να αλλάξει κάποιος τα λειτουργικά μέρη ενός άτμο (καμπάνα, κανάλια κτλ) αυτομάτως φεύγει από τους κλώνους. Είναι η ίδια λογική με τα αεροπλάνα. Όλα έχουν μακρόστενο ρύγχος, δυο φτερά μια ουρά κτλ κτλ. Δεν είναι κλώνοι.


Ούτε υπέρμαχος, ούτε αντίπαλος είμαι προσωπικά, αλλά το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για την εποχή που αντέγραφαν τα πάντα 100% και με το σηματάκι ακόμα. Πλέον αυτό δεν γίνεται, εκτός σπανίων περιπτώσεων και πολλοί μάλιστα ζητάνε την έκδοση χωρίς τα σήματα και άρα μιλάμε για OEM προϊόντα (Generics αν θέλετε) και όχι για κλώνους με την παλιά έννοια.


Το παράνομο εν προκειμένω είναι ότι δεν πληρώνει κανείς για την πατέντα του τρόπου λειτουργίας, όπως γίνεται κανονικά σε τέτοια προϊόντα. Αν γινόταν αυτό όμως, ακόμα και ο Gus θα πλήρωνε στον Svoemesto για τον Phenomenon ως παράγωγο του Kayfun. Το ίδιο και όλοι οι κλώνοι, όσο κοντά ή μακριά είναι.  Δεν υπάρχει ωστόσο τέτοια πατέντα άρα όλα είναι fair play.


Γι'αυτό κιόλας λέω ότι το κουράζουμε το θέμα χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #217 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:53 »
Για μενα παλι ουτε απαραδεκτο, ουτε ανηθικο ειναι, γι΄αυτο αλλωστε οπως πολυ σωστα ειπες, ονομαζονται και κλωνοι. Το απαραδεκτο και ανηθικο ειναι οταν προσπαθει καποιος να πουλησει ενα κλωνο ως αυθεντικο. Οταν ομως ο κλωνος πωλειται ως κλωνος δεν συντρεχει τετοιο θεμα, ας ειναι πιστο αντιγραφο σε ολα.

Αυτή είναι η ουσία του θέματος
ο κάθε ένας που επιλεγεί να αγοράσει  κλώνο η αυθεντικό γνωρίζει τα υπέρ και τα κατά
τώρα το να βγάζουμε τους κλώνους για πέταμα και τους αυθεντικούς ακριβούς και χωρίς να αξίζουν τα Χ€ είναι τραβηγμένο
δεν μπορείς να περιμένεις να είναι το ίδιο πράγμα, συνήθως είναι κατώτεροι απο το αυθεντικό προϊόν και το ξέρεις   
αλλά μπορεί να ζήσει κάποιος με 30% χειρότερη απόδοση πχ αν έχει πληρώσει το 10%  ;)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #218 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:56 »
@valsam
Αυτό δηλαδή δεν είναι κλώνος επειδή δεν έχει τα διακριτικά επάνω? Τέλος πάντων μάλλον δεν έχει νόημα να μπούμε σε κουβέντα τι είναι κλώνος και τι όχι.


Όλα τα υπόλοιπα για τις αφοδεύσεις κλπ που γράφεις ελπίζω να τα λες γενικά και όχι σαν απάντηση στο δικό μου μήνυμα γιατί σε αντίθετη περίπτωση μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 19:01 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #219 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 19:10 »
Για να ακριβολογούμε, κλώνος σημαίνει να είναι ακριβώς το ίδιο (και από άποψης ποιότητας υλικών). Καλύτερα θα ήταν να μιλάμε για απομιμήσεις, άλλοτε φτηνές κι άλλοτε ακριβές. Εν πάση περιπτώσει όμως, έχει επικρατήσει αυτός ο όρος.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #220 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 19:11 »
Δεν τον ξερω τον γνησιο ρε φιλε mankar72 αλλα αν είναι ιδιος εμφανισιακά αυτος εδώ που λες https://www.fasttech.com/products/0/10019123/3982000-phenomenon-lite-styled-rta-rebuildable-tank με τον γνησιο τοτε είναι κλωνος ασχετα που δεν εχει τα διακριτικα επανω ,εγω θα ηθελα να ειχε και ψιλο  διαφορα και στην εμφανιση,δηλ. αντι για τρεις τρυπες που εχει κατω για ρυθμιση αερα  και πανω στο deck ας ειχε τεσσερης,η αντι για τρεις γραμες πανω από τις τρυπες ας ειχε μια σε στυλ λουκι ,η αντι για το ιδιο drip tip να ειχε διαφορετικο ,καταλαβεινςις τι θελω να πω?
Αν υπηραχαν αυτές οι μικροαλλαγες στην εμφανιση θα τους κατηγορουσε κανεις για κλωνοποιηση?????
Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει ο Atrum!

"Το παράνομο εν προκειμένω είναι ότι δεν πληρώνει κανείς για την πατέντα του τρόπου λειτουργίας, όπως γίνεται κανονικά σε τέτοια προϊόντα. Αν γινόταν αυτό όμως, ακόμα και ο Gus θα πλήρωνε στον Svoemesto για τον Phenomenon ως παράγωγο του Kayfun. Το ίδιο και όλοι οι κλώνοι, όσο κοντά ή μακριά είναι.  Δεν υπάρχει ωστόσο τέτοια πατέντα άρα όλα είναι fair play."

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #221 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 19:21 »
Παρακολουθώ αυτό το νήμα αλλά και άλλα παρόμοια νήματα και είπα και εγώ να γράψω την γνώμη μου.


Για 16 μήνες άτμιζα με ένα "φτηνό" στην τιμή
και στα χαρακτηριστικά μοντ και με έναν κλώνο ατμοποιητή
γιατί τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν για κάτι παραπάνω.
 
Όταν βελτιώθηκε η οικονομική μου κατάσταση βρέθηκα με 10 "φτηνά" μοντ
και 10 κλώνους ατμοποιητές.
 
Στην συνέχεια πούλησα τα "φτηνά" μοντ και  τους 4 ατμοποιητές
και με τα λεφτά που πείρα πίσω και βάζοντας και λίγα ακόμα
αγόρασα 6 "ακριβά" μοντ για να δω τι παραπάνω προσφέρουν.
 
Αφού τα πούλησα και αυτά εκτός από ένα μαζί με τους ατμοποιητές
με τα λεφτά που πείρα αγόρασα 3 αυθεντικούς ατμοποιητές
 
Αυτήν την στιγμή έχω ένα μείνει με ένα vaporshark rdna40, ένα evic vtc mini
και θέλω να αγοράσω και ένα innokin cool fire 4 συν
τους 3 αυθεντικούς ατμοποιητές που έχω.
 
Το συμπέρασμα που έβγαλα από αυτήν την ατμιστική μου πορεία είναι το εξής.
 
Είτε ατμίζεις με συσκευή των 200€ είτε των 20€
είτε χρησιμοποιείς ατμοποιητή των 150€ είτε των 15€ (αρκεί να μην βγάζει σκουριές)
όποιο σετάκι και αν χρησιμοποιείς άμα σε κρατάει μακριά από τον
συσκευασμένο καρκίνο που βάζαμε εις γνώση μας τόσα χρόνια μέσα μας
τότε αυτό το σετάκι είτε κοστίζει 400€ είτε κοστίζει 40€
είναι το καλύτερο σετάκι που υπάρχει.
 
Όσο για τους κλώνους θα ξαναγράψω την άποψη που είχα γράψει
και πριν από λίγο καιρό.
 
Αν δεν υπήρχαν οι κλώνοι των συσκευών που χρησιμοποιούμαι
τότε αντί για 140€ θα το πληρώναμε 240€ ή και 340€ το κάθε αυθεντικό προϊόν
οπότε καλό είναι που υπάρχουν για να κρατούν
"χαμηλά" τις τιμές των "ακριβών" αυθεντικών προϊόντων
αλλά θα προτιμούσα να μην είχαν τα λογότυπα τους.
 
Και θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να δω αυτήν την ένταση, τα νεύρα,
τον τσαμπουκά και την επιθετικότητα που μας πιάνει για μ@#&κίες
εναντίων σε όλων αυτών που πολεμούν το άτμισμα
και εναντίων των ηλίθιων σε μεγάλο ποσοστό μέτρων που
έχουν αποφασίσει να περάσουν.
 
Και φανταστείτε την ίδια ακριβώς ένταση, νεύρα, τσαμπουκά και επιθετικότητα
να την βγάζαμε τα τελευταία 5-6 χρόνια εναντίων όλων αυτών
που μας έχουνε φέρει στο χάλι που είμαστε σήμερα.
 
Και θα ήθελα με το βήμα που μου παρέχει αυτή η κοινότητα η οποία
με βοήθησε να απαλλαγώ από τον συσκευασμένο καρκίνο που έκανα τόσα χρόνια
να σας θυμίσω κάτι πολύ απλό αλλά ίσως τον μοναδικό και βασικό λόγο
που βρισκόμαστε όλοι μας σε αυτήν την ατμιστική κοινότητα.

 
ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ
 
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για κλώνους και αυθεντικά.
 
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το ποιός κατασκευαστής
έχει καλύτερα προϊόντα.
 
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το πιο βαμβάκι το μαζεύουν
τις πρωινές ώρες από τα βουνά του Θιβέτ οι περισσότερες παρθένες.
 
Δεν βρισκόμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε για το πιο
ατμιστικό υγρό φτιάχνεται από το νέκταρ των θεών
και πια ατμιστική βάση πριν συσκευαστή τις τραγουδάνε
γλυκά τραγούδια οι πιο όμορφοι άγγελοι.
 
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΤΣΙΓΑΡΑ
 
Για αυτόν τον λόγο λεγόμαστε ΑΤΜΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.
Γιατί οι κοινότητες δημιουργήθηκαν για να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
 
Καλή συνέχεια ατμιστικά μου αδέλφια και σας ευχαριστώ
για τους τελευταίους 28 μήνες που με βοηθάτε όλοι σας
χωρίς να με ξέρεται οι περισσότεροι προσωπικά στο να μην ξανακαπνίσω.
 
KEEP VAPING BROTHERS AND SISTERS
 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #222 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 19:23 »
Αν υπηραχαν αυτές οι μικροαλλαγες στην εμφανιση θα τους κατηγορουσε κανεις για κλωνοποιηση? ??? ?

Μα δεν κατηγορει κανενας κανεναν για κλωνοποιηση. Αναγραφεται ξεκαθαρα οτι ειναι κλωνοι γνωστων ατμοποιητων στη σελιδα παραγγελιας τους. Κανεις δε κρυβεται ουτε προσπαθει να ξεγελασει, αρα δεν υφισταται θεμα κατηγοριας. Οσο για το παρανομο που ανεφερε ο Atrum ομολογω πως δεν το καταλαβα. Μπορεις να πατενταρεις μια κατασκευη σου για να εχεις τα αποκλειστικα δικαιωματα πανω της , μπορεις ομως και να μην το κανεις. Δεν τιθεται θεμα παρανομιας, αν δεν το κανεις. Εκτος αν μου διαφευγει κατι  :hmmm: ...

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #223 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:13 »
Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ακριβό ατμοποιητη γιατί δεν δίνω τόσο μεγάλη αξία στο ατμισμα γενικά . Έχω ένα ναυτιλο και έναν kfl+ αγορασμένο κομμάτια και περιμένω και ένα κλώνο του kabuki τανκ. Το kabuki δεν θα το έπαιρνα ποτέ γνήσιο λόγω τιμης.
Έχοντας επαφή με το χώρο του hi fi βλέπω δυστυχώς τελευταία μεγάλη σύγκλιση στη υπερβολή με τον χώρο του ητ. Από τα χρυσά αυτιά του ήχου στα χρυσά στόματα του ητ . Ελπίζω να μη  φτάσουμε στο σημείο να ξεκινήσουμε και τα blind test μεταξύ γνησιων και κλώνων γιατί πολλοί θα αναθεωρήσετε όπως αναθεωρησαν και μετρ του ήχου που δεν πίστευαν ότι διάλεξαν σαν πηγή cd player των carrefour και όχι το επώνυμο των χιλιάδων ευρώ με σασί από κέρατο μονοκερου και πηνία φτιαγμένα από τα χέρια του Tesla (πραγματική ιστορία προ 6ετιας).

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #224 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 20:28 »
Εγώ θα βγω offtopic και θα ρωτήσω όλοι μας φοράμε boss και armani; Και για τις κύριες οι άντρες σας φοράνε calvin clain μποξερακια; Εσείς ολες sloggi; ή το 90% των ρούχων σας είναι αντίγραφα των diesel; Δλδ όλοι Κολωνάκι πάμε και αγοράζουμε;
Γιατί νομίζω ρούχα απο κινέζικα αγοράζουμε και εσώρουχα απο μπουτικ λάικα.

Και ξανά μπαίνω ον τοπικ ο Cthulthu είναι ή δεν είναι κλώνος; ξεκίνησε ή δε ξεκίνησε σαν κλώνος;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8824 1114896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 23:22
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823718 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568376 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243462 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762428 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem