vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 3 χρήστες
Aspirecigs, chkontog, Sergios

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #195 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 15:10 »
Αφου οι περισσοτεροι στον μηνα αντε διμηνο αλλαζεται τους μοντακο-ατμοποιητες σας τι στο καλο τα θελετε τα original :idiot1: , για να τα δινετε μετα μισοτιμης στο site;

Τα περι διαφορας κλωνων και original οσον αφορα την ποιοτητα ειναι σχετικα, εχω παρει κλωνο καλυτερο απο original και original καλυτερο απο κλωνο, ή ακομα και περιπτωση να μην μπορω να ξεχωρισω ποιο ειναι ποιο, οποτε ειναι θεμα τυχης και διαβασματος στα εκαστατοτε reviews που εχετε στην διαθεση σας στα κινεζομαγαζα.

Παντως, δεν υπαρχει περιπτωση ενας κλωνος απο Κινα του ιδιου κατασκευαστη να ειναι χειροτερος απο τον ιδιο κλωνο σε Ελλαδα, Αμερικη και Ευρωπη (την Ασια δεν την βαζω μεσα :laugh1: ).

Επισης ασχετο, αρχιζω να πιστευω οτι τα κινεζοατμομηχανακια με τις ετοιμες αντιστασεις ελεγχου θερμοκρασιας και μη (τουλαχιστον τα τελευταια που κυκλοφορουν) ειναι εφαμιλλα πλεον μη πω και καλυτερα απο αυτα που στηνεται μονοι σας την αντισταση.


Αγαπητέ φίλε micron, καλησπέρα.

 
Αν μου επιτρέπεις, επειδή έτυχε και σας διάβασα (θα μιλήσω ως νεότατος ατμιστής ασφαλώς).
Από τη στιγμή που αντιγράφω δεν μπορεί να είμαι καλύτερος, είναι νόμος. Είμαι υποδεέστερος, φτηνότερος και με μικρότερη ποιότητα, στα πάντα (από υλικά και πιστοποίηση μέχρι ονομασία και διάθεση).

 
Επίσης, (προσωπικά μιλώντας πάντα), δεν είναι ευγενικό να χρησιμοποιείς β' πληθυντικό, είναι άσχημο να μπαίνουν όλοι απέναντι σου σαν λάθος (εγώ μάγκας κι εσείς το αμμοχάλικο).

 
Η παραπάνω ανάρτηση τής αγαπητής petras, υπάρχει ίχνος διαφωνίας; δεν νομίζω. Κι εγώ, στο λίγο διάστημα που συμμετέχω στο φόρουμ, διάβασα αρκετά που δεν συμφωνώ. Όμως δέχομαι και την πραγματικότητα, η οποία φανερώνει πολλά. Ένα παρόμοιο παράδειγμα, σε άλλο νήμα (“Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση”), όταν σε κάποιο σημείο ρώτησα: γιατί να χρησιμοποιήσω πρωτοκλασάτο ατμοποιητή γεύσης για άτμισμα σκέτης βάσης; πήρα αποστομωτική απάντηση από τον φίλο altan678. Ήταν απλή και πανέξυπνη απάντηση: γιατί γουστάρω, γιατί τον είχα από πριν, γιατί είμαι υπερκαταναλωτικός, γιατί είμαι χομπίστας, γιατί μπορώ.

 
Εδώ είναι ακόμα πιο οφθαλμοφανές: Αντίγραφο ανώτερο τού πρωτότυπου είναι εξαίρεση (φάρδος αμέτρητο δηλ.) κι όχι κανόνας. 

 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Μου αρεσε αρκετα το ποστ σου και σου εβαλα Μπραβο σε αυτα που εγραψες.

Διαφωνω μονο στα παρακατω που λες..

Σχετικά με το αυθεντικός ή κλώνος?
 Εάν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει οτι με το να αγοράζεις μόνο κλώνους στερείς απο τον αρχικό κατασκευαστή-σχεδιαστή χρήματα που πιθανόν κάποια απο αυτά να χρησιμοποιούσε στο να βγάλει ακόμα προϊόντα... ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό... απλά μήν ασχολήσε, δέν είναι του επιπέδου σου και δέν πρόκειται να βγάλεις ποτέ μαζί του άκρη, θα σε κερδίσει, θα σου σπάσει τα νεύρα...

Εγω δεν το πιστευω/δεχομαι/καταλαβαινω αυτο...

Δεν θεωρω οτι στερω κανενα ευρω απο τον κατασκευαστη του αυθεντικου αν αγορασω κλωνο.
Δεν θα του τα εδινα τα χρηματα αν ο κλωνος δεν ειχε βγει. Το αυθεντικο προιον εχει απορριφθει και γιαυτο δεν γινεται η αγορα του.. οποτε ο αρχικος κατασκευστης δεν θα τα εβλεπε αυτα τα χρηματα να ερχονται σε αυτον.. Αν τα χρηματα μου θα πανε προς τον κλωνο δεν εχουν βγει απο την τσεπη του κατασκευαστη για να πανε στου κλωνοποιου.. απο την δικη μου τσεπη βγηκαν..

Για να το πω διαφορετικα... το "στερω" δημιουργει την εντυπωση οτι ο αρχικος κατασκευαστης θα επρεπε να τα ειχε παρει και "εγω" τον εμποδισα.. αλλα δεν ειναι ετσι. "Εγω" αποφασιζω ποιος θα επρεπε να τα εχει παρει αφου "εγω" τα διαθετω. (αυτη η αποφαση εχει πολλους παραγοντες.. ιδιοτητες/εμφανιση/αντοχη/τιμη/.. αν μου αρεσει η φατσα του πωλητη/καπριτσιο/η γνωμη της γυναικας μου.. κλπ. αλλα δεν εχει σημασια για κανεναν αλλον παρα μονο για μενα)

ΥΓ: Το "εγω" παραπανω προσωποποιει τις σκεψεις μου απλα. Ο καθενας βαζει το δικο του "εγω" στην συναρτηση.
ΥΓ2: ουτως ή αλλως δεν μου αρεσει να γενικευω στο "εγω" των πολλων και στο πως ο καθενας θα επρεπε να σκεφτεται... γιαυτο απανταω με προσωπικο τονο  ;)

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #197 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 15:40 »
Σ'ευχαριστώ για το Bravo μου πήρες την παρθενία!

Στο συγκεκριμένο κομμάτι έχεις δίκιο, είχα στο μυαλό μου το γενικότερο "πειρατικό" σκηνικό (ξεχάστηκα λόγο του μεγέθους του post και στο πόσο γενικά το είχα στο μυαλό μου, π.χ. ταινίες κλπ.. καμία σχέση με το θέμα δηλαδή)

Όντως δεν στερείς χρήματα απο τον κατασκευαστή, αυτό θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που θα αγόραζες τον κλώνο για να γλιτώσεις 10 ευρώ ενώ μιλάμε συνήθως για 100+
Στο κάτω κάτω όπως έχουν προαναφέρει και άλλοι στο forum με το που βγεί ο κλώνος είναι διαφήμιση, πολύ που δέν είχαν καν πάρει χαμπάρι τον γνήσιο θα του ρίξουν μια ματιά μόλις βγεί ο κλώνος.

Thx και που το διάβασες!

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #198 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 15:46 »
valsam, αυστριακός είναι ο erlprinz.
Από κει και πέρα, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω ως προς την ακρίβεια των παρατηρήσεών σου. Καλόπιστες μεν, ανακριβείς δε κατά τη γνώμη μου.
Δεν έχεις πιάσει ποτέ κάποιον καλης ποιότητας ατμοποιητή στα χέρια σου να τον δουλέψεις σε βάθος χρόνου, ώστε να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Τους αντιμετωπίζεις σαν να έχουν λέπρα, μόνο και μόνο επειδή κάνουν πάνω από 10 ευρώ. Εδώ που τα λέμε, και κλώνο να σου πουλούσαν 15 ευρώ, κλοπή θα το θεωρούσες.
Ο κλώνος μου ξέρω ότι είναι από τους καλούς, επειδή έχω πιάσει κι άλλον κλωνοερλ. Καταρχήν, δε χρειάστηκε καν να του αλλάξω βίδες, ενώ ο δεύτερος έφτασε στα χέρια μου για ανταλλακτικά, ήδη σκουριασμένος από τις αρχικές του βίδες και με σπασμένο τανκάκι. Οταν του βιδώνω το τανκάκι, θέλει δύναμη για να βιδώσει μέχρι κάτω και δύναμη για να ξεβιδώσει. Αυτό δεν το κάνει ο αυθεντικός.
Πάντως, είμαι σίγουρη ότι αν σου έδιναν τον αυθεντικό ερλπρινζ με 9 ευρώ, θα τον εύρισκες τέλειο.  :D


Οσο για το γιατί φτάνουν οι κλώνοι εδώ στα 30 ευρώ, νομίζω ότι αντιλαμβάνεται κάποιος τη διαφορά μεταξύ FT Και καταστήματος γειτονιάς. Η FT δεν στοκάρει καν. Με Logistics δουλεύει. Βάση παραγγελιών δικών μας, παίρνει από τα εργοστάσια. Κάποια παραδίδουν αυθημερόν, κάποια όχι. Και ασχέτως κόστους προσωπικού, site και λοιπών εξόδων, η φορολόγηση μιας εξαγωγικής κινέζικης εταιρίας δεν έχει καμία σχέση με τη δική μας. Ούτε ΦΠΑ, ούτε φόρος εισοδήματος στα δικά μας πλαίσια, ούτε εκτελωνισμοί και κούριερ για να φτάσει το εμπόρευμα. Είναι επιλογή μας να περιμένουμε ένα μήνα τον κινέζο ή να το πάρουμε από εδώ. Αλλά το γιατί εδώ έχει τόσο, δεν θα μας βγάλει πουθενά. Ούτε θέμα καρτέλ είναι, ούτε τίποτα, όταν κάποιος αγοράζει από εργοστάσια που δεν έχουν μαρκέ τιμές λιανικής, όπως η joyetech. Είχε μια φαγούρα η HCigar πόσο θα πουληθεί ο κλώνος της οπουδήποτε!!!! Για να είμαι ακριβής, ίσως μια πολύ χαμηλή τιμή θα την χαλούσε, αλλά μιλάμε για χαμηλή κινέζικη τιμή, πχ 12 ευρώ ο κλώνος της. Αν σε ευρωπαικό κράτος, που κάτω από τα 25 δεν πέφτει ο κλώνος, πουλήσει κάποιος στα 29 και οι άλλοι στα 39, δεν την αφορά καθόλου. Παραπλησιες τιμές σημαίνουν παραπλήσιο κόστος. Ακριβώς επειδή κανείς παίκτης δεν είναι μεγάλος και κανείς δεν πουλάει υπερποσότητες, ώστε να κερδίζει από τον όγκο πωλήσεων.
Petra μας την ειπες μια μας την ειπες δυο μας την λες συνεχεια για το ότι δεν θελω να δοσω  πανω από 10-15 ευρω για ατμοποιητη!
Ναι οντος δεν θελω και πραγματικα πιστευω ότι κανενας γνήσιος η μη ατμοποιητης δεν αξιζει στο να δοσω πανω από 20-25 ευρω,γιατι σε πειραζει εσενα τοσο δεν καταλαβαινω?
Εχω λιγους μηνες (3-4 ) που ασχολουμε με τους επισκευασιμους και εχουν περασει από τα χερια μου  3 επισκευασιμοι  ατμοποιητες,τωρα λεω να χτυπησω ακομη έναν, έναν κλωνο taifun για να δω τι λεει και αυτος,petra πιστευεις ότι θα μπορουσα η εχω τα λεφτα να αγοραζα σε διαστημα τριων  μηνως 3  γνησιους ατμοποιητες όπως έναν erlkonigin έναν taifun gt η έναν kayfun μεχρι να βρω "ΤΟΝ" ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗ ΜΟΥ"?
Πιστευεις ότι εχουν πολλοι την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν αυτό?
Και να την ειχα και παλι θα αισθανομουν πολύ βλακας αν το εκανα!!!!!!
Αν λεμε δεν υπηρχαν οι κλωνοι θα επαιρνα έναν γνησιο που θα διαβαζα καλα Reviews και θα εμενα εκει!
Να'σου όμως που υπαρχουν και οι κλωνοι(καλοι και κακοι) και ετυχε να παρω και'γω έναν και εμεινα καταευχαριστημενος και λεω να παρω ακομη έναν και παει λεγοντας,σιγα τα ωα λες 10-15 ευρω είναι,αν εχει ο κλωνος 10 και ειχε ο γνησιος 20 θα επαιρνα τον γνησιο,αν εχει ο κλωνος 10 ευρω και ο γνήσιος 100 χιλια χρονια να περασουν δεν τον παιρνω τον γνησιο και ας μην εχει βελουδινη αισθηση το βιδωμα του καπακιού στον κλωνο σε σχεση με τον γνησιο!

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #199 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 16:23 »
Γι'αυτό αγοράζεις τον ατμοποιητή σου μετά από δοκιμές. Ίδια λεφτά χαλάς αν αγοράσεις 4 κλώνους των 25, που στο κάτω κάτω δεν μπορείς να πουλήσεις, εν αντιθέσει με τους αυθεντικούς. Απλά αγόρασε τον κλώνο που θες μετά από δοκιμές και τελειώνεις. Και λεφτά γλίτωσες και παρόμοιο αποτέλεσμα έχεις.



Από τη στιγμή που αντιγράφω δεν μπορεί να είμαι καλύτερος, είναι νόμος. Είμαι υποδεέστερος, φτηνότερος και με μικρότερη ποιότητα, στα πάντα (από υλικά και πιστοποίηση μέχρι ονομασία και διάθεση).

Εδώ είναι ακόμα πιο οφθαλμοφανές: Αντίγραφο ανώτερο τού πρωτότυπου είναι εξαίρεση (φάρδος αμέτρητο δηλ.) κι όχι κανόνας. 

Τα πιο πολλά αντίγραφα του kayfun 3.1 είναι ανώτερά του πλέον (ανάλογα την χρήση και την υλοποίηση). Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν για πολλούς dripping ατμοποιητές.

Γενικά πολύ το κουράζουμε. Εφόσον είναι "ηθικό και νόμιμο" να βγαίνουν expromizer, russian, phenomenon, lemo και δεν ξέρω και εγώ πόσα καυφουνοειδή με μικρές αλλαγές σε καμπάνα/κανάλια/ρύθμιση αέρα κυκλοφορούν, άλλο τόσο είναι να υπάρχουν και οι κλώνοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κλώνος προσπαθεί να αντιγράψει και την εμφάνιση. Ε δεν έγινε και τίποτα. Δε μπορείς να πατεντάρεις τον τρόπο λειτουργίας του επισκευάσιμου ατμοποιητή στο κάτω κάτω.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #200 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 16:24 »
valsam


Θα σου κάνω μια κουτή ερώτηση.
Όταν οι ατμοποιητές σου κάνουν maximum 15 ευρώ, τα υγρά που τους τροφοδοτείς πόσο κάνουν ;
Αναλογικά, υποθέτω 2 ευρώ τα 30 ml.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #201 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 16:36 »
ποσο λες να στοιχίζουν τα DIY ?  και η μπύρα  απο βαρέλι inox  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #202 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 16:45 »
Τα δικά μου τα diy κάνουν 4.5 τα 100ml πάντως. Χωρίς νικοτίνη γιατί είμαι φλώρος. :D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #203 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 16:53 »
Γενικά πολύ το κουράζουμε. Εφόσον είναι "ηθικό και νόμιμο" να βγαίνουν expromizer, russian, phenomenon, lemo και δεν ξέρω και εγώ πόσα καυφουνοειδή με μικρές αλλαγές σε καμπάνα/κανάλια/ρύθμιση αέρα κυκλοφορούν, άλλο τόσο είναι να υπάρχουν και οι κλώνοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κλώνος προσπαθεί να αντιγράψει και την εμφάνιση. Ε δεν έγινε και τίποτα. Δε μπορείς να πατεντάρεις τον τρόπο λειτουργίας του επισκευάσιμου ατμοποιητή στο κάτω κάτω.
Η αντιγραφή της εμφάνισης -που σε κάποιο βαθμό επηρεάζει και την λειτουργία- σίγουρα δεν είναι νόμιμη αλλά ούτε και ηθική. Μπορεί να νιώθεις καλύτερα αν πεις πως είναι. Αλλά δεν είναι. Νόμιμο και ηθικό δεν είναι ότι βολεύει τον καθένα.
Αλλά να μην το κουράζουμε, το έχουμε ήδη πει εκατό φορές στο νήμα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #204 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:00 »
Εχουμε διαβάσει απίστευτα πράγματα κατά καιρούς, netspilt, τι σε παραξενεύει;
Κλοπή οι ατμοποιητές άνω των 10 ευρώ (και όχι άνω των 25)
κλοπή οι βάσεις που είναι ακριβότερες από την τυχαία παρτίδα του φαρμακείου, που πότε βγαίνει 99, πότε 99.5 σε καθαρότητα,
κλοπή τα οργανικά βαμβάκια, όταν έχουμε τα ντεμακιγιάζ της κυράς,
κλοπή το σύρμα, όταν στα χρώματα σιδηρικά το δίνουν με το χιλιόμετρο
κλοπή τα αρώματα, όταν μπορώ να στίψω λεμόνι μέσα στον ατμοποιητή
κλοπή τα μοντάκια άνω των 40 ευρώ, όταν ένας κινέζος μουτζαχεντίν τα δίνει με 19.99.
Πήρα κάτι Χfire για το μοντάκι με 2 ευρώ.
Στην πυρά οι σεφ, των οποίων τα υγρά κλωνοποιήσαμε για τη θεική τους γεύση.

Επικαλούνται οικονομικούς λόγους άτομα με 2-3 κλώνους κι 1-2 απλά μοντάκια, αλλά και άτομα που - με τα εβδομαδιαία πακετάκια που παραλαμβάνουν -έχουν ξοδέψει σε κλώνους χιλιάδες ευρώ, πολύ περισσότερα από άτομα που έχουν 2-3 καλά κομμάτια, άντε και 2-3 κλώνους.


Είναι πολύ εύκολο στο κυνήγι της οικονομικής λύσης να απαξιώνουμε τα πάντα. Ψυχολογικά έχει την εξήγησή του. Αισθανόμαστε δικαιωμένοι διαμέσου της ισοπέδωσης. Αλλά καλό είναι να έχουμε αυτογνωσία σε ό,τι κι αν κάνουμε. Δεν είναι κακό να λέμε ότι αρκούμαστε σε χαμηλότερη ποιότητα. Είτε αυτή είναι 1% είτε είναι 50%. Δεν είναι οι καιροί οι πιο εύκολοι. Το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά; Αλλες φορές, ναι... άλλες όχι. Εξαρτάται από το πόσο φτηνό είναι, αλλά και από το γιατί είναι φτηνό.
Δεν είναι ντροπή να πούμε "πολύ καλό, υπέροχο, αλλά υπερβαίνει το ποσό που θέλω ή μπορώ να δώσω, θα βολευτώ με κάτι πιο φτηνό και απλό... έναν κλώνο, ένα φτηνότερο μοντέλο..."

Το κυριότερο όμως που θα τόνιζα, ήταν αυτό: ας καταναλώνουμε υπεύθυνα. Η ασφάλεια και η υγεία μας υπερέχουν. Αν το χύμα σύρμα που αγοράσαμε με 2 ευρώ τα 20 μέτρα λιώσει στα πνευμόνια μας, μόνο ευκαιρία αγοράς δεν ήταν.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #205 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:05 »
Για να συνεχίσουμε την κουβέντα πρέπει να συμφωνήσουμε τι είναι κλώνος και τι όχι.
Οι Expro, russian, phenomenon κτλ είναι επισκευάσιμοι ατμοποιητές που στηρίζονται στη φιλοσοφία του καυφούν. Σα να λέμε boeing και airbus. Αεροπλάνα και τα δύο. Οπτικά μοιάζου .Η γυναίκα μου δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει αλλά έχουν διαφορές. Κλώνο όμως λέμε κάτι που έχει όλες τις διαστάσεις ίδιες και χρησιμοποιεί μέχρι και το λογότυπο. Εδώ για τι πράγμα μιλάμε τελικά;

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #206 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:08 »
Το θέμα είναι το κεφάλαιο που μπορεί να διαθέσει ο καθένας για να ατμίσει. Άλλο να δώσεις 75-80 ευρώ για RTA και κανα κουτάκι  και άλλο 250-350 ευρώ έτσι μπάμ για να ατμίσεις "τέλεια" !

Κανέις όμως δεν θα αναγκαστεί να πάρει και 1 Λίτρο υγρά....
το budget των υγρών βγαίνει απο τα τσιγάρα που έκοψες, δεν θα χρειαστείς άμεσσα έξτρα μετρητά....

 Άρα λίγο ανούσιο κατα την γνώμη μου να τα συγκρίνουμε... Εκτός και άν κάποιος πιστεύει οτι το άτμισμα των αυθεντικών δεν συγκρίνεται καν με των κλώνων.....οπότε χάνεις μακροπρόθεσμα το value 4 money ας πούμε της ποιότητας των υργών.....
 Εάν κάποιος το πιστεύει αυτό.....τι να πώ .......
 Τώρα που το σκέφτομαι και εγώ εάν είχα δώσει 150 ευρώ που δεν μου περισσεύουν για έναν RΤA και των δοκίμαζα μετά σε κλώνο 2 επιλογές θα είχα, ή να βάλω τα κλάματα ή να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι μάπα το καρπούζι....κάπως...... παραδέχομαι οτι μάλλον το 2ο θα έκανα.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #207 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:41 »
Έχουν περάσει απο τα χέρια μου 4 διαφορετικοί γνήσιοι Ελληνικοί ατμοποιητές, κανένας μα κανένας δεν άξιζε τα χρήματά του.  :)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #208 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:47 »
Για να συνεχίσουμε την κουβέντα πρέπει να συμφωνήσουμε τι είναι κλώνος και τι όχι.
Οι Expro, russian, phenomenon κτλ είναι επισκευάσιμοι ατμοποιητές που στηρίζονται στη φιλοσοφία του καυφούν. Σα να λέμε boeing και airbus. Αεροπλάνα και τα δύο. Οπτικά μοιάζου .Η γυναίκα μου δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει αλλά έχουν διαφορές. Κλώνο όμως λέμε κάτι που έχει όλες τις διαστάσεις ίδιες και χρησιμοποιεί μέχρι και το λογότυπο. Εδώ για τι πράγμα μιλάμε τελικά;

Έτσι μπράβο. Άρα το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούν πλέον οι πιο πολλοί κλώνοι το λογότυπο τους κάνει μη κλώνους ή παρόμοιο προϊόν; Το ίδιο πράγμα δεν είναι κάτι expromizer και russian που κακά τα ψέματα είναι mix & match κομματιών των κανονικών kayfun; Τα κινέζικα των 10/20 γιατί τα λέμε κλώνους και αυτά original; Το 0.5 χιλιοστά μεγαλύτερο κανάλι και το 0.2cm μεγαλύτερο εξωτερικό σκαλοπάτι δεν κάνει ένα προϊόν νέο, κακά τα ψέμματα.

Η αντιγραφή της εμφάνισης -που σε κάποιο βαθμό επηρεάζει και την λειτουργία- σίγουρα δεν είναι νόμιμη αλλά ούτε και ηθική. Μπορεί να νιώθεις καλύτερα αν πεις πως είναι. Αλλά δεν είναι. Νόμιμο και ηθικό δεν είναι ότι βολεύει τον καθένα.
Αλλά να μην το κουράζουμε, το έχουμε ήδη πει εκατό φορές στο νήμα.  ;)

Για πες ρε συ BigSur πως επηρεάζει την λειτουργία το να έχει τα σκαλάκια ο kayfun αντί για το bellcap που έγινε της μόδας, ή το five pawns ή η θέση του διάφανου μέρους του τανκ;

Το μόνο που την αλλάζει είναι η καμπάνα, τα κανάλια και ο αέρας και αυτό ακριβώς είναι που αλλάξαν οι άλλοι κλώνοι ή και τα αυθεντικά από άλλους κατασκευαστές και γι'αυτό προέκυψαν κάποιοι κλώνοι/αυθεντικοί που είναι καλύτεροι του αυθεντικού.

Εγώ δεν νιώθω καλύτερα να πω ότι είναι νόμιμο και ηθικό. Απλά ποτέ δεν αναφέρεται το γεγονός ότι και αυτά τα αυθεντικά, με την λογική που χρησιμοποιούμε σε αυτό το νήμα, κλώνοι λέγονται.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #209 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 17:59 »
valsam


Θα σου κάνω μια κουτή ερώτηση.
Όταν οι ατμοποιητές σου κάνουν maximum 15 ευρώ, τα υγρά που τους τροφοδοτείς πόσο κάνουν ;
Αναλογικά, υποθέτω 2 ευρώ τα 30 ml.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.
2 ευρώ τα 30 ml???????
Σιγα μην δοσω 2 ευρω για 30m :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:l!!!!!!!!

Κανε τα μαθηματικα σου και δες λοιπον ποσο με κοστιζουν τα  30ml!
Για ένα λιτρο DIY υγρου  εχουμε και λεμε,κανα 4σαρι η vg συνδεσμου τo litro με το wfi νερο ,19 ευρω τα 250ml 6ρας pg της e-cig, και 4 ευρω χονδρικα με τα μεταφορικα τα 10ml αρωματος inawera επι 3 αρωματα(3%  αρωμα στο λιτρο)δηλ. 12 ευρω για γευσης(αρωματα) μας κανουν συνολο 35 ευρω κοστος το λιτρο DIY υγρου,αρα τα 30 ml μου κοστιζουν  1 ευρω και 5 σεντς!!!!!!!!
Που το κακο?
Αν παρω ετοιμα υγρα των 10 ευρω τα 30 ml είναι καλυτερα(για 6 μηνες  σαμπος αυτό δεν εκανα!)?

(Petra υπαρχουν και γλυκερινες φαρμακειου   99.8% καθαροτητας και  αμα ψαξει κανεις βρισκει ανετα,γνωριζουμε πραγματικα ποσο% καθαροτητας χρησιμοποιουν οι παρασκευαστες των ετοιμων υγρων των 9-10-20 ευρω τα 30ml????????)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 18:06 από valsam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8825 1115044 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:27
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506838 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154492 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243515 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293835 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1659 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1047 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3956 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem